Mentiune la concursul Brickenburg

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador
Mesaje: 1287
Membru din: Mar, 01 Septembrie '09, ora 12:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mentiune la concursul Brickenburg

Mesaj de mad_horax » Mar, 25 Mai '10, ora 23:55

Am conceput un restaurant pentru a participa cu el la concursul Brickenburg. Au fost prezente lucrari foarte frumoase iar din pacate, primele locuri au fost adjudecate de straini. Daca ar fi participat si alti membrii ROLUG, sunt sigur ca ar fi stat altfel clasamentul. Oricum, felicitari romanilor care au participat, pentru ca au pus suflet sa construiasca ceva frumos si competitiv.

In privinta conceptiei, prefer sa fac constructii de tip 360 grade( adica sa fie ce arata din toate unghiurile). Am incercat sa aduc elemente noi, metode de constructie inedite:
- Usa turnanta cu 4 foi realizata cu usi de tip vechi, fara rama
- Scara exterioara cu trepte la 2 plate-uri cu balustrada realizata din pin-uri tehnic
- Geamurile fixate fara rama (din pacate a ramas putin spatiu intre perete si geam) - am folosit plate-uri 1x2 modificate (tip streasina)
- Ornamente balustrada facute din piese tehnic.

Si a iesit un restaurant 48x32 ca mai jos.

Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine
ImagineImagine

legowako
guraliv
guraliv
Mesaje: 151
Membru din: Dum, 19 Aprilie '09, ora 11:53
Localitate: vaslui

Re: Mentiune la concursul Brickenburg

Mesaj de legowako » Mie, 26 Mai '10, ora 08:43

Arata tare . Tot respectul meu pentru cei care reusesc sa faca cladiri din lego :))

Avatar utilizator
ikarus
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 767
Membru din: Vin, 09 Ianuarie '09, ora 21:50
Judet: Bucuresti
Localitate: Bukarest
Contact:

Re: Mentiune la concursul Brickenburg

Mesaj de ikarus » Mie, 26 Mai '10, ora 16:54

da, balustrazile mi-au placut cel mai mult cand am vazut prima oara MOC-ul (mai ales cele cu piese technic). Deasemenea pomul mi-a placut tare.

In rest acoperisul mi se pare putin prea aglomerat, fara scop anume. Si combinatia intre griuri si alb nu-i tocmai perfecta, dar cred ca n-ai avut destule piese :(.

Inca odata felicitari! :)
Pagina de Facebook a rolug

Cum se face o comandă pe Bricklink (actualizat 17/07/2011)

sugestii / plângeri, la mine! :)
consiliere matrimonială, la Adrian.