O macara tehnic si un pusti fericit

Scrie răspuns
manulela
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 83
Membru din: Joi, 29 Ianuarie '09, ora 19:47

O macara tehnic si un pusti fericit

Mesaj de manulela » Mie, 28 Aprilie '10, ora 23:25

Va prezint unul din proiectele care mi-a luat cam o saptamana sa-l construiesc de unde rezulta ca m-a prins pentru ca de altfel ma plictisesc mult mai repede. Pe de alta parte este unul din putinele proiecte pe care as vrea sa-l reiau la un moment dat si sa-l imbunatatesc.
Am reusit sa fac bratul sa se roteasca la 360 de grade cu ajutorul uni manivele si a unor roti dintate, de asemenea are doua posibilitati de extindere una la punctul de sprijin tot asa cu o mica manivela care il impinge in fata si in spate pe o distanta de vre-o 10 cm iar in fata are o extensie care gliseaza in fata sau in spate tot pentru vre-o 10 cm, o parte care mi s-a parut chiar haioasa este ca daca scot cativa conectori intreg turnul gliseaza in jos si ramne la o inaltime de 25 cm aproximativ.
Din pacate nu m-a dus capul sa folosesc motorasul de cat pentru ridicarea carligului si aprinderea unor faruri.
Este vident ca o astfel de macara nu poate rula pe roti cu pneuri ar trebui sa aibe sine insa aici mi s-a cam terminat rabdarea.
Alte doua probleme pe care as vrea sa le rezolv este alegerea culorilor si tehnica de constructie cu prima nu prea mi-am batut capul iar la doua am facut 100 de gaselnite pentru ca a trebuit sa rezolv o a treia problema si mai grava, fiind mare este si foarte grea si aproape imposibil de facut sa stea intr-un singur ax pentru a se putea roti bratul la 360 in aceasta faza fiind de mare ajutor cutia cu baterii pentru ca asezand-o deasupra axului de rotire o tine in echilibru.
[flickr]4560721099[/flickr]
De facut bani usor...pentru lego http://trustedreliablesites.blogspot.com/
Pentru timpul liber http://liviurus.freehostia.com

Avatar utilizator
mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador
Mesaje: 1287
Membru din: Mar, 01 Septembrie '09, ora 12:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O macara tehnic si un pusti fericit

Mesaj de mad_horax » Joi, 29 Aprilie '10, ora 08:17

Felicitari, Manulela! Este un MOC mare pentru lego tehnic. Cu centrul de greutate cum sta?
Daca vrei sa inveti tehnici de constructie, cauta pe net "toranomaki". Este un bun start. Sunt multe idei acolo, sper sa te ajute.

Eu as fi pus cutia bateriilor pe contragreutatea bratului.