Avand mai mult timp la dispozitie in perioada sarbatorilor, m-am apucat de MOC-uit putin. Rezultatul: un trial truck si un tanculet
Off-roader-ul l-am construit cu ceva idei de pe la Nico71 (partea de sasiu, dar modificat), diferentialul blocabil de la Sariel (http://sariel.pl/2009/03/3-studs-wide-d ... tial-lock/), iar puntile sunt 100% creatie proprie
Am vrut neaparat sa-i pun diferentiale pentru ca la un trial truck anterior, aveam probleme la viraje (unghi mare de virare si uneori ii cadeau rotile :P).
La partea de design, mi-as da un 4 cu *
In Subiect am pus "un fel de" trial truck din mai multe motive:
1. Am dorit sa fie un model bun de jucat cu el
2. Dintr-o greseala a mea, am facut puntea spate prea joasa decat axul rotilor, iar cand am vrut s-o modific, mi-am dat seama ca as fi sacrificat mult din rigiditatea puntii. deci...am asat-o asa...
3. Cel mai mare dezavantaj al MOC-ului este ca nu dipun de niste roti mai mari (gen 8297), asa ca i-am montat rotile de la 8265, cu alte jenti.
Oricum, modelul trece peste obstacole destul de usor (cel putin prin casa). Probabil la pante mai inclinate s-ar chinui putin datorita raportului de viteze.
Am pus poze cu acest MOC (dar si altele, mai vechi) aici:
http://www.flickr.com/photos/73443991@N ... hotostream



