CFR Seria 60 "Sulzer"
- lapsanszkitamas
- gură spartă

- Mesaje: 4953
- Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
- Judet: Mures
- Localitate: Tragamúra de Cîmpie
- Contact:
CFR Seria 60 "Sulzer"
pentru necunoscatori, e vb despre un simbol national: locomotiva diesel electrica(LDE) cea mai folosita de Caile Ferate Romane pe liniile neelctrificate. aceasta masinarie puternica (mai puternica decat locomotivele britanice sau germane!) a fost introdusa in 1960 si inca este in folosinta, in mare parte la marfare.
modelul facut in LDD are latimea de 6stud, de aceea este un pic nerealista, insa reprezinta doar un prototip pentru Sulzerul lat de 8stud. locomotiva asta (albastru-gri deschis) e de la SNCFR. din pacate, in Lego distantele nu sunt prea corecte: aceasta locomotiva nu poate rula pe sinele standar Lego, fiindca e prea lunga! si totusi n-am avut loc pt cateva chestii.
astept aprecieri si deprecieri, sfaturi, idei, fiindca toata lumea cunoaste aceste locomotive. in afara de benny07, fiindca prin Turda nu trec trenuri
[flickr]72157629922683462[/flickr]
restul pozelor
modelul facut in LDD are latimea de 6stud, de aceea este un pic nerealista, insa reprezinta doar un prototip pentru Sulzerul lat de 8stud. locomotiva asta (albastru-gri deschis) e de la SNCFR. din pacate, in Lego distantele nu sunt prea corecte: aceasta locomotiva nu poate rula pe sinele standar Lego, fiindca e prea lunga! si totusi n-am avut loc pt cateva chestii.
astept aprecieri si deprecieri, sfaturi, idei, fiindca toata lumea cunoaste aceste locomotive. in afara de benny07, fiindca prin Turda nu trec trenuri
[flickr]72157629922683462[/flickr]
restul pozelor
- lapsanszkitamas
- gură spartă

- Mesaje: 4953
- Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
- Judet: Mures
- Localitate: Tragamúra de Cîmpie
- Contact:
Re: CFR Seria 60 "Sulzer"
am uitat sa zic ca ii multumesc lui N33 pentru ca mi-a amintit(m-a constientizat) de forum si de publicarea MOCurilor pe forum
keep it up!
-
badgogo
- gură spartă

- Mesaje: 485
- Membru din: Sâm, 05 Noiembrie '11, ora 16:51
- Localitate: Moisei. Maramures
Re: CFR Seria 60 "Sulzer"
Arata bine. Ar fi fost super daca faceai parbrizul in doua ca si la modelul original. Asa se apropia si mai mult de adevar.
Oricum BRAVO.
De cand a intrat in colectia mea primul tren am devenit interesat si de acest segment.
Oricum BRAVO.
De cand a intrat in colectia mea primul tren am devenit interesat si de acest segment.
- lapsanszkitamas
- gură spartă

- Mesaje: 4953
- Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
- Judet: Mures
- Localitate: Tragamúra de Cîmpie
- Contact:
Re: CFR Seria 60 "Sulzer"
si eu am incercat dar din pacate in LDD nu exista parbrizul (ala cu sticker) impartit in 2badgogo scrie:Arata bine. Ar fi fost super daca faceai parbrizul in doua ca si la modelul original. Asa se apropia si mai mult de adevar.
- N33
- gură spartă

- Mesaje: 1780
- Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
- Judet: Maramures
- Localitate: Sighetu Marmatiei
- Contact:
Re: CFR Seria 60 "Sulzer"
In primul rand: Cabinele nu imi plac de loc !
In al doilea rand restul este bine,rotile alea trebuie un pic schimbate ... defapt,pt roti trebuie sa te gandesti in Technic.Mai de mult Stiegsfeld (un tip de pe youtube) a facut o locomotiva pe abur la care rotile din mijloc aveau ceva arcuri si se miscau un pic in curbe.Nu ar trebui sa zic chestiile astea ca EU VREAU sa fac locomotiva aia din cuburi !si sa o prezint la cv intalnire sau exo MALUG roflol
Oricum mai ai ce invata si lucra tinere padawan roflol
In al doilea rand restul este bine,rotile alea trebuie un pic schimbate ... defapt,pt roti trebuie sa te gandesti in Technic.Mai de mult Stiegsfeld (un tip de pe youtube) a facut o locomotiva pe abur la care rotile din mijloc aveau ceva arcuri si se miscau un pic in curbe.Nu ar trebui sa zic chestiile astea ca EU VREAU sa fac locomotiva aia din cuburi !si sa o prezint la cv intalnire sau exo MALUG roflol
Oricum mai ai ce invata si lucra tinere padawan roflol
- benny07
- gură spartă

- Mesaje: 230
- Membru din: Vin, 02 Martie '12, ora 19:03
- Localitate: Cluj, Campia Turzii
- Contact:
Re: CFR Seria 60 "Sulzer"
tamas , cunosc acest tren l'am vazut de multe ori , tata lucreaza la CFR in Campia Turzii . Eu locuesc in Campia Turzii nu in Turda si am vazut de multe ori trenul acesta 
Canalul meu : http://www.youtube.com/channel/UCipsL5B ... &flow=grid
- ovi12ro
- comunicativ

- Mesaje: 49
- Membru din: Lun, 14 Ianuarie '13, ora 20:55
- Localitate: Timisoara
- Contact:
Re: CFR Seria 60 "Sulzer"
zici ca e sulzer modernizat
nu ca si ala vechi. Studiaza-l mai bine
Lego is the future 
- ovi12ro
- comunicativ

- Mesaje: 49
- Membru din: Lun, 14 Ianuarie '13, ora 20:55
- Localitate: Timisoara
- Contact:
Re: CFR Seria 60 "Sulzer"
zici ca e sulzer modernizat
nu ca si ala vechi. Studiaza-l mai bine. Si, oarecum, bravo pentru incercare
Sfat : Reconstruieste cabina de la 0!
Lego is the future 
- lapsanszkitamas
- gură spartă

- Mesaje: 4953
- Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
- Judet: Mures
- Localitate: Tragamúra de Cîmpie
- Contact:
Re: CFR Seria 60 "Sulzer"
sulzer modrnizat? hai ca asta a fost buna roflol roflol
daca vroiam sa fac o modernizata atunci faceam un GM sau un Delfin, sau de ce nu DAul PROMATului. oricum, acesta este doar o incercare. cel adevarat e inca in stadiul de lucru: boghiurile inca nu sunt gata (rotile standard sunt prea mici, iar alea de aburoasa sunt de aburoasa). careva zi ma voi mai duce la o sedinta de pozat si voi poza detaliile. poate gasesc o metoda de a "ascunde" rotile in spatele suspensiilor
edit: ai citit topicul de la prima postare pana la ultima?
daca vroiam sa fac o modernizata atunci faceam un GM sau un Delfin, sau de ce nu DAul PROMATului. oricum, acesta este doar o incercare. cel adevarat e inca in stadiul de lucru: boghiurile inca nu sunt gata (rotile standard sunt prea mici, iar alea de aburoasa sunt de aburoasa). careva zi ma voi mai duce la o sedinta de pozat si voi poza detaliile. poate gasesc o metoda de a "ascunde" rotile in spatele suspensiilor
edit: ai citit topicul de la prima postare pana la ultima?