CFR Seria 60 "Sulzer"

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4953
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

CFR Seria 60 "Sulzer"

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 27 Mai '12, ora 22:49

pentru necunoscatori, e vb despre un simbol national: locomotiva diesel electrica(LDE) cea mai folosita de Caile Ferate Romane pe liniile neelctrificate. aceasta masinarie puternica (mai puternica decat locomotivele britanice sau germane!) a fost introdusa in 1960 si inca este in folosinta, in mare parte la marfare.
modelul facut in LDD are latimea de 6stud, de aceea este un pic nerealista, insa reprezinta doar un prototip pentru Sulzerul lat de 8stud. locomotiva asta (albastru-gri deschis) e de la SNCFR. din pacate, in Lego distantele nu sunt prea corecte: aceasta locomotiva nu poate rula pe sinele standar Lego, fiindca e prea lunga! si totusi n-am avut loc pt cateva chestii.

astept aprecieri si deprecieri, sfaturi, idei, fiindca toata lumea cunoaste aceste locomotive. in afara de benny07, fiindca prin Turda nu trec trenuri
[flickr]72157629922683462[/flickr]
restul pozelor
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4953
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: CFR Seria 60 "Sulzer"

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 27 Mai '12, ora 23:03

am uitat sa zic ca ii multumesc lui N33 pentru ca mi-a amintit(m-a constientizat) de forum si de publicarea MOCurilor pe forum ;) keep it up!
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

badgogo
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 485
Membru din: Sâm, 05 Noiembrie '11, ora 16:51
Localitate: Moisei. Maramures

Re: CFR Seria 60 "Sulzer"

Mesaj de badgogo » Lun, 28 Mai '12, ora 00:01

Arata bine. Ar fi fost super daca faceai parbrizul in doua ca si la modelul original. Asa se apropia si mai mult de adevar.
Oricum BRAVO.
De cand a intrat in colectia mea primul tren am devenit interesat si de acest segment. :D

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4953
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: CFR Seria 60 "Sulzer"

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 28 Mai '12, ora 08:54

badgogo scrie:Arata bine. Ar fi fost super daca faceai parbrizul in doua ca si la modelul original. Asa se apropia si mai mult de adevar.
si eu am incercat dar din pacate in LDD nu exista parbrizul (ala cu sticker) impartit in 2
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: CFR Seria 60 "Sulzer"

Mesaj de N33 » Lun, 28 Mai '12, ora 13:33

In primul rand: Cabinele nu imi plac de loc !
In al doilea rand restul este bine,rotile alea trebuie un pic schimbate ... defapt,pt roti trebuie sa te gandesti in Technic.Mai de mult Stiegsfeld (un tip de pe youtube) a facut o locomotiva pe abur la care rotile din mijloc aveau ceva arcuri si se miscau un pic in curbe.Nu ar trebui sa zic chestiile astea ca EU VREAU sa fac locomotiva aia din cuburi !si sa o prezint la cv intalnire sau exo MALUG roflol

Oricum mai ai ce invata si lucra tinere padawan roflol :p

Avatar utilizator
benny07
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 230
Membru din: Vin, 02 Martie '12, ora 19:03
Localitate: Cluj, Campia Turzii
Contact:

Re: CFR Seria 60 "Sulzer"

Mesaj de benny07 » Lun, 28 Mai '12, ora 14:57

tamas , cunosc acest tren l'am vazut de multe ori , tata lucreaza la CFR in Campia Turzii . Eu locuesc in Campia Turzii nu in Turda si am vazut de multe ori trenul acesta :D

Avatar utilizator
ovi12ro
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 49
Membru din: Lun, 14 Ianuarie '13, ora 20:55
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: CFR Seria 60 "Sulzer"

Mesaj de ovi12ro » Joi, 17 Ianuarie '13, ora 18:37

zici ca e sulzer modernizat :)) nu ca si ala vechi. Studiaza-l mai bine
Lego is the future ;)

Avatar utilizator
ovi12ro
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 49
Membru din: Lun, 14 Ianuarie '13, ora 20:55
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: CFR Seria 60 "Sulzer"

Mesaj de ovi12ro » Joi, 17 Ianuarie '13, ora 18:40

zici ca e sulzer modernizat :)) nu ca si ala vechi. Studiaza-l mai bine. Si, oarecum, bravo pentru incercare ;) Sfat : Reconstruieste cabina de la 0!
Lego is the future ;)

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4953
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: CFR Seria 60 "Sulzer"

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 18 Ianuarie '13, ora 15:53

sulzer modrnizat? hai ca asta a fost buna roflol roflol
daca vroiam sa fac o modernizata atunci faceam un GM sau un Delfin, sau de ce nu DAul PROMATului. oricum, acesta este doar o incercare. cel adevarat e inca in stadiul de lucru: boghiurile inca nu sunt gata (rotile standard sunt prea mici, iar alea de aburoasa sunt de aburoasa). careva zi ma voi mai duce la o sedinta de pozat si voi poza detaliile. poate gasesc o metoda de a "ascunde" rotile in spatele suspensiilor



edit: ai citit topicul de la prima postare pana la ultima?
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
ovi12ro
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 49
Membru din: Lun, 14 Ianuarie '13, ora 20:55
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: CFR Seria 60 "Sulzer"

Mesaj de ovi12ro » Dum, 20 Ianuarie '13, ora 21:56

Da am citit. Astept versiunea cea mai buna.
Lego is the future ;)