Wholesale-uri si loturi LEGO

Scrie răspuns
Avatar utilizator
CLUBLEGO
guraliv
guraliv
Mesaje: 171
Membru din: Lun, 24 Ianuarie '11, ora 18:16
Judet: Prahova
Localitate: Ploiesti

Wholesale-uri si loturi LEGO

Mesaj de CLUBLEGO » Mie, 10 Ianuarie '24, ora 21:19

Hey comunitate LEGO! ;)

Postez pentru prima data in ani de zile, obisnuiam sa fiu foarte activ pe forum cand aveam undeva pe la 12-14 ani (acum am 23) si recent am devenit foarte nostalgic fata de tot ce inseamna LEGO. In copilarie, cel putin, nu exista zi de nastere sau Craciun fara vreun set LEGO si am acumulat de-a lungul timpului o serie de seturi care vad ca acum au o valoare mult mai mare decat cea intiala.

De asemenea, am inceput sa urmaresc canale de YouTube unde oamenii cumpara lot-uri de pe eBay, flea markets etc. si le desfac, evaluand valoarea continutului si eventualul profit. Eu am tot cautat pe site-uri gen OLX, Vinted, Facebook Marketplace, insa majoritatea loturilor par a fi recente (>2016) si serii mai degraba destinate copiilor (Ninjago, Nexo Knights etc.). Bineinteles, imi dau seama ca e vorba de parinti care vor sa vanda jucariile abadonate ale odraslelor, insa intrebarea mea pentru voi este: Oare mai exista colectionari care sa vanda seturi/minifigurine vintage (sau colectii prin care exista sansa sa se gaseasca asa ceva) in Romania? Sau toata lumea care a avut norocul sa cumpere/primeasca asa ceva tine strans de comoara? :)) Voi de unde va luati (daca va luati) seturile care sa va satisfaca nostalgia?

Ciao!

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1249
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Wholesale-uri si loturi LEGO

Mesaj de Homersapien » Joi, 11 Ianuarie '24, ora 08:07

Salut si bine ai revenit.
Din pacate Romania a fost saraca si e destul de saraca in materie de LEGO. Loturile pe care le prindem sunt 99% aduse din afara tarii de diversi care le pun pe OLX in general.
Faptul ca in 2023 inca nu era niciun magazin LEGO in Romania arata puterea romanilor de cumparare a LEGO. Avem magazin certificat, reselleri dar nu magazin oficial.
Spor la construit!

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Wholesale-uri si loturi LEGO

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 16 Ianuarie '24, ora 12:49

Imi amintesc inca de perioada cand erai activ :)) #VeteraniiRolug #HaiCuPensia

Cate loturi am vazut si luat, marea majoritate sunt de la parinti care vand ce a ramas de la copii sau de la indivizi care se ocupa cu vanzarea de loturi. Dar aici se reflecta ce a spus Stefan, cu puterea de cumparare. Care au cumparat LEGO mai demult, in perioada "vintage", nu prea il vand in loturi fiindca apreciaza valoarea, fiind cumparat din pasiune. Relativ recent LEGO a devenit jucarie populara si in randurile "muritorilor de rand", deci loturile vandute de parinti reflecta realitatea asta: Ninjago, CITY, Creator, preponderent seturi mici (categoriile sub 250 ron RRP).

Cine a dat un ban pe Technic, exclusive, Star Wars, trenuri etc nu le da in loturi decat extrem de rar, fiindca ii cunoaste valoarea. Oricum, la noi loturile sunt pline de chinezarii, playmobil, plastelina, si vandute la preturi peste medie. Rareori apare cate un lot fain, atunci trebuie profitat.
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook