N-as aborda in veci tematica ...

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1247
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de Homersapien » Lun, 17 Ianuarie '22, ora 14:18

Hai ca ma dau si eu de gol. Sunt technician din doua motive. Unul este faptul ca sunt inginer si imi plac ansamblele care misca. Al doilea e faptul ca "System" are piese prea mici si mult prea multe si efectiv imi displace sa pun atatea piese laolalta. Am cateva seturi System, masini Creator dar nu pot spune ca mi-a placut constructia lor. Si la motocicleta Harley am blestemat constructia dar finalul e frumos intradevar.
In concluzie pot spune ca nu abordez mai nicio tematica cu piese system :D.

Spor la torturat!

ALEX TATAR
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 33
Membru din: Vin, 08 Mai '20, ora 14:26
Judet: Satu Mare

Re: N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de ALEX TATAR » Mie, 19 Ianuarie '22, ora 17:32

N-aș aborda tematica tehnic, pentru că nu am tehnici bune de construire pentru așa ceva. :anim-smile:

endaerkened
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 479
Membru din: Sâm, 11 Martie '17, ora 09:57
Judet: Bihor
Flickr: https://www.flickr.com/photos/152265303@N06/

Re: N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de endaerkened » Joi, 20 Ianuarie '22, ora 20:11

Pt. noi amandoi ar fi:
1. Technic - nici piese nu prea avem, nici nu prea nu ne pricepem (desi pt structuri interioare am inceput sa invatam incet incet solutii)
2. builduri glittery/curcubeu (culoare, nu neaparat ideologie :)) ) avem o paleta de culori care ne place sa folosim; de obicei care se potrivesc buildului
3. ca si Tamas+Vlad, si noi avem cateva francize/teme care nu prea ne intereseaza, asa ca nici nu construim mocuri din ele: in special Superheroes si HP.
4. builduri supradimensionate - nu prea ne plac seturile UCS, MOCurile umflate peste dimensiunile lor. Acum parca aud ca ziceti ca "Dar Castelul lui Vader???? Dar zgarienorii din Future City????" Adevarat, castelul are 1.25 m inaltime, nici zgaraienorii n-au fost mici, dar este vorba de scara; sa arate bine langa navele playscale/minifigurine. Nu vedem rostul buildurilor gen UCS XWing, Tie, Snowspeeder, etc; adica nave care deja la scara playscale sunt de dimensiunile minifigurinelor; sau unei cladiri IRL micute facute la 2x, 4x de scara figurinelor.

Iar pt. mine personal ar mai fi microscale: ma chinui sa scot detaliile care a-si dori sa includ in microscale.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 20 Ianuarie '22, ora 23:05

endaerkened scrie:
Joi, 20 Ianuarie '22, ora 20:11
4. builduri supradimensionate
Asta e o plaga are loveste si in technic, mai nou. Sustin punctul vostru de vedere, minifig scale/playscale e cel mai placut, atat de construit cat si de vazut
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

endaerkened
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 479
Membru din: Sâm, 11 Martie '17, ora 09:57
Judet: Bihor
Flickr: https://www.flickr.com/photos/152265303@N06/

Re: N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de endaerkened » Vin, 21 Ianuarie '22, ora 16:04

Tamas, nu ma intelege gresit; ne plac si buildurile mari; dar numai si numai unde e justificat. UCS Star Destroyer? Yess, please!!!! Castel urias, cand materialul de sursa asta zice? Da, desigur! Dar nu vedem rostul unei UCS, sau UCS++ Tie, care nu e bun decat sa arate bine pe raft (si sa aduna praf). Sau sa zicem un Lastun, care deja la 4 stud latime e deja supradimensionat, sa fie construit la jumat de metru lungime. Sau ceea ce este o coliba in materialul de sursa, sa fie construita la marime UCS. Ok, inteleg, are bani/are piese cu galeata... dar de ce?