Despre LUGBULK - avem ce invata de la altii?

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Despre LUGBULK - avem ce invata de la altii?

Mesaj de Bricky » Dum, 13 Octombrie '19, ora 15:30

In LAN exista o sectiune in care ocazional se publica sondaje pe diverse teme, moderate de lideri de grup. Ambasadorii sunt invitati sa le completeze, dupa care raspunsurile se centralizeaza si se publica sub forma de rapoarte. Este o modalitate prin care se face schimb de experienta si prin care putem invata unii de la altii.

Va invit si pe voi sa cititi rapoartele atasate si sa va dati cu parerea daca vreuna din procedurile mentionate in ele merita adoptata si de catre noi.

LUGBULKtopic1.pdf
LUGBULKTopic2.pdf
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Despre LUGBULK - avem ce invata de la altii?

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 14 Octombrie '19, ora 01:32

Ideea de a face "fake order" mi se pare fenomenala. Efectiv vedem care piese sunt cele mai dorite si cam in ce cantitati
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Despre LUGBULK - avem ce invata de la altii?

Mesaj de Bricky » Joi, 21 Noiembrie '19, ora 18:48

S-a postat un nou raport legat de sortarea pieselor LUGBULK. Va invit sa il studiati si voi.
lugbulk-topic-3-the-sort.pdf
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
Vlad88
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 747
Membru din: Sâm, 23 Aprilie '16, ora 16:44
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/gp/142301564@N08/5f995B
Contact:

Re: Despre LUGBULK - avem ce invata de la altii?

Mesaj de Vlad88 » Joi, 21 Noiembrie '19, ora 19:41

Din ce am citit metoda noastra e cea mai standard si din ce vad, nimeni nu a gasit ceva mai bun.
Multe LUGURI beneficieaza de faptul ca au multi membri dar asta nu tine de noi.
Ideea stabilirii unei structuri de genul: Ambasador -> Adjunct/loctiitor -> Locotenti -> Membrii ar putea fi incercata.
Ar mai lua presiunea de pe Ambasador iar in cazul in care o sa avem mai multi membrii ( Doamne Ajuta ! ) ar ajuta la coordonare etc.
La capitolul selectie de piese, sortare, ambalare etc. Suntem in parametri.

Am putea incerca sa gasim o metoda mai eficienta pentru a alege piesele. Un sistem in care efortul si timpul pierdut de ambasador sa fie cat mai mic. ( un google sheets real time ceva )
Fake order cam facem si noi cand alegem piese must have si dupa votam restu din cele alese de noi si altii colegi in functie de valoare si cantitate.

As avea o tema de discutie legata de pierderi. Stabilirea unei rezerve de piese din care sa fie acoperite lipsuri sau folosite piese in expozitii. Sa fie ca un participant fake la lugbulk, la care sa cotizam noi 1% ( la 1000 de lei inseamna 10 lei ) extra la totalul comenzii individuale, iar piesele sa fie in principal cele mici cu risc ridicat de eroare la cantarire din partea lego.

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1247
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Despre LUGBULK - avem ce invata de la altii?

Mesaj de Homersapien » Vin, 22 Noiembrie '19, ora 12:14

Faina ideea, mai comunica lumea, intr-adevar cred ca aveti cel mai bun sistem de sortare, evident ca daca ati mai multi ar merge mai usor si mai repede.
partea cu poza pe eticheta deja mi se pare mult, adica punga e transparenta, la ce sa faci eticheta asa mare.
In rest nu am vazut nimic ce ati putea imprumuta de la altii ca sistem de sortare.
Daca am avea autostrazi sa ne vedem la Sibiu/Brasov pe la careva , sa ne adunam din toata tara la sortari ar fi minunat. Dar sa nu visam prea mult.

Spor la construit