Profitul The LEGO® Group pe 2017

TheFanOfLego
guraliv
guraliv
Mesaje: 123
Membru din: Mar, 14 Aprilie '15, ora 12:59
Judet: Bucuresti
Localitate: Sector 2

Profitul The LEGO® Group pe 2017

Mesaj de TheFanOfLego » Mie, 06 Septembrie '17, ora 18:43

Cel mai probabil ati auzit ca profitul companiei LEGO® in primul semestru al anului 2017 a scazut cu 5% in comparatie cu anul precedent. Ca urmare LEGO® isi va concedia 1400 de angajati. Dupa parerea mea, o mare parte se datoreaza esecului "The Lego Batman Movie", la care se mai adauga si companiile precum LEPIN, care produc seturi aproape identice la un pret mai mic. Sper ca aceasta scadere sa nu ne afecteze prea mult pe noi ca fani LEGO, dar si ca LUG.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Profitul The LEGO® Group pe 2017

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 06 Septembrie '17, ora 21:33

...42070 si alte seturi inexplicabil scumpe, sodomizarea francizei SW de catre Disney (si prin urmare, LEGO SW), seturi inecate in PC, reciclarea monotona a acelorasi seturi (compara obiectiv cele 4 CITY Police Mobile HQ/Command Centre)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Profitul The LEGO® Group pe 2017

Mesaj de iuliand » Mie, 06 Septembrie '17, ora 22:50

E normal, dupa cativa ani de crestere exploziva trebuia sa apara si corectia. Se vor reorganiza. Lepin cred ca nici nu conteaza in piata. Oricum, cine este dispus sa cumpere lepin nu prea face parte din profilul cumparatorului de lego.
O scadere a profitului este doar un semnal pentru management, nu e nimic grav. Nu e ca si cum ar fi pe pierdere. Sunt surprins ca prima masura a fost de a face disponibilizari, dar sunt sigur ca stiu ei mai bine unde este problema.
Sper ca dusul rece ii va face sa revina cu picioarele pe pamant in anumite privinte...

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1247
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Profitul The LEGO® Group pe 2017

Mesaj de Homersapien » Joi, 07 Septembrie '17, ora 08:01

Apoi fratii mei, daca iti scade profitul cu 5% si solutia ta e sa concediezi 1400 oameni e nasol. Inseamna ca e condusa de cretini, ce vina au aia 1400 de oameni , niciunul din acei 1400 nu are post de conducere , baga mana in foc. Daca o firma de nivelul acela nu poate suporta o scadere de profit e penibil. Mai degraba doreau sa inchida fabrica respectiva ca sigur e din Europa si sa mute in China fabrica si au gasit motiv.
Parerea mea

arsenal74
tăcut
tăcut
Mesaje: 15
Membru din: Mar, 26 Aprilie '16, ora 08:41

Re: Profitul The LEGO® Group pe 2017

Mesaj de arsenal74 » Joi, 07 Septembrie '17, ora 10:06

Homersapien scrie:
Joi, 07 Septembrie '17, ora 08:01
Apoi fratii mei, daca iti scade profitul cu 5% si solutia ta e sa concediezi 1400 oameni e nasol. Inseamna ca e condusa de cretini, ce vina au aia 1400 de oameni , niciunul din acei 1400 nu are post de conducere , baga mana in foc. Daca o firma de nivelul acela nu poate suporta o scadere de profit e penibil. Mai degraba doreau sa inchida fabrica respectiva ca sigur e din Europa si sa mute in China fabrica si au gasit motiv.
Parerea mea
da, si eu sunt de aceeasi opinie: o scadere de 5% a profitului nu va atrage niciodata, in nici o industrie, concedierea a 1400 de oameni. O scadere de 5% se ajusteza / corecteaza din schimbarea planului de vanzari, scos modele noi, inchis modele neprofitabile,etc dar nu dand afara atatia oameni. O concediere colectiva, datorita costurilor imense imediate pe care le presupune (pachete compensatorii uriase daca sunt din W Europe), e practic o investitie (stiu ca suna bizar dar asa e:)).
E semnul unei miscari strategice pe t lung si nu e determinata de un mizilic de -5% din profit (nici macar din cifra de afaceri !)
Atata timp cat nu vor face rabat la calitate incat sa se amestece cu alde Lepin & co eu sunt multumit.

arsenal74
tăcut
tăcut
Mesaje: 15
Membru din: Mar, 26 Aprilie '16, ora 08:41

Re: Profitul The LEGO® Group pe 2017

Mesaj de arsenal74 » Joi, 07 Septembrie '17, ora 10:14

TheFanOfLego scrie:
Mie, 06 Septembrie '17, ora 18:43
. Dupa parerea mea, o mare parte se datoreaza esecului "The Lego Batman Movie",
Filmul ca atare sau productiile LEGO bazate pe film ? inteleg ca nici filmul n-a avut foarte mare succes (sau ma rog, nu atat pe cat credeau ei) dar nici LEGO-urile ? sa ne asteptam la reduceri pana la sf anului ? :anim-santa:

TheFanOfLego
guraliv
guraliv
Mesaje: 123
Membru din: Mar, 14 Aprilie '15, ora 12:59
Judet: Bucuresti
Localitate: Sector 2

Re: Profitul The LEGO® Group pe 2017

Mesaj de TheFanOfLego » Joi, 07 Septembrie '17, ora 16:12

arsenal74 scrie:
Joi, 07 Septembrie '17, ora 10:14
TheFanOfLego scrie:
Mie, 06 Septembrie '17, ora 18:43
. Dupa parerea mea, o mare parte se datoreaza esecului "The Lego Batman Movie",
Filmul ca atare sau productiile LEGO bazate pe film ? inteleg ca nici filmul n-a avut foarte mare succes (sau ma rog, nu atat pe cat credeau ei) dar nici LEGO-urile ? sa ne asteptam la reduceri pana la sf anului ? :anim-santa:
Nici filmul nici seturile nu prea le-au adus bani. Seturile nu prea se vand din cauza pretului si a faptului ca sunt asemanatoare cu seturile precedente. Si in plus LEGO a avut destul de multe costuri cu "The LEGO Batman Movie": marketing, licenta catre WB, productie, etc. .

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Profitul The LEGO® Group pe 2017

Mesaj de Bricky » Joi, 07 Septembrie '17, ora 18:42

Unde a aparut stirea asta?
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

TheFanOfLego
guraliv
guraliv
Mesaje: 123
Membru din: Mar, 14 Aprilie '15, ora 12:59
Judet: Bucuresti
Localitate: Sector 2

Re: Profitul The LEGO® Group pe 2017

Mesaj de TheFanOfLego » Joi, 07 Septembrie '17, ora 19:09


Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Profitul The LEGO® Group pe 2017

Mesaj de Bricky » Joi, 07 Septembrie '17, ora 19:12

Deci practic asta e stirea, ca ar concedia 1400 de oameni, nu ca le-a scazut profitul. Mda, stire care sa vanda, ce sa zic...
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
csc2ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 271
Membru din: Mie, 09 Decembrie '15, ora 00:34
Localitate: Bucuresti

Re: Profitul The LEGO® Group pe 2017

Mesaj de csc2ro » Sâm, 09 Septembrie '17, ora 06:42

Scaderea profitului (5%) nu inseamna neaparat ca le-au scazut vanzarile sau au pierderi. Au facut totusi investitii in fabrica din Ungaria si cea mai noua din China, care se scade din profit.
Este foarte clar ca au gasit solutii si au investit in tehnologie pt. a diminua forta de lucru umana. Reducerea personalului cred ca era prevazuta de mult timp. Doar s-au agatat de "pierderea" asta, care poate fi facuta si din pix.
Asa cum a spus si Bricky, aceasta "pierdere" poate fi folosita in mai multe scopuri. Ganditi-va inclusiv la impozite, dividende, ajutoare, sponsorizari taiate, samd.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Profitul The LEGO® Group pe 2017

Mesaj de iuliand » Sâm, 09 Septembrie '17, ora 11:39

Da, asa este, cred ca de fapt cautau o scuza ca sa se reorganizeze reducand din personalul "redundant". Au avut investitii serioase in ultima vreme cum ar fi lego house si fabricile noi. Ocazia ideala sa se prefaca ingijorati si sa disponibilizeze oameni.
Eu cred ca filmul lego batman si-a scos banii din incasarile de la cinema pentru ca altfel vuiau stirile despre ce esec colosal a fost... ceea ce nu s-a auzit.
Cat despre seturile batman, daca intradevar nu merg cum trebuie, cele produse se vor vinde pana la urma si in cel mai rau caz vor incheia productia prematur. Ceea ce se pierde partial sunt costurile de conceptie pentru seturi, dar asta nu cred ca e o mare problema.

Kis Arpad
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 24
Membru din: Joi, 14 Septembrie '17, ora 12:50
Judet: Timis

Re: Profitul The LEGO® Group pe 2017

Mesaj de Kis Arpad » Joi, 14 Septembrie '17, ora 14:09

E prima data cand aud despre Lepin. Sincer daca Lego avea cumparatori din Asia chiar daca au fost foarte putin la numar se simte daca trec pe Lepin. Acum nu stiu daca si in indutria Lego e asa. Dar daca castigi piata asiatica vinzi mai mult decat in Europa :).
Nu as trece pe Lepin sigur ca Made in China va ramine Made in China.

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1247
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Profitul The LEGO® Group pe 2017

Mesaj de Homersapien » Joi, 14 Septembrie '17, ora 14:57

Kis Arpad scrie:
Joi, 14 Septembrie '17, ora 14:09
E prima data cand aud despre Lepin. Sincer daca Lego avea cumparatori din Asia chiar daca au fost foarte putin la numar se simte daca trec pe Lepin. Acum nu stiu daca si in indutria Lego e asa. Dar daca castigi piata asiatica vinzi mai mult decat in Europa :).
Nu as trece pe Lepin sigur ca Made in China va ramine Made in China.
in primul rand si Lego are fabrica in China, in al doilea, pune mana pe un Lepin si vei vedea ca nu e asa rau cum iti imaginezi, e o concurenta neloiala dar bine facuta.

Kis Arpad
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 24
Membru din: Joi, 14 Septembrie '17, ora 12:50
Judet: Timis

Re: Profitul The LEGO® Group pe 2017

Mesaj de Kis Arpad » Joi, 14 Septembrie '17, ora 15:07

Hm :) interesant gasesc undeva un Lepin in RO ? Sunt tare curios sa fac o asemanare. Ca si preti sunt foarte ieftine