Cine utilizeaza LDD??

bioman
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 30
Membru din: Dum, 24 Martie '13, ora 08:26
Localitate: Constanta

Cine utilizeaza LDD??

Mesaj de bioman » Lun, 17 August '15, ora 16:45

Am inceput sa utilizez LDD (Lego Digital Designer ) si am facut cateva MOCuri Bionicle 3 Matorani , 1-2 toa si un makuta in mare parte WIP (Work In Progress) sa pun intr-o sapt poze si fisierele mocurilor!! Daca aveti idei postatile aici , critica este binevenita!! :D

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: Cine utilizeaza LDD??

Mesaj de braker23 » Mie, 19 August '15, ora 12:54

Mai, e fain LDD-ul, dar nu am facut ceva inca, mai degraba il folosesc sa-mi generez instructiuni din LXF in format HMTL.
Din cate stiu, Tamas il foloseste pentru design de trenuri, deci e clar ca se descurca prin el. Vezi profilul lui, daca ai intrebari :)memberlist.php?mode=viewprofile&u=302

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Cine utilizeaza LDD??

Mesaj de iuliand » Mie, 19 August '15, ora 13:24

Eu l-am folosit dar are niste limitari care m-au dezamagit.
Pentru constructii simple este foarte bun dar cand am incercat sa fac proiectul unui TT m-a dezamagit. Si asta in conditiile in care nu am renuntat repede ci am insistat si am cautat metode alternative sa evit bug-urile si situatiile problematice.

In principiu are mari probleme la toleranta imbinarilor anumitor piese tehnic. Daca faci snap pe un pin care este inclinat insesizabil, din cauza unei tolerante prea mari de imbinare, apoi tot ce construiesti de acolo propaga eroare si in final cand se aduna erorile constati ca nu mai poti imbina piesele intre ele.

Alta problema este la toolul de flexare care uneori functioneaza asa cum te astepti pe cand alte dati pur si simplu nu vrea sa colaboreze. Din cauza asta am avut mari probleme cu alinierea U-Joint-urilor pe axele de transmisie.

Si mai are niste inconveninete cum ar fi dificultatea rotirii rotilor dintate si a axelor in anumite situatii.

Eu personal vreau sa trec pe alta solutie de lucru digital cum ar fi LDraw sau mecabricks.com.
LDraw nu l-am folosit inca pentru ca nu stiu ce interfata si ce librarie sunt cele mai indicate. Nu prea am timp sa fac incercari dar pana la urma cred ca o sa o fac si pe asta.
mecarbicks.com l-am folosit de proba si mi s-a parut foarte cool. Nu am apucat sa-l evaluez pe deplin dar prima impresie a fost foarte buna.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Cine utilizeaza LDD??

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 19 August '15, ora 23:19

@braker mersi de reclama roflol
Intr-adevar LDDul are niste limitari enorme, dar ofera posibilitati la fel de mari, poate chiar mai mari. Pentru cei cu piese limitate si idei multe poate fi mediul in care sa experimenteze cu tehnici, piese etc si sa produca MOCuri pe care in viata reala nu au posibilitatea sa le creeze (in cazul meu erau trenurile). Limitarile amintite de iuliand sunt datorate faptului ca LDD nu poate simula miscari si nici interactiuni complexe (motoare, roti dintate, cuplaje, friction ram etc etc). Desigur, sa nu uitam ca multe tehnici sunt ilegale sau neoficiale, de aceea nu sunt introduse in program (de exemplu multe SNOTuri, plate intre doua studuri etc)

Eu am incercat Ldraw la un moment dat si mi s-a parut dezastruos. UI-ul este comparabil cu LDD 1.6, chiar daca dpdv al interactiunii dintre piese este un pic mai eficient.


Simgurul sfat pe care pot sa-l dau este ca LDDul nu se invata in 2 ore, trebuie perseverenta si un spirit "aventurier". L-am folosit ani la rand si inca sunt lucruri pe care nu le-am descoperit. Sa nu-ti fie frica sa incerci nimic. Spre deosebire de viata reala, o greseala in LDD se repara cu cateva clickuri :D
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Cine utilizeaza LDD??

Mesaj de iuliand » Vin, 21 August '15, ora 14:32

Sa vezi cu cate click-uri se repara cand ai construit un bloc intreg de piese care era legat de altul cu un amortizor si in final constati ca tot ce ai construit de la amortizor incolo e dezaliniat insesizabil dar suficient cat sa nu-l mai poti uni cu alta parte... si asta e numai un exemplu.
Banuiesc ca, cu timpul, inveti sa eviti capcanele astea si sa nu te mai increzi in abilitatea LDD-ului de a alinia piese.

Eu ma minunez cata rabdare investeste George in Jeep-urile lui facute in LDD... :) Poate ne impartaseste din "secretele" lui.

Avatar utilizator
david03
guraliv
guraliv
Mesaje: 165
Membru din: Mar, 19 Mai '15, ora 08:11
Localitate: Baia mare
Contact:

Re: Cine utilizeaza LDD??

Mesaj de david03 » Vin, 21 August '15, ora 20:13

Personal eu am folosit LDD dar nu mi s-a părut tare are multe limitari de piese iar pe proiecte mici e bun si pentru teste dar la marime mare nu prea merge.Deci concluzia e ca e bun dar nu la proiecte mari.
Best life with Lego!!!Don't try to change this lifestyle!!! :D

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Cine utilizeaza LDD??

Mesaj de lapsanszkitamas » Sâm, 22 August '15, ora 03:49

Corectie: e bun al proiectele system. Am vazut NCC-1701 Enterprise facut din 1500 de piese in LDD. Repet, system. La technic e o teroare
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

bioman
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 30
Membru din: Dum, 24 Martie '13, ora 08:26
Localitate: Constanta

Re: Cine utilizeaza LDD??

Mesaj de bioman » Dum, 23 August '15, ora 10:59

Cam asta am facut https://www.flickr.com/photos/134941147 ... 5311563783 sper ca va plac si daca aveti idei va rog sa mi le spuneti :) !

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Cine utilizeaza LDD??

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 23 August '15, ora 14:09

404 page not found
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

bioman
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 30
Membru din: Dum, 24 Martie '13, ora 08:26
Localitate: Constanta

Re: Cine utilizeaza LDD??

Mesaj de bioman » Dum, 23 August '15, ora 21:00

Merci ca mi-ai zis... ma poate ajuta cineva sa pun pozele??

bioman
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 30
Membru din: Dum, 24 Martie '13, ora 08:26
Localitate: Constanta

Re: Cine utilizeaza LDD??

Mesaj de bioman » Dum, 23 August '15, ora 21:44

Gata am rezolvat neatentia mea! Acesta este (din nou) link-ul https://www.flickr.com/photos/134941147 ... 5311563783 sper ca va plac :D

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Cine utilizeaza LDD??

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 23 August '15, ora 22:47

AMD GPU user spotted :P
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

bioman
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 30
Membru din: Dum, 24 Martie '13, ora 08:26
Localitate: Constanta

Re: Cine utilizeaza LDD??

Mesaj de bioman » Lun, 24 August '15, ora 10:17

Nu am putut sa fac MOCurile si am facut screenshot-uri :) cand imi dadeam update la drivere

Avatar utilizator
george.andrei
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 468
Membru din: Joi, 20 Mai '10, ora 20:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cine utilizeaza LDD??

Mesaj de george.andrei » Lun, 24 August '15, ora 14:59

constat ca sunt destui "aventurieri" in ale constructiei in LDD.. ma bucur ca nu sunt singurul :)

cum spuneati si voi mai sus sunt plusuri si minusuri dar in ceea ce ma priveste il consider un "aliat", principalul avantaj fiind faptul ca poti "salva" un proiect, il poti construi si fizic iar daca il descompui poti reveni la el oricand.

spunea Iulian ca se minuneaza de rabdarea si timpul investite de mine in LDD, treaba e ca la un moment dat il inveti si stii cam pe unde iti vin toate piesele in lista incat te poti misca destul de rapid. De exemplu, la jeep-ul galben am facut ieri sasiul si puntiile in LDD si mi-a luat aproximativ 4 ore legate. E mult e putin, mie mi se pare ok tinand cont ca a trebuit sa desfac jumatate de model fizic ca sa ajung la "miezul" sasiului sa nu gresesc vreo piesa..
in schimb, la caroserie a fost altceva, acolo nu am avut de aliniat roti dintate, nu am avut parti ascunse ochiului asa ca totul a mers mult mai rapid.

revenind la LDD, pot enumera ceea ce vad si eu pro si contra :

pro:

- poti salva un proiect, poti reveni oricand sa refaci modelul fizic pe care intre timp l-ai demontat,
- poti construi ceva in avans si-ti poti face o idee despre necesarul de piese in cazul in care iti generezi lista de piese,
- gasesti 99,9% din piesele existente, asta in ceea ce priveste Lego Technic

contra:

- instructiunile generate sunt anapoda, daca te iei dupa ele ajungi sa-ti rupi parul de pe cap :D . Atunci cand imi reconstruiesc un model prefer sa il tin pe Build Mode si sa intorc modelul pe toate partile cum am nevoie
- Hinge Align si Flexi Tool mi-au dat batai de cap asa ca am renuntat sa le mai folosesc
- pe modul Mindstorm lipsesc multe piese Technic aparitii mai noi de 2-3 ani si sunt nevoit de multe ori sa intru in Extended sa le iau de acolo, sa le colorez cum am nevoie si apoi sa revin pe Mindstorm (ax de 5 cu stop -galben deschis, pin de 3 cu ax la un capat -pe gri inchis, etc..)
- cu toate ca am PC foarte capabil, programul imi ofera niste sacadari de toata frumusetea atunci cand ,de exemplu, doresc sa montez caroseria unui jeep pe sasiu.. niciodata n-am reusit.. tin sa cred ca programul nu este facut sa mute structuri de piese atat de complexe.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

bioman
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 30
Membru din: Dum, 24 Martie '13, ora 08:26
Localitate: Constanta

Re: Cine utilizeaza LDD??

Mesaj de bioman » Lun, 24 August '15, ora 15:15

Andrei ai drepatete si apropo GROZAV JEEP!!!! :D Eu vroiam sa incerc sa ma apuc de un MOC Tehnic sper sa imi iasa macar pe jumate la fel de bun ca al tau. Din nou felicitari :) :)