serviciul de service LEGO

Scrie răspuns
tudor_andrei
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 62
Membru din: Dum, 29 Martie '15, ora 12:24

serviciul de service LEGO

Mesaj de tudor_andrei » Mar, 31 Martie '15, ora 12:10

Salutare,
Am aflat de curand ca cei de la LEGO au un fel de service pentru piese lipsa si stricate. Mie mi s-au stricat in timp niste piese, credeti ca daca le scriu mi le schimba?

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: serviciul de service LEGO

Mesaj de Bricky » Mar, 31 Martie '15, ora 14:42

Eu nu stiu de serviciul asta, dar daca e asa, ma gandesc ca se refera la piese lipsa sau stricate pe care le-ai gasi intr-un set cumparat, nu la cele care se ingalbenesc, murdaresc, pateaza de-a lungul timpului. Nu ar fi rentabil. E ca si cum ne-am cumpara o pereche de pantofi, o purtam vreo 2 ani, observam ca s-au tocit, dezlipit etc. si cerem producatorului sa ni-i schimbe. :D
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

tudor_andrei
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 62
Membru din: Dum, 29 Martie '15, ora 12:24

Re: serviciul de service LEGO

Mesaj de tudor_andrei » Mar, 31 Martie '15, ora 18:03

Serviciul sigur exista la www.lego.com/service. Le voi scrie si, daca aflu ceva interesant, pasez mai departe informatia.

ovidiusoft
guraliv
guraliv
Mesaje: 127
Membru din: Joi, 25 Aprilie '13, ora 17:15

Re: serviciul de service LEGO

Mesaj de ovidiusoft » Mar, 31 Martie '15, ora 23:27

Nu e chiar asa cum ai inteles tu. Serviciul respectiv este pentru piese lipsa (de exemplu ai cumparat cutia sigilata dar inauntru lipseau niste piese), piese electrice/electronice defecte (motoare/senzori PF, EV...), in nici un caz pentru uzura normala a plasticului. Eu l-am folosit o data pentru o janta lipsa dintr-un set nou, cumparat din magazin, mi-au trimis-o rapid si am fost fericit.

tudor_andrei
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 62
Membru din: Dum, 29 Martie '15, ora 12:24

Re: serviciul de service LEGO

Mesaj de tudor_andrei » Vin, 03 Aprilie '15, ora 17:39

mersi de info.

Avatar utilizator
Felix Mezei
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 200
Membru din: Joi, 27 Martie '14, ora 00:56
Judet: Maramures
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: serviciul de service LEGO

Mesaj de Felix Mezei » Mar, 14 Aprilie '15, ora 22:58

Va scriu cu intarziere pe acest subiect, dar fata de ce s-a scris aici am o adaugare importanta ce face cinste Lego.
Am dat imprumut cuiva o masina de gunoi si mi s-a rupt o piesa ce tinea o matura in lateralul masinii. Fiind curios cat ar costa piesa, am intrat la acest serviciu si am tot completat formularul asteptand sa vad la un moment dat un pret si bineinteles sa-mi ceara cardul bancar. Setul era de 85 de lei si l-am luat cu 45 de la Metro. Clar n-as fi vrut sa dau multi bani pe o singura piesa.

Tot dand "Next" am ajuns la mesajul ca voi primi in cel mai scurt timp piesa. Cam in doua saptamani am primit direct din Danemarca un plic cu bule si aceasta piesa gratuit.

Asta desi am scris cinstit ca "It was broken by a child". Primele optiuni erau ca a lipsit din punga ,sau ca a fost in punga dar era rupta la desigilare. Eu am scris varianta mea .
Mai apoi cand am auzit de Briclink mi-a fost rusine ca s-au chinuit aia sa-mi trimita o piesa de 0.12 RON si o gaseam si in Romania.

Aproppo, ai auzit ca la clevertoys.ro poti sa gasesti destul de multe piese noi si care pot ajunge la tine mai simplu decat pe Bricklink ?

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: serviciul de service LEGO

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 15 Aprilie '15, ora 01:06

Da, dar pentru MOCeri hardcore Clevertoys nu ofera destule piese. Hell, lipsesc unele piese esentiale din stocul lor.
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook