EV3 - Dezamagire

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

EV3 - Dezamagire

Mesaj de Ode » Mar, 03 Martie '15, ora 15:23

Salutare dragilor,

De curand am pus mana, temporar, pe un set de EV3, si sincer sa fiu am fost cam dezamagit.

Motoarele sunt mai mari decat ma asteptam, greu de facut ceva MOC-uri de dimensiuni medii si mici; carcasele de la motoare nu sunt bine inchise, mai ales in zona de lucru (imprejurul rotii); cablurile sunt foarte rigide, si greu de manipulat in spatii mici si intortochiate; iar la categoria MOC-uit majoritatea timpului este consumat cu invatat-ul si programatul computerului, si nu cu constructia propriuzisa.

Voi ce parere aveti? De bine? Sau de rau?

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: EV3 - Dezamagire

Mesaj de braker23 » Mar, 03 Martie '15, ora 16:21

Pe bune? Chiar imi faceam sperante ca o sa gasesc un EV3 ieftin pe eBay, acuma m-am cam desumflat.
Timp chiar nu am, iar motorarele sunt chiar mari, cablurile la fel, le-am vazut. Horatiu? :)

Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Re: EV3 - Dezamagire

Mesaj de Ode » Mar, 03 Martie '15, ora 19:48

Am dat $350 pe set, nou de ei din magazin.
Partea buna este ca nu e pentru mine, asa ca nu imi pare rau de bani :))

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: EV3 - Dezamagire

Mesaj de iuliand » Mar, 03 Martie '15, ora 22:10

Motoarele sunt cam mari dar sunt puternice si este suficient doar unul in majoritatea aplicatiilor unde cu PF ar fi fost necesare mai multe. Ce-i drept computerul este cam mare si trebuie integrat in structura MOC-ului/robotului.
Cablurile sunt rigide dar cu putina forta le modelezi cum doresti. Nu e nevoie sa fii gentil cu ele.
EV3 nu inlocuieste PF. Are si el aplicatiile lui specifice. In general robotica... iar pasionatilor de robotica le place sa programeze. Modulul EV3 de labview deschide vaste posibilitati de programare care iti permit sa faci lucruri foarte istete.

Daca nu-ti place inseamna ca nu faci parte din publicul tinta pentru EV3.

Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Re: EV3 - Dezamagire

Mesaj de Ode » Mar, 03 Martie '15, ora 23:57

iuliand scrie:Daca nu-ti place inseamna ca nu faci parte din publicul tinta pentru EV3.
Inainte sa pun mana pe un EV3 eram si eu ca si Braker23, vroiam unul neaparat dar nu gaseam o scuza suficient de buna ca sa dau banii pe el. Acum ca am avut ocazia sa ma joc cu unul, mi-am schimbat parerea. Nu mai vreau un EV3 al meu.
Prefer sa fac un MOC old school, doar din Technic si PF, programarea nu este de mine, nu imi place, si de multe ori nu o inteleg :D

De acord cu tine Iuliand, fiecare linie te produse Lego este destinata unui anumit public, eu nu fac parte din publicul EV3.

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: EV3 - Dezamagire

Mesaj de thedutch21 » Mie, 04 Martie '15, ora 12:29

Ca fost posesor de NXT2, cred ca aceasta serie e destinata pasionatilor de robotica si programare. Este frumos sa poti face un robotel ce interactioneaza cu mediul inconjurator, insa partea de programare ocupa cea mai mare parte a timpului.

Setul mi-a placut, dar timpul necesar programarii imi fura din timpul destinat constructiei si, de multe ori, imi pierdeam rabdarea si abandonam proiectele incepute. M-am decis pana la urma sa-l vand si sa raman la PF, pt ca imi place mai mult sa construiesc decat sa scriu programe in fata PCului (fac asta la lucru suficient :P )

Anyway, nu stiu cu ce se mananca EV3 si care e diferenta fata de NXT dar, fiind mai nou, cred ca documentatia despre el e mai putina. Daca vreti sa intrati pe taramul Mindstorms, as recomanda NXT sau NXT2, pt ca sunt mai ieftine.

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: EV3 - Dezamagire

Mesaj de N33 » Mie, 04 Martie '15, ora 18:49

iar la categoria MOC-uit majoritatea timpului este consumat cu invatat-ul si programatul computerului
Ahhh electronica moderna,PIC-uri si PLC ... 20% din timp il folosesti sa-l asamblezi,iar 80% din timp il folosesti sa proiectezi chestia si sa-l programezi roflol

Am avut si eu ocazia sa ma joc cu NXT 2.0 Education si da,fara program sta intr-un loc,dar avea un mod de programare rapid pe intel. brick,era un program simplu doar din vreo 5 cubulete (da,programul de mindstorms se masoara in cubulete roflol) dar e mai mult decat nimic.Pentru ca nu l-am putut combina cu alte seturi/piese nu stiu cat de folositor este din acest punct.Dar am reusit sa fac un program simplu,robotul practic te urmarea.Avea 2 senzori ultrasonici si daca un senzor nu mai "vedea" oprea motorul.
Cred ca mai am programul pe undeva....

Pentru mine nu este o dezamagire,cel putin NXT 2.0.

Avatar utilizator
mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador
Mesaje: 1287
Membru din: Mar, 01 Septembrie '09, ora 12:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: EV3 - Dezamagire

Mesaj de mad_horax » Dum, 08 Martie '15, ora 11:10

Scuze, astazi am vazut topicul.

Am cumparat componente NXT2, nu am avut niciodata setul propriuzis.
Mi-a placut ideea de comanda prin unitate centrala datorita interactiunii cu mediul prin senzori. Este clar ca imaginatia este importanta aici si ceva experienta in materie de automatizari.
Am folosit deocamdata NXT2-ul la nivel de comanda pe motoare prin intermediul BT de pe telefon si in cinematica proportionala/fals analogica pe MOC-uri simple.
Exista o sumedenie de proiecte spectaculoase pe internet (segway, path follower, walking biped etc), totul este sa aveti rabdare in a construi asa ceva si intr-adevar pasiune pentru cinematica si programare.
Probabil ca EV3 este mai evoluat decat NXT2 (are si 4 comenzi pe motoare), si daca mosteneste toate caracteristicile predecesorilor lui, face toti banii.
Repet: numai daca va plac programarile, automatizarile si rabdarea de a construi proiecte complexe merita sa investiti in asa ceva.