E nevoie de ajutor

Scrie răspuns
Avatar utilizator
brainiacul
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 77
Membru din: Dum, 07 Septembrie '08, ora 13:30
Localitate: Iasi, Romania
Contact:

E nevoie de ajutor

Mesaj de brainiacul » Joi, 26 Februarie '15, ora 00:17

Salutare! Ia sa vedeti ce problema mi-am pus. Vreau sa construiesc asta: https://www.youtube.com/watch?v=ARqZAaJ46us

Din pacate, financiar nu imi pot permite, avand in vedere ca as vrea sa construiesc asta la tinerete. :)) Ce vreau sa zic este ca as vrea sa-l termin in vreo 2 ani maxim. Exista posibilitatea de a forma o echipa, cumva? De preferat ar fi sa ne aflam prin aceeasi zona geografica, Iasiul fiind epicentrul, in ideea de a lucra in acelasi spatiu. Astept pareri din partea voastra, idei, rezolvari, etc.!

Avatar utilizator
mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador
Mesaje: 1287
Membru din: Mar, 01 Septembrie '09, ora 12:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: E nevoie de ajutor

Mesaj de mad_horax » Joi, 26 Februarie '15, ora 11:46

Frumos proiect!
Mi-ar placea sa colaboram. Din pacate eu sunt din Bucuresti. :(

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: E nevoie de ajutor

Mesaj de braker23 » Joi, 26 Februarie '15, ora 12:46

Ca sa inteleg bine, vrei sa faci un MOC cu TOT ce e acolo, adica 3 Titan Mack, plus generatorul pus pe trailer? Esti nebun tipule, bravo!

Ca si idei, sunt destule modele de Mack-uri si trailere pe net, de unde sa te inspiri, dar ca si investitie de timp si bani, o sa fie enorm. Mai ales daca vrei sa-l motorizezi, si presupun ca asta e ideea. Nu stiu cati fani de Technic sunt in Iasi, dar cu ocazia asta, o sa aflam. As vrea sa te pot ajuta, dar sunt din Cluj, asa ca pot eventual sa te ajut la planificare si la problemele tehnice care vor aparea, pe parcurs. Oricum, o sa urmaresc proiectul asta, cu mult interes :)

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: E nevoie de ajutor

Mesaj de iuliand » Joi, 26 Februarie '15, ora 14:14

Proiectul asta goleste bricklinkul de roti... :P
In final ar rezulta un material foarte bun de expozitii. Dar mi se pare foarte ambitios. Ar trebui inceput cu un camion MACK si apoi vazut ce iese si daca se marita efortul de a continua.

Din pacate nu cunosc pe nimeni pasionat de Technic prin Iasi. Si in afara de pasiune ar trebui sa aiba si fonduri generoase. Combinatie dificila... :)

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: E nevoie de ajutor

Mesaj de braker23 » Joi, 26 Februarie '15, ora 14:26

Mda, daca vrei roti de Unimog, sunt doar 92 pe BL, iar tu ai avea nevoie de 192 + 3 x 6= 210, sa nu mai spun ca sunt scumpe...

Cel mai bine faci cum zice Iulian, construieste un Mack Titan, motorizeaza-l si apoi te mai gandesti. Facand asta, iti dai seama de costurile si timpul necesar. Sau, il poti reduce la un Mack + trailer mic + generator micsorat, mult mai accesibil :)

Avatar utilizator
brainiacul
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 77
Membru din: Dum, 07 Septembrie '08, ora 13:30
Localitate: Iasi, Romania
Contact:

Re: E nevoie de ajutor

Mesaj de brainiacul » Joi, 26 Februarie '15, ora 14:30

Sunt 5 Mack-uri. :) Am o oarecare experienta cu genul asta de constructii, am mai lucrat la modele din astea, un model este si aici pe forum postat. As vrea sa incep un proiect mai mare, ar fi un challenge. Si am ramas cu asta in minte. Da, totul ar trebui motorizat, nici nu ma gandesc altfel. Si da, este o problema cu partea financiara, eu de exemplu mai am nevoie pt trailer de 170 de roti 86652. Numai alea costa aprox. 1800 lei. Si pentru camioane, rotile 44772 nu sunt prea ieftine. Asta e problema cand iti trebuiesc multe de acelasi fel. Nu cred ca am sa-mi permit singur. Dar voi face cum sugereaza iuliand, voi incepe cu un camion sa vad cum sta treaba. Deocamdata ma gandesc la suspensia pe foi de arc pentru puntea fata. Am vazut pe diverse site-uri ca se printeaza 3D asa ceva dar nu stiu cat de rezistente sunt chestiile alea. Ma gandesc sa le confectionez chiar eu din metal. Astea ar fi singurele piese non Lego pe care le-as folosi. Voi ce parere aveti?

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: E nevoie de ajutor

Mesaj de braker23 » Joi, 26 Februarie '15, ora 14:47

Ah, acuma vad ca-s 5, oh doamne. Ai mai facut ceva de genul? Da-mi link, acuma :)

Leaf-spring suspension e fain, dar nu vad de ce ai nevoie de ea. Fa o suspensie pendulara normala, modelul va fi mult mai apreciat daca va fi construit 100% din piese Lego, parerea mea. La rezistenta nu ma pricep, dar s-au facut diverse masini Lego in care te poti urca/plimba cu ele, deci rezista cu siguranta, si pana la urma, ai de carat doar generatorul, care-l poti face light, exteriorul conteaza mai mult.

Avatar utilizator
brainiacul
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 77
Membru din: Dum, 07 Septembrie '08, ora 13:30
Localitate: Iasi, Romania
Contact:

Re: E nevoie de ajutor

Mesaj de brainiacul » Joi, 26 Februarie '15, ora 15:16


Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Re: E nevoie de ajutor

Mesaj de Ode » Joi, 26 Februarie '15, ora 15:28

Super faina idea, si proiectul.
Pe langa costul enorm de mare, al pieselor, trebuie sa fiu de acord cu Braker23, renunta la idea de piese non LEGO.
Nu sun un "purist", dar daca iti reuseste treaba ar fi chiar pacat sa se gaseasca (si se vor gasi) guri rele care sa comenteze.

Din pacate nici eu nu pot sa te ajut fizic, pentru ca nu sunt in Romania, dar permite-mi sa fac o alta sugestie: Chiar daca distantele geografice sunt mari, putem cu totii (technicarii) sa contribuim la un model digital. In legatura cu construitul, partea fizica, poate se gasesc oameni sa construiasca cate un MAC de caciula, astfel costurile/timpul/efortul se vor distribuii intre mai multi participanti, MAC-urile sunt personale, dar proiectul poate fi comun, pentru o expozitie ceva.

Parerea mea

Avatar utilizator
brainiacul
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 77
Membru din: Dum, 07 Septembrie '08, ora 13:30
Localitate: Iasi, Romania
Contact:

Re: E nevoie de ajutor

Mesaj de brainiacul » Vin, 27 Februarie '15, ora 02:01

Sunt de acord cu tine Ode. Dar ca sa construim separat fiecare Mack-ul sau, ne-ar trebui instructiuni clare de la inceput ca totul sa functioneze in final. Cat despre "puristii" astia de legomani din toata lumea, as avea ceva de zis dar nu am sa o zic chiar acum. :)) Vad ca cei mai mari si cei mai tari intr-un final tot isi cumpara cate un SBrick pt ca face treaba mult mai buna decat ceea ce Lego ofera. Mie imi place Lego dar in acelasi timp incerc sa construiesc ceva cat mai aproape de realitate. Din moment ce Lego nu ofera piesa respectiva, mi-o fac eu. Sau ca sa fiu pe placul tuturor, am sa pun un plate de 1x8 in loc de foile alea de arc. :)) Si am rezolvat problema pentru "toata lumea". Nu am construit niciodata pentru toata lumea. Asa cum nici cei care construiesc roboti, nu o fac pentru mine.

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: E nevoie de ajutor

Mesaj de braker23 » Vin, 27 Februarie '15, ora 09:06

brainiacul scrie:Uite aici poti gasi: https://www.flickr.com/photos/59495407@N04/sets
Deci, camionul + trailerul asta al tau e chiar genial, tot respectul. Vad ca ai o baza buna pentru proiectul asta, e clar ;)

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: E nevoie de ajutor

Mesaj de braker23 » Vin, 27 Februarie '15, ora 10:30

Apropo de purisi, ii inteleg, dar n-o sa fiu niciodata unul. Prefer sa trec dincolo de limite si sa incerc tot ce are legatura cu Lego, pentru satisfactia mea si, pe viitor, a copiilor. Sunt mandrul posesor al unui sBrick, mi-am luat 2 cabluri MiniZip si in curand imi comand niste piese custom la un prieten. Urmaresc tot ce tine de Lego pe Kickstarter, si va tin la curent si pe voi, pentru ca merita :)

Dar, trebuie sa iau in considerare si alte aspecte. Daca vreau sa particip la un TT, acolo nu le pot folosi, n-ar fi corect fata de ceilalti participanti, dar sunt ok cu asta. La fel, daca vreau sa-mi expun un MOC la o expozitie Lego, stiu ca nu se accepta altceva decat piese Lego, si e foarte bine asa. Daca postez pe EuroBricks un MOC non-purist, imi asum faptul ca vor fi critici negative, din cauza asta. Dar dupa cum am observat, sBrick incepe sa fie folosit la scara mondiala, de cei mai buni builderi din lume, asa ca situatia probabil se va schimba, cu timpul.

Acuma, tu stii mai bine care sunt planurile tale de viitor, pentru acest proiect. Indiferent, o sa te sustin 100% ;)

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: E nevoie de ajutor

Mesaj de iuliand » Vin, 27 Februarie '15, ora 10:35

Am adimirat si eu albumele de pe flickr. Ai aplicat cateva solutii tehnice indraznete si interesante. Vad ca lucrezi foarte mult studfull si fara ranforsari. Nu ai probleme cu roti dintate care sar din angrenaj sau piese care se desprind? Dealtfel banuiesc ca modelele ies foarte grele.

Avatar utilizator
brainiacul
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 77
Membru din: Dum, 07 Septembrie '08, ora 13:30
Localitate: Iasi, Romania
Contact:

Re: E nevoie de ajutor

Mesaj de brainiacul » Vin, 27 Februarie '15, ora 12:42

Nu, n-au fost probleme de genul asta. Lucram mult cu studfull pentru ca asta aveam. De atunci si pana acum s-au mai schimbat lucrurile, acum imi pot permite sa folosesc mult mai multe piese studless. Si da, ieseau foarte grele modelele. :)) Multumesc braker23 pentru raspuns, voi avea in vedere ceea ce spui. Si multumesc pentru apreciere!