Review MiniZip

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Review MiniZip

Mesaj de braker23 » Joi, 04 Decembrie '14, ora 14:14

A ajuns, cu o mica intarziere, si m-am gandit ca poate vreti sa aflati mai multe ;)

Uite pozele pe care le-am facut ieri, cu comentariile de rigoare:

Imagine
Plicul arata chiar bine si e trimis din Suedia, tara mea de suflet.

Imagine
Inautru sunt cele 2 cabluri MiniZip, 2 pliculete cu pad-uri de fixare, si o foaie tiparita cu datele comenzii,
poate remarcati ca am fost numarul 100 :)

Imagine
Cablurile arata chiar bine, imbinarea e acoperita superb, e un manson solid pus inainte de fixarea conectorului specific de 9V. Ai si un link cu PDF-ul cu recomandari pentru fixare.

Imagine
Le-am testat ieri, functioneaza conform asteptarilor, poti alimenta orice tip de motor Lego de 9V.
Imi place enorm ca ocupa asa de putin spatiu, deja am folosit unul in MOC-ul la care lucrez.

No, ce parere aveti? Merita 8$/bucata? :)

Avatar utilizator
mihai_9600
tăcut
tăcut
Mesaje: 19
Membru din: Mie, 26 Noiembrie '14, ora 19:26
Localitate: Poland

Re: Review MiniZip

Mesaj de mihai_9600 » Joi, 04 Decembrie '14, ora 15:55

Cred ca puteau sa le faca mai bune la banii aia. In primul rand un conector solid/ranforsat pt baterie care i-ar creste durata de viata, avand in vedere ca bateria trebuie schimbata mai des ca la BB clasic:
Imagine
Apoi un intrerupator care cel mai bine cred ca ar fi integrat direct in mufa bateriei ca sa nu ocupe spatiu.
De asemenea mi se pare important sa se poata plia cablul in lungul bateriei, nu sa stea asa tapan in lateral ca in poza ta.

Pretul e cam mare... dintr-un cablu de extensie PF poti face 2 minizip si costa 4euro. Mufa de 9v e 3-4lei. Cat ai asteptat sa vina pachetu?

Parerea mea e ca ar trebui sa faca o combinatie cu SBrick si sa le dea impreuna, mai ales daca SBrick-ul consuma mai putin decat receiver-ul IR.

Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Re: Review MiniZip

Mesaj de Ode » Joi, 04 Decembrie '14, ora 16:10

mihai_9600 scrie:Cred ca puteau sa le faca mai bune la banii aia. In primul rand un conector solid/ranforsat pt baterie care i-ar creste durata de viata, avand in vedere ca bateria trebuie schimbata mai des ca la BB clasic:
Imagine
Apoi un intrerupator care cel mai bine cred ca ar fi integrat direct in mufa bateriei ca sa nu ocupe spatiu.
De asemenea mi se pare important sa se poata plia cablul in lungul bateriei, nu sa stea asa tapan in lateral ca in poza ta.

Pretul e cam mare... dintr-un cablu de extensie PF poti face 2 minizip si costa 4euro. Mufa de 9v e 3-4lei. Cat ai asteptat sa vina pachetu?

Parerea mea e ca ar trebui sa faca o combinatie cu SBrick si sa le dea impreuna, mai ales daca SBrick-ul consuma mai putin decat receiver-ul IR.
Eu mi-am facut o pereche de adaptoare dastea folosind mufe solide pentru baterie, ca cea din poza, si asta este o idee buna, conectarea si deconectarea sunt cam dificile, adica se mufeaza cam greu. Sunt curios cat o sa dureze mufele flexibile din vinilin.

Chestia cu cablurile rigide se poate rezolva usor pentru ca mufa de 9v vine cu 5-6 cm de cablu, subtire si flexibil. Eu am folosit intreaga lungime a cablului flexibil, deci punctul rigid, unde sunt lipiturile, nu este imediat langa mufa. In felul asta cablurile se pot ascunde mai usor.

Alea sunt mufe cumparate deagata, deci a integra un intrerupator direct in mufa nu se poate.

Pun poze cat de curand.

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: Review MiniZip

Mesaj de braker23 » Joi, 04 Decembrie '14, ora 16:19

Ode, mersi de raspuns, acuma ca le-am vazut, mufele tale par mult mai solide si ar trebui sa tina mai mult timp. Dar, costurile de "productie" in RO sunt totusi mai mari decat in SUA, asta cred ca-ti dai seama. E faina ideea cu intrerupatorul, dar ma depaseste, monentan. Astept poze, chiar vreau sa vad cum ti-a iesit. Ah, coletul a venit in 3 saptamani, cam mult :)

Avatar utilizator
mihai_9600
tăcut
tăcut
Mesaje: 19
Membru din: Mie, 26 Noiembrie '14, ora 19:26
Localitate: Poland

Re: Review MiniZip

Mesaj de mihai_9600 » Joi, 04 Decembrie '14, ora 18:17

Asa arata al meu, cu o lipitura profesionala cu scoci a firelor :))
20141204_170824.jpg
Sa ne bucuram, totusi, ca receiver-ul IR merge conectat la chestia asta. Motoarele nu merg conectate direct. Am incercat sa pun un switch de PF intre minizip si receiver, dar in orice pozitie a switch-ului receiver-ul tot e aprins.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Re: Review MiniZip

Mesaj de Ode » Joi, 04 Decembrie '14, ora 18:25

braker23 scrie:Ah, coletul a venit in 3 saptamani, cam mult :)
Coletul cu Zip-ul sau coletul de la mine?

Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Re: Review MiniZip

Mesaj de Ode » Joi, 04 Decembrie '14, ora 18:29

mihai_9600 scrie: Sa ne bucuram, totusi, ca receiver-ul IR merge conectat la chestia asta. Motoarele nu merg conectate direct. Am incercat sa pun un switch de PF intre minizip si receiver, dar in orice pozitie a switch-ului receiver-ul tot e aprins.
Ai folosit toate cele patru fire de la conectorul PF, sau ai folosit doar doua?
Cand am facut probe pentru adaptorul meu nimic nu a mers doar cu doua fire, asa ca am conectat firele doua cate doua. Un fir de power cu un fir de comanda la firul de + al bateriei, si celelalte doua fire la - de la baterie.

Sistemul asta merge bine cu PF switch, trebuie sa fac probe si cu un IR receiver.

Avatar utilizator
mihai_9600
tăcut
tăcut
Mesaje: 19
Membru din: Mie, 26 Noiembrie '14, ora 19:26
Localitate: Poland

Re: Review MiniZip

Mesaj de mihai_9600 » Joi, 04 Decembrie '14, ora 20:15

Se pare ca doar receiver-ul merge doar cu 2 fire. O sa incerc si eu sa conectez firele 2 cate 2 si sa pun switch-ul inainte de receiver.
diagram.gif
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: Review MiniZip

Mesaj de braker23 » Joi, 04 Decembrie '14, ora 22:36

Ode scrie:
braker23 scrie:Ah, coletul a venit in 3 saptamani, cam mult :)
Coletul cu Zip-ul sau coletul de la mine?
Coletul cu Zip-ul, al tau n-a ajuns inca. E ok, astept rabdator :)

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: Review MiniZip

Mesaj de braker23 » Joi, 04 Decembrie '14, ora 22:39

mihai_9600 scrie:Asa arata al meu, cu o lipitura profesionala cu scoci a firelor :))
20141204_170824.jpg
Sa ne bucuram, totusi, ca receiver-ul IR merge conectat la chestia asta. Motoarele nu merg conectate direct. Am incercat sa pun un switch de PF intre minizip si receiver, dar in orice pozitie a switch-ului receiver-ul tot e aprins.
Arata ok, parerea mea. Mentionez ca MiniZip-ul merge si conectat direct la motor, am incercat cu toate motoarele PF, urmeaza cele RC si apoi alea de 9V vechi.

Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Re: Review MiniZip

Mesaj de Ode » Vin, 05 Decembrie '14, ora 18:35

braker23 scrie:Ode, mersi de raspuns, acuma ca le-am vazut, mufele tale par mult mai solide si ar trebui sa tina mai mult timp. Dar, costurile de "productie" in RO sunt totusi mai mari decat in SUA, asta cred ca-ti dai seama. E faina ideea cu intrerupatorul, dar ma depaseste, monentan. Astept poze, chiar vreau sa vad cum ti-a iesit. Ah, coletul a venit in 3 saptamani, cam mult :)
Inteleg ca, costurile de productie in RO sunt mai mari decat in alte parti.
Am pus poze pe FB cu adaptorum meu.
https://www.facebook.com/media/set/?set ... ploaded=11

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: Review MiniZip

Mesaj de braker23 » Lun, 08 Decembrie '14, ora 16:57

@Ode: am uitat sa-ti raspund, scuze :)
Faine poze, imi place prezentarea gen tutorial, cred ca o sa fie de ajutor pe viitor.
Zi-mi te rog, daca ai facut teste de anduranta. O baterie de 9V tine la fel de mult ca si un BB mare cu 6 baterii alkaline, sau nu? Mersi.

Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Re: Review MiniZip

Mesaj de Ode » Lun, 08 Decembrie '14, ora 18:53

braker23 scrie:@Ode: am uitat sa-ti raspund, scuze :)
Faine poze, imi place prezentarea gen tutorial, cred ca o sa fie de ajutor pe viitor.
Zi-mi te rog, daca ai facut teste de anduranta. O baterie de 9V tine la fel de mult ca si un BB mare cu 6 baterii alkaline, sau nu? Mersi.
Am cumparat si am folosit baterii de cea mai slaba calitate (adica cele mai ieftine de pe piata) si nu tin la fel de mult ca un BB plin de Duracell sau Energizer :(((

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Review MiniZip

Mesaj de iuliand » Mar, 09 Decembrie '14, ora 09:55

Legat de anduranta, la o cautare rapida pe wikipedia capacitatile tipice ale bateriilor sunt:

6LR61 (9v alcalina) : 565 mAh
LR03 (AAA alcalina) : 860 – 1200 mAh
LR6 (AA alcalina) : 1800–2600 mAh

de aici trageti voi concluzia... :)

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Review MiniZip

Mesaj de thedutch21 » Mar, 09 Decembrie '14, ora 13:37

Mini-zip asta pare bun pt MOCuri mai mici, cu un consum redus de energie. Pt treburi serioase cred ca tot BB-ul e king momentan.