Chinezarii

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chinezarii

Mesaj de AlexDesign » Mie, 21 Mai '14, ora 11:49

Nu e Lego atata timp cat nu exista drepturi de autor!!!

ovidiusoft
guraliv
guraliv
Mesaje: 127
Membru din: Joi, 25 Aprilie '13, ora 17:15

Re: Chinezarii

Mesaj de ovidiusoft » Mie, 21 Mai '14, ora 18:52

AlexDesign scrie:Nu e Lego atata timp cat nu exista drepturi de autor!!!
Nu, e "tip Lego" :P

Apropo (fara sa-ti raspund tie direct Alex, ci in general), nu uitati ca cei din China NU incalca nici un fel de lege, din simplul motiv ca drepturile de autor nu functioneaza acolo ca in SUA sau UE. Cei care produc clone NU fac nimic gresit din punctul de vedere al afacerii lor. Their country, their rules.

Si, daca imi permiteti un sfat, hai sa lasam comentariile despre drepturi de autor celor care n-au pe hard disk nici un film, nici un mp3 si nici un soft de pe torente. Altfel suna un pic ipocrit, chiar daca aparam interesele companiei noastre preferate :)

Avatar utilizator
vitreolum
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2249
Membru din: Dum, 08 Iulie '12, ora 23:24
Judet: Bihor
Localitate: Oradea
Flickr: https://www.flickr.com/photos/97901768@N07/

Re: Chinezarii

Mesaj de vitreolum » Mie, 21 Mai '14, ora 19:45

O fi legal la ei, dar in europla nu au ce cauta astea.

E o mica diferenta sa ai ceva de pe torrente pe hard si sa faci milioane de pe munca altuia.

Departe de mine sa incerc sa apar interesele lucas arts-ului (sau disney-ului mai nou), nu se lipsesc aia de niste bani in minus din cauza unor licente. :))

DAR, daca tot fac asta, sa o faca pe munca lor, nu pe a altuia. Cat timp vad aceleasi printaje pe figurine, aceleasi modele sau un amestec din 15 seturi, nu au ce cauta pe piata.

Sunt si firme respectabile cum e asta (cel putin modelele care le-am vazut eu sunt originale si arata chiar bine, nu stiu daca au si copii):

Imagine

In schimb pentru mizeriile astea nu am nici un pic de respect:

Imagine

Avatar utilizator
Felix Mezei
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 200
Membru din: Joi, 27 Martie '14, ora 00:56
Judet: Maramures
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Chinezarii

Mesaj de Felix Mezei » Mie, 21 Mai '14, ora 20:55

Scuzati-ma daca am scris mult pe aici . Departe de mine sa-l contrazic pe Ovidiusoft ,care are dreptate ca pirateria e piraterie dar comparatia cu torentele ar fi completa si OK daca m-ati vedea pe mine sa VAND in magazinele de muzica si filme, COPII facute de mine de pe torente (eventual chiar socrului lui Braker23), sau altora care nu-si permit DVD-ul sau Bluray-ul original.

Si astept de la Braker23 in schimbul dreptului de a folosi gluma , o piesa Lego cadou , oricare , ca sa am cu ce sa ma joc macar acum la 39 de ani .

ovidiusoft
guraliv
guraliv
Mesaje: 127
Membru din: Joi, 25 Aprilie '13, ora 17:15

Re: Chinezarii

Mesaj de ovidiusoft » Joi, 22 Mai '14, ora 10:57

vitreolum scrie:O fi legal la ei, dar in europla nu au ce cauta astea.
Pai nici nu sunt. Eu n-am vazut clone 1 la 1 dupa Lego sau care sa foloseasca figuri licentiate prin magazinele mari. Am vazut produse compatibile, care sunt ok (ai dat si tu un exemplu foarte cool (apropo, unde pot sa-l cumpar? :) ). In real life am vazut clone 1 la 1 in 2 locuri - la un chiosc de ziare si la o taraba in parc. Ce este in spatiul virtual sunt persoane fizice care cu marfa ce 100 de dolari nu reprezinta o industrie.

Producatorii nu gresesc cu nimic conform legislatiei lor. Importatorii isi asuma raspunderea (inclusiv pentru controlul calitatii si vopseaua otravitoare, de exemplu), si importatori mari nu exista. Cand o sa fie Lele si DeCool in Auchan o sa fie o problema, pana atunci cred ca nu nimic grav ca pe langa 1000 de produse Lego originale se vand si cateva clone 1 la 1 (nu compatibile, cu care n-am nici o problema).
E o mica diferenta sa ai ceva de pe torrente pe hard si sa faci milioane de pe munca altuia.
Nu, nu este. Incalcarea dreptului de autor este incalcarea dreptului de autor, indiferent de ce si cum o faci. Asa cum nu este nici o diferenta daca furi un leu sau 10 miliarde de euro, si cum nu este nici o diferenta daca furi un telefon si vorbesti doar tu la el, sau il furi ca sa-l vinzi.

Gata, nu ma mai joc cu voi ca ma faceti sa fiu avocatul diavolului doar ca sa adaug un pic de echilibru conversatiei :P

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: Chinezarii

Mesaj de braker23 » Joi, 22 Mai '14, ora 11:03

Felix Mezei scrie:Scuzati-ma daca am scris mult pe aici . Departe de mine sa-l contrazic pe Ovidiusoft ,care are dreptate ca pirateria e piraterie dar comparatia cu torentele ar fi completa si OK daca m-ati vedea pe mine sa VAND in magazinele de muzica si filme, COPII facute de mine de pe torente (eventual chiar socrului lui Braker23), sau altora care nu-si permit DVD-ul sau Bluray-ul original.

Si astept de la Braker23 in schimbul dreptului de a folosi gluma , o piesa Lego cadou , oricare , ca sa am cu ce sa ma joc macar acum la 39 de ani .
Bine Felix, hai la TT si ne intalnim sa-ti dau piesa (stiu deja si care) :)

Avatar utilizator
vitreolum
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2249
Membru din: Dum, 08 Iulie '12, ora 23:24
Judet: Bihor
Localitate: Oradea
Flickr: https://www.flickr.com/photos/97901768@N07/

Re: Chinezarii

Mesaj de vitreolum » Joi, 22 Mai '14, ora 13:01

^ ?? Imagine

@ovidiusoft Nu stiu unde poti gasi ala, nu am vazut decat pe site-uri prin china, nici pe ebay nu gasesti.

Eu am vazut clone dinalea la 3G (lant de supermaketuri prin Oradea), iar la mare gasesti peste tot. Si la Noriel aveau cateva.

Cat despre partea cu drepturile de autor, e o diferenta ... morala acolo. :)) Iar la filme ei sunt de vina, eu NU ma duc la 3D-u lor cretin. =))

Avatar utilizator
Felix Mezei
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 200
Membru din: Joi, 27 Martie '14, ora 00:56
Judet: Maramures
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Chinezarii

Mesaj de Felix Mezei » Joi, 22 Mai '14, ora 13:12

Da cred ca piesa asta e OK . Si dimensiunea corespunde, cam asa era atat in copilarie cat si acum ....

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chinezarii

Mesaj de AlexDesign » Joi, 22 Mai '14, ora 14:07

Such level of bancuri perverse...

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Chinezarii

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 22 Mai '14, ora 18:07

BogdanStan scrie:Unii sunt mai puristi, altii mai deschisi la minte, nu poti sa multumesti toti oamenii :)

eu cred ca ideea de "lego" s-a universalizat, cum spunea cineva pe aici...apoi, daca ar costa si lego cat costa "facaturile" - care apropo, unele sunt foarte reusite si costa mai putin de jumatate din cat costa lego - nu ar fi nevoie de ele...lumea ar cumpara numai lego...ce-ar trebui sa intelegem din gandirea unora dintre voi, ca un copil dintr-o familie cu resurse financiare "romanesti" nu are voie sa se bucure de un joc de construit? pentru ca nu e LEGO?

nu mai fiti "hateri"..aveti bani de LEGO, foarte bine, cumparati pentru voi numai LEGO...dar nu judecati subiectiv si raportandu-va doar la criteriile voastre de selectie...

...discutia insa e foarte ampla, risc sa nasc polemici nesfarsite, de aceea eu ma opresc la acest comentariu :)
Unde ai fost cand am purtat Primul Razboi anti-hateri de pe RoLUG? Atunci as fi avut nevoie de un om care ma intelege. Intradevar, ca folosesti lego sau facaturi nu depinde de persoana, ci de starea financiara. Cine nu s-a uitat in frigider si sa constate ca e gol nu intelege ce inseamna sa fi nevoit sa-ti cumperi facaturi fiindca nu-ti permiti nici macar un set LEGO micut. Asa eram si eu pe vremuri, dar de cand am crescut si finantele s-au schimbat n-am mai cumparat chinezarii. Prefer sa iau LEGO la mana a 5a decat sa iau orice altceva.

Totusi, in viitor, vreau sa-mi largesc resursele de caramizi cu seria Trains de la Enlighten, care e (60%) serie originala de-a lor.
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chinezarii

Mesaj de AlexDesign » Vin, 23 Mai '14, ora 01:06

GL & HF with that. Vezi sa nu ti se rupa caramizile alea de proasta calitate in mana! Eu sunt hater, asta e. Nu zic ca cel care da bani pe asa ceva e idiot, zic doar ca acele piese sunt idioate.

Avatar utilizator
mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador
Mesaje: 1287
Membru din: Mar, 01 Septembrie '09, ora 12:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chinezarii

Mesaj de mad_horax » Vin, 23 Mai '14, ora 21:06

Nu uitati ca acest forum este unul de LEGO, ca de aceea se numeste RoLUG.
Iar LEGO este un brand de nivelul Apple, Disney sau Volvo (care denota calitate), nu un produs pe care il gasesti in piata pe tarabe.
De aceea este absolut normal ca in acest site sa activeze numai "hateri" fata de alte facaturi tip LEGO.
Iar cei care lauda produsele fake, pot posta cu succes pe forumurile create care fac referire la ele.
Suntem in Romania, unii au bani si isi permit produsele LEGO, altii, mai putin instariti se multumesc cu ce fake-uri pot achizitiona. Acestia din urma nu pot din pacate sa (re)cunoasca calitatea unui produs de top cum e LEGO.
Este mai intelept sa aduni mai greu un banut pentru achizitionarea produselor LEGO decat sa te "repezi" la prima facatura care seamana cu un set si e mult mai ieftina.
Exista o vorba foarte adevarata: "Cat dai atata face!"
Si cu asta cred ca am spus tot.

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chinezarii

Mesaj de AlexDesign » Vin, 23 Mai '14, ora 22:22

Da, ai zis tot :D

Avatar utilizator
Felix Mezei
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 200
Membru din: Joi, 27 Martie '14, ora 00:56
Judet: Maramures
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Chinezarii

Mesaj de Felix Mezei » Sâm, 24 Mai '14, ora 00:51

Adica pt a parafraza : suntem prea saraci pt a ne juca cu chestii ieftine .
Sau un slogan Stella Artois de la firma pt care am lucrat 6 ani : I would rather die of thirst than drink from the cup of mediocrity.
Si nu mai scriu la acest topic ca deja filozofez pe tema asta. Scuze Alex daca am uitat ca e o diferenta de varsta intre noi cand am postat gluma, dar sa stii ca te apreciez mult pt ceva ce nu are legatura cu Lego si poate ne vom intalni odata sa ma revansez daca am fost deplasat la acea postare .

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Chinezarii

Mesaj de AlexDesign » Sâm, 24 Mai '14, ora 15:04

N-ai de ce sa te revansezi, cu totii facem la un moment dat asemenea bancuri roflol roflol