Imbatranirea plasticului

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Imbatranirea plasticului

Mesaj de Ode » Mie, 26 Martie '14, ora 15:38

Salutari voua,

Recent am pus mana si am mai MOC-uit unpic, dupa o jumatate de an de pauza.
Acum ca am scos piesele de la naftalina am constatat ca au inceput sa imbatraneasca, dupa parerea mea, muuuuuult prea repede. Cele mai vechi piese pe care le am sunt doar de 3 ani.

Spre exemplu Technic, Axle and Pin Connector Perpendicular 3L with Center Pin Hole (http://www.bricklink.com/catalogItemPic.asp?P=32184). La insertia unui ax, se aude cum crapa, iar la o inspectie mai detaliata am gasit si crapaturile.

Eu imi tin piesle in cutii de plastic, in debara (uscat, intuneric, temperatura ambientala).

Voi aveti asa probleme?
Pareri, Comentarii, Discutii ...

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Imbatranirea plasticului

Mesaj de AlexDesign » Mie, 26 Martie '14, ora 19:40

Depinde de unde le-ai luat/ daca sunt prea multe stackate unele peste altele si daca le tii ca mine intr-o cutie de lemn mare in care sunt toate amestecate... am si eu un 7961 care e ca in cazul tau... se aude realmente cum crapa desi nu a fost demontat nici o data, luat nou, exact in momentul aparitiei... cine stie... daca ma gandesc se poate sa fi avut probleme cu calitatea in 2011 (ai spus acum 3 ani cred, 7961 din acel an fiind)

Avatar utilizator
BogdanStan
guraliv
guraliv
Mesaje: 161
Membru din: Sâm, 10 August '13, ora 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Imbatranirea plasticului

Mesaj de BogdanStan » Lun, 31 Martie '14, ora 00:05

mi s-a intamplat si mie sa-mi crape in mana piese bionicle, dar o data sau de maxim 2 ori din cateva zeci ;) si nu sunt sigur ca n-a fost vina mea ;)...singura chestie pe care eu am observat-o la piesele vechi si foarte vechi e patina, parca se pune un "jeg" pe ele si se fac urate, se inchid la culoare...se vede cel mai bine pe griul ala deschis vechi...zici c-a stat ingropat :((

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Imbatranirea plasticului

Mesaj de iuliand » Lun, 31 Martie '14, ora 11:19

Probabil ca oricat de atenti sunt cei de la lego cu asigurarea calitatii tot mai fura chinezii la reteta uneori. Eu inca nu am experienta cu piese vechi dar este un subiect interesant pentru mine avand in vedere cat am investit in ultimul timp in plasticele astea...

Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Re: Imbatranirea plasticului

Mesaj de Ode » Lun, 31 Martie '14, ora 19:22

BogdanStan scrie:mi s-a intamplat si mie sa-mi crape in mana piese bionicle, dar o data sau de maxim 2 ori din cateva zeci ;) si nu sunt sigur ca n-a fost vina mea ;)...singura chestie pe care eu am observat-o la piesele vechi si foarte vechi e patina, parca se pune un "jeg" pe ele si se fac urate, se inchid la culoare...se vede cel mai bine pe griul ala deschis vechi...zici c-a stat ingropat :((
Am cumparat un set mai vechi (8376 Hot Flame RC Car) de pe ebay, si la setul asta se vede vechimea in culoarea pieselor gri, sunt "jegoase".

Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Re: Imbatranirea plasticului

Mesaj de Ode » Sâm, 05 Aprilie '14, ora 20:24

Am pus cateva poze pe FB la
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 063&type=1
Trebuie sa recunosc ca unele piese au fost distruse din cauza mea si nu din cauza plasticului.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Imbatranirea plasticului

Mesaj de iuliand » Mar, 15 Aprilie '14, ora 22:12

Nu credeam ca am sa ma lovesc asa curand de fenomenul asta dar iata ca mi s-a intamplat.

Am cumparat de curand doua seturi technic folosite. Pe unul am apucat sa-l asamblez si am gasit foarte multe piese fisurate sau realmente despicate. De fapt majoritatea pieselor fine in care trebuiau sa intre axele pentru fixare prezentau fisuri. Sunt foarte dezamagit si ingrijorat. Sper sa nu intalnesc acelasi fenomen si la al doilea set pt ca deja am o lista lunga de piese de inlocuit de la primul.

Ma intreb cum ar trebui pastrate piesele astea astfel incat sa nu apara fisuri? Cum o fi mai bine, sa le tii insirate pe ax ca sa se "usuce" pe forma axului sau din contra sa le tii dezasamblate?

ovidiusoft
guraliv
guraliv
Mesaje: 127
Membru din: Joi, 25 Aprilie '13, ora 17:15

Re: Imbatranirea plasticului

Mesaj de ovidiusoft » Mar, 15 Aprilie '14, ora 22:22

Probabil ca dezasamblate. Nefiind in tensiune/fortate, nu ar trebui sa apara fisuri. Evident, asta nu o sa le protejeze de imbatranirea plasticului.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Imbatranirea plasticului

Mesaj de iuliand » Mie, 16 Aprilie '14, ora 02:08

Teoretic cand imbatranesc se rigidizeaza si pierd din elasticitate (un fel de "uscare"). Cand cuplezi piesa pe un ax o fortezi. Intrebarea mea este daca atunci crapa, cand o fortezi la montare, sau daca crapa cand e fortata timp indelungat (de exemplu stand pe ax)? Sau poate este bine ca din contra, sa stea montata pe ax pt ca se rigidizeaza la cota axului si apoi nu mai crapa? Aspectul asta as vrea sa-l lamuresc.
Nu am avut inca timp sa caut pe google sa vad ce zice lumea despre subiectul asta dar am sa caut cu prima ocazie.

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Imbatranirea plasticului

Mesaj de AlexDesign » Mie, 16 Aprilie '14, ora 02:26

Eu am numai 2 posibile variante in cap: teoretic plasticul oricum imbatraneste si se rigidizeaza. Amu... nu stiu... faza cu axul e cam relativa, pana la uma piesele crapa si daca le fortezi prea tare. La unele minifigurine de ale mele de exemplu, a crapat exact pe linia de turnare manuta (acolo unde se imbina clestisorul cu restul)...

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Imbatranirea plasticului

Mesaj de iuliand » Mie, 16 Aprilie '14, ora 10:22

Prima informatie de pe wikipedia:
The aging characteristics of the polymers are largely influenced by the polybutadiene content, and it is normal to include antioxidants in the composition. Other factors include exposure to ultraviolet radiation, for which additives are also available to protect against.
Deci ABS oxideaza (reactioneaza cu oxigenul din aer) si se degradeaza la expunerea la UV. Cel putin teoretic, daca vrei sa prelungesti viata pieselor, le tii in punga si le feresti de soare. Aditivii din reteta de ABS ar trebui sa incetineasca procesul dar banuiesc ca depinde si de cum o prepara fiecare fabrica.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Imbatranirea plasticului

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 05 Octombrie '14, ora 22:40

Cum era metoda cu masina de spalat? Ca as prefera sa o incerc pe aia mai intai, e cam tarziu pentru metoda din filmulet
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Imbatranirea plasticului

Mesaj de iuliand » Lun, 06 Octombrie '14, ora 11:16

Foarte interesant fulmuletul.

Eu zic sa nu incerci cu masina de spalat pentru ca va strica muchiile pieselor. Eu le spal in apa cu cateva picaturi de detergent lichid de vase. Nu le las mult sa se inmoaie, maximum cateva ore si apoi le frec manual cu o periuta de dinti. Dureaza un pic mai mult dar se merita.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Imbatranirea plasticului

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 06 Octombrie '14, ora 14:00

Mere si cu periuta, la maxim 20 de piese. Dar eu vreau sa spal 20% din colectie, adica tot ce contine setul 6166 +inca cateva piese de pe BL luate la pret de nimica (dar cu facies hepatic, coloritul tegumentelor fiind galben roflol )
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Imbatranirea plasticului

Mesaj de iuliand » Lun, 06 Octombrie '14, ora 15:53

Chiar si asa nu-ti recomand masina de spalat.
Mai bine le clatesti in apa cu detergent de vase si eventual le iei la perie doar pe cele mai murdare. Poti sa nu le iei deloc la perie ca dupa ce le clatesti in apa tot ies curate.