Cutii depozitare

Scrie răspuns
talex
gură spartă
gură spartă

Re: Cutii depozitare

Mesaj de talex » Joi, 09 Aprilie '15, ora 03:22

Follow the LEGO Batman adventures: http://instagram.com/alexnocturnal

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Joi, 09 Aprilie '15, ora 08:00

Oaaau! fantastic! Prima conditie ca sa faci asa ceva este sa ai disponibila o camera goala.
Imagine

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Mesaj de braker23 » Joi, 09 Aprilie '15, ora 09:39

OMG x 2! Am mai vazut camere dedicate Lego, dar asta e cea mai tare de pana acum. E clar, am nevoie de un apartament cu 4 camere :)

talex
gură spartă
gură spartă

Mesaj de talex » Joi, 09 Aprilie '15, ora 11:36

Da e buna o camera goala, dar pentru inceput cred ca si un perete dedicat ar merge. :) Plus ca pe birouasul ala parca ar merge si niste laptopuri si sa devina birou de lucru. Zic si eu :p

talex
gură spartă
gură spartă

Mesaj de talex » Lun, 27 Aprilie '15, ora 23:16

Am simtit ca a venit si la mine timpul sa trec de la o cutie de bomboane de ciocolata xxxxl la o solutie ceva mai profi de organizare. M-am tot uitat pe pozele si linkurile voastre. Cred ca Stanley 1-93-981 postat de iuliand arata cel mai bine (cel putin in poze), desi pretul e maricel si nu prea reusesc sa imi dau seama cat de mare este in realitate. Astea sunt dimensiunile lui 36,5 x 43,5 x 15,5 cm ?

Am cautat si am gasit ceva oarecum asemanator in Bucuresti pe Maica Domnului, la magazinele cu piese si circuite electronice, la 120 de lei, dar mi s-au parut prea mici sertarasele. Cred ca aveau cam 5x15 cm cu maxim 10 inaltime. Mai degraba un 7.5 cm inaltime.

In Cora Lujerului am gasit o cutie interesanta de 13inch compartimentata la 30 de lei, dar mi s-a parut cam micuta. Poate cateva la un loc ar putea fi o solutie buna de stocare.

Imagine

Am ajuns si in Plaza Romania (Lujerului) intr-un magazin de care nu mai auzisem pana azi Tekzen si am gasit cateva cutii interesante.

Imagine

Ma interesa ceva compartimentat asa ca cele mai interesante mi s-au parut urmatoarele:
- 6 comparimente, 5,75 lei
Imagine
- 7 compartimente si ceva mai mare, 7,50 lei
Imagine
- 9 compartimente, 11 lei
Imagine
- cele mai interesante, 2 cutii mai mari, compartimentate (se pot mari spatiile), de 18 comparimente (daca nu ma insel) / 18 inch la 38 de lei si 20 de comparimnte (desi pe eticheta scrie 24 de comparimente)/ 24 inch - 50 de lei
Imagine

Mi-am luat-o pe aceasta din urma, sper sa nu ma insel, dar mi s-a parut cea mai buna solutie momentan raportat la spatiu / bani / forma, desi nu sunt inca decis daca sunt multumit de decizia facuta sau nu. Are 50 de cm lungime si 33 cm latime un compartiment avand 8.5x8 cm cu 7 cm adancime.

Imagine
Imagine
Ultima oară modificat Lun, 27 Aprilie '15, ora 23:26 de către talex, modificat 1 dată în total.

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 27 Aprilie '15, ora 23:24

@talex eu am 2 organizatoare asa mari ca al tau cu compartimente fixe, 11 organizatoare mai mici (toate organizatoarele de la Dedeman la preturi mult mia ok ca cele pozate de tine), 8 cutii aiurea (inghetata, tzatziki) si cutia de la 6166. Evident, nu-mi ajung. Mai ales de cand am primit piesele LUG support :D Spor la colectionat piese si seturi (si implicit la MOCuit). Am remarcat ca este o placere deosebita sa MOCuiesc de cand piesele sunt organziate in cutiute. Cautarea pieselor consuma doar 15-20% din timpul alocat MOCurilor, fata de 50-75% pe vremuri
My WIPs
Space: UNSMC assault carrier + landing force 20%, UNSF Avenger midlife RCOH 80%, MCRN Nightingale 0%
Trains: LCFD Rescue Train capital repair 60%, MH Monorail 0%
Technic: CEV Mk V 20%, Tatra Phoenix 8x8 0%

talex
gură spartă
gură spartă

Mesaj de talex » Lun, 27 Aprilie '15, ora 23:27

lapsanszkitamas scrie:@talex eu am 2 organizatoare asa mari ca al tau cu compartimente fixe, 11 organizatoare mai mici (toate organizatoarele de la Dedeman la preturi mult mia ok ca cele pozate de tine), 8 cutii aiurea (inghetata, tzatziki) si cutia de la 6166. Evident, nu-mi ajung. Mai ales de cand am primit piesele LUG support :D Spor la colectionat piese si seturi (si implicit la MOCuit). Am remarcat ca este o placere deosebita sa MOCuiesc de cand piesele sunt organziate in cutiute. Cautarea pieselor consuma doar 15-20% din timpul alocat MOCurilor, fata de 50-75% pe vremuri
Mersi de pont, o sa incerc sa ajung si eu la Ddedeman, zici ca au preturi mai ok? Si mie imi mai trebuie unul :D
LE. Cred ca l-am gasit pe cel de care zici PATROL XL 500003, da, sunt cam la fel ca dimensiuni si structura.

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 28 Aprilie '15, ora 07:36

Ah nu Patrol. Ala nu mi-a placut. Am luat o cutie dubla nautilus, ca o servieta cu 2 organziatoare. Am scos manerul (care uneste cele doua cutii) si voila, am 2 organizatoare cat caseta patrol, la acelasi pret http://www.dedeman.ro/ro/scule-si-unelt ... 83071.html
My WIPs
Space: UNSMC assault carrier + landing force 20%, UNSF Avenger midlife RCOH 80%, MCRN Nightingale 0%

iuliand
gură spartă
gură spartă

Mesaj de iuliand » Mar, 28 Aprilie '15, ora 10:18

@talex: Da, dimensiunile dulapiorului Stanley sunt 36,5 x 43,5 x 15,5 cm cu mentiunea ca un sertar este lung de 13 cm la interior. Oricum, are sertarele mai mari decat restul dulapioarelor ce se gasesc pe piata si este foarte asemanator cu dulapiorul Stack-On pe care il are Ode (dar care se gaseste numai in state). Pana acum este cea mai buna varianta pe care am gasit-o. Singurul lucru care ma retine sa imi cumpar doua bucati este partea financiara pentru ca in fiecare luna se ivesc ceva seturi de cumparat si imi mananc bugetul de lego.

In privinta cutiilor de depozitare eu prefer cutiile cat mai transparenta ca sa identific rapid din orice unghi ce se afla inauntru. Din pacate cele transparente sunt si cele mai scumpe.
Imagine

talex
gură spartă
gură spartă

Mesaj de talex » Lun, 04 Mai '15, ora 16:54

Mi-am comandat si eu 2 Patrol (ca in linkul de mai sus) pe 29 si mi-au ajuns azi. Una sparta, una buna. Sunt mai mici decat ce aveam / ce am aratat in poze, si, desi au mai multe compartimente sunt mai inguste si mai greu de folosit as zice eu (mana mea de adult intra cu greutate). Nu m-a incantat nici calitatea plasticului asa ca am decis sa le returnez. Au fost foarte de treaba la retur Dedeman si au rezolvat rapid.

motorizare
comunicativ
comunicativ

Mesaj de motorizare » Joi, 14 Mai '15, ora 14:42

Am vazut organizatorul atasat, in oferta Lidl de luni 18 Mai 2015. Atentie, au mai multe modele, specificatiile sunt in descriere.
organizator.png
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

iuliand
gură spartă
gură spartă

Mesaj de iuliand » Joi, 14 Mai '15, ora 15:31

Sarumana pentru pont! Clar ma duc sa-l vad. Am vazut in oferta si niste cutii compartimentate interesante.
Imagine

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Mesaj de braker23 » Joi, 14 Mai '15, ora 15:45

Super-faina oferta, mersi fain, incerc sa ajung Luni la prima ora :)

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 14 Mai '15, ora 16:50

Merg pe la 7-8 la Lidlul "meu", dar ma indoiesc ca as gasi...
My WIPs

iuliand
gură spartă
gură spartă

Mesaj de iuliand » Lun, 18 Mai '15, ora 18:17

No, or ajunge? 8)

ImagineIMG_4572 by iuliand, on Flickr
Imagine