Cutii depozitare

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de Bricky » Joi, 05 Martie '15, ora 22:51

Deci ceva de genul asta: cutii si pungute. Nu lucrez la Ikea :D
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
Starlight
guraliv
guraliv
Mesaje: 183
Membru din: Mar, 18 Octombrie '11, ora 15:34
Localitate: Bucuresti

Re: Cutii depozitare

Mesaj de Starlight » Vin, 06 Martie '15, ora 15:08

@motorizare - nu, cel putin nu inca. Timpul nu imi permite deloc sa ma ocup de Lego, cel putin nu acum. Deocamdata mai toate piesele mele(sortate cat de cat in zip bags) zac in cutii de carton de la diverse comenzi...

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Cutii depozitare

Mesaj de iuliand » Sâm, 07 Martie '15, ora 19:47

Motorizare, multumesc de sugestii. Sunt interesante descoperirile tale. Cand ajung cu prima ocazie in Bucuresti sigur opresc la Hornbach sa le vad. In principiu eu caut sertare cat mai adanci ca sa castig spatiu si pe adancime si ca sa nu am probleme cu piesele lungi.

Am nevoie de cateva dulapioare dinastea pentru a-mi organiza piesele technic cu care umblu des si trebuie sa le am la indemana.

Varianta cu ladite de plastic cu pungi in ele o folosesc acum si este buna pentru depozitarea seturilor neconstruite la care nu umblu des. Pentru piese este foarte dificil sa pierzi timpul rascolind prin pungi. De obicei sfarsesc intr-o mare gramada in mijlocul spatiului de lucru...

mrdc
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 336
Membru din: Dum, 15 Decembrie '13, ora 18:06

Re: Cutii depozitare

Mesaj de mrdc » Lun, 09 Martie '15, ora 17:57

Am luat azi de la Hornbach 2 cutii pentru depozitare exact ca cele din poza pusa de motorizare.
Calitatea mi se pare ok. Cadrul extern e metalic, solid. Sertarele sunt facute dintr-un plastic rigid si f transparent. Au si un loc in care se poate pune o mica eticheta (fara sa o lipesti). Exista 36 sertare mici si un sertar mare. Fiecare sertar se poate imparti in mai mult compartimente folosind niste placute de plastic "optionale" pe care nu le-am vazut la Hornbach.
Pot face poze diseara daca e cineva interesat despre cum incape un anumit fel de piesa in sertarele respective.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Cutii depozitare

Mesaj de iuliand » Lun, 09 Martie '15, ora 22:44

Ooo, super! Fa o poza cu cateva sertare in care baga niste piese lungi si niste L-uri ca sa ne dam seama de proportii. Cand sertarul se trage pana la capat exista vreun opritor sau iese de tot fara nici un fel de blocaj? Hai fa-ne un mic review te rugam... :D

Avatar utilizator
motorizare
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 54
Membru din: Sâm, 03 Ianuarie '15, ora 10:43
Localitate: Brasov

Re: Cutii depozitare

Mesaj de motorizare » Mie, 11 Martie '15, ora 23:28

Avand dimensiunile in specificatii, eu mi-am proiectat in SketchUp sertarele care m-au interesat la scara 1:1, le-am printat, decupat si lipit cu banda scotch. Astfel mi-am facut o parere destul de buna despre dimensiuni si capacitati.

Avatar utilizator
motorizare
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 54
Membru din: Sâm, 03 Ianuarie '15, ora 10:43
Localitate: Brasov

Re: Cutii depozitare

Mesaj de motorizare » Mie, 11 Martie '15, ora 23:34

@mrdc: scrie te rog si dimensiunile unui sertar (in review-ul de care zicea iuliand :D)

mrdc
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 336
Membru din: Dum, 15 Decembrie '13, ora 18:06

Re: Cutii depozitare

Mesaj de mrdc » Joi, 12 Martie '15, ora 17:18

Scuze, am avut multa treaba. Momentan nu sunt in Bucuresti. Revin maine seara si sper sa apuc sa intru un pic si in camera cu Lego :)

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Cutii depozitare

Mesaj de iuliand » Joi, 12 Martie '15, ora 21:45

Na ca a dat norocul peste mine si intamplator am gasit in magazinul Triton din C-ta dulapul Stanley 1-93-981 cu 39 de sertare.
Ocazie cu care am facut cateva poze si l-am pipait pe toate partile. Din pacate eram in graba si nu am pozat spatele si sertarele mari.

Impresii:
- desi in specificatii adancimea dulapului este 15.5cm de fapt sertarul are la interior 13cm. Este la limita pentru lego.
- are agatatori pe spate pentru a fi prins pe perete (doua gauri in forma de "gaura cheii" inversata).
- are opritor pentru ca sertarul sa nu cada cand il tragi la maximum. Sunt de fapt doi tamburusi care tin buza seratului de deasupra. Daca vrei sa scoti sertarul ridici de el si scapa din tamburusi foarte usor, poate prea usor... ramane de vazut.
- rama nu este estetica. Este din plastic si in poze se vede o mostra din praful pe care il poate strange. Nu este la fel de rigida ca una metalica dar totusi pare ok.
- nu vine cu separatoare pentru sertare si nici nu se pot comanda separat.
- in poze pare mai mare decat este in realitate.
- pretul de 180lei mi se pare mare.

Imaginestanley_1-93-981_5 by iuliand, on Flickr

Imaginestanley_1-93-981_4 by iuliand, on Flickr

Imaginestanley_1-93-981_3 by iuliand, on Flickr
Ultima oară modificat Joi, 12 Martie '15, ora 22:58 de către iuliand, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Cutii depozitare

Mesaj de iuliand » Joi, 12 Martie '15, ora 22:10

Prin comparatie dulapiorul WorkZone pe care l-am postat eu pe prima pagina are dimensiunile:

WORKZONE® Kleinteilemagazin
33er-Magazin, Maße ca.: 30,5 x 41,5 x 13,5 cm

Imagine

Deci adancime de numai 13.5cm! In cazul asta sertarele cat or fi de lungi?... avand in vedere ca manerul intra inauntru in mod sigur mai putin de 12.5cm.
Din calculele mele o caramida de 16 studs are 128mm, deci sertarele trebuie sa fie mai mari de 13cm ca sa incapa caramida/beamul pe lung. Unde mai pui ca majoritatea sertarelor sunt usor mai inguste la baza. Prin urmare, cand alegi un astfel de dulapior trebuie verificata cu atentie lungimea sertarelor pentru ca altfel poti avea surpriza sa nu-ti incapa anumite piese mari.

Abia astept sa vad ce zice mrdc despre dimensiunile sertarelor luate de la Hornbach.

Logiclub
tăcut
tăcut
Mesaje: 7
Membru din: Mie, 11 Martie '15, ora 17:17

Re: Cutii depozitare

Mesaj de Logiclub » Vin, 13 Martie '15, ora 14:06

Acest sistem de depozitare piese, cu acces f usor, fara sertarele care sa le tot tragi, l-am conceput pentru Logiclub din Cluj.
Desigur ca poate fi cumparat si gata facut, dar costa cam 1500 de lei.
Asa, eu am gasit la Lidl panourile de perete cu cutiute in oferta la Lidl, cu 200 de lei bucata, si am luat 2 ca sa le pun spate in spate.
Le-am prins cu soricei de un suport de umerase pe rotile (din acelea pentru magazin), care a costat 35 lei.
Am mai luat de la Auchan 6 cutii mari negre,la 10 lei bucata, ca si acelea colorate,dar mult mai mari care le-am pus jos, pe raftul de la suport!
Si uite asa am un displayer mobil pentru 82 de tipuri de piese, cu acces si vizibilitate f usoara la ele la un total de aprox. 500 lei.
Cutiile se pot lua de pe panou, deci se pot selecta doar cele de care ai nevoie si se pot pune pe masa unde moc-uiesti!

Poate va ajuta ideea, ca eu mult timp m-am tot gandit cum sa fac ceva f usor accesibil si la piese si la pret!

Spor in toate si va astept sa construiti si la noi!
Logiclub Cluj - Nadia
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Cutii depozitare

Mesaj de iuliand » Vin, 13 Martie '15, ora 19:03

Este o solutie ingenioasa pentru club dar nu cred ca se preteaza bine pentru acasa unde ai nevoie sa ocupe spatiu putin, sa nu se puna praful pe piese si in acelasi timp sa ai un acces rapid. Mobilitatea cred ca este mai putin importanta acasa unde de obicei mocuim mereu pe aceeasi masa. Oricum este de apreciat ideea si poate cuiva ii este utila.

mrdc
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 336
Membru din: Dum, 15 Decembrie '13, ora 18:06

Re: Cutii depozitare

Mesaj de mrdc » Sâm, 14 Martie '15, ora 10:13

O sa incerc sa respund la cateva din intrebari foarte pe scurt:
Dimensiune interioara sertar mic: 12.5 * 6.5 cm
Sertarele au un mic 'opritor' care le impiedica sa fie extrase integral. Totusi pot fi scoase foarte usor prin ridicare.
O piesa de 16 studs incape doar pe diagonala. Dimensiunea interna a sertarului este cam 15x8 studs.
IMG_1459_s.jpg
IMG_1458_s.jpg
IMG_1456_s.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Cutii depozitare

Mesaj de iuliand » Sâm, 14 Martie '15, ora 15:18

Foarte faine pozele. Multumesc mult pentru timpul alocat.

Deci dimensiunile sertarelor sunt cam 120mm lungime, 64mm latime, 33.5mm adancime (136mm diagonala). Imi place ca sunt late, dar din pacate cam putin adanci si mi-ar fi placut sa intre o piesa de 16 studs pe lung.

Acum trebuie sa iau niste piese lego in buzunar si sa ma duc la magazinul cu sertarele stanley sa vad cum se incadreaza in alea... :)

tudor_andrei
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 62
Membru din: Dum, 29 Martie '15, ora 12:24

Re: Cutii depozitare

Mesaj de tudor_andrei » Mar, 31 Martie '15, ora 12:25

Eu le tin deocamdata intr-o vanita de plastic in care faceam baie cand eram mic :). O sa ma inspir si eu de la voi cand imi da cadita pe afara, deocamdata nu e plina, mai are un picut...