Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Cand sa fie intalnirea ?!

22-23 iunie
1
14%
29-30 iunie
1
14%
6-7 iulie
1
14%
13-14 iulie
1
14%
20-21 iulie
1
14%
27-28 iulie
2
29%
 
Voturi totale: 7

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de AlexDesign » Mie, 22 Mai '13, ora 21:46

sa modific:a ta si a celor din sighet.
nu inteleg de ce ne certam.tu la tine in oras si eu la mn.PUNCT :x

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de N33 » Mie, 22 Mai '13, ora 22:18

Tot nu intelegi,asta nu e pentru mine,nici pentru Sighet,este pentru amaratul asta de LUG,sa facem ceva,ca un LUG normal.

Dar am crezut ca va este lene sau nu aveti timp sa organizam ceva la Bucuresti (viewtopic.php?f=24&t=770)
Am spus bine,nu conteaza,fac eu una,dar nu pot sa organizez intr-un oras unde nu sunt (fizic)....
Dar nu stiu cata nepasare/lene/timp putin trebuie sa ai ca nici macar la o intalnire sa nu mergi,pentru care nu ai facut nimic si partea importanta este organizat pentru tine/voi.

Acest lucru nu voi intelege nici o data...
Eu nu ma cert,eu imi explic punctul de vedere. roflol nu,serios asta fac.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 22 Mai '13, ora 22:33

Alexdesign nu ai inteles nici tu ideea de intalnire simultana. La bucuresti nu va fi nimic!!! Nimeni n-a organizat nimic, intalnirea se va tine la sighet. PUNCT
eu le-am recomandat celor care nu au posibilitatea de a veni la sighet sa iasa sa se intalneasca la un pahar de vorba, sau cum spune N33, la o bere. Si cand vorbesc de posibilati ma gandesc la BANI, OBLIGATII(familiale, locul de munca etc) si la TIMP.
Adica alo, nici nu se poate compara intalnirea cat de cat oficiala de la sighet cu o posibila intalnire amicala bucuresteana. Frati mei, prietenilor, nu confundati sezonul cu fazanil!!! Intalnire pe tema LEGO si RoLUG va avea loc exclusiv la sighetul marmatiei, intalnire organizata de stimatul N33 si sustinuta de multi membrii. La bucuresti nu va fi nimic drocamdata!!!
Eu le-am propus celor care nu vin sa nu putrezeasca in casa si sa faca ceva. Puteam la fel dee bine sa spun si sa mearga la Herastrau sa se deie cu barca (cred ca acolo mere vaporasul daca nu ma insel) sau sa mearga cu bicicletele.
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador
Mesaje: 1287
Membru din: Mar, 01 Septembrie '09, ora 12:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de mad_horax » Mie, 22 Mai '13, ora 22:58

Intervin in discutia voastra pentru ca ma obligati sa o fac, iar daca nu va potoliti, ma determinati sa va dau ban si imi pare rau.

In primul rand, va rog sa folositi un limbaj demn de ROLUG (vezi regulamentul), ca sa nu mai spun de corectitudinea limbii romane care lasa de dorit. Ne faceti de ras! Forumul ROLUG este public!

Va rog sa nu va mai agitati din cauza faptului ca la Bucuresti s-ar organiza ceva. Deocamdata nu se organizeaza decat o iesire la o terasa ca sa ne cunoastem si atat, deci intalnirea/expozitia voastra nu este pusa in pericol.

La Sighet merge cine vrea si poate, fara sa fie afectat de eventuala intalnire (doar la o bere) pe care vrem sa o organizam la Bucuresti. Nu impunem nimic, nu fortam pe nimeni.

Sper ca ati inteles acest lucru si de acum incolo in acest topic veti discuta doar pe marginea organizarii intalnirii de la Sighet. Astept de la voi sa dati dovada de maturitate (se stie despre cine vorbesc) lucru care implica seriozitate in ceea ce faceti, ganditi si exprimati.

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de N33 » Mie, 22 Mai '13, ora 23:05

Va rog sa nu va mai agitati din cauza faptului ca la Bucuresti s-ar organiza ceva. Deocamdata nu se organizeaza decat o iesire la o terasa ca sa ne cunoastem si atat, deci intalnirea/expozitia voastra nu este pusa in pericol.
Daca nu te superi,intalnirea oficiala.

Despre asta este vorba!
Bine ca ai intervenit la timp si iti multumesc pentru asta.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 22 Mai '13, ora 23:08

Hai ca fac o schema de clarificare:
Daca posibilitatea de a veni=adevarat atunci Intalnire Oficiala Sighet
daca posibilitatea de a veni=fals atunci daca "un pahar de vorba si bere"=adevarat atunci particip

if POSIBIL=true
then particip(Sighet)
else if VORBA+BERE=true then particip(buc)

din pacate unii tinerei mai noi pe forum, din cauza entuziasmului, a lasat sa se inteleaga ca si la bucuresti va avea loc o intalnire. NU. Intalnirea RoLUG va avea loc la dighetul marmatiei. (dupa cum se vede si in schema de mai sus). Insa exista oameni care din diferite motive bine intemeiate (comoditatea nu este unul; lipsa evidenta a resurselor financiare, familia, sanatatea acestea sunt motive intemeiate) iar eu personal si nesilit sau autorizat de nimeni le-am sugerat ca si compensatie ca nu vor fi cu noi sa se intalneasca sa se cunoasca (partea a doua a scemei). Deci repet la bucuresti nu va avea loc nici o intalnire organizata concomitent cu ceea oficiala de la sighet (a fost doar o sugestie de-a mea, nimeni n-a organizat nimic!!!)

Totodata va rog frumos pe cei care la schema mea ati intrat la categoria de participanti la sighet sa nu adoptati modul de gandire "de ce sa dau banii/timpul/energia sa merg pana la sighet cand pot si aici in bucuresti?(asta daca va fi ceva.la bucuresti)". Am aceasta rugaminte din 2 motive: primul este acela ca participand.la sighet aratati respect fata de organizator care s-a straduit si inca se straduieste intens, dar ne veti respecta si pe noi, ceilalti participanti prin prezenta voastra. In al doilea rand participand sustineti RoLUGul, abrrviere in care "Ro" vine de la toata romania nu de la Sighet Mures si Baia Mare
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 22 Mai '13, ora 23:21

Scuzele mele pt mesajele fragmentate si incurecte din punctul de vedere al limbii dar sunt nevoit sa scriu de pe telefonul mobil iar interfata nu-mi permite sa ma corectez (decat daca sterg tot ce-am scris pana la greseala)

Ar mai fi ceva de spus despre aceea intalnire de la sighet, oras care se afla la marginea tarii. Daca va adunati in grupulete de 2-5 persoane aveti reducere la tren (totodata va ajut eu sa alegeti trenuri convenabile, ca in CFR Calatori-informatii nu poti avea incredere). Pe de alta parte poate aveti masina personala si vreti sa calatoriti cu ea dar carburantul vi se pare scump. Solutia: mai luati in masina cativa membri care doresc sa participe si impartiti costul.

Metode exista, numai sa fie vointa

in lumina mesajului postat de mad horax as dori sa specific ca cele doua evenimente nu au legatura intre ele, nu trebuie confundate cele doua. Totodata lui horax ii transmit multumirile mele cele mai profunde pt implicarea in aceasta "tema" ca spun asa, alaturi de o explicatie suplimentara: in acest topic s-a creat o neintelegere, probabil unii au confundat sugestia mea cu intalnirea organizata de tine in forumul afol
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de N33 » Mie, 22 Mai '13, ora 23:25

Bine,acum ca am clarificat acest subiect,sa vorbim de program.
Cine cum si-a imaginat intalnirea oficiala? Ce alte activitati vreti sa faceti,inafare de cunoastearea membrilor ? Un concurs de TT ? Concurs de MOCuri ? Ceva joc ? Targ ? Cred ca tart va fi oricum.

Dupa cum am spus,ar fi bine ca participanti sa vina cu o zi inainte de intalnire.Sa nu urce seara pe tren sa fie aici dimineata si seara sa urce iar si sa plece.In prima zi mai discutam un pic,va prezint orasul,prajim o slanina,ii astept pe ceilalti,etc.

OH si un lucru important,ar fi bine sa imi dati un nr de telefon sau ceva cu cateva zile inainte,sa stiu cand ajungeti,ude sa ma duc dupa voi ... sa nu va pierdeti (parca te poti pierde in Sighet roflol ).

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 22 Mai '13, ora 23:25

Bine deja devine enervant :x
Sper ca aceasta confuzie sa se clarifice cat mai repede.
Deci vor avea loc doua evenimente, o iesire la o terasa in bucuresti in curand (la care ar fi bine sa participe cat mai multi afoli seriosi) si o intalnire oficiala la sighet in vacanta de vara (toti membri sunt asteptati)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 22 Mai '13, ora 23:47

Pai eu voi aduce un MOCulet...eventual sa aducem cate ceva pe o tema anume, sau cea mai reusita creatie si sa discutam pe seama lor. Desigur ar fi foarte frumos daca mi-ai face un tur prin depoul tau, mi-ar face placere deosebita sa "incerc" trenurile tale. TTuri ar fi faine, nu neaparat un concurs ca pt aia trebuie si un traseu, dar asa un "test drive", eventual niste explicatii date noobilor ca subsemnatul despre Cum functioneaza TTurile, ar fi o activitate buna. Cat despre targ, acum Io nu-s sigur tu la ce te referi...targ ca si fair sau targ ca si piata? Sa vindrm/cumparam intre noi sau sa facem un eveniment public (care sa includa o Bursa de LEGO)?

Nr de telefon iti dau io si 10 (da nu ale mele) numai sa fie odata "cateva zile inainte" :D
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de AlexDesign » Joi, 23 Mai '13, ora 17:55

Horax are dreptate...si imi cer scuze pentru interventia mea care a creat aceasta neintelegere. :((

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 23 Mai '13, ora 19:17

Nici o problema. Se mai intampla cu cei proaspat incrisi si entuziasti ;)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de N33 » Joi, 23 Mai '13, ora 21:17

Pai eu voi aduce un MOCulet...eventual sa aducem cate ceva pe o tema anume, sau cea mai reusita creatie si sa discutam pe seama lor. Desigur ar fi foarte frumos daca mi-ai face un tur prin depoul tau, mi-ar face placere deosebita sa "incerc" trenurile tale. TTuri ar fi faine, nu neaparat un concurs ca pt aia trebuie si un traseu, dar asa un "test drive", eventual niste explicatii date noobilor ca subsemnatul despre Cum functioneaza TTurile, ar fi o activitate buna. Cat despre targ, acum Io nu-s sigur tu la ce te referi...targ ca si fair sau targ ca si piata? Sa vindrm/cumparam intre noi sau sa facem un eveniment public (care sa includa o Bursa de LEGO)?
Da,prezentare de MOCuri va fi sigur.
Trenuri .... bifat roflol aduc cateva sine de plastic si cateva trenulete pentru joaca,nu risc sa aduc un Maersk sau un Emerald.
Pentru concursul de TT chiar trebuie un traseu,care nu cred ca va fi o problema...
Targ ca piata,recomand vanzatorilor sa aduca piese,ceva de gen ca la pick brick dar loturi,dupa cum am observat eu la intalnirile MALUG,multi cumpara piese.Asta este doar o sugestie.

Nu stiu daca chiar va fi publica intalnirea,asta trebuie hotarat inainte,daca este publica,trebuie "securitate sporita" ....
Daca mai aveti idei pentru activitati,spuneti ... ca doar trebuie sa discutam ,ca altceva nu avem ce face :)

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de AlexDesign » Joi, 23 Mai '13, ora 22:36

...pai puteti sta intr-un parc(daca va fi public)rugati niste halterofili sa rezolve problema securitatii si vindeti piese in sistem pickabrick si faceti astfel reclama la lego. :D

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Intalnire ROLUG si LUG Szeged

Mesaj de N33 » Joi, 23 Mai '13, ora 22:43

Am uitat sa precizez ca va fi intr-o cladire,nu risc sa duc LEGOul afara,din cauza vremi,pierderea pieselor etc.