eBay UK

Avatar utilizator
vorador_k
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 85
Membru din: Vin, 11 Ianuarie '13, ora 20:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

eBay UK

Mesaj de vorador_k » Mar, 15 Ianuarie '13, ora 17:43

Ceau,

Nu stiu daca am pus thread-ul in rubrica potrivita dar there goes nothing. :D
As dori sa stiu daca cumva cineva si-a comandat LEGO pe ebay.co.uk recent? ( in ultimele 6 luni )
Nu de alta dar as vrea sa stiu daca mai exista si alte costuri in afara de costul pachetului plus costul curieratului.
Stiu ca exista o discutie undeva aici ep forum despre asta dar nu am reusit sa o gasesc astazi.
As fi recunoscator pentru raspunsuri.
O zi buna sa aveti. :)

Avatar utilizator
alexutzu300
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 296
Membru din: Mie, 10 Decembrie '08, ora 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: eBay UK

Mesaj de alexutzu300 » Mar, 15 Ianuarie '13, ora 21:34

Ebay e ca okazii,ceea ce inseamna ca sunt diversi oameni/magazine care vand produsele => costurile sunt diferite de la om la om.Ne poti da un link cu produsul pe care vrei sa il cumperi?
Imagine
Strada mea modulara.Check it out,leave a comment.
http://www.flickr.com- Pentru topicuri cu mai mult de 3 poze,va rog,folositi flickr.O mie de posturi cu attachments sunt obositoare.

Avatar utilizator
vorador_k
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 85
Membru din: Vin, 11 Ianuarie '13, ora 20:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Re: eBay UK

Mesaj de vorador_k » Mar, 15 Ianuarie '13, ora 22:43

Ba da. Dar oricum pe link-ul respectiv apare doar licitatia curenta la cat a ajuns si imi arata ca pentru romania pretul livrarii este de 15lire sterline.
Eu doar as vrea sa stiu daca pe langa acea suna de 15 lire mai trebuie sa platesc si vama / curier intern roman.
Teoretic nu pentru ca produsul se trimite in interiorul uniunii europene si nu se percep taxe vamale. Eventual doar diferentza de tva.

badgogo
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 485
Membru din: Sâm, 05 Noiembrie '11, ora 16:51
Localitate: Moisei. Maramures

Re: eBay UK

Mesaj de badgogo » Mar, 15 Ianuarie '13, ora 23:00

vorador_k scrie:Ba da. Dar oricum pe link-ul respectiv apare doar licitatia curenta la cat a ajuns si imi arata ca pentru romania pretul livrarii este de 15lire sterline.
Eu doar as vrea sa stiu daca pe langa acea suna de 15 lire mai trebuie sa platesc si vama / curier intern roman.
Teoretic nu pentru ca produsul se trimite in interiorul uniunii europene si nu se percep taxe vamale. Eventual doar diferentza de tva.
Pentru licitatia de care vorbesti mai sus, nu o sa ai de platiti nimic in plus. Cele 15 lire iti asigura transportul "door to door".
Bafta la licitatie.

Avatar utilizator
vorador_k
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 85
Membru din: Vin, 11 Ianuarie '13, ora 20:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Re: eBay UK

Mesaj de vorador_k » Mar, 15 Ianuarie '13, ora 23:14

Mersi mult pt informatie. Mai am o singura emotie. Ca e tzeapa. E un set lego mult sub pretul lui nou. Sunt luate minifigurinele din el si se vinde asa. Acum vanzatorul are vreo 500+ de calificative. Toate pozitive. Sper sa fie totul ok.
Va multumesc

geo2087
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 392
Membru din: Mar, 16 August '11, ora 14:33
Localitate: Brasov

Re: eBay UK

Mesaj de geo2087 » Mie, 16 Ianuarie '13, ora 01:58

Salut. Depinde de unde vine produsul. Eu de exemplu am cumparat de pe Ebay UK si vanzatorul era din China. Evident m-a taxat la vama :) Daca este vanzator din UK sau EU atunci nu ai probleme...

Avatar utilizator
vorador_k
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 85
Membru din: Vin, 11 Ianuarie '13, ora 20:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Re: eBay UK

Mesaj de vorador_k » Mie, 16 Ianuarie '13, ora 02:53

Vanzatorul e din UK. Deci nu ar trebui sa am probleme. :)

badgogo
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 485
Membru din: Sâm, 05 Noiembrie '11, ora 16:51
Localitate: Moisei. Maramures

Re: eBay UK

Mesaj de badgogo » Mie, 16 Ianuarie '13, ora 17:52

vorador_k scrie:Mersi mult pt informatie. Mai am o singura emotie. Ca e tzeapa. E un set lego mult sub pretul lui nou. Sunt luate minifigurinele din el si se vinde asa. Acum vanzatorul are vreo 500+ de calificative. Toate pozitive. Sper sa fie totul ok.
Va multumesc
Nu o sa iei nici o teapa!
Pe finalul licitatiei pretul o sa creasca. Din pacate, "marile deal-uri " de pe ebay au inceput sa fie foarte rare. :D

Avatar utilizator
razvan98bobi
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 507
Membru din: Sâm, 31 Decembrie '11, ora 16:38
Localitate: jud. Constanta

Re: eBay UK

Mesaj de razvan98bobi » Joi, 17 Ianuarie '13, ora 18:29

Taxa de transport e 15 lire, ce naiba, nu se merita.Mai bine din Germania sau o tara mai apropiata de Romania.

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4084
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: eBay UK

Mesaj de Bricky » Joi, 17 Ianuarie '13, ora 18:34

In cazul in care produsul nu corespunde descrierii sau nu ajunge la tine, ai dubla garantie oferita de ebay si paypal. Daca nu ajunge la o intelegere cu vanzatorul, poti sa il reclami si banii iti vor fi returnati. Iti vorbesc din proprie experienta. Mi s-a intamplat ca produsul sa nu corespunda (altceva, nu lego) si banii mi-au fost returnati. Iar alt caz, am comandat de pe bricklink niste piese, alegand posta normala, nu cea cu tracking, pentru ca era diferenta mare. Produsele s-au pierdut pe drum, iar vanzatorul a refuzat sa imi dea banii inapoi, pe motiv ca trebuia eu sa ma asigur. Chestia asta nu a contat pentru paypal, care mi-a dat banii inapoi.
In concluzie, daca se intampla ceva nasol, banii ti-i vei recupera.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
vorador_k
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 85
Membru din: Vin, 11 Ianuarie '13, ora 20:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Re: eBay UK

Mesaj de vorador_k » Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 11:07

Da da. M-am descurcat. Ba da am prin mare deal-uri cu transport in Romania la 3,5 lire si etc. Va scriu cand ajung coletele. Eventual pun si al vanzare unele pt ca am luat polybag-uri dubluri.
Cat despre Buyier Protection deja m-am informat. Da ti se da banul inapoi daca ceva nu e ok sau daca sunt pierdute pe drum coletele. Voi reveni cu update-uri.
Pe ebay germania nu ma bag ca e in germana si nu ma descurc. iar pe italia unde am descurc f f bine nu e mai nimic la lego. Zgarciti italienii astia ...

Avatar utilizator
vorador_k
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 85
Membru din: Vin, 11 Ianuarie '13, ora 20:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Re: eBay UK

Mesaj de vorador_k » Mie, 23 Ianuarie '13, ora 06:28

Alta intrebare:
A comandat cineva ceva de pe eBay USA?
As vrea sa stiu ce a platit in plus fatza de costul produsului+costul transportului.
Ma refer la costuri vamale sau mai stiu eu ce rahaturi.
Ma poate ajuta cineva?

Avatar utilizator
adn2377
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 537
Membru din: Mie, 30 Ianuarie '08, ora 20:40

Re: eBay UK

Mesaj de adn2377 » Mie, 23 Ianuarie '13, ora 09:33

Nu conteaza de pe ce site comanzi, ci de unde vine produsul. Daca vine din afara UE platesti TVA la (cost produs + transport), apoi taxa vamala in functie de tipul produsului.

Avatar utilizator
vorador_k
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 85
Membru din: Vin, 11 Ianuarie '13, ora 20:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Re: eBay UK

Mesaj de vorador_k » Mie, 23 Ianuarie '13, ora 20:48

da da. stiu . am observat. asa sniper am fost eu de am luat cateva de pe UK. dar acum vreau din USA.
Doar ca acolo sunt curios cat sunt taxele vamale . deci daca sa zicem produsul e 50 de dolari in total ( produs si transpor) eu la 50 de solari mai adaug 24% TVA? sa ma pish pe ei ... eventual vorbesc cu ala de la vama ...

Avatar utilizator
vorador_k
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 85
Membru din: Vin, 11 Ianuarie '13, ora 20:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Re: eBay UK

Mesaj de vorador_k » Joi, 24 Ianuarie '13, ora 23:02

Inca o intrebare legata de eBay UK. Packetele au fost trimise prin Royal mail Airmail. Serviciul standard de pachete pt EU. A mai primit cineva prin serviciul acesta? Cam in cat timp vine? Cine il livreaza la usa? Cargus, FanCurier? Suna ei cand primesc pachetul ?