N-as aborda in veci tematica ...

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de Bricky » Mie, 18 August '21, ora 12:33

Fiecaruia dintre voi ii place sa construiasca dintr-o anumita tematica, sau mai multe. Haideti sa discutam in topicul asta despre tematici de care vreti sa stati departe. Si sa si argumentati de ce. Spre exemplu "nu as construi un MOC cu piese Friends pentru ca mi se par prea colorate si mie imi plac constructiile mai dark" sau "sunt technician, nu as aborda tema de oras, pentru ca mi se pare prea statica" sau "construiesc system, mecanismele technic mi se par prea complicate".

Va puteti referi fie la serii oficiale de seturi LEGO, fie la tematici (oras, medieval, SF etc.). Ah, si ne referim doar la MOC-uri. Hai sa va vad!
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 18 August '21, ora 13:49

Cred ca unul din cele mai frumoase aspecte ale MOCuitului este insusi abilitatea de a varia nespus de mult tema sau "seria" creatiilor. Chiar daca seturile unei linii/teme nu sunt atractive, MOcuitul ne permite s-o exploram in modul nostru. Acestea fiind spuse...

Ma feresc ca de ciuma de landscape building, care sa zicem ca e o sub-tema a trenurilor si a oraselelor. Sunt frustrat cand construiesc teren natural deoarece intotdeauna mi se pare ca ceea ce construiesc eu nu e sufcicient de random, e prea artificial. Bine, treaba asta nu e doar la MOCuri pentru mine, la fel eram si cu desenul, nu ma simt confortabil cu "randomnessul" naturii :)) Pe langa asta, landscape building mananca enorm de multe piese si, in opinia mea, nu aduce foarte multa calitate MOCului la care e atasat in raport cu efortul si cantitatea de piese necesare.

Nu-mi place nici sa construiesc cladiri clasice (stil modular sau creator), aproximativ din acelasi motiv: stilul meu de construit e adaptat ca totul sa fie monocrom si din linii drepte. De aceea prefer sa evit cladirile, ori daca le fac, ma straduiesc sa fie structura moderna de beton sau din "prefabricate". La capitolul asta lucrez, ca vreau sa evoluez, macar textura sa am la cladiri. Dar de landscaping nu ma ating

Ar mai fi aici de adaugat cateva francize care, desi seturile sunt atractive, nu fac MOCuri pentru ca nu ma intereseaza subiectul, de exemplu LotR, Heri Potar, fantasy in general, dar mai specific fantasyul legat de medieval

In urma cu cativa ani as fi inclus aici si Friends, pe motiv ca e prea... glittery. Dar recent am descoperit ca se potriveste foarte bine cu CITY la capitolul surse de inspiratie, fiind defapt o reinterpretare a multor elemente specifice din oras. Am devenit interesat de tema si astept cu optimism sa ma apuc de primul MOC Friends
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Vlad88
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 747
Membru din: Sâm, 23 Aprilie '16, ora 16:44
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/gp/142301564@N08/5f995B
Contact:

Re: N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de Vlad88 » Mie, 18 August '21, ora 14:54

Hmmmmm interesant topic.

Am o lista lunga de chestii pe care nu le-as face dar le pot impartii in 2 categorii mari:

Teme care nu imi plac: star trek, hp, friends, si trenuri.
Teme la care nu ma pricep: cladiri non star wars, modulare, interior detaliat, nave maritime, masini inspirate dupa modele adevarate, animale brick built si technic.

Eu m-as duce pe parte opusa fata de Tamas si as vrea sa invat sa fac landscape mai bine si eventual chestii gen statuiete sau brick built.figs.
Nu mai zic de constructii cu sistem de iluminare si mult mai detaliate.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 18 August '21, ora 15:04

Vlad88 scrie:
Mie, 18 August '21, ora 14:54
Teme care nu imi plac: star trek,... si trenuri.
Imagine
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Vlad88
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 747
Membru din: Sâm, 23 Aprilie '16, ora 16:44
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/gp/142301564@N08/5f995B
Contact:

Re: N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de Vlad88 » Mie, 18 August '21, ora 15:24

Imagine

NicuS
guraliv
guraliv
Mesaje: 174
Membru din: Lun, 14 Octombrie '19, ora 09:53
Judet: Bucuresti
Localitate: BUCURESTI
Flickr: https://www.flickr.com/photos/188003310@N06/

Re: N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de NicuS » Joi, 19 August '21, ora 11:32

Eu imi insusesc politica Lego si nu as aborda tematica de razboi: avioane, tancuri etc. In rest mie totul mi se pare interesant :)

Avatar utilizator
Vlad88
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 747
Membru din: Sâm, 23 Aprilie '16, ora 16:44
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/gp/142301564@N08/5f995B
Contact:

Re: N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de Vlad88 » Vin, 20 August '21, ora 03:01

NicuS scrie:
Joi, 19 August '21, ora 11:32
Eu imi insusesc politica Lego si nu as aborda tematica de razboi: avioane, tancuri etc. In rest mie totul mi se pare interesant :)
Pe mine asta ma motiveaza, e o limitare prosteasca pe care si-o impun ei.
Nu o sa se apuce copiii de violenta gratuita din cauza lego, au exemple destule in jurul lor. =)))

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 20 August '21, ora 09:51

"Copiii sunt violenti din cauza jocurilor violente" e o retorica dovedita falsa deja de ani buni. Copiii sunt violenti fiindca asta invata de la cei din jurul lor, in primul rand de la parinti, iar in al doilea rand la scoala. Sunt de acord ca e mai bine ca fiecare parinte sa decida in ce masura isi expune copilul si la ce varsta la subiecte precum razboiul si implicatiile istorice ale acestuia, dar politica TLG e o farsa proasta. Deci au anulat V-22ul varianta de salvare pe motiv ca in momentul de fata, unele versiuni V-22 poate mai au modulul IDWS (gatling montat pe carligul de marfa, foarte inutil si montat doar de dragul profiturilor la Boeing, de cele mai multe ori tinut demontat in depozit). Dar au produs seria Indiana Jones cu actual effing nahtzees :)) :))
Dupa cum spune Vlad, nu se vor apuca copiii sa se bata intre ei ca le cumpara bunica cadou un elicopter fara armament :))
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

chyck
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1326
Membru din: Vin, 13 Februarie '15, ora 11:27
Localitate: Bucuresti

Re: N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de chyck » Vin, 20 August '21, ora 21:34

Hmm .... chestia cu ''nu as aborda in veci tematica'' mi se pare putin ''radicala'' (ca si ''nu as cumpara niciodata dintr-o anumita tema'' )Personal am inceput cu city si '' modulare'' (atat ca seturi cat si ca moc-uri)..... Aici in grup -datorita concursurilor cu teme variate si colegilor de la care am mai invatat- am largit tematica atat la seturi cat si la moc-uri..In timp am realizat ca seturile din unele teme au piese utile/interesante care nu se gasesc in alte teme , astfel ca tematica seturilor s-a diversificat fara sa vreau.La moc-uri- fiecare/orice tema a reprezentat/reprezinta o provocare chiar daca nu este confortabila pentru mine .Pana la urma este vorba de inspiratie si dotarea cu piese.Evident-ca fiecare -am teme care-mi plac mai mult/ma pricep mai bine si altele care ma atrag mai putin (star si orice razboi si armament) Desigur nu fac/evit moc-urile tehnic-mai ales cele de ultima ora unde nu am nici cunoasterea/invatatura si nici dotarea necesara-(aplicatii pe telefoane-ca altfel sunt ''conservatoare'' la telefon cu taste ! :anim-wink: Desi am cateva seturi tehnic-fie mi-au placut/fie am vrut sa stiu cum functioneaza)....nu sunt ''amatoare de tehnica'' in general/in viata de zi cu zi , dar un moc-ulet motorizat pentru propria distractie nu se stie.....Dupa cum se spune... '' Niciodata sa nu spui ''niciodata'' ! :anim-smile:

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 22 August '21, ora 16:08

Păi cam așa începe la technic, un mic MOC motorizat, un setuleț technic, un set mai mărișor, apoi te trezești la lugbulk că vrei panouri technic :))
Deci băieți, luați aminte, poate ne trezim cu Chyck la un RTXP și ne rupe pe toți cu creațiile ei!
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

chyck
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1326
Membru din: Vin, 13 Februarie '15, ora 11:27
Localitate: Bucuresti

Re: N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de chyck » Dum, 22 August '21, ora 21:07

lapsanszkitamas scrie:
Dum, 22 August '21, ora 16:08
Păi cam așa începe la technic, un mic MOC motorizat, un setuleț technic, un set mai mărișor, apoi te trezești la lugbulk că vrei panouri technic :))
Deci băieți, luați aminte, poate ne trezim cu Chyck la un RTXP și ne rupe pe toți cu creațiile ei!
:anim-cryingwhilelaughing: :anim-cryingwhilelaughing: Noroc ca nu mai particip la Lugbulk de 3 ani ! :anim-rofl:

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 02 Septembrie '21, ora 09:49

Dupa citirea regulamentului la MOCuiala torturilor, cred ca regret ce am spus mai sus...
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de Bricky » Joi, 02 Septembrie '21, ora 10:29

@lapsanszkitamas :anim-rofl: :anim-rofl: :anim-rofl:
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

ChiKI
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 54
Membru din: Lun, 13 Aprilie '20, ora 20:44
Judet: Prahova

Re: N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de ChiKI » Lun, 18 Octombrie '21, ora 22:39

O tematica pe care o detest este tematica tip Lego Arhitect :sick:

Vivyana
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 31
Membru din: Sâm, 18 Iulie '20, ora 18:11
Judet: Bucuresti

Re: N-as aborda in veci tematica ...

Mesaj de Vivyana » Dum, 16 Ianuarie '22, ora 20:06

Hmm, nu tematica e problema... ci piesele necesare...