Cutii depozitare

Scrie răspuns
Avatar utilizator
csc2ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 271
Membru din: Mie, 09 Decembrie '15, ora 00:34
Localitate: Bucuresti

Re: Cutii depozitare

Mesaj de csc2ro » Joi, 02 Martie '17, ora 12:44

In plus: Scoate capacul, cauta punguta (sau chiar compartimentul, daca ti-ai facut separatoare custom), pune capacul la loc, pune cutia la loc pe raft, scoate urmatoarea, ia-o de la capat... Comparativ, asa deschizi cate un sertaras cam pentru orice ai nevoie iar spatiul efectiv ocupat e destul de mic.
Aaa, nu asa. Nu in pungi sau cutiute in alte cutii cu capac. Am sertare mari pe care le-am impartit. In cutiile mari am elemente mari (placi, roti, electrice) sau multe (caramizi, caramizi technic, placi 1x, etc.). Acum depinde cate ai.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Cutii depozitare

Mesaj de iuliand » Joi, 02 Martie '17, ora 13:35

csc2ro scrie:...Am sertare mari pe care le-am impartit. In cutiile mari am elemente mari (placi, roti, electrice) sau multe (caramizi, caramizi technic, placi 1x, etc.). Acum depinde cate ai.
Btw, da-ne si noua niste ponturi cum ti-ai facut cutiutele mici: din ce material, de unde ai luat materialul, cum l-ai taiat... poate ne inspiram si noi. Eu as avea nevoie sa fac niste cutii de separatie in sertarele mari.

Avatar utilizator
csc2ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 271
Membru din: Mie, 09 Decembrie '15, ora 00:34
Localitate: Bucuresti

Re: Cutii depozitare

Mesaj de csc2ro » Dum, 05 Martie '17, ora 17:38

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
csc2ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 271
Membru din: Mie, 09 Decembrie '15, ora 00:34
Localitate: Bucuresti

Re: Cutii depozitare

Mesaj de csc2ro » Dum, 05 Martie '17, ora 17:46

Cutiile le-am facut din plexiglas grosime 1-2mm. Eu am luat de la www.geplast.ro, dar se gaseste si la Dedeman.
Au fost decupate pe un CNC si indoite si lipite cu un adeziv gen superglue (pe baza de cianoacrilat). Eu am facut cutia dintr-o singura bucata (am avut CNC). Se pot face si din 5 bucati separate care se pot taia cu o lama de cutter neascutita cu un unghi de 90grade (ori fortezi sa rupi lama in 90 grade cu patentul ori tii cutterul invers).
Cred ca sunt destule filmulete pe youtube.

chyck
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1324
Membru din: Vin, 13 Februarie '15, ora 11:27
Localitate: Bucuresti

Re: Cutii depozitare

Mesaj de chyck » Lun, 06 Martie '17, ora 09:53

Urmaresc cu mare interes rubrica....cred ca mai toti avem probleme de depozitare.....dar solutia cred ca este pe '' persoana fizica'' depinzand de numarul/cantitatea de piese, de varietatea lor, spatiul disponibil in casa si nu in ultimul rand de buget......Eu chiar am o problema-nu am spatiu in casa dar posed ''un magazin'' de piese..(si mereu n-am ce-mi trebuie ! :)) )..Cand lucrez fac mare dezordine-intr-adevar -''scoate cutia, desfa capacul, cauta punguta '',......piesele mari sunt in cutii care se rastoarna !? (evident ce-mi trebuie este la fundul cutiei !!! :(( )si in ''focul creatiei'' -spre rusinea mea ! :x -nu am rabdare sa le pun la loc-ar insemna mai mult sa aranjez dacat sa lucrez....Cutiile sunt bagate in toate dulapurile existente din cele 2 camere-tot am desfiintat diverse ca sa fac loc...(cand am proiectat mobila nu m-am gandit la atataaaa lego astfel ca nu pot desfiinta dulapurile ca sunt multifuntionale/compartimentate.....La sfarsit imi ia extrem de mult timp sa fac ordine :crying: .....Si se mai intampla ceva....la fiecare an trebuie alte cutii/sertare ca se toot adauga piese (ca la copiii care cresc si le cumperi mereu hainute noi !!!).....ori nu mai cumpar lego ori ma mut la o camera in plus !!! :p :)) :D

Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de Ode » Mie, 08 Martie '17, ora 16:34

chyck scrie:...ori nu mai cumpar lego ori ma mut la o camera in plus !!! :p :)) :D
Clar, te muti la doua camere in plus, ca dupa ce o sa umpli o noua camera cu LEGO, o sa ajungi la aceasi problema :p

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4865
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 08 Martie '17, ora 17:45

Sa investesc in organizatoare pentru depozitare sau in LEGO? Asta-i intrebarea adevarata
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
csc2ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 271
Membru din: Mie, 09 Decembrie '15, ora 00:34
Localitate: Bucuresti

Re: Cutii depozitare

Mesaj de csc2ro » Mie, 08 Martie '17, ora 18:04

Depinde de cat timp iti ia sa gasesti piesele.

chyck
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1324
Membru din: Vin, 13 Februarie '15, ora 11:27
Localitate: Bucuresti

Re: Cutii depozitare

Mesaj de chyck » Mie, 08 Martie '17, ora 19:14

Ode scrie:
chyck scrie:...ori nu mai cumpar lego ori ma mut la o camera in plus !!! :p :)) :D
Clar, te muti la doua camere in plus, ca dupa ce o sa umpli o noua camera cu LEGO, o sa ajungi la aceasi problema :p
Una mi-ar ajunge :D :)) .......ca timpul se scurteaza (când voi iesi la pensie-adio jocuri de cate 4000 de piese !!! :((
Csc2ro....timpul sa gasesc piesele e rapid...luuung e sa le pun la loc !!! :D :)) :(

Avatar utilizator
Ode
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 299
Membru din: Sâm, 19 Ianuarie '13, ora 15:49
Localitate: Pennsylvania, USA
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de Ode » Mie, 08 Martie '17, ora 19:50

chyck scrie:...ca timpul se scurteaza (când voi iesi la pensie-adio jocuri de cate 4000 de piese !!! :((
Csc2ro....timpul sa gasesc piesele e rapid...luuung e sa le pun la loc !!! :D :)) :(
Pai cand iesi la pensie o sa ai si mai mult timp, atunci o sa trebuiasca neaparat sa lucrezi cu minim 8000 de piese :sarcastic:
Si apropos, :floweremote: ca tot este 8 martie 8)

chyck
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1324
Membru din: Vin, 13 Februarie '15, ora 11:27
Localitate: Bucuresti

Re: Cutii depozitare

Mesaj de chyck » Mie, 08 Martie '17, ora 22:42

Ode Si apropos, :floweremote: ca tot este 8 martie 8)[/quote]
Multumesc

Avatar utilizator
adn2377
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 537
Membru din: Mie, 30 Ianuarie '08, ora 20:40

Re: Cutii depozitare

Mesaj de adn2377 » Mie, 19 Aprilie '17, ora 23:40

Pe data de 1 martie postasem aici si pe grupul de FB in legatura cu o solutie de depozitare pentru Lego:

https://www.facebook.com/groups/1439543 ... 095640349/

Intre timp am mai calculat si am renuntat la varianta cu dulapul, intrucat e mai ieftin sa iau cutii independente iar apoi daca vreau sa le confectionez eu o incinta. Ca atare, deja sunt posesorul unui numar de 42 de exemplare. Intentionez sa mai iau.

Cutiile sunt cu 1, cu 2 sau cu 3 sertare si sunt modulare, putand fi combinate pe orzontala sau verticala dupa preferinte (ca un Lego).

Calitatea lor este foarte buna: Carcasele sunt realizate din plastic ABS (cum scriam mai sus pe laturi au santulete care le ajute sa se imbine unele cu altele) iar sertarele efective sunt fabricate din plastic transparent din acela casant, care seamana la aspect cu sticla (nu stiu cum se numeste exact substanta).

Intrucat mi-am aranjat deja piese in ele, am adaugat acum intr-un nou post pe FB mai multe poze pentru a vedea si voi cum arata ansamblul si cum se potrivesc cele trei dimensiuni individuale de sertar cu diferitele tipuri de piese. Iata si un link spre aceleasi poze din cloud:

https://1drv.ms/f/s!Ar9NlG15QHoUt2CIkk2adEgBNluA

Din punctul meu de vedere, au dimensiuni ideale pentru a stoca colectia de Lego. In plus, cum vedeti in poze, fiecare sertar are pe sectiunea mediana santulete pentru separatoare, la trei nivele diferite. Astfel, in anumite cazuri, pot imparti un singur sertar in pana la patru sectiuni separate - prin bucati de carton taiate la dimensiunea potrivita.

Pretul la care le-am luat a fost intre 18 si 20 ron per cutie (18 cea cu un sertar mare, 19 cea cu doua, 20 cea cu trei).

Vreau sa mai iau mai multe cutii, inclusiv intr-o configuratie de cate 3 gata unite pe orizontala (un singur corp echivalent cu 3 cutii), de asemena modular. Firma mica din Oradea care le poate importa de la fabrica din Turcia nu mai are insa pe stoc si va trebui sa importe un palet. Pretul ma astept sa fie asemanator cu cel precedent. Pentru mine si pentru un amic am comandat deja echivalentul a ~100 de astfel de cutii.

Va rog ca cine ar dori sa se alature comenzii sa imi dea de stire, sa putem depunde o comanda comuna.

LE: Dimensiunile exterioare ale fiecarei cutii ce contine sertar(e) sunt: Latime: 125 mm; Adancime: 200 mm; Inaltime: 155 mm
In cazul in care cineva opteaza pentru variantele de cate 3 cutii legate intr-un singur corp, Latimea = 360 mm pentru acela (celelalte dimensiuni sunt identice).

In postarea mea precedenta adaugasem si un link catre un pdf cu catalogul fabricii din Turcia. Puteti sa il descarcati si sa gasiti cutiile in cauza la pagina 43:

https://1drv.ms/f/s!Ar9NlG15QHoUtk02EPqVG5eeAvkv
Ultima oară modificat Joi, 20 Aprilie '17, ora 10:31 de către adn2377, modificat 1 dată în total.

arsenal74
tăcut
tăcut
Mesaje: 15
Membru din: Mar, 26 Aprilie '16, ora 08:41

Re: Cutii depozitare

Mesaj de arsenal74 » Joi, 20 Aprilie '17, ora 08:39

Salut
eu sunt interesat dar spune-mi te rog ce dimensiuni au cutiile ca sa imi fac o idee de cat spatiu vor consuma
merci

Avatar utilizator
adn2377
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 537
Membru din: Mie, 30 Ianuarie '08, ora 20:40

Re: Cutii depozitare

Mesaj de adn2377 » Joi, 20 Aprilie '17, ora 10:32

arsenal74 scrie:
Joi, 20 Aprilie '17, ora 08:39
Salut
eu sunt interesat dar spune-mi te rog ce dimensiuni au cutiile ca sa imi fac o idee de cat spatiu vor consuma
merci
Multumesc de intrebare!
Am adaugat informatia mai sus in postare.

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4079
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Cutii depozitare

Mesaj de Bricky » Lun, 24 Aprilie '17, ora 13:00

Ia uitati ce are omul asta aici :D

Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine