Salutare tuturor!

Scrie răspuns
stany17201
tăcut
tăcut
Mesaje: 3
Membru din: Mie, 01 Februarie '17, ora 10:57

Salutare tuturor!

Mesaj de stany17201 » Mie, 01 Februarie '17, ora 11:21

Salutare fani LEGO! Numele meu este Mihai, sunt din Bucuresti, am 28 de ani si de curand (aprox 1 an si jumate) am redescoperit LEGO si am devenit colectionar de seturi. Recent am dat si peste Lego Digital Designer, MOC-uri si sunt interesat de design-uri custom. Problema cu care ma confrunt momentan este faptul ca in Romania nu se prea gasesc anumite piese sau anumite culori. Ma bucur sa ma alatur acestei comunitati si astept cu interes sa cunosc oameni cu experienta in domeniu. Ca tematica, imi plac in general temele Sci-Fi (nu STAR WARS - nu sunt fan) Lego TEHNIC, CITY, Super Heroes (pentru vehicule - Helicarrier) si build-uri CUSTOM.Va doresc tuturor multa inspiratie si spor la construit! :)

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Salutare tuturor!

Mesaj de iuliand » Vin, 03 Februarie '17, ora 08:52

Salut si bine ai venit!
Noi le zicem MOC-uri (My Own Creation) "designurilor curtom".

Piesele de care avem nevoie le cumparam de pe bricklink.com . Da o tura pe acolo si obisnuieste-te cu interfata, o sa-ti fie de folos.
Uneori se mai anunta si comenzi comune de piese de pe bricklink, aici pe forum in sectiunea corespunzatoare. Urmareste-le si daca iti convin conditiile te lipesti si tu cu o comanda.

Daca ai o colectie cu care vrei sa te mandresti, incarc-o pe brickset.com si apoi poti shareui linnkul public catre ea. Avem si pentru asta o sectiune dedicata pe forum. Uneori ne place sa vedem ce au ceilalti... :)

stany17201
tăcut
tăcut
Mesaje: 3
Membru din: Mie, 01 Februarie '17, ora 10:57

Re: Salutare tuturor!

Mesaj de stany17201 » Joi, 09 Februarie '17, ora 00:48

Bine v-am găsit. Problema este ca m-am trezit ca nu găsesc toate piesele de care am nevoie pe bricklink. Am descarcat de pe net un plan de MOC foarte frumos pentru nava Normandy SR2 din Mass Effect 2 și 3. Jumătate din necesarul de piese nu se găsește pe site....fie piesele nu apar deloc, fie nu se găsesc culorile necesare... Oricum, nu am renunțat și o voi construi pana la urma. Voi încerca să fiu activ pe forum, pe cat posibil și cu prima ocazie mă bag și eu la o comandă comuna.
Legat de colecție....as avea ce sa arat cu siguranța. Poate în weekend va trimit niște imagini.

Avatar utilizator
Matei_B
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 843
Membru din: Joi, 11 Februarie '16, ora 21:34
Judet: Iasi
Localitate: Iasi

Re: Salutare tuturor!

Mesaj de Matei_B » Joi, 09 Februarie '17, ora 09:01

Bine ai venit!

stany17201
tăcut
tăcut
Mesaje: 3
Membru din: Mie, 01 Februarie '17, ora 10:57

Re: Salutare tuturor!

Mesaj de stany17201 » Joi, 09 Februarie '17, ora 10:22

Mulțumesc. Bun găsit. :wink:

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Salutare tuturor!

Mesaj de iuliand » Lun, 13 Februarie '17, ora 14:33

Sigur planul ala nu e facut cu piese care nu exista de fapt in culorile respective? Sunt foarte putine piese lego care nu se gasesc pe bricklink si in general sunt piese vechi, ciudate sau foarte rare. Ma indoiesc ca nu se gasesc jumatate din piese. Fie nu ai cautat cum trebuie, fie planul este o fantezie bazata pe piese care nu s-au produs niciodata.