Expo railway layout - PRO EDITION

Scrie răspuns
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Expo railway layout - PRO EDITION

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 20 Octombrie '16, ora 19:07

Nicio expozitie maricica nu e completa fara un/doua/n trenulete care sa serpuiasca printre creatii, mai ales la masa oraselului. Pare simpla treaba: punem sine, punem trenuri, le dam drumul si voila! Poate asa va ganditi multi, si aveti dreptate - asta e reteta unui layout simplu. Insa, sa-l parafrazez pe Sefu', vrem ca activitatile noastre sa atinga o calitate de un nivel inalt, sa ne putem compara cu alte LUGuri (parafrazare, pe baza mai multor replici d-ale Sefului). Asa ca, propunerea mea este sa cooperam pentru a face un layout frumos, serios, functional si relativ usor de montat, intretinut si manevrat. Nu zic sa facem monstruozitati ca cei de la MLVK, HUNLTC sau FreeLUG, ori machete la scara cu pietris, Arduino si curent de 14V bagat pe linie... dar amintitiva cum arata frumusica tricolora cand se contorsiona in curbe, cat de inestetice sunt trenurile "parcate" langa linie -ca dupa o deraiere- si efortul necesar pentru a schimba trenurile si a le controla.

Propun ca, pentru inceput, sa ne concentram pe 2 lucruri pe care sa le implementam la Under construction Etajul 2: crearea unei linii cu viteza sporita si a unui triaj (gara) semiautomat pentru stocarea trenurilor. De ce la Etajul 2? Pentru ca acolo vom avea timp si spatiu.
1. Linia cu viteza sporita
Dupa cum spune numele, aceasta ar fi linia principala, magistrala retelei. In ciuda numelui, este usor de construit: eliminam curbele ac-de-par! Exista nenumarate tehnici pentru a mari raza curbelor, trebuie sa experimentam cu variabilele - raza curbei si viteza trenurilor - pana gasim combinatia perfecta. Magistrala ar fi o linie simpla, in circuit, cu 2-3 abateri. Aceasta ar fi linia principala unde atat trenurile de calatori cat si marfarele pot circula cu viteza sporita cu risc scazut de deraiere. In plus, nu se contorsioneaza materialul rulant lung :D Dat fiind ca e piesa de rezistenta a retelei feroviare, ideal ar fi sa fie electrficata (9V evident). Putem sa impodobim linia cu poduri, treceri la nivel, semnale, statii, elevari etc
Imaginea demonstreaza 2 tehnici de largire a curbelor; nu imi apartine
Imagine
Trenul de pe aceasta linie (e riscant cu 2) ar fi manevrat cu controller 9V, poate functiona fara supraveghere si fara interventii constante.
2. Triaj semiautomat (sau gara)
Un ansamblu de linii pentru stocarea trenurilor inactive, camuflat in triaj, gara, port intermodal etc. Sa fim sinceri, locul trenurilor este pe sine. Daca nu sunt in functiune, e pacat sa le tinem aruncate aiurea pe langa linii, ca dupa o deraiere CFRista. Arata mult mai realist si placut ochiului daca sunt ordonate pe linii; iar daca structura de stocare e "camuflata" intr-o gara sau triaj, e o adevarata frumusete. Dar de ce sa fie semiautomat? E cat se poate de simplu: cam greu schimbi macazele daca sunt la 1 metru de marginea mesei. Motorizarea se poate face cu 1-2 motoare si o locomotiva de manevra puternica (pentru a gara trenurile 9V). Postez un exemplu, un prototip de amu' doua seri. Ocupa mult spatiu iar liniile permit gararea trenurilor relativ scurte (3-4 garnituri cu cate 2-3 vagoane +locomotiva de manevra), insa necesita un singur macaz motorizat (mai eficient cu 2, dar merge si cu 1). Layoutul foloseste mecanismul de talonare al macazelor, astfel gararea se face dand un ocol, apoi dupa talonarea macazului catre abatuta dorita, trenul da cu spatele si intra pe abatere. Mai e de lucru, dar in principiu merge bine treaba. Dupa cateva ture de exercitiu merge treaba ca unsa :D
Imagine
Din cele 8 canale IR oferite de LEGO 3-4 ar fi ocupate de locomotiva de manevra (1 pt tractiune, 1 pt decuplare) si motorul/motoarele de la schimbatoarele de cale. Raman cel putin 4 pentru trenuri cu PF, care la randul lor pot fi garate cu telecomanda lor. Trenurile 9V le gareaza locomotiva de manevra

Cam asta ar fi in mare propunerea mea, o magistrala si un triaj/gara. Desigur acestea nu exclud alte linii, independente sau conectate la M/triaj, cum ar fi linii de rapid transit, metrou, monorail, tramvai etc. Postez o schita simplista in LDD cu o magistrala mica si un triaj ridicol de mic
Imagine

Am intrebat-o pe sefa ce zice de ideea asta, a zis ca ar fi misto si mi-a ordonat sa v-o propun si voua. Asa ca am facut acest topic pentru a facilita discutiile si organizarea. Sunt sigur ca daca colaboram si ne dam silinta, vom reusi performanta de a face un layout serios si frumos, cu care sa le dam clasa altor LUGuri
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Judet: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/

Re: Expo railway layout - PRO EDITION

Mesaj de Bricky » Joi, 20 Octombrie '16, ora 19:27

Ti-am ordonat, mai Tamas? :)) Auzi la el...
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 20 Octombrie '16, ora 19:28

Do i need to remind you? :)) :))
Imagine

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Judet: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/

Mesaj de Bricky » Joi, 20 Octombrie '16, ora 19:31

Pai tocmai de-aia am renuntat de mult la bici. Sunt in varianta mai soft acum. Dar pot reveni la el, nu-i problema :D
Revenind la topic, e foarte bine ca ai postat, sa vedem cine se alatura :)
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 25 Octombrie '16, ora 17:48

Din lipsa de ocupatie, ori mai bine zis, din cauza sanatatii am cam mult timp liber, si am facut niste cercetari, cateva experimente si mi-a iesit asta. Macaz motorizat +semnal. Ideal era sa folosesc un motor la 2 macaze, dar si asa se chinuie Mul sa-l actioneze
ImagineRemote controlled switch and signal, first prototype by tamas lapsanszki, on Flickr

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Mesaj de braker23 » Mar, 25 Octombrie '16, ora 17:57

Bine Tamas, ma bazez pe tine sa faci un layout misto pt expo :)

anacronox
guraliv
guraliv

Mesaj de anacronox » Mar, 25 Octombrie '16, ora 22:34

Count me in. Chair am in plan pt mini layout-ul meu un terminal multimodal. La locomotiva de manevra voi folosi locomotiva din trenul verde7898. Seamana cu Crocodilul de la SBB

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 02 Noiembrie '16, ora 22:03

Pentru ca mi-e lene sa fac poze cu XCVE, am mai experimentat un pic pentru layout. Am primit ajutor din partea unor MOCeri de pe un grup de carte-de-fata pentru a face acest mirobolant boghiu cu 3 osii actionate, adica un boghiu Co' cu axul de transmisie colinear cu punctul de rotire.
Imagine20161102_210201 by tamas lapsanszki, on Flickr
Imagine20161102_210208 by tamas lapsanszki, on Flickr

Si iata ca, inca o data, Technic salveaza situatia :))

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Vin, 04 Noiembrie '16, ora 15:34

Interesanta realizare. Dar atatea roti dintate si atatea cuplaje cu studs, nu m-as mira sa trebuiasca reparat la fiecare tura. Imi pare super fragil. La prima vedere eu as incerca sa-l fac altfel, un pic mai "technic".
Imagine

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 04 Noiembrie '16, ora 16:15

E doar un prototip. Faza e ca piesele de care am nevoie sunt blocate in XCVE, deci a trebuit sa improvizez. Doar am vrut sa "demonstrez" ca se poate pune tractiune pe 3 osii. boghiul final va fi mai rezistent, fiindca il voi face din cadre/grinzi ori caramizi technic lungi potrivite, cu ranforsarile de rigoare. In plus, grieblingul (adica suspensiile, amortizoarele, pompa de ulei etc) vor contribui la intarirea structurii constituind in cadru in jurul ansamblului.

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 06 Noiembrie '16, ora 19:41

Daca am venit pe forum cu pasiune pentru System, City, trenuri, si am capatat microbul technic se poate numi infectie nozocomiala? Sa vedem simptomele: mai intai a inceput cu dorinta de a construi un set technic, apoi a inceput MODuirea, a mai aparut cumva un set technic in colectie, PFuri, 2 masini motorizate la Xperience... si acu' apare asta. Mda, s-a cronicizat infectia...
Scuze de off-topic, da' inca sunt socat de ce am facut :))

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Prezenta creatie e doar un prototip, produsul final va fi mai frumos colorat, rezistent si impodobit cu griebling ca bradul din centrul orasului (pe care primaria intarzie sa il instaleze, desi suntem deja in noiembrie...)

thedutch21
gură spartă
gură spartă

Mesaj de thedutch21 » Joi, 15 Decembrie '16, ora 14:34

Ce ziceti de layout-ul asta?
https://www.youtube.com/watch?v=VzIQuzoMlqk

Sine suspendate, anyone? :D

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Joi, 15 Decembrie '16, ora 17:48

Am vazut multe layouturi asemanatoare, unele te lasa cu gura cascata. Ma gandeam sa facem o linie secundara in forma de 8, gen Chicago L/London Underground care sa traverseze orasul si celelalte linii, drumuri si structuri prin tuneluri si suprainaltari si sa treaca printr-o statie comuna cu magistrala (un fel de rapid transit). Evident, ceva usor si incet, ca sa nu deraieze cand ti-e lumea mai draga, eventual automatizat cu NXT/EV3 sa opreasca in statii. Ar mai merge si un tramvai ori extinderea liniei sa acopere cat mai mult din oras. Asta daca avem destule sine...

N-am m-ai avut timp sa experimentez pentru proiectul asta ca ne-au bagat pe gat sefii o roaba de evenimente (Snow trial si hh tools, mai exact) :)) :)) :)) :))

solaru
guraliv
guraliv
Judet: Timis

Mesaj de solaru » Vin, 16 Decembrie '16, ora 11:53

Ma bag si eu la asa ceva. Pot contribui cu trenuri, sine si macazuri.

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 06 Martie '17, ora 21:44

No dragilor, am finisat proiectul. Pana in 6 mai se mai poate modifica. Ce postez aici e DOAR Magistrala 1000, Grup Triaj, abaterea Gr. Triaj si cele doua gari (Gara Principala si cea a lui anacronox). NU INCLUDE linii secundare (rapid transit, metrou, monorail, tramvai etc). Varianta asta e doar pentru a demonstra potentialul, se poate modifica si va fi modificat. Din calculele mele marimea minima este 3.5x3.5m, dar daca avem acelasi spatiu ca anul trecut sigur nu vor fi probleme.

Abaterea in gara lui anacronox este optionala. Cel mai probabil liniile L4-L6 se vor curba spre interior (unde, sper eu, vom face zona industriala, port etc). Abaterea Gr. Triaj poate fi mai scurta RC/9V, ba chiar se poate elimina macazul Y1 si macazul pentru Ram. Gr. Triaj, dar as [refera sa ramana in forma actuala din motive estetice
Imagine

Construiesc eu Gr. Triaj din sine RC (adica macazurile motorizate, Ram. Gr. Triaj si L3-L6), iar daca trebuie, si abaterea Gr. Triaj. Din pacate nu am absolut nicio sina 9V, de aceea pentru a realiza Magistrala 1000, L2 si abaterea Gr. Triaj am nevoie de ajutorul colegilor care au muuuulte sine 9V. Dupa cum se vede si in schita, vom avea nevoie de multe drepte; putem fenta sistemul adaugand curbe line pentru a "economisi" sinele 9V drepte (nu ne obliga nimeni sa facem un dreptunghi)

Deci astept propuneri, intrebari, idei, injuraturi, huiduieli si, cel mai important, cine si cate sine 9V ar aduce la expo :D
3 macazuri 9V dreapta
3-4 macazuri 9V stanga
o roaba de drepte 9V
a jumatate de roaba de curbe 9V
Daca stiu din timp cate sine avem, pot planui la milimetru layoutul

PS: Un mare shoutout colegului anacronox pentru sustinere.