LEGO si praful...

tudor_andrei
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 62
Membru din: Dum, 29 Martie '15, ora 12:24

Re: LEGO si praful...

Mesaj de tudor_andrei » Mar, 31 Martie '15, ora 12:04

piesele care sunt foarte murdare si nu au desene pe ele, le bag in apa cu hipoclorit, le tin o zi si apoi , dupa clatire, sunt ca noi. M-e frica sa le bag in masina sa nu se zgarie una de alta..

Avatar utilizator
Matei_B
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 843
Membru din: Joi, 11 Februarie '16, ora 21:34
Judet: Iasi
Localitate: Iasi

Re: LEGO si praful...

Mesaj de Matei_B » Joi, 18 Februarie '16, ora 19:25

legofan scrie:Aerul comprimat e o solutie viabila?
Ce presiune (cati bari :)) utilizati?
E vre-un compresor/dispozitiv pe piata care nu e asa de scumpa si totusi face treaba?
Spray-urile folosite de electronisti/fotografi mi-au parut utile, dar sunt prea scumpe pt un raft plin de Lego :D
ce zici de o benzinarie??? acolo este destul aer comprimat:))))))))))

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: LEGO si praful...

Mesaj de iuliand » Joi, 18 Februarie '16, ora 23:04

Stiti ce nu-mi place mie la aerul comprimat de la un compresor? Ca vine amestecat cu apa din condens si ulei din sistemul de ungere al compresorului. Aerul pare curat dar la nivel microscopic este amestecat cu apa si ulei. Din cate am auzit eu uleiul mineral nu face casa buna cu plasticul ABS asa ca nu m-as risca. Si decat sa stai sa le cureti dupa aia de ulei...

Eu personal am o pensula mai lata cumparata de la ikea cu care desprafuiesc seturile construite.

Pentru piese este suficienta o clatire in apa cu cateva picaturi de detergent de vase. Daca e nevoie, pe cele foarte murdare le frec cu o periuta de dinti. Apoi le centrifughez intr-o centrifuga de salata (tot de la ikea) si le las sa se usuce natural pe un prosop. Nu le bag niciodata in masina de spalat pentru ca nu este nevoie si le-as zgaria/tesi colturile.

Cristian-BRICKS
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 22
Membru din: Dum, 05 Aprilie '15, ora 01:14

Re: LEGO si praful...

Mesaj de Cristian-BRICKS » Lun, 30 Ianuarie '17, ora 03:38

Dragii mei ,eu personal nu am spalat niciodata seturile lego,nici macar nu le-am sters vreodata cu vre-o carpa sau ceva,le tin in pungi transparente seturile construite de ani de zile si sunt ca noi,nu au nici un pic de praf pe ele,sunt ca si-n prima zi cand au fost cumparate.E adevarat ca pt multi dintre voi,asta poate constitui un impediment,in sensul ca aceasta procedura poate nu e atat de placuta din punct de vedere estetic, dar peste ani si ani voi ramaneti cu piese pline de praf si pieze uzate,iar eu raman cu piesele noi-noute ca si-n prima zi,am de exemplu seturi si de 20 de ani,gen MODEL TEAM si nu numai si sunt ca noi. Sa stiti ca si spalatul pieselor,chiar de-ar fi si numai cu apa fara solutii,deterioriaza piesele.In timp spalatul decoloreaza piesele,iar acel luciu isi pierde din intensitate.Eu zic sa procedati ca mine,daca doriti sa aveti seturi noi tot timpul si piese noi pt moc-uri,acuma voi stiti,eu v-am dat un sfat ca-s batran in ale lego-ului si stiu ce vorbesc.Am pus si un link cu un update la colectia mea,la topicul colectiille noastre daca doriti sa vedeti cam ce colectie lego detin.

arathemis
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 528
Membru din: Joi, 22 Noiembrie '12, ora 13:24
Localitate: Cluj Napoca

Re: LEGO si praful...

Mesaj de arathemis » Lun, 30 Ianuarie '17, ora 08:39

Poti pune te rog o poza, sa vedem ccum arata o parte a colectie tare in display in pungi?

paranoia
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 336
Membru din: Joi, 09 August '12, ora 17:08
Localitate: Bucuresti

Re: LEGO si praful...

Mesaj de paranoia » Vin, 03 Februarie '17, ora 22:30

Apa nu are cum sa fac rau pieselor de plastic. Lego are si seturi care sunt facute sa interactioneze cu apa. Simpla clatire cu apa nu va deteriora piesele.

Avatar utilizator
Matei_B
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 843
Membru din: Joi, 11 Februarie '16, ora 21:34
Judet: Iasi
Localitate: Iasi

Re: LEGO si praful...

Mesaj de Matei_B » Sâm, 04 Februarie '17, ora 08:56

paranoia scrie:Apa nu are cum sa fac rau pieselor de plastic. Lego are si seturi care sunt facute sa interactioneze cu apa. Simpla clatire cu apa nu va deteriora piesele.
adevarat, dar trebuie si uscate bine

arathemis
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 528
Membru din: Joi, 22 Noiembrie '12, ora 13:24
Localitate: Cluj Napoca

Re: LEGO si praful...

Mesaj de arathemis » Sâm, 04 Februarie '17, ora 22:20

probabil Cristian se refera ca daca le speli in apa si agiti piesele, se freaca unele de altele si se mai zgarie (mai ales pe cele transparente gen parbrize se pot observa zgarieturi fine)

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: LEGO si praful...

Mesaj de iuliand » Lun, 06 Februarie '17, ora 15:53

Clatite "la mana" n-au nici o problema. Daca nu le freci excesiv nu se zgarie.
Ca si ponturi suplimentare:
- folosesc apa osmozata (merge si distilata, dar am acces la un osmozor) ca sa nu ramana urme de calcar pe piese la uscare;
- folosesc putin sapun de vase lichid, doar 2-3 picaturi in vasul cu apa. Este suficient si se clatesc mai usor piesele;
- nu las piesele la inmuiat peste noapte pentru ca am senzatia ca le creste "clutch powerul" daca o fac. Am remarcat asta mai demult si am gasit o explicatie pe net cum ca ar intra molecule de apa intre cele de ABS ducand la o usoara umflare. Nu stiu daca este adevarat, dar este plauzibil.