PlayWell.ro - un site dedicat iubitorilor de LEGO

Moderator: Bricky

PlayWell
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 50
Membru din: Joi, 03 Aprilie '14, ora 14:34

PlayWell.ro - un site dedicat iubitorilor de LEGO

Mesaj de PlayWell » Mie, 16 Aprilie '14, ora 16:35

Salut,

Doresc sa va aduc la cunostinta lansarea la apa a unul site dedicat iubitorilor de LEGO din Romania: http://www.play-well.ro. Site-ul este rezultatul muncii indelungate a unei echipe de tineri iubitori de LEGO si s-a nascut din dorinta de a pune la dispozitia tuturor pasionatilor de LEGO din Romania, informatii la zi despre noile seturi pe cale de aparitie, dar si despre cele deja consacrate.

Site-ul http://www.play-well.ro contine informatii despre peste 1500 de seturi LEGO, majoritatea fiind insotite de imagini de inalta rezolutie, dar mai ales de filmulete cu reclame, descrieri, review-uri, time-lapsuri si stop-motion-uri, toate adunate cu migala de pe net. Nimic de pe site nu este continut original, creat de noi, ne-am concentrat mai mult pe a aduna informatiile si a le pune pe toate la un loc pentru a fi mai usor accesibile.

Dar cireasa de pe tort, dupa parerea noastra, este prezentarea pe site a celor mai bune oferte de LEGO ale momentului, din tara, dar si din strainatate, prezentate atat pe paginile individuale ale produselor, cat si in comparatorul nostru de preturi LEGO aflat pe pagina principala a site-ului, http://www.play-well.ro.

In acest comparator puteti gasi toate preturile seturilor LEGO aflate pe piata, intr-o singura pagina! Incercam sa prezentam doar oferte ale vanzatorilor consacrati de LEGO, dar vom include si ofertele unor magazine mai noi, care datorita faptului ca sunt la inceput de drum ofera preturi foarte competitive si merita incercate. Nu ascundem faptul ca pentru anumite oferte, in cazul in care cumparati dand click pe linkurile aflate in paginile noastre (lucru pe care il si incurajam, de altfel) putem incasa mici sume de bani din publicitate, dar acest lucru nu ne va imbogati, ci ne va ajuta sa finantam operarea site-ului si sa-l facem din ce in ce mai bun.


Ne bazam pe feed-back-ul vostru si asteptam sugestii pentru a face din http://www.play-well.ro cel mai complex site de LEGO din Romania. Orice propunere este binevenita si vom incerca sa o punem in aplicare in cel mai scurt timp, daca este justificata.


O zi buna,
Echipa PlayWell.ro
http://www.play-well.ro

ovidiusoft
guraliv
guraliv
Mesaje: 127
Membru din: Joi, 25 Aprilie '13, ora 17:15

Re: PlayWell.ro - un site dedicat iubitorilor de LEGO

Mesaj de ovidiusoft » Mie, 16 Aprilie '14, ora 18:42

HTML-ul are 3 MB si incarca... nici n-am chef sa calculez cate elemente. Daaa... hai sa nu facem asta. Ever. Again. Eu stiu ca programatorii vostri sunt meseriasi si aveti bani sa le luati Macbook Pro cu retina full option si la ei pe calculator merge bine de pe masina de staging cu conexiune gigabit. Si mai stiu si ca one page app is all the rage, dar serios, nu. Nu asa. Niciodata asa ceva.

Scuze pentru tonul agresiv, dar lucrez in domeniu. La noi daca faci asa ceva esti dat afara. Dupa ce rade toata echipa de tine si te impusca cu Nerf.

Cat despre continut, unele din magazinele alea nu si-au actualizat stocurile de 2-3 ani, altele au foarte putine produse. As sugera sa eliminati pe oricine nu are cel putin 30-40% din oferta curenta (seturile 2H2013, 1H2014). Si eventual sa adaugati Okazii si BrickLink :P.

PlayWell
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 50
Membru din: Joi, 03 Aprilie '14, ora 14:34

Re: PlayWell.ro - un site dedicat iubitorilor de LEGO

Mesaj de PlayWell » Mie, 16 Aprilie '14, ora 22:38

Draga ovidiusoft,

Nu ne-ai inteles, nu avem nici programatori, nici bani sa platim programatori, dar cel putin la mine pe calculator se incarca bine. Dar daca la tine nu se incarca bine, inseamna ca avem o problema... multumim ca ne-ai semnalat-o.
Daca tot lucrezi in domeniu, poate ne ajuti cu o colutie prin care sa evitam sa incarcam toate imaginile deodata, de aici vine marimea mare a paginii.

Cat despre oferte, incercam sa le eliminam manual pe cele ireale (stoc neactualizat). Dar ar fi pacat sa eliminam seturi mai vechi care se mai vand inca mult si bine, gen architecture, trenuri, intersectii, etc. De asemenea, ar fi pacat sa eliminam site-uri cu oferte bune doar pentru ca au putine produse pe stoc. De fapt, tocmai asta este ideea, sa gasim pretul cel mai bun, nu magazinul cu cele mai multe produse.

Okazii si Bricklink sunt site-uri pe care le-am luat deja in calcul, dar avem dificultati in a le integra. Mai avem de lucru...

PlayWell

ovidiusoft
guraliv
guraliv
Mesaje: 127
Membru din: Joi, 25 Aprilie '13, ora 17:15

Re: PlayWell.ro - un site dedicat iubitorilor de LEGO

Mesaj de ovidiusoft » Mie, 16 Aprilie '14, ora 22:56

Solutia este sa nu mai incarcati atat de mult content pe o pagina. Conceptual, situl e gresit - prea multe produse pe verticala (pe nimeni nu intereseaza TOT), prea multe magazine pe orizontala (mai ales acolo unde nu exista informatii). Gasiti o alta solutie, de preferat discutati cu un UX designer. Uita-te cum fac BrickBadger.com sau (un exemplu mai bun) BrickSet.com .

Despre dimensiune: o pagina de 3 MB la 100 KB banda disponibila se incarca in 30 de secunde. Dupa care urmeaza pozele. Eu dupa 5 secunde inchid pagina, iar multi utilizatori mult mai repede. Daca ti se pare nerezonabil de putin 100 KB, gandeste-te ca am nevoie de situl asta exact atunci cand sunt intr-un magazin si vreau sa vad daca nu cumva pot sa cumpar asta mai ieftin in alta parte. Deci sunt pe mobil... Profit de ocazie sa-ti sugerez sa ai si un design/layout pentru mobil, unde tabelul ala imens nu va functiona vreodata.

So:
- redesign din punct de vedere UX. Da, o sa te coste, dar de asta depinde succesul sitului.
- optimizat si pentru browsere mobile, atat ca aspect cat si trafic consumat. Aici un dezvoltator experimentat o sa-ti gaseasca destule smecherii.

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PlayWell.ro - un site dedicat iubitorilor de LEGO

Mesaj de AlexDesign » Joi, 17 Aprilie '14, ora 23:46

Si fonturi mai mari, o sectiune "search set number", in rest, pare prea inghesuit, desi imi place, e util, nu vad nimic, categorizati-le, astfel incat sa te intreba ca serie cauti si apoi sa iti arate...

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: PlayWell.ro - un site dedicat iubitorilor de LEGO

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 20 Aprilie '14, ora 00:26

Chiar daca ii dau dreptate colegului ovidiusoft, trebuie sa va felicit pentru initiativa. Imi place ideea siteului si chiar l-as folosi. Trebuie sa mai lucrati la tabel, eventual sa puneti fiecare tema lego separat, de exemplu pe pagini separate
Mie mi s-a incarcat pagina in 2 secunde, desi am internet prin Wi-fi destul de slab

Felicitari inca o data si spor la treaba!
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

TOYSdepot
tăcut
tăcut
Mesaje: 8
Membru din: Mie, 14 Mai '14, ora 21:37

Re: PlayWell.ro - un site dedicat iubitorilor de LEGO

Mesaj de TOYSdepot » Mar, 29 Iulie '14, ora 13:30

Buna ziua,

Doream sa va informam ca v-am trimis un e-mail cu privire la o colaborare cu site-ul dvs insa " play-well@play-well.ro mailbox is full: retry timeout exceeded " . Ne puteti oferi si o alta modalitate de contact.

Multumim!

PlayWell
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 50
Membru din: Joi, 03 Aprilie '14, ora 14:34

Re: PlayWell.ro - un site dedicat iubitorilor de LEGO

Mesaj de PlayWell » Mie, 11 Februarie '15, ora 21:33

Salut,

A trecut ceva vreme de cand am lansat site-ul si desi nu am facut mari modificari la cod (asta este, nu ne pricepem...), vrem sa anuntam doua modificari importante la continut:

1. Am adaugat noi vanzatori de Lego pe comparatorul www.play-well.ro, dintre care cei mai importanti pentru cumparatori sunt Emag si Elefant. De ce? Pentru ca inceput de ceva vreme sa vanda Lego, iar in ultima vreme chiar am observat ca au preturi foarte bune, la care se adauga si costuri de transport foarte mici, chiar inexistente...

2. Am adaugat multe-multe seturi noi, unele chiar nelansate inca pe piata (ex: colectiile Classic, Ideas, Elves, Jurassic World, Speed Champions, Scooby Doo, . Incercam sa adunam poze si date despre ele si le vom afisa de indata ce sunt disponibile.

In rest, ne straduim sa va prezentam in continuare cat mai multe informatii despre toate seturile Lego existente pe piata si nu numai, dar mai ales sa va ajutam sa gasiti cele mai bune preturi ale momentului.
Si... lucram la un nou look pentru site.

Toate cele bune!
Echipa Play-Well
www.play-well.ro

PS: ne-ar fi de folos un feed-back din partea voastra. Folositi site-ul nostru? Considerati ca este util? Doriti sa introducem si alti vanzatori in comparatorul de preturi? etc...

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: PlayWell.ro - un site dedicat iubitorilor de LEGO

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 11 Februarie '15, ora 22:30

WoW, merge mult mai bine acum. Ar trebui sa adaugati un "search" si sa transformati un pic tabelul. Un fel de drop-down list ar fi frumos, sa apara doar seturile dintr-o categorie aleasa
Spor

PS: il voi folosi de azi incolo :D
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: PlayWell.ro - un site dedicat iubitorilor de LEGO

Mesaj de Bricky » Mie, 11 Februarie '15, ora 23:23

Este un instrument util. Sunt curioasa daca folositi un script pentru actualizare sau le faceti manual?
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
solaru
guraliv
guraliv
Mesaje: 157
Membru din: Sâm, 23 Februarie '13, ora 21:32
Judet: Timis
Localitate: Timisoara

Re: PlayWell.ro - un site dedicat iubitorilor de LEGO

Mesaj de solaru » Mie, 11 Februarie '15, ora 23:27

Este f util. Multumim de initiativa.
Site-ul arata f bine acum si se misca si mai bine.
In categoria sugestii/pareri/si alte opinii, ar fi minunat daca:
- s-ar putea adauga niste filtre a.i. sa fie afisate doar informatiile de interes (tema si anul aparitiei macar) ca sa nu scrollezi pe cateva ecrane (stiu ca sunt butoanele de jos care te duc la tema, dar nu e chiar acelasi lucru)
- s-ar aduaga si cateva site-uri straine care livraza in ro si care ocazional au si promotii (amazon.co.uk, amazon.fr, mytoys.de, etc. poate altii au alte sugestii).
- s-ar introduce alerte de pret. ar fi megabomba. (probabil presupune crearea unui user).
Ultima oară modificat Sâm, 14 Februarie '15, ora 20:44 de către solaru, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
motorizare
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 54
Membru din: Sâm, 03 Ianuarie '15, ora 10:43
Localitate: Brasov

Re: PlayWell.ro - un site dedicat iubitorilor de LEGO

Mesaj de motorizare » Sâm, 14 Februarie '15, ora 01:53

Emag si elefant sunt binevenite.

PlayWell
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 50
Membru din: Joi, 03 Aprilie '14, ora 14:34

Re: PlayWell.ro - un site dedicat iubitorilor de LEGO

Mesaj de PlayWell » Mie, 11 Martie '15, ora 23:58

Aaaaaa - si in cazul in care nu ati vazut deja, ne-am schimbat look-ul site-ului si l-am imbogatit cu mult mai multe informatii despre seturi!
In masura posibilitatilor am tinut cont si de unele dintre recomandarile voastre, dar facem eforturi pentru a le implementa si pe celelalte.

Echipa http://www.play-well.ro

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: PlayWell.ro - un site dedicat iubitorilor de LEGO

Mesaj de Bricky » Vin, 13 Martie '15, ora 16:35

Am creat un topic nou unde poti posta ofertele.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

PlayWell
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 50
Membru din: Joi, 03 Aprilie '14, ora 14:34

Re: PlayWell.ro - un site dedicat iubitorilor de LEGO

Mesaj de PlayWell » Vin, 13 Martie '15, ora 18:47

Super! Atunci vom posta ofertele in topicul nou viewtopic.php?f=23&t=4644

Multumim,
Echipa Play Well,
http://www.play-well.ro