Propulsie + directie = 2 telecomenzi?

Scrie răspuns
Razva
tăcut
tăcut
Mesaje: 2
Membru din: Mar, 12 Martie '13, ora 12:18

Propulsie + directie = 2 telecomenzi?

Mesaj de Razva » Mar, 12 Martie '13, ora 12:41

Hello World!

As vrea sa stiu daca - dupa cunostintele voastre - as putea controla SIMULTAN propulsia + directia utilizand un IR Speed Remote Control 8879. Sau am nevoie de 2xIR Blaster + 2xIR Receiver (1xPropulsie + 1xDirectie).

Cheers! :)

sstanescu
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 46
Membru din: Vin, 28 Decembrie '12, ora 14:30

Re: Propulsie + directie = 2 telecomenzi?

Mesaj de sstanescu » Mar, 12 Martie '13, ora 14:03

IR Receiverul are doua canale, rosu si albastru. Deci poti comanda doua motoare in mod separat. La 4x4 Crawler (9398) controleaza chiar 3:
- un canal este pentru directie pe ambele punti (fata si spate), insa folosind servomotorul care are "iesire" si fata si spate (ii poti infige ax in ambele parti);
- al doilea canal este pentru drive insa sunt pur si simplu stackate cele doua motoare L, unul puntea fata, al doilea spate, care vor merge cel putin in teorie identic.

Scuze daca am inteles eu gresit intrebarea.

Razva
tăcut
tăcut
Mesaje: 2
Membru din: Mar, 12 Martie '13, ora 12:18

Re: Propulsie + directie = 2 telecomenzi?

Mesaj de Razva » Joi, 14 Martie '13, ora 12:54

Perfect, asta inseamna ca voi putea controla directia+propulsia cu o singura telecomanda si un singur receiver, corect?

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Propulsie + directie = 2 telecomenzi?

Mesaj de N33 » Joi, 14 Martie '13, ora 14:51

Exact
Dar sa ai o telecomanda mica,ca aia mare are regulator de viteza.
Sunt cateva trucuri ca sa faci telecomanda mica sa fie mai usor de condus cu un mini volan si aia mare poate fi facuta pentru vehicule cu senile condus tot cu un fel de volan,cred era facut de sariel sau nico,dar nu il mai gasesc...
http://www.youtube.com/watch?v=KLlKJ0ZU4Cc
Oricum inca nu l-am incercat deci nu pot sa spun nimic concret,dar la telecomanda mica am facut joystick
Imagine
si era destul de bun dar nu pentru un TT.