Un nou tip de jurizare

Moderator: Bricky

vitreolum
gură spartă
gură spartă
Judet: Bihor
Flickr: https://www.flickr.com/photos/97901768@N07/

Re: Un nou tip de jurizare

Mesaj de vitreolum » Joi, 05 Ianuarie '17, ora 18:20

Daca s-a interpretat gresit ce vroiam sa spun imi pare rau, dar intentia mea nu era sa sugerez ca trebuia sa iasa altfel clasamentul. Chiar daca am zis ca as fi ales altfel, nu voriam sa sugerez ca trebuia sa faca juriul la fel; cu asta vroiam sa spun doar ca indiferent de criterii, tot va fi partial subiectiva jurizarea. Uita-te doar la mine si Tamas, inclusiv interpretarea criteriului complexitate e diferita pentru noi. :) Sa nu mai mentionez ca eu nu prea pot face distinctia intre tehnici si complexitate din moment ce pentru mine una duce la alta.

chyck
gură spartă
gură spartă

Mesaj de chyck » Joi, 05 Ianuarie '17, ora 18:55

vitreolum scrie:Daca s-a interpretat gresit ce vroiam sa spun imi pare rau, dar intentia mea nu era sa sugerez ca trebuia sa iasa altfel clasamentul. Chiar daca am zis ca as fi ales altfel, nu voriam sa sugerez ca trebuia sa faca juriul la fel; cu asta vroiam sa spun doar ca indiferent de criterii, tot va fi partial subiectiva jurizarea. Uita-te doar la mine si Tamas, inclusiv interpretarea criteriului complexitate e diferita pentru noi. :) Sa nu mai mentionez ca eu nu prea pot face distinctia intre tehnici si complexitate din moment ce pentru mine una duce la alta.
Subscriu ! cu amendamentul ca nu sunt expert in tehnici...motiv pentru care chiar as dori sa stiu in ce consta tehnica folosita in lucrarea castigatoare -notata cu nota 9 (mult peste tehnicile mai multor colegi deja recunoscuti pentru tehnicile lor deosebite-Vit Tuning, Rocco Braker23)...poate un 7-7,50 ar fi fost mai corect si i-ar fi asigurat acelasi loc intai

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Judet: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/

Mesaj de Bricky » Joi, 05 Ianuarie '17, ora 20:11

Vit, nu ai de ce sa iti para rau si nici nu m-am gândit ca intentia ta ar fi sa sugerezi un alt clasament. Eu ma bucur ca putem discuta deschis, chiar daca parerile difera.

Chyck eu mereu am protejat identitatea juratilor, asa mi s-a parut corect. Daca ei vor sa se divulge si sa explice cum au jurizat, sunt liberi sa o faca dar eu nu ii voi obliga.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

chyck
gură spartă
gură spartă

Mesaj de chyck » Joi, 05 Ianuarie '17, ora 20:29

Bricky scrie:Vit, nu ai de ce sa iti para rau si nici nu m-am gândit ca intentia ta ar fi sa sugerezi un alt clasament. Eu ma bucur ca putem discuta deschis, chiar daca parerile difera.

Chyck eu mereu am protejat identitatea juratilor, asa mi s-a parut corect. Daca ei vor sa se divulge si sa explice cum au jurizat, sunt liberi sa o faca dar eu nu ii voi obliga.
Nici nu vreau sa stiu !...nu e important "cine"...nici cum ,nici de ce.......doar ca nimeni nu e "fraier" pe aici.....personal "stiu"/sunt deja lamurita asupra aspectelor de jurizare .......dar poate data viitoare juratii vor fi mai atenti la ceea ce fac (trecerea de la clasele 1-4 cu calificative la ciclul superior cu note duce la transparenta jurizarii si e normal sa apara intrebari)......acu' deh , a fost dupa "Sfantul Vasile"..... :D

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 06 Ianuarie '17, ora 09:38

Exact Vit, atata timp cat suntem MOCeri de multe feluri jurizarea va fi un lucru destul de subiectiv. Personal cred ca e un lucru frumos ca la concursuri apar creatii din diferite teme, chiar si atunci cand aceasta pare imposibila (vezi melcu' de la separatoare). Total de acord cu introducerea unui criteriu de estetica, fara insa a face rabat de la celelalte.

Cat despre subiectivitate, hai sa nu facem mare caz, ca face parte din personalitatea noastra. Pentru mine o autospeciala de descarcerare CITY bate oricand 10252 sau 42056. La fel se intampla si cu membrii juriului, in functie de preferinte, gusturi, experienta etc. Cat timp jurizarea nu o face o singura persoana ci mai multe, cu siguranta factorul "subiectivitate" se diminueaza printre note.

Si totusi... Doamne fereste sa jurizeze 5 technicieni un concurs de frumusete... :)) :)) :))
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot

chyck
gură spartă
gură spartă

Mesaj de chyck » Vin, 06 Ianuarie '17, ora 10:29

Daca n-am fost explicita nu e vorba de subiectivism-respect munca castigatorului, munca si alegerea juriului....e ok...acea lucrare a placut, pe acea persoana o sustin.....este absolut OK.....dar nota 9 la un tehnic clasic(nici macar expert) cu 1 punct peste tehnicile speciale ale colegilor recunoscuti pentru tehnicile lor deosebite...., atitudinea de " nu se stie/nu se vede" este deja un injuriu la adresa inteligentei a cel putin 6-7 oameni....asta NU este OK !...dupa cum am zis o nota mai mica ar fi fost suficienta pentru asigurarea locului 1 fara sa supere...
Poate le-a "alunecat degetul pe taste" :D ;) :)) :D

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Vin, 06 Ianuarie '17, ora 23:10

NIMENI, in afara de mine, nu a cunoscut identitatea creatorilor. Ca poate unii au banuit, au recunoscut stiluri de constructie, e alta poveste dar si ei au aflat cine se afla in spatele lucrarilor cand am publicat rezultatele. Nimeni nu a favorizat pe nimeni. Deci este exclus faptul ca "aceea este persoana pe care o sustin" (daca am inteles eu bine ce ai vrut sa sugerezi).

Atitudinea pe care o consideri un injuriu, daca m-as fi aflat printre jurati as fi luat-o personal, ca pe o sagetica aruncata cu tinta, si nu de catre Cupidon :D. Nu cred ca vreunul dintre jurati a tratat jurizarea superficial sau incorect. De fapt sunt sigura, pentru ca ii cunosc pe toti personal si pot baga mana in foc pentru ei legat de acest aspect. Si pana la urma ma pot simti si eu vizata, atata vreme cat eu am ales juratii - unii si-au exprimat dorinta de a face parte din juriu si le-am acceptat inscrierea sau nu, altora le-am propus eu.

Imi pare rau ca s-a ajuns la astfel de discutii, dar pana la urma e si normal ca parerile sa fie diferite, atata vreme cat fiecare interpreteaza in felul lui. Ti-am inteles punctul de vedere, ti-l respect, sunt de acord (partial), dar am speranta ca jurizarea se va imbunatati la concursurile urmatoare. Pana la urma a fost prima data, invatam!

chyck
gură spartă
gură spartă

Mesaj de chyck » Sâm, 07 Ianuarie '17, ora 03:25

Repet- si este adevarat- respect munca si alegerea juriului precum si munca castigatorului.....daca prin comentariile mele am jignit pe cineva -imi cer iertare/scuze.....unele expresii le-am considerat glume si-mi pare rau daca au fost interpretate altfel,- n-am avut nici o clipa intentia de afront la adresa cuiva.

Felix Mezei
gură spartă
gură spartă
Judet: Maramures

Mesaj de Felix Mezei » Lun, 09 Ianuarie '17, ora 04:24

Mama ce v-ati aprins pe aici si eu vad doar acum, luni 9 IAN la ora 1.26 !!!!

Sunt unul dintre jurati si doresc sa scriu "din partea cealalta a baricadei".

Am participat prima (si ultima data) la un concurs cu un castel si alte 2 creatii (idei mai la misto) si am observat ca nu am castig de cauza deoarece creatii "fantasy" (la care poti sa faci ce vrei) au mai mare trecere pe aici, asa ca am renuntat sa mai creez pentru concursuri, dar ma bucur de fiecare creatie pe care altii o posteaza, deoarece inseamna ca suntem impreuna si construim.

Am fost solicitat sa jurizez prima oara acum si cred ca va fi si ultima oara. Ca detaliu, am fost rugat sa fiu disponibil pentru o ora pentru data de 1 IAN. Poate multi dintre voi, cei ce ati creat, ati fi preferat sa faceti ce ati facut de fapt dupa o noapte de posibil chef, si nu sa stati "disponibili" poate intr-un loc fara internet cu spaima ca trimite bricky mailul pentru a juriza sau poate cu familia alaturi asteptandu-te sa jurizezi ca de 1 IAN e totusi lumea la masa. Si asteptarea a fost .....pana pe 2 IAN cand am primit mailul.

Nu doresc sa raspund tuturor reclamatiilor, ideilor, sugestiilor si comentariilor, pentru ca au fost atatea incat pentru prima data m-am simtit prost ca citesc atatea interpretari,analize pe text si pareri ba chiar ca Mos Craciun reprezinta nasterea lui Isus. Faptul ca incerc sa nu postez sau sa interactioez pe site-uri si nu am Facebook , nu m-a ajutat in acest caz sa evit sa citesc atata dezbatere cum e cea de mai sus in loc sa citesc doar despre LEGO si despre pasiunea noastra comuna.

Despre concurs...
Nu putem fi multumiti toti. Totul e subiectiv si de aceea am fost bucuros ca de data asta sunt mai multe criterii si e mai bine sa fie cat mai multe criterii in viitor.
Nu as reusi sa fac nimic asa de frumos cum sunt lucrarile voastre deci mai jos cand ma refer la unele ma refer din punct de vedere al incadrarii lor in unele criterii de jurizare.
Nu uitati ca se compara mere cu pere (o surubelnita cu o drujba functionala sau o "statuie" Cupidon cu o casa cu etaje) si ca varsta, talentul si posibilitatile financiare sau de timp alocat sunt foarte diferite intre noi.

Obiectivitatea :
Nu am stiut ale cui sunt creatiile si chiar am sunat pe cineva sa-i spun "uite! ce casa a facut Doamna" adica chyck pentru ca apoi la anuntarea rezultatelor sa vad ca era a lui Starlight . Despre povestea in 5 capitole puteam sa jur ca e a lui vitreolum dar s-a dovedit ca e a lui chyck.

Incadrare in tema:
"Santa claus is coming to town" inseamna in cultura engleza o pogorare a spiritului Craciunului, deci cadouri, brad + Cupidon in cazul nostru deci nu cuvantul "oras", asa cum "look what the cat brought" nu inseama "uite ce soricel vom manca azi" ci o noutate aparuta la casa, eventual cineva la cina, etc.
Astfel, ce incadrare ar fi la cele doua lucrari Cupidon-statuie, Arcul, Palma sau masina technic (toate fara nimic de Craciun), sau la Lucrarea 16 (fara Cupidon) ? La masina technic mergea o minifigurina sau ceva om de zapada cum au pus cei de la LEGO ursuletul pe bara in viitorul 42070, Aferim!
Apoi desi sunt in Maramures, patria drujbelor, va pot spune ca nu sunt chiar asa des prezente in case si in Constanta sau Bucuresti cu atat mai putin, fata de o surubelnita. Iar telefonul imi sta pe dulap si un suport de telefon nu e o scula (tools) asa cum nici dulapul nu e. Cum compari un ciocan sau fierastrau din piese "City" cu o creatie technic ? Cum m-ar pune cineva sa notez Death Star fata de Unimog, sau Big Ben fata de Roller Coaster-ul Friends.

Originalitatea :
E criteriul cel mai subiectiv. Consider ca sunt atatea locuri in care te poti inspira incat e si greu sa fii prins daca plagiezi. Dar apar comentarii de genul "am vazut multe din alea". Eu nu am vazut scule facute din technic ca nu ma pasioneaza si nu am cautat. Figurinele lui vitreolum mi se par toate la fel de faine pentru ca nu am talent la asa ceva si ma bucur enorm in cazul lor cand vad vreo piesa neasteptata folosita genial.
Veti spune ca sunt nebun, dar cand am facut un acvariu cu apa in care se scufunda scafandri la un castel-ruina, a facut peste cateva luni LEGO seturi Deep Sea (nici nu stiam ca exista tema si in trecut). Cand m-a rugat o fetita sa-i fac un autobus si l-am facut cu geamuri panou 6X5 ca doar din alea aveam acasa, a scos in cateva luni LEGO autobusul vedetei cu exact aceleasi geamuri. Si cand am facut o diorama "Parc de distractii Iarna" a lansat dupa 2 luni LEGO Amusement Park.
Credeti ca au copiat de la mine ? Clar ca nu, dar daca era concurs nu puteam fi ambii "originali"

Complexitatea:
Era scris clar : "cat de elaborata si detaliata este creatia in raport cu numarul de piese". Astfel surubelnita din cauciucuri mi s-a parut geniala pentru ca la 1000 de piese cat are casa cu etaj ai sansa sa transmiti mai multe scene si senzatii.
Aici insa vin cu o paranteza. Cum premiem efortul si munca fata de talent ? Poate un talentat face 1 lucrare pe zi si Starlight a lucrat poate o luna la casa aia cum lucrez eu 3 luni la o diorama.

Tehnicile de constructie:
Aici e vorba de talent si experienta. De exemplu nu sunt innebunit dupa tehnicile SNOT deoarece imi place mai mult sa construiesc decat sa alipesc si sa "umplu" cu piese o forma pe care mi-o doresc. Dar apreciez talentul multor colegi de ROLUG la creatii SNOT . La jurizare insa, din cauza pozelor mici sau de calitate slaba e greu sa vezi cam tot ce s-a folosit in materie de tehnici la o creatie si ai mai mult o vedere de ansamblu.

Sper sa nu va suparati chiar toti pe mine si sa nu luati atat de in serios tot ce se intampla dupa ce va inscrieti lucrarile la un concurs. Ar trebui sa fim bucurosi cu suntem pe aici atat de diferiti. In varsta-tineri, talentati-mai putin talentati, bogati in piese sau mai putin, cu mai multa experienta in tehnici sau mai neexperimentati, cu timp mai mult sau mai putin. Ar trebui sa nu conteze atat de mult un premiu ci bucuria ca un "tehnician" participa la un concurs si face un brad din senile sau ca vom avea o masina Technic de culoare mov-Friends in 2017.

Sunt mai multi in juriu, nu-i stiu, si de aceea cred ca eventualele erori se estompeaza. Daca totusi cineva se simte neindreptatit de jurizarea facuta de mine, datorata lipsei mele de talent, atentie sau obiectivitate, voi da cadou cu multa bucurie oricare set din premiile puse la bataie.
Sunt convins ca fiecare cuvant al meu merita si ar putea primi o analiza si apoi o replica. Va rog sa nu o faceti si va pup pe toti !
Pentru tipete, injuraturi, denunturi si confirmarea lipsei mele de talent, va astept cu drag la mine acasa :

http://felixmezei.weebly.com/

Pentru cine vrea ceva mai scurt decat randurile de mai sus :

https://www.youtube.com/watch?v=sHQDKNOTLTc

AlexDesign
gură spartă
gură spartă

Mesaj de AlexDesign » Lun, 09 Ianuarie '17, ora 11:00

[...]Iar telefonul imi sta pe dulap si un suport de telefon nu e o scula (tools) asa cum nici dulapul nu e.[...]
To my defence, cand lucrez la ceva... orice fie Lego sau vreun proiect de electronica la care am niste instructiuni pe net, mi-e mult mai usor sa folosesc stand-ul decat sa aduc laptopul, deci eu il vad ca pe o scula.
[...] La jurizare insa, din cauza pozelor mici sau de calitate slaba e greu sa vezi cam tot ce s-a folosit in materie de tehnici la o creatie si ai mai mult o vedere de ansamblu.[...]
Calitatea pozelor este slaba, nu pentru ca asa am vrut noi, ci pentru ca limita marimii fisierului era de 2Mb. Cand faci o poza cu in DSLR sau cu o camera cat-decat decenta, pozele ies de ~10-20Mb. Normal ca daca downscale-uiesti poza pana ajungi sa ai numai 10-20% din pixelii initiali compromiti calitatea.

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 09 Ianuarie '17, ora 12:00

Aici cu calitatea sunt total de acord. Din când în când reușesc să scot niște poze clare, bine luminate, dar reducerea de mărime le face neclare și pixelate.

Edit: Felix Mezei sunt mândru de faptul că MOCurile mele au fost jutizate de tine! E o adevărată onoare pentru mine!
Ultima oară modificat Lun, 09 Ianuarie '17, ora 12:47 de către lapsanszkitamas, modificat 1 dată în total.
Să fii prost ca piatra dar să castigi 42069, asta înseamnă să fii mafiot

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Lun, 09 Ianuarie '17, ora 12:18

Din pacate spatiul alocat site-ului nostru nu ne permite sa incarcam imagini foarte mari. Si asa, mai avem foarte putin si ne apropiem de limita, va trebui sa o maresc, dar asta inseamna bani in plus.
Voi incerca sa gasesc o solutie si pentru poze, o sa ma gandesc.

arathemis
gură spartă
gură spartă

Mesaj de arathemis » Lun, 09 Ianuarie '17, ora 13:38

Nu se poate sa ne facem un cont de dropbox, de unde pot fi accesate de juriu sau de viiztatori pt vizzionare? ar fi gratis si spatiul e destul de mare.

vitreolum
gură spartă
gură spartă
Judet: Bihor
Flickr: https://www.flickr.com/photos/97901768@N07/

Mesaj de vitreolum » Lun, 09 Ianuarie '17, ora 13:57

Sau pur si simplu un cont flickr generic rolug, unde se pot posta direct pozele. Asa nu ar mai trebui urcate pe site, se pot posta direct de acolo, si nu trebuiesc nici downloadate cum e in cazul dropboxului (cel putin presupun ca implica download, nu folosesc dropbox).

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Lun, 09 Ianuarie '17, ora 14:04

Da, la Flickr ma gandeam si eu, o sa vad variante.