Un nou tip de jurizare

Moderator: Bricky

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Judet: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/

Un nou tip de jurizare

Mesaj de Bricky » Lun, 02 Ianuarie '17, ora 22:48

Jurizarea celor 2 concursuri s-a incheiat, insa inainte de a anunta rezultatele (am de facut calcule, colaj cu imagini si publicare articole :D), vreau sa va explic modalitatea de jurizare pe care am aplicat-o la ambele concursuri.

Noutatea consta in faptul ca nu s-a mai acordat o singura nota fiecarei lucrari, ci 4, pentru 4 criterii diferite. Cele 4 criterii au fost:

- originalitatea lucrarii: cat de iesita din comun si inovatoare este creatia;
- complexitatea lucrarii: cat de elaborata si detaliata este creatia in raport cu numarul de piese utilizate;
- tehnicile de constructie utilizate: cat de originale si complexe sunt imbinarile de piese;
- incadrarea in tema a lucrarii: cat de bine a respectat creatia tema concursului

Se intampla uneori ca o creatie sa fie originala si complexa, dar sa nu aiba tehnici de constructie deosebite, sau sa aiba tehnici de constructii inovatoare, dar sa nu respecte intocmai tema concursului, ceea ce ingreuneaza acordarea unei note care sa ia in calcul toate aceste aspecte. Asta m-a determinat sa propun diferentierea jurizarii pe criterii stricte.

La final vor fi castigatoare lucrarile cu cea mai mare medie finala rezultata in urma insumarii notelor acordate pentru cele 4 criterii.

Cum vi se par cele 4 criterii de jurizare? Mai trebuia adaugat ceva? Poate ma inspir si le voi folosi la urmatoarele concursuri. Pana una alta, puteti incepe pariurile! :D
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Re: Un nou tip de jurizare

Mesaj de iuliand » Mar, 03 Ianuarie '17, ora 10:36

E foarte bine asa. Asa procedam si eu pana acum cand jurizam, cu diferenta ca mai acordam o nota pentru estetica generala. Pana la urma, cum estetica este ceva subiectiv, cred ca e mai bine sa nu faca parte din nota.

As fi jurizat cu placere la concursul asta dar n-am indraznit sa ma inscriu, data fiind perioada extrem de aglomerata pentru mine. Si bine am facut ca n-as fi avut timp sa dau notele pe indelete.
Imagine

chyck
gură spartă
gură spartă

Mesaj de chyck » Mar, 03 Ianuarie '17, ora 14:06

Eu asa am crezut ca s-a jurizat si pana acum.....ca de aceea erau totdeauna enumerate cele 4 criterii.....E foarte bine....

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Mar, 03 Ianuarie '17, ora 14:07

Da, criteriile au fost mereu luate in calcul, insa nu ca si note separate, ci o singura nota pentru toate. Separandu-le, ma gandesc ca e mai usor si pentru jurati sa ia in calcul strict fiecare criteriu in parte.

vitreolum
gură spartă
gură spartă
Judet: Bihor
Flickr: https://www.flickr.com/photos/97901768@N07/

Mesaj de vitreolum » Mie, 04 Ianuarie '17, ora 13:38

Hmm, eu sunt de parere ca estetica ar trebui sa aiba un scor separat. Pentru mine e 80% din moc, mai relevanta decat celelalte criterii. De exemplu complexitatea poate fi o sabie cu 2 taisuri: folosirea tehnicilor complexe doar de dragul de a fi complexe pot duce la o estetica inferioara fata de un moc cu tehnici simple.

In plus, complexitatea si tehnicile de constructie sunt legate, cred ca ar merge combinate intr-un sigunr criteriu.

Ce ma nedumereste e partea cu integrarea in tema. Din ce vad nu se poate da acelasi punctaj la toate lucrarile, lucru care mi se pare aiurea de exemplu la household tools, unde cam toate lucrarile trebuia sa aiba punctaj maxim la categoria asta. Asa cum e se ajunge la o decizie pur subiectiva: ai de ales intre 5 lucrari care se integreaza perfect in tema dar nu le poti da punctaj maxim.... deci alegi dupa preferinta chiar daca ar merita maxima.

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 04 Ianuarie '17, ora 14:42

Nu știu dacă trolluieşti, sau chiar vorbești serios...Tu ești însuși contradicția în sine, folosind tehnici ultra-mega-hiper complexe faci creații de o estetică fenomenală
Complexitatea și tehnicile de construcție nu sunt legate deloc, iar aici cea mai relevantă temă e Technic, unde ai complexitate cu un minim de tehnici.

Pe de altă parte sunt total de acord cu integrarea în temă. Cum este un ciocan mai aproape de temă decât un fierăstrău? În cazul temelor mai obscure, mai merge să fie diferențe (de ex cupidon is coming to town, revoluția sw). La concursuri cu tema clară ar trebui să fie pe baza de 1-0. Adică se încadrează în temă sau nu, iar în funcție de asta să câștige sau să piardă puncte (incadrare 5p, în rest 0p)

E super ideea cu jurizarea asta :D
-5000 de puncte la toate concursurile RoLUG dacă ești născut în 1 ianuarie #iarcuhashtaguri

AlexDesign
gură spartă
gură spartă

Mesaj de AlexDesign » Mie, 04 Ianuarie '17, ora 16:46

vitreolum scrie:Hmm, eu sunt de parere ca estetica ar trebui sa aiba un scor separat. Pentru mine e 80% din moc, mai relevanta decat celelalte criterii. De exemplu complexitatea poate fi o sabie cu 2 taisuri: folosirea tehnicilor complexe doar de dragul de a fi complexe pot duce la o estetica inferioara fata de un moc cu tehnici simple.

In plus, complexitatea si tehnicile de constructie sunt legate, cred ca ar merge combinate intr-un sigunr criteriu.

Ce ma nedumereste e partea cu integrarea in tema. Din ce vad nu se poate da acelasi punctaj la toate lucrarile, lucru care mi se pare aiurea de exemplu la household tools, unde cam toate lucrarile trebuia sa aiba punctaj maxim la categoria asta. Asa cum e se ajunge la o decizie pur subiectiva: ai de ales intre 5 lucrari care se integreaza perfect in tema dar nu le poti da punctaj maxim.... deci alegi dupa preferinta chiar daca ar merita maxima.
Subscribe^^

thedutch21
gură spartă
gură spartă

Mesaj de thedutch21 » Mie, 04 Ianuarie '17, ora 17:08

"Originalitatea lucrarii": cu acest criteriu sunt total de acord, si trebuie rasplatite ideile bune si imaginatia creatorului. Atentie insa ca poate dauna la "incadrarea in tema"!

Legat de "complexitatea lucrarii" sunt putin nedumerit. Daca se dau note pt cat de multe piese sunt folosite in lucrare, atunci nu sunt de acord cu acest criteriu, pt ca ii dezavantajeaza pe cei care nu au prea multe seturi. La modulare de ex. sunt o gramada de piese special create pt detalii, deci clar vei putea crea si MOCuri "elaborate si detaliate". Faptul ca doar ai piesele respective n-ar trebui sa-ti acorde un avantaj fata de cei mai putin norocosi!

"tehnicile de constructie utilizate" - un criteriu foarte bun atat pt creatiile Technic (sa incurajam mecanismele complexe/ingenioase), cat si la restul, pt ca unele piese pot fi montate neconventional.

La "incadrarea in tema a lucrarii" sunt de acord cu Vit. Nu poti fi obiectiv la jurizarea acestui criteriu, altfel ai da la toti aceleasi note => criteriu irelevent (cel putin pt Household Objects). La Cupid a fost ok sa avem un astfel de criteriu.

Starlight
guraliv
guraliv

Mesaj de Starlight » Mie, 04 Ianuarie '17, ora 17:21

@vitreolum & @tamas

Nu prea sunt de acord cu nici unul din voi legat de incadrarea in tema.

Hai sa vedem ce scrie aici in descrierea concursului:

"Construiti un MOC care sa se incadreze in tema concursului: Household Tools – adica unelte pe care le folosim in viata de zi cu zi"

In viata de zi cu zi, ce foloseste omul mai des ? O surubelnita sau o drujba ? Vorbim de un om nespecializat in unelte( de exemplu care nu lucreaza in domeniul forestier sa foloseasca drujba cateva ore pe zi la job). Pentru ca o surubelnita e folosita mult mai mult de oameni in general, atunci ea va avea un punctaj considerabil mai mare decat o drujba sau vreun fierastrau. Pe de alta parte, va pierde mult la originalitate, pentru ca e un lucru prea comun. De aceea, cheia succesului cand creezi ceva(in general, nu doar la un concurs de Lego) este incadrarea in toate criteriile cat mai bine cu putinta, obtinand astel formula castigatoare. Iei bac-ul si termini facultatea cu note decente la toate materiile, nu cu 10 la romana si 4 la mate.

Inca un aspect, eu la "Cupidon is coming to town" ma asteptam sa iau cel mai bun punctaj la incadrarea in tema, pentru ca nimeni nu a ilustrat prea clar conceptul de town / oras. Concursul nu s-a numit "Christmas Cupidon / Winter Cupidon" sau ceva de genul, chiar in titlu a fost prezent cuvantul town/oras, asa ca am creat o cofetarie cu lume inauntrul cladirii pentru a evidentia mai mult si acest aspect, de oras. Planul meu initial mai cuprindea si o brutarie dark orange / dark green(lipita de casa existenta), dar din lipsa de timp a trebuit sa renunt la idee. In fine, poate nu ar trebui sa ma plang atat, mai ales ca am castigat concursul, dar asa vad eu lucrurile.

Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG

Mesaj de Bricky » Mie, 04 Ianuarie '17, ora 17:27

"complexitatea lucrarii: cat de elaborata si detaliata este creatia in raport cu numarul de piese utilizate"
Deci nu cu cat are lucrarea mai multe piese, cu atat mai bine, ci calculata in raport cu numarul de piese! Adica poate fi o lucrare foarte mare dar destul de simplista si una de mici dimensiuni dar complexa.

Legat de incadrarea in tema, trebuie cumva sa exista o scara, o lucrarea se poate incadra 100% in tema, alta mai putin, iar alta deloc. Au fost lucrari care au respectat doar tema love, dar nu si pe cea de Christmas sau care nu s-a incadrat nici la Christmas nici la love. Nu puteam sa exclud aceste lucrari pentru ca nu se incadrau in tema. Ma gandeam si la criteriul estetica, dar ar fi cel mai subiectiv dintre toate.

O sa facem asa: la viitoarele concursuri, voi veni cu propunerea criteriilor de jurizare si stabilim inainte de comun acord, ok? 3-4 criterii.

duhu20
gură spartă
gură spartă

Mesaj de duhu20 » Mie, 04 Ianuarie '17, ora 18:03

Originalitatea lucrarii: sunt de acord partial, spre exemplu fara suparare celui care a realizat drujba dar cel putin suportul de la lama si lantul lam mai vazut cel putin de 3 ori folosit doar la un search pe google doar ca pe nuante diferite, carcasa foarte asemanatoare doar ca aparatoare si manerul diferea. de acea am si estimat ca va ocupa locul 3 la concurs si nu 2.

Complexitatea lucrarii: nu neaparat numarul de piese face o lucrare complexa, oricine poate uni caramizi 4x1, 2x1.....

Incadrarea in tema: mi sa parut ok nu poti compara o scula care o folosesti zilnic sau destul de des cu una care o folosesti 2-3-4-5 ori pe an asta ii clar: era clar ca un ciocan, surubelnita, patent... ii exagerat mai des folosit decat o drujba. polizor, flex...

tehnicile de constructie utilizate: sunt de parerea ca nu ii tot una sa faci o cladire care are o stabilitate fara probleme si majoritatea pieselor sunt mari si usor de folosit sau sa faci un personaj, omulet, animalut... care are o stabilitate mica si ii lucru migalos la construire iar piesele folosite sunt de o dimensiune mica chiar foarte mica majoritatea, iar parerea mea la concursul cupidon is coming to town, care asa cum a zis Starlight, concursul nu are nici o legatura cu craciunul, iarna...

Si clar estetica ar trebui sa fie intre categorii

chyck
gură spartă
gură spartă

Mesaj de chyck » Mie, 04 Ianuarie '17, ora 18:37

Apropos de incadrarea in tema- fara a se supara cineva-mentionez doar ca Cupidon se ocupa cu "dragostea dintre 2 persoane " iar Iubirea Crestineasca pe un oras.mai multe persoane etc este altceva iar Mos Craciun reprezinta nasterea lui Isus cel care raspandeste IUBIREA peste oras,persoane etc...iar faptul ca peste Iubirea Crestinesca se suprapune dragostea dintre 2 oameni mi se pare OK ca tema de concurs
Din punctul meu de vedere majoritatea criteriilor sunt subiective-complexitate(deocamdata juriile au confundat-o cu numarul de piese),originalitate(idee sau punerea in practica a unei idei cunoscute) si incadrarea in tema (desigur la concursurile tehnic poate doar un +/_ sau ceva penalizare (cum faceti la TT).....la clasic lucrurile permit acest acest criteriu......frumos/urat, estetic/inestetic este un criteriu EXTREM de subiectiv si nu facem "club de gusturi comune"( am vazut pe la concursuri multe lucrari foarte bune care au pierdut din cauza culorilor-nedrept -dupa parerea mea-ca si culoarea face parte din creatie (sau doar pe aia o ai si nu e corect sa fii penalizat pentru asta)....intr-un final se ajunge la o alegere mai mult sau mai putin subiectiva....dar TEHNICA este/ar trebui sa fie- absolut obiectiva : ESTE sau NU ESTE !.punct !...sunt tehnici/idei/inventii/sclipiri de imbinare deosebite sau doar caramida peste caramida lego 5-12 ani ?...uneori un anume aranjament-normal sau numar de piese poate crea senzatia falsa de "tehnica"..
Cel mai important este ca juriile viitoare CHIAR SA TINA CONT de aceste criterii (care-au fost si pana acum) si sa le analizeze cu atentie cat mai obiectiv posibil chiar daca si ei sunt oameni subiectivi ! :))
Ultima oară modificat Mie, 04 Ianuarie '17, ora 19:37 de către chyck, modificat 1 dată în total.

vitreolum
gură spartă
gură spartă

Mesaj de vitreolum » Mie, 04 Ianuarie '17, ora 19:29

@tamas Eu nu am zic ca e tot timpul asa, doar ca se poate intampla. De multe ori am folosit ceva complex unde ar fi artat mai bine ceva simplu. Mi-e lene acum sa dau exemple, dar daca vrei neaparat o fac. :))
Iar complexitatea e direct legata de tehnicile de constructie, practic din folosirea tehnicilor avansate creezi complexitatea, nu prin numarul de piese. Sau poate ne gandim la altceva cand vine vorba de complexitate.

@Starlight Nu sunt deloc de acord cu aspectul asta. Temele ar trebui sa incurajeze creativitatea. Thinking outside the box, nu sa restrangi cat mai mult cutia. Daca cineva alege varianta asta nu e nici o problema, dar in nici un caz nu ar trebui restransa creativitatea.

La cupidon nu s-a cerut conceptul de oras, e doar titlul ales. Nicaieri in descrierea temei nu se cere asta.

Cat despre uneletele, nu vad de ce o surubelnita ar trebui sa fie mai putin originala decat o drujba; ambele sunt obiecte la fel de banale. In cazul asta originalitatea are relevanta doar in modul in care a fost construita, nu pe scula aleasa.

@Bricky La incadrarea in tema eu m-am legat de tools, la cupid nu vad nici o problema sa fie asa. Dar cand 4 creatii se integreaza 100%, cum decizi care ia locu 1, care ia 2, etc.

Categoria general aestethic e prezenta in toate concursurile care le-am vazut si erau impartie pe categorii (de ex cele de pe rebrick care tot asa merg pe 4 categorii). Intr-un mediu vizual sa excluzi partea asta si sa te axezi doar pe tehnica mi se pare gresit.
Oricum toate criteriile sunt subiective, totul tine de cine jurizeaza. Fiecare are alt stil si se uita la alte detalii intr-o creatie.

chyck
gură spartă
gură spartă

Mesaj de chyck » Mie, 04 Ianuarie '17, ora 19:49

Nu am spus sa se axeze cineva doar pe tehnica (tocmai eu sa zic asa ceva care abia invat !)...ci doar ca acel criteriu mi se pare cel mai putin subiectiv (desigur vor fi totdeauna tehnici mai simple si altele mai complicate, vechi sau noi,cunoscute sau inedite, etc)
Dar subscriu la "fiecare are alt stil si se uita la alte detalii "...si creatorii la fel- ........si ajungem de unde-am plecat !.......atunci mai corect ar fi sa eliminam toooate criteriile si sa ramana doar "LIKE".....E si asa OK ca nimeni nu se poate supara pe gustul juriului si se va spera ca poate data viitoare se creeaza ceva care sa le placa.....cel putin stii clar la ce sa te astepti.....dar ca sa ti "se spuna" doar ca se va tine seama de niste criterii si sa se aleaga tot subiectiv dupa "like" mi se pare incorect/nedrept si clar o pacaleala in care esti luat de fraier !

vitreolum
gură spartă
gură spartă

Mesaj de vitreolum » Mie, 04 Ianuarie '17, ora 20:05

Eu ma refeream la ce zicea bricky, ca estetica ar fi cel mai subiectiv criteriu. Dar pana la urma toate sunt subiective, nu ar trebui sa fie exclus pe ideea asta. Daca eu as fi jurizat as fi ales altfel unele (nu ma refer la a mele :P ) si sunt sigur ca sunt altii care ar fi ales atfel, in ciuda criteriilor.

Evident ca tehnica e imporanta, dar nu e singurul criteriu care conteaza. O idee originala intr-o creatie mica si simplista (de ex un microscale) poate fi superioara unei cretii mari si complexe, dar e dezavantajata de criteriile de acum fara partea estetica.

Nu vad cum criteriile garanteaza mai multa obiectivitate, mie mi se pare doar ca e mai usor pentru juriu sa aiba ceva dupa care sa se ghideze si il forteaza sa ia in cosniderare toate aspectele care altfel ar fi poate ignorate. Pana la urma indiferent de criterii, tot creatiia care "click-uieste" cu tine o vei alege ca cea mai reusita, nu?