Concurs Microscale City

Moderator: Bricky

Scrie răspuns
mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Re: Concurs Microscale City

Mesaj de mad_horax » Lun, 29 August '16, ora 16:32

Probabil ca la aceasta categorie te-ai referit, H, cand i-ai catalogat ca fiind neseriosi. Dar, repet, au fost foarte putini.
Stiam ca sunt doua cazuri, dar sa fiu sincer nici acum nu stiu cine :p
Imagine

orbit
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de orbit » Lun, 29 August '16, ora 17:03

Si eu sunt de acord ca discutia trebuie depasita...mai cred ca o parte am generat-o eu prin faptul ca m-am "autocertat" in public si m-am gandit (hmm acum imi pare rau ca am zis-o) ca o notificare primita de pe forum mi-ar reactiva parte caramidala a creierului... mda.. si mi-am promis ca o sa ma obisnuiesc cu ideea ca dupa 40 de ani memoria poate sa iti joace feste uneori ! :) . Vad insa ca ma consider tot de 30 .. ceea ce e nu e chiar rau btw,,. :)
So... post-urile mele nu au legatura cu cine/ce/cum s-a jurizat in concursul de fata... Un juriu format din oameni tehnici/profi este intotdeauna alegerea cea mai buna...si cam atat am de zis ref la tot ce inseamna jurizare.
Insa toata discutia de azi m-a facut sa ma gandesc si la altceva... oameni buni haideti sa mai iesim in weekend-uri cu totii la o bere/pizza/suc/ciorba de burta si orice o mai fi si om gasi... :) asa ne vom cunoaste si noi mai bine si vom avea discutiile asincrone mult mai fluente...

chyck
gură spartă
gură spartă

Mesaj de chyck » Lun, 29 August '16, ora 17:40

Orbit-
mi-am promis ca o sa ma obisnuiesc cu ideea ca dupa 40 de ani memoria poate sa iti joace feste uneori ! :) . Vad insa ca ma consider tot de 30 .. ceea ce e nu e chiar rau btw,,. :) ............... oameni buni haideti sa mai iesim in weekend-uri cu totii la o bere/pizza/suc/ciorba de burta si orice o mai fi si om gasi... :) asa ne vom cunoaste si noi mai bine si vom avea discutiile asincrone mult mai fluente...
Esti abia la inceput...stai sa vezi ca peste 20 de ani ai 2 caramizi in cap!!! si tot de 20 de ani te crezi !!! :D ..asa ca subscriu la intalnirea din weekend-macar o data pe luna.....

BMF
vorbăreț
vorbăreț

Mesaj de BMF » Lun, 29 August '16, ora 17:58

Felicitari atat tuturor celor care au participat, cat si organizatorilor!
Personal, m-au impresionat lucrarile "Inception", "Petra" si "Ateneul"/"Muzeul satului din Baia Mare", pentru prima legat de ideea originala, iar legat de celelalte pentru fidelitatea redarii unor detalii demne de Lego Architecture.

M-au/ne-au impresionat comentariile voastre (pentru ca suntem o echipa de constructii - sotia si cu mine, respectiv baiatul de 3 ani la capitolul demolari si fetita de 5 luni responsabila de impunerea ritmului de lucru - plansete). Nu ne asteptam sa placa lumii ideea de microscale Duplo. Initial am zis din start ca nici nu are rost sa incercam ceva (Duplo nefiind tocmai recomandabil pentru micro). In urma impulsionarilor primite de la Duhu20, ne-am pus pe treaba, cu gandul de a crea ceva pe tema concursului, dar care sa fie si exploatabil de baietelul nostru (care s-a jucat 2 saptamani prin cartierul Duplo, unde au avut loc multe accidente auto, au venit ambulante, Plushica a salvat droiae de lume, etc.).
Intr-adevar, pentru a face moc-uri Duplo ai nevoie de un numar impresionant de piese (ce ocupa un spatiu destul de mare), dar uneori potentialul de a creare a unor diorame sau scene de joaca este imens (poate chiar mai mare decat al Lego Clasic). Interesul pentru Duplo pare a fi in crestere in Romania, in ciuda preturilor mai putin accesibile (si diferentelor mari de numar de piese fata de un set Lego de acelasi pret). In strainatate, majoritatea adultilor din ziua de azi au crescut cu Duplo si cred ca aceasta gama Lego a contribuit enorm la cresterea lor.
Personal, noi ne inspiram mult (ca tehnici de constructie) de la Bjørn-Magne Stuestøl - duplobuilder pe Instagram (puteti vedea creatiile lui aici https://www.instagram.com/duplobuilder/ tipul asta chiar ARE Duplo :0 )
In rest, sper sa mai apara si alti useri ROLUG pasionati de Duplo, pentru ca in prezent nu prea imi iese treaba cu anonimatul la concursuri. :p

PS: Am facut rost de un Batman Duplo!!!! 8) care bate fasole cu Batman-ii aia micuti si firavi 8)
PS 2: Pana am terminat eu de scris, a izbucnit un scandal, s-a discutat scandalul si s-a si terminat. Foarte tare! :))
Imagine