==== DISCUTII REGULAMENTE TECHNIC XPERIENCE ====

Moderator: Bricky

Scrie răspuns
bedstefan
gură spartă
gură spartă

Re: ==== DISCUTII REGULAMENTE TECHNIC XPERIENCE ====

Mesaj de bedstefan » Vin, 09 Septembrie '16, ora 10:28

Eu cred ca acest concurs e deviat de la spiritul lui, si contemplu sa imi retrag creeatiile din el. Cred ca o sa le pun pe traseu, pentru ca pentru asta au luat nastere, dar nu pentru Arocs-uri ci ca sa arunce praf si sa rascheteze barne.

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Mesaj de braker23 » Vin, 09 Septembrie '16, ora 10:33

Bun, acuma ca am stabilit cum sta treaba cu vincil si luminile, hai sa povestim si de restul si cand ar trebui punctate sau nu.

Cabina - presupune sa fie acoperita in toate cele 4 laturi, sa aiba geamuri (a se citi goluri) si acoperis. Podeaua e optionala.

Scaune - ar trebui sa punctam doar daca sunt facute din mai multe piese. Exista piesa Technic in forma de scaun din seturile vechi, aceea nu cred ca merita punctata. E discutabil daca sa fie 2 scaune sau punctam si numai unul (ma impusc singur in picior aici).

Motor fake functional - doar daca e legat la transmisie si are cel putin 4 cilindri.

Volan activ - doar daca e legat la directie, logic.

mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Mesaj de mad_horax » Vin, 09 Septembrie '16, ora 10:35

Trebuie sa ajungem la consens cat mai corect, care sa faca onoare LUG-ului nostru si care sa nu permita loc de interpretari. E clar ca data viitoare, regulile vor fi FOARTE DRASTICE la TT, fara niciun fel de interpretari. Spiritul TT este unul foarte serios, iar lucrarile cu care va prezentati in concurs va reprezinta in totalitate.

Daca pana si lucrul asta este supus discutiilor, inseamna ca nu toti suntem pe aceeasi lungime de unda. Am vrut sa fiu permisiv pentru a putea multumi cat mai multa lume, dar sunt pus la mijloc si nu-mi convine cand mi se sparg mie nemultumirile in cap.

Cel mai bine e sa hotaram toti la fata locului, ca nu sunt seful nimanui si e democratie.
Imagine

mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Mesaj de mad_horax » Vin, 09 Septembrie '16, ora 10:38

braker23 scrie:Bun, acuma ca am stabilit cum sta treaba cu vincil si luminile, hai sa povestim si de restul si cand ar trebui punctate sau nu.

Cabina - presupune sa fie acoperita in toate cele 4 laturi, sa aiba geamuri (a se citi goluri) si acoperis. Podeaua e optionala.

Scaune - ar trebui sa punctam doar daca sunt facute din mai multe piese. Exista piesa Technic in forma de scaun din seturile vechi, aceea nu cred ca merita punctata. E discutabil daca sa fie 2 scaune sau punctam si numai unul (ma impusc singur in picior aici).

Motor fake functional - doar daca e legat la transmisie si are cel putin 4 cilindri.

Volan activ - doar daca e legat la directie, logic.
1. Cabina. - Cam tardiv pentru unii. Corect dpdv constructiv. Camioane decapotabile nu am vazut.
2. Corect, la dimensiuni proportionale cu cabina.
3. Corect
4. Corect
Imagine

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Mesaj de braker23 » Vin, 09 Septembrie '16, ora 10:40

Mda, nu-mi place unde a ajuns discutia. Dar nu sunt de parere ca dragul nostru concurs de Trial Truck a deviat, ci mai degraba evolueaza. Horatiu doar incearca sa ne faca sa fim atenti si la detalii si sa obtinem masini cat mai realistice, si eu apreciez asta foarte mult. Doar asa ne putem creste skill-ul la Technic, pe plan local. Uitati-va doar la TT-urile din Polonia sau Slovenia, sunt un exemplu demn de urmat si acolo ne indreptam si noi, pana la urma.

bedstefan
gură spartă
gură spartă

Mesaj de bedstefan » Vin, 09 Septembrie '16, ora 11:10

La trial truck este vorba de "orice vehicul", si nu de un camion. Daca se accepta orice vehicul, exista vehicule decapotabile, si ele sunt acceptate de regulament fara a avea cabina cu acoperis.
Un scaun lego city *nu violeaza* regulamentul in nici un sens, si mi se pare absurd sa discutam despre neacceptarea lor. Vreau de asemenea sa va ridic o alte observatie, si anume ca daca scaunele nu sunt la scara, masina poate in continuare sa se mentina in tema de 50% apropiere de realitate.
Referitor la lumini, cred ca e de asemenea ciudat sa rulam cu luminile aprinse, pe un soare orbitor.

Si iarasi amendam regulile in timpul jocului, cu o zi inainte de concurs.

bedstefan
gură spartă
gură spartă

Mesaj de bedstefan » Vin, 09 Septembrie '16, ora 12:41

Revenind la cabina. Un Jeep Willys nu are cabina cu acoperis pentru ca asa e el facut. Maximum, el are o *prelata* pe el cand ploua. Din punct de vedere al modelului, constructia mea respecta adevarul istoric, la fel ca si scaunele, si are cabina in acceptiunea mea. Dar as vrea sa nu ma trezesc la fata locului ca *nu are cabina* pentru ca nu are acoperis.

Concret, are cabina sau nu dpdv regulament?

thedutch21
gură spartă
gură spartă

Mesaj de thedutch21 » Vin, 09 Septembrie '16, ora 15:28

Sunt de acord cu cele punctate de Mihai. Lumini stinse nu isi au sensul (am "premia" doar pe cei ce AU setul de LEDuri), motorul trebuie sa fie si el de bun simt (m-as lega putin si de pozitia lui comparativ cu modelul real al masinii), vinci manual iarasi e degeaba, nici macar de design.

Ca sa fim remarcati printre alte LUGuri, trebuie sa fim mai seriosi, sa facem unele lucruri de bun simt de la sine, nu doar pt puncte sau pentru ca avem un regulament. E clar ca daca pui o poza cu o ciudatenie de masina (chiar daca o exista pe undeva in realitate), dintr-un unghi anume, pretinzand ca modelul tau seamana cu ea, urmaresti doar sa "fentezi" regulamentul si sa obtii niste puncte.
Clar exista pareri subiective legate de design-ul adoptat de fiecare, motiv pt care eu am propus punctarea de catre un juriu (membri neparticipanti).Totusi a construi o cutie ce seamana din avion cu un SUV/, mi se pare cam trasa de par.

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Vin, 09 Septembrie '16, ora 15:34

Hai mai Stefane ca la una din 5 iti permiti si tu sa renunti la cabina. :p

Acu serios, regulile au fost facute asa tocmai pentru a sugera ca vehiculele trebuie muncite mai departe decat sasiul. Normal ca oricarei reguli trasate sumar i se pot gasi ocoliri. Eu stiu ca H nu vrea sa impuna un climat dictatorial aici, si nici nu ar fi cazul, asa ca se bazeaza pe buna noastra intentie ca vom aplica regulile in spirit si nu in litera.
E normal sa le discutam si sa fie democratie iar nimeni nu ar trebui sa se supere. Vom invata pe parcurs si la anul vom acoperi gaurile din regulament care au aparut anul asta.

Eu voi fi direct si iti voi spune care e problema. Premiul e mare si toata lumea vrea sa castige. De la o competitie "for fun" a ajuns sa fie una cu miza mare. Tu ai aparut in ultimul moment cu 5 masini la TT, adica mai mult de o treime din masinile inscrise (o treime din timp noi vom fi spectatori). Majoritatea au caroseriile facute in graba ca sa conformeze regulilor. E normal ca cei care concureaza cu o singura masina sa nu le pice bine si de aici frustrarea. Mai ales ca, cei care vin din provincie cu avionul sau trenul nu pot cara dupa ei prea multe modele pe cand tu fiind in Bucuresti ai avantajul logistic.
Regulile care cer/puncteaza cabina, scaunele, motorul fake, luminile, etc... au aparut tocmai dupa experienta de anul trecut cand tu ai venit la concurs cu sasiuri goale. Atunci s-a considerat ca cerintele in plus vor impiedica repetarea intamplarii. Din cauza asta anul asta toata lumea e cu ochii pe masinile tale, din care unele sunt la limita regulamentului. Pana la urma, scopul nu e de frumusete, dar o masina cu o caroserie foarte sumara este si usoara, deci este oarecum nedrept fata de cei care incarca caroseria cu piese.

Eu nu zic sa schimbam regulile pe parcurs, pentru ca nu e fair, dar iti spun lucrurile astea ca sa le iei la cunostinta si sa tii cont de ele pe viitor. Mai bine mai putine masini dar mai finisate decat multe si grabite.
Imagine

bedstefan
gură spartă
gură spartă

Mesaj de bedstefan » Vin, 09 Septembrie '16, ora 16:20

Am renuntat sa ma agit cu modificarile, e clar ca nu dormim la noapte. Si eu la cele 3 masini, si Stefanut la 2. Mi se pare ca impingem regulile prea spre strict, pe ultima suta de metri.

Dar la o privire sumara, unimog-ul lui Iulian are mai putine piese in caroserie decat Ghe-O (care nu e o caroserie usor de reprodus, si care se gaseste pe net din multe unghiuri si video si foto). Iar la Willys, care are mai multe panouri chiar dintre toate masinile noastre, singura varianta pe care o vad ca sa am caroserie cu acoperis este sa iau o cutie de lego (care e originala lego) si sa o transform in prelata, pentru ca nu am panza lego.

Matei_B
gură spartă
gură spartă
Judet: Iasi

Mesaj de Matei_B » Vin, 09 Septembrie '16, ora 16:22

Nu mai schimbati regulile pe ultima sută de metri ca eu am 2 modele făcute după regulamentul vechi. :?
Si... Dacă stă cineva în buc. Si are l-as ruga să îmi aducă mie 7-8 roti dințate de 12 subțiri. Mulțumesc anticipat!

csc2ro
gură spartă
gură spartă

Mesaj de csc2ro » Vin, 09 Septembrie '16, ora 17:31

Acesta este ringul pt. sumo. Vor fi doua bucati.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Mesaj de mad_horax » Vin, 09 Septembrie '16, ora 17:45

OMG! Multumim muuult de tot!
Esti fantastic!
Imagine

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Vin, 09 Septembrie '16, ora 17:55

Wow! E perfect! Cu asa ring sa tot faci robot autonom.
Imagine

Matei_B
gură spartă
gură spartă
Judet: Iasi

Mesaj de Matei_B » Vin, 09 Septembrie '16, ora 18:08

2 întrebări.
Are cineva 7 roti dințate subțiri de 12 ?
Si mâine la ce ora e concursul?