==== DISCUTII REGULAMENTE TECHNIC XPERIENCE ====

Moderator: Bricky

Scrie răspuns
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Re: ==== DISCUTII REGULAMENTE TECHNIC XPERIENCE ====

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 11 Septembrie '16, ora 22:22

Nu știu de voi, dar eu m-am simțit minunat. Am venit să acumulez experiență și spre surprinderea mea, m-am ales cu mult mai mult.
Vreau neapărat să le mulțumesc in mod personalc celor care s-au implicat în organizare și logistică, toți acei oameni care au sacrificat din prețiosul timp personal, resurse materiale, nervi, răbdare și au venit cu mic cu mare, pe o căldură fenomenală cu tot ce aveam nevoie -Şefa, Horațiu, Cristi, etc. Tot respectul și aprecierea pentru RoLUGării și familiile acestora care au susținut evenimentul, în special celor care nu sunt technicieni. Discuțiile cu voi au fost extraordinare, incomparabile cu comunicarea de pe forum. Ca de obicei jargonul și umorul specific au fost sarea și piperul, ca să nu mai zic de nelipsita enumerare de cifre și date ale seturilor

Mă bucur că v-am revăzut pe unii, iar pe alții i-am cunoscut. Din analiza câtorva mașini d-ale voastre am învățat câteva lecții faine, iar testările cu Bajambulanța mi-au confirmat respectiv infirmat anumite teorii. Abia aștept să aplic tot ce am învățat la următorul eveniment

Fiindcă mulți ați întrebat de drum, prin prezenta îmi declar lipsa satisfacției în ce privește Groapa de Nord, Astra Veceuri Arad și personalul CFR Călători - Bistrița. Pe de altă parte tot respectul pentru mecanicii de pe Delfini 345, 821și 871, personalul CFR Călători - TgMureş și partida de supracontrol, cât și Metrorex, care mă uimește de fiecare dată

Datorită faptului că am mediatizat intensiv evenimentul pe Facebook câțiva prieteni și-au arătat interesul față de mașini. Azi la un gulyás la pădure am făcut sesiuni de drive test, și m-am ales cu 3 prieteni dornici să se implice în următoarele proiecte. Downhill offroad cu SMURDu' era tare apreciat până i-am dat drumul Fulgerului pe un drum asfaltat în pantă. Dacă nu alergam după el, ieșea din raza de acțiune a consolei :D

Pe viitor sper să mă distrez la fel de bine. Până atunci urmează Fulger ReMot cu 2 Luri și transmisie automată /manuală telecomandată
-5000 de puncte la toate concursurile RoLUG dacă ești născut în 1 ianuarie #iarcuhashtaguri

mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Mesaj de mad_horax » Dum, 11 Septembrie '16, ora 22:47

Am dorit sa ne simtim cu totii bine si se pare ca ne-a iesit iar! Asa se intampla daca punem suflet cu totii!

Va multumesc pentru implicare totala, in special lui Cristi fara de care concursul SUMO nu ar fi fost posibil. Si mai ales pentru faptul ca ne-a oferit una dintre scenele de lupta. Din pacate modelele offroad nu au avut viteza care sa se ridice la pretentia trambulinei...

Va multumesc pentru faptul ca ati venit din toata tara pentru a participa la o Xperienta de neuitat din toate punctele de vedere. In plus, am avut placerea sa primim noi participanti la competitii, 4 la numar, dintre care unii au si plecat cu premii merituoase! Felicitari!

Traditia o vom pastra! Ne gandim acum la Winter Technic Contest pe care il vom tine probabil tot la Brasov, daca nu veniti cu o optiune alternativa viabila. Personal, mi-ar placea intr-o statiune montana linistita...

...Cat despre alte expo sau concursuri, Sefa ne va tine in priza!
Imagine

Matei_B
gură spartă
gură spartă
Judet: Iasi

Mesaj de Matei_B » Dum, 11 Septembrie '16, ora 22:49

Ok. see you soon

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Lun, 12 Septembrie '16, ora 00:40

Felicitari pentru inca un eveniment reusit!
Sincer aveam emotii ca nu ne putem incadra intr-o zi cu toate probele. Ma bucur ca am reusit, chiar daca a fost un adevarat maraton.
Ma bucur ca am avut concurenti noi si am avut ocazia sa ii cunosc in persoana.

Am avut ocazia sa mai invat niste lucruri, sa vad ce functioneaza si ce nu. Am vazut ca neatentia si comoditatea costa cand mi s-a desfacut cuplajul motorului. Daca as fi testat masina pe o panta mai serioasa in parc probabil as fi identificat problema mai devreme. Testarea doar in casa si prin gradina nu a fost suficienta.

Ma bucur ca am avut ocazia sa pipai/testez (cu satisfactie) cauciucurile de Claas pe care Stefan a avut bunavointa sa ni le arate. Multumesc inca o data! Sunt foarte bune pe pamant si radacini iar pe piatra sunt so-so.

In concluzie, un eveniment excelent. Poate a fost mai bine ca nu am avut suport Lego. Chiar imi place cum a iesit. A fost distractiv si educativ.
Imagine

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Mesaj de braker23 » Lun, 12 Septembrie '16, ora 10:28

No fratilor, din partea mea numai vorbe de lauda pentru organizare si dedicatia de care au dat dovada Horatiu si Mirona, cu multumiri speciale lui Cristi pentru rampa si ringul de sumo, care au fost realizate la nivel profesional.

A fost un concurs foarte distractiv, incitant, si mai ales variat, pentru ca ne-a permis sa exploram si alte directii, pe langa TT. Desi creatiile mele nu s-au comportat cum ma asteptam, sunt multumit ca am participat si ca am reusit sa termin majoritatea probelor. Vina e doar a mea, nu le-am testat indeajuns, problemele au aparut doar pe traseu, unde nu prea mai ai ce face.

Mersi tuturor pentru o zi superba si o experienta unica, pe care sper s-o repet la iarna ;)

csc2ro
gură spartă
gură spartă

Mesaj de csc2ro » Lun, 12 Septembrie '16, ora 11:38

A fost extraordinar si m-am simtit foarte bine. Imi pare tare rau ca rampa nu a functionat, este clar pt. masini de viteza. Ma gandesc la ceva cu cutie de viteze.
As fi vrut tare mult sa raman si la proba de sumo dar pur si simplu nu mai puteam de oboseala.
Cel mai rau imi pare ca nu am avut timp sa construiesc masinile pe care mi le-am dorit. Cea de TT a fost construita un doua nopti si nu am facut nici un test. Am in fata ochilor un baja neterminat... Ma gandesc deja sa il modific.
Multumesc mult organizatorilor care au facut posibil acest eveniment!

chyck
gură spartă
gură spartă

Mesaj de chyck » Lun, 12 Septembrie '16, ora 12:28

Wow !!!.....multumesc ca m-ati primit printre voi ca simplu spectator neavizat- a fost o zi distractiva si o experienta minunata , absolut inedita- alaturi de oameni deosebiti.....am mai inteles un 0,1 % din termenii in care vorbesc tehnicienii :D si m-am minunat de inventivitate, masini si performante.....am suferit alaturi de voi la fiecare esec si m-am entuziasmat la fiecare reusita....dar dincolo de realizarile tehnice- oamenii -organizatori si participanti- ''fac toooti banii'' !!! sunteti extraordinari si ati creat o atmosfera de familie plina de suflet si daruire, din care oricine si-ar dori sa faca parte....Am fost impresionata de spiritul vostru de camaraderie, bunatate, daruire si bucurie....Este putin spus '' felicitari tuturor'' !.... Va multumesc....
Ultima oară modificat Lun, 12 Septembrie '16, ora 12:41 de către chyck, modificat 1 dată în total.

bedstefan
gură spartă
gură spartă

Mesaj de bedstefan » Lun, 12 Septembrie '16, ora 12:34

Pentru noi a fost o zi lunga (5am start) si minunata. Ne-am distrat pe cinste, multumim tuturor participantilor si organizatorilor. Si propun sa mai facem chestii flash de sumo, a fost de departe cea mai distractiva activitate de sambata. Putem sa aducem ringul de fiecare data si sa ne duelam o ora :)

RoccoSteel
guraliv
guraliv

Mesaj de RoccoSteel » Lun, 12 Septembrie '16, ora 12:56

Desi n-am reusit sa raman pana la Sumo, voiam sa zic ca toate probele mi s-au parut foarte distractive. Ca si Chyck, desi nu pot aprecia exact efortul si ingeniozitatea necesara pentru realizarea masinilor, intreaga experienta m-a impresionat. Felicitarile mele atat concurentilor cat si organizatorilor - a iesit foarte fain!

thedutch21
gură spartă
gură spartă

Mesaj de thedutch21 » Lun, 12 Septembrie '16, ora 13:00

Multumim "sefilor" pentru organizare si premii. Cristi, fara ringul de Sumo e clar ca eram in pom cu proba asta... cu rampa nu-i nicio problema, doar ca are nevoie de RCuri pentru a fi parcursa cum trebuie (asta-i hint pentru urmatoarele concursuri! :D).

Faina intalnirea, buna ideea cu mai multe probe, super atmosfera! Cu Technic Xperience cred ca s-a impus un nou standard pentru concursurile Lego :D

chyck
gură spartă
gură spartă

Mesaj de chyck » Lun, 12 Septembrie '16, ora 13:01

RoccoSteel scrie:Desi n-am reusit sa raman pana la Sumo, voiam sa zic ca toate probele mi s-au parut foarte distractive. Ca si Chyck, desi nu pot aprecia exact efortul si ingeniozitatea necesara pentru realizarea masinilor, intreaga experienta m-a impresionat. Felicitarile mele atat concurentilor cat si organizatorilor - a iesit foarte fain!
Ooo la sumo ai pierdut ''cireasa de pe tort'' !

csc2ro
gură spartă
gură spartă

Mesaj de csc2ro » Lun, 12 Septembrie '16, ora 13:08

@thedutch21: Da, deja imi schimb motoarele masinii baja cu motoare RC, dar as dori sa ii pun si o cutie de viteze. Asta inseamna deja doua BB-uri...
Sper sa avem si o clasa "unlimited" data viitoare.

ALEX ILEA
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj

Mesaj de ALEX ILEA » Lun, 12 Septembrie '16, ora 18:02

csc2ro scrie:@thedutch21: Da, deja imi schimb motoarele masinii baja cu motoare RC, dar as dori sa ii pun si o cutie de viteze. Asta inseamna deja doua BB-uri...
Sper sa avem si o clasa "unlimited" data viitoare.
Ar fi fain sa avem clasa unlimited si la TT

bedstefan
gură spartă
gură spartă

Mesaj de bedstefan » Lun, 12 Septembrie '16, ora 18:10

Dezavantajul la unlimited este ca nu multi au motoare de RC. Si mai apar si discutiile alea pe marginea RC-superaxle care si ala e lego. O clasa de unlimited merge ca spectacol mai degraba ca proba.

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 12 Septembrie '16, ora 18:21

Pai normal. Unlimited, proba la care fiecare castiga ceva: experienta, sau un prmeiu simbolic (gen polybag). Concursul care raspunde la intrebarile pe care nu le pune nimeni, cum ar fi cum se descurca o masina sport cu 2 motoare RC pe traseul off-road, in cate decenii termina circuitul de microracers o senilata etc. Un fel de triatlon pentru concepte scoase din cel mai intunecat colt al mintii unui MOCer
-5000 de puncte la toate concursurile RoLUG dacă ești născut în 1 ianuarie #iarcuhashtaguri