Concurs off-road iarna

Moderator: Bricky

mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Re: Concurs off-road iarna

Mesaj de mad_horax » Lun, 30 Noiembrie '15, ora 20:04

Nu stiu cat de inghetat poate fi pamantul. Nu prea depinde de noi.
Anul trecut am zarit o zona cu potential mare undeva in padure, sub brazi, unde nu era pic de zapada.
Ma gandesc la faptul ca anul asta ar putea exista si o asemenea proba, nu de alta, dar modelele noastre trebuie sa fie polivalente, sa faca fata tuturor tipurilor de traseu.
Deci ar trebui sa te gandesti la o proba asemanatoare celei din vara, mai scurta, dar de dificultate destul de mare.
Imagine

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Lun, 30 Noiembrie '15, ora 23:37

Incepe sa-mi fie teama de dificultatea traseului. Se pare ca sesiunile cu George in parc te-au spurcat la trasee dificile... :P
Imagine

bedstefan
gură spartă
gură spartă

Mesaj de bedstefan » Mar, 01 Decembrie '15, ora 07:33

Avem voie sa modificam calea de rulare intre probe? ( adaugam/scoatem pini sau alte cele pe care evetual le caram in bena) Avem voie sa folosim vinci ca la ratrack? Cat de lung si lat poate fi vehiculul (pe masura ce greutatea creste, o senila mai mare e mai ok)?

mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Mesaj de mad_horax » Mar, 01 Decembrie '15, ora 07:36

In mod normal, calea de rulare nu se poate modifica. Vehiculul trebuie sa fie același de la început pana la sfârșit.
Poți folosi vinci. Vehiculul poate fi avea orice dimensiuni dorești.
Imagine

bedstefan
gură spartă
gură spartă

Mesaj de bedstefan » Mie, 02 Decembrie '15, ora 08:55

Ok :)

mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Mesaj de mad_horax » Joi, 03 Decembrie '15, ora 10:01

REGULAMENT

Participare. Conditii

1. Modelele participante trebuie sa fie realizate numai din componente LEGO (cu unele exceptii mentionate in continuare).

2. Se accepta componente custom realizate prin taiere, pilire, gaurire, lipire, dar se depuncteaza cu 50p/piesa. Piesele realizate din parti ale componentelor LEGO (de ex. suspensii cu axle si springs LEGO) sunt acceptate fara a fi depunctate.

3. Calea de rulare: roti, schiuri sau senile.

4. Mod de propulsie
- Motoare: PF, NXT, EV3. Nu se accepta niciun fel de motoare RC (nici pe baseunit / sasiu ).
- Comenzi: IR, BT. Se accepta sBrick sau comanda din dispozitive mobile prin BT. Se accepta comenzi RC pentru control PF.

5. Modelul trebuie sa semene cu un vehicul. Se accepta glisoare sau snowmobile. Nu se accepta AT-AT sau alta modalitate de deplasare pasitoare. Se pot realiza roti custom, exclusiv din piese LEGO (gen roti din lift-arm-uri). Se pot pune pe senile diverse componente LEGO pentru aderenta.

6. Se pot folosi vinciuri.

7. Se pot crea pe model diverse dispozitive ajutatoare la deplasare, gen pluguri sau remorci. Acesta vor fi nevoite sa fie montate pe model obligatoriu 2 probe la alegere, in cazul in care concursul are 3 probe. La demontare, aceste dispozitive vor fi inlaturate cu tot cu continut (daca contineau de ex. BB).

8. Asupra modelului se pot face modificari fara depunctare in pauzele dintre etape, in sensul de consolidare sau schimbare baterii, fara a se schimba calea de rulare sau greutatea vehiculului. Exceptie face modificarea de la punctul 7.

9. Inregistrarea participantilor se va face pana la 30 ianuarie inclusiv, ora 24 astfel: trimiteti la clubrolug@gmail.com o fotografie cu modelul participant, numele lui, pilotul modelului si cateva detalii tehnice.

Punctaj

1. Inscrierea in pana la data limita: 100p.

2. Terminarea probei: 100p.

3. Ordinea in clasament va fi dat de ordinea in care se ajunge la sfarsitul probei.
Punctajul in cadrul probei va fi calculat astfel: punctajul cel mai mare este dat de numarul de participanti * 50p; in ordinea sosirii sau opririi pe traseu, primul clasat va avea punctajul cel mai mare iar pentru ceilalti, din punctajul maxim se vor scadea cate 50p in functie de ordinea terminarii probei.

4. Durata probei pentru un concurent va fi de max. 10 min. Dupa trecerea acestui timp, concurentul va marca locul unde a ajuns iar pozitia lui in clasament va fi determinat de acesta.

5. Se accepta schimbarea bateriilor in timpul etapei. Penalizare: 200p.

6. Se accepta interventii minore asupra modelului in scopul consolidarii. Penalizare 50p.

7. Se accepta repunerea modelului pe traseu dupa rasturnare. Penalizare: 50p.

8. Se accepta repozitionarea convenabila a modelului pe traseu. Penalizare 100p.

9. Punctaj de start: MOC: 200p; MOD: 50p; SET: 0p.

Pot aparea modificari ulterioare ale regulamentului, asa ca va rog sa il verificati periodic.
Imagine

iuliand
gură spartă
gură spartă

Mesaj de iuliand » Joi, 03 Decembrie '15, ora 10:22

Deci se accepta SBrick? Interesant, cred ca ar trebui sa ma apuc sa fac teste comparative de putere IR vs SBrick. Este o optiune tentanta daca puterea este comparabila cu IR-ul.
Imagine

mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Mesaj de mad_horax » Joi, 03 Decembrie '15, ora 10:42

Da, se accepta. Ar fi cazul sa trecem si noi la un alt nivel.
Cine are si poate sa-l foloseasca, ok. Cine nu, iar ok.
Imagine

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Mesaj de braker23 » Joi, 03 Decembrie '15, ora 10:48

Mersi Horatiu de regulile updatate si de lista de penalizari, e fain sa le stim din avans. Apoi, sunt chiar curios sa folosesc si eu sBrick intr-o masina, dupa experienta din Budapesta. Puterea e clar comparabila cu IR-ul, doar ca trebuie sa te obisnuiesti cu controlul pe telefon, care nu e chiar intuitiv. Sper c-au mai reparat din bug-uri, pe Android tot timpul sunt ceva probleme.

braker23
gură spartă
gură spartă

Mesaj de braker23 » Lun, 25 Ianuarie '16, ora 15:15

Deci, ramanem doar 4 in concurs? Adica eu, Horatiu, Iulian si Stefan, dintre toti technicienii din tara asta?
Trebuie sa mai fie cineva capabil sa fac un tanc motorizat, nu mi se pare asa de greu. Cine mai participa?! :)

mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador

Mesaj de mad_horax » Lun, 25 Ianuarie '16, ora 15:16

S-ar putea sa vina baietii din Tg. Jiu si sa fie si un New Entry, asa ca nu dispera!
Imagine

braker23
gură spartă
gură spartă

Mesaj de braker23 » Lun, 25 Ianuarie '16, ora 15:40

Asta vroiam sa aud, mersi de vestile bune! Nu ma stresez, vroiam sa fie un Call to action ;)

FreeK
gură spartă
gură spartă

Mesaj de FreeK » Lun, 25 Ianuarie '16, ora 16:49

braker23 scrie:Deci, ramanem doar 4 in concurs? Adica eu, Horatiu, Iulian si Stefan, dintre toti technicienii din tara asta?
Trebuie sa mai fie cineva capabil sa fac un tanc motorizat, nu mi se pare asa de greu. Cine mai participa?! :)
Eu unul nu am deloc inspiratie cand vine vorba de MOC-uit, deci cateodata e greu sa faci un tanc motorizat :p . Bine, nici nu am incercat, dar nici piese destule nu am sa ma apuc (ca de demontat unul din seturi nici nu se pune problema)

bedstefan
gură spartă
gură spartă

Mesaj de bedstefan » Sâm, 30 Ianuarie '16, ora 12:11

O intrebare de la Stefanut. Avem un MoD al 9398 cu care ne jucam. Si cand l-a vazut pe Bigger, a zis ca vrea sa vina cu MoD-ul. Se accepta un sasiu ±90% stock cu cale de rulare originala?

iuliand
gură spartă
gură spartă

Mesaj de iuliand » Sâm, 30 Ianuarie '16, ora 12:45

Pana acum la celelalte concursuri se putea veni si cu mod-uri sau cu modele oficiale dar se penalizau serios. Cred ca acelasi lucru e valabil si aici, dar H are ultimul cuvant.
Imagine