TT Moscova 2016

Moderator: Bricky

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Judet: Mures

Re: TT Moscova 2016

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 16 August '15, ora 02:10

Pai din start 3-400 lei vizitele la bucale (150 drumul dus-intors fara cazare x2). Momentan ma retrag din aventura pe motive evidente. :(
-5000 de puncte la toate concursurile RoLUG dacă ești născut în 1 ianuarie #iarcuhashtaguri

adn2377
gură spartă
gură spartă

Mesaj de adn2377 » Dum, 16 August '15, ora 21:22

Bre oameni, dar ceva prin micul nostru UE nu gasim? :D

braker23
gură spartă
gură spartă
Judet: Cluj
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/

Mesaj de braker23 » Lun, 17 August '15, ora 16:34

Stefan, sa stii ca si eu m-am gandit la asta. Initial, vorbisem cu Zblj sa vad daca nu au vreun TT international, la anul. Se pare ca da, se face prin Iunie, in zona Prekmurje, deci nord-est. Dar el e banned :) de anul trecut de la orice TT prin Slovenia, asa ca l-am contactat azi pe Makl, ca el e organizatorul principal, mai mult sa vad daca se mai tine, caci are feedback cam slab. Va tin la curent, desigur.

Apoi, de vreo 2 sapt. am facut research serios, unde se tin TT-uri in Europa. Mai avem ca optiuni Ungaria, Bulgaria, Polonia, Serbia si Cehia, daca tin bine minte. Daca nu iese faza cu Slovenia, ma indrept catre Polonia, care se tin de treaba, sunt 2 cluburi care organizeaza competitii distincte, incepand din Aprilie pana prin Iunie.

Mai departe, cu siguranta sunt si altele, promit sa urmaresc forumurile externe sa stim din timp daca se face vreun TT in zona ;)
Ultima oară modificat Joi, 20 August '15, ora 16:13 de către braker23, modificat 1 dată în total.

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 17 August '15, ora 22:43

Polonezii cu ale lor Tatre si MAZuri 8x8. Si sariel cu T29 (105mm magazine loading T5E1) :D
-5000 de puncte la toate concursurile RoLUG dacă ești născut în 1 ianuarie #iarcuhashtaguri

braker23
gură spartă
gură spartă

Mesaj de braker23 » Joi, 20 August '15, ora 16:15

No, am aflat de la sloveni ca inca nu s-au decis daca-l fac sau nu, doar prin Septembrie o sa stie sigur, o sa ma-i mai intreb.
Asa ca am inceput sa dau mail-uri in stanga si-n dreapta, sa vedem ce pica :) Va tin la curent.

braker23
gură spartă
gură spartă

Mesaj de braker23 » Vin, 11 Septembrie '15, ora 12:03

No bun, hai sa va spun cum stam ;)

Ungaria - suntem bineveniti la urmatorul lor TT, am regulile lor traduse chiar de organizator, am user pe forum la ei asa ca o sa stiu sigur cand se va intampla.

Polonia - ne accepta cu placere, am regulile principale traduse tot de organizator, posed user pe forum, cu care pot si participa la concursurile lor online. Au unul in derulare acum, nu cred ca e vreo problema sa participati si voi :)

Slovenia - TT-ul international s-a contramandat, dar fac unul national in Iunie, unde ne primesc. Inca nu am un set de reguli tradus, dar o sa fac rost de ele in curand.

Tarile Baltice (Letonia, Lituania, Estonia) sunt grupate in BalticLUG, tin legatura cu ei pe FB si au promis ca ma anunta cand fac TT anul viitor. Nu prea au reguli, la ei e doar de distractie deci se accepta cam orice, inca nu s-a decis in care tara se va tine.

Rusia - ne primesc, avem regulile, doar ca costurile ridicate de transport/viza fac cam dificila o eventuala participare.

Cam atat pentru moment, daca vreti alte informatii, dati-mi de veste :)
Ultima oară modificat Vin, 11 Septembrie '15, ora 15:21 de către braker23, modificat 1 dată în total.

iuliand
gură spartă
gură spartă
Judet: Constanta

Mesaj de iuliand » Vin, 11 Septembrie '15, ora 15:08

Uau! Esti pus serios pe treaba. :) Nici nu ne-am copt bine aici in RO su tu vrei in liga internationala... :)
No, acum serios, sunt interesante evenimentele dar mai greu accesibile decat cele din RO. Eu personal nu reusesc sa ma urnesc sa ajung la Cluj, dapai sa ajung in tarile baltice... :D
Imagine

braker23
gură spartă
gură spartă

Mesaj de braker23 » Vin, 11 Septembrie '15, ora 15:13

Mersi, chiar sunt hotarat sa ajung macar la un TT extern, anul viitor. Normal ca nu e usor/ieftin, dar o sa fac asta ;)

thedutch21
gură spartă
gură spartă

Mesaj de thedutch21 » Vin, 11 Septembrie '15, ora 15:49

Pentru Ungaria m-as baga si eu! E aproape si cred ca un road-trip de weekend ar fi suficient (din TM). In plus cred ca e benefic sa pastram legatura cu vecinii nostri pasionati de Lego... Poate facem si o expozitie cu (/pe la) ei.

braker23
gură spartă
gură spartă

Mesaj de braker23 » Vin, 11 Septembrie '15, ora 16:03

Super, ma bucur Stefan, ar fi grozav sa fim mai multi :) Tamas spune ca cel mai probabil se face la Budapesta, in Iunie, la KÖKI Plaza (ceva mall), uite filmul de la TT-ul de anul asta, care s-a facut tot acolo: https://www.youtube.com/watch?v=NWG0bBorLiI

lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 11 Septembrie '15, ora 18:38

Mno, vad ca mesajul meu nu s-a postat... (@bricky, apare la voi ceva chestie?)

Am postat si eu un mesaj de vreo 200-500 cuvinte si vad ca nu a aparut, dar nu am timpul necesar sa il recompun. Cam in linii mari despre asta mi-am exprimat opinia: catre Budapesta avem transport super avantajos, de la tren la masina personala si avion, orice; imi ofer "serviciile" de InfoCFR si Tamas-Translate.apk daca e nevoie roflol ; @braker eforturile tale sunt de apreciat, ai sustinerea mea!

PS: koki plaza e o gara (KOKI Terminal)

iuliand
gură spartă
gură spartă

Mesaj de iuliand » Sâm, 12 Septembrie '15, ora 00:04

braker23 scrie:Super, ma bucur Stefan, ar fi grozav sa fim mai multi :) Tamas spune ca cel mai probabil se face la Budapesta, in Iunie, la KÖKI Plaza (ceva mall), uite filmul de la TT-ul de anul asta, care s-a facut tot acolo: https://www.youtube.com/watch?v=NWG0bBorLiI
Piece of cake traseul (cu baterii adecvate) :P
Eu zic sa-i invitam la noi la Buc sa-i scoatem din mall in natura :)
Vad ca la ei e un open-TT. Se permit gume non-lego si controler RC. Trebuie sa recunosc ca mi-ar surade si mie niste gume dinalea. Arata f bine.
Imagine

thedutch21
gură spartă
gură spartă

Mesaj de thedutch21 » Lun, 14 Septembrie '15, ora 12:36

Acu m-am uitat la filmulet. Daca-i acceptat RC cu tot cu unitate, PFurile n-au nici o sansa! :) Chiar daca e mai "light", imi place ce s-a facut acolo!

braker23
gură spartă
gură spartă

Mesaj de braker23 » Lun, 14 Septembrie '15, ora 13:10

@iuliand - Ar fi fain daca ar veni si ei la noi, cel putin la TT-ul de la Cluj e aproape ;) Gumele alea sunt bestiale, din pacate doar din state se pot cumpara. Zi-mi daca vrei sa-ti dau niste ponturi :)

@thedutch - Da, chiar as vrea sa fac un TT adevarat cu 2 motoare RC, desi mai e mult pana vara viitoare...

iuliand
gură spartă
gură spartă

Mesaj de iuliand » Lun, 14 Septembrie '15, ora 14:28

Da, niste ponturi as vrea. M-ar tenta un set asa de fun...

Eu cu motoarele RC in sine n-am nici o problema, cred ca ar trebui sa fie legale la concursuri (mai ales ca la cat curent sug sunt mai degraba un dezavantaj), dar cred ca unitatea RC ofera in schimb un mare avantaj in comparatie cu PF-urile.
Pana la urma tot sistemul RC este facut de Lego, deci daca se convine ca e ok, n-ar fi decat o problema de echitate, dar cauciucurile non-lego chiar nu sunt pentru puristi... :) Sunt surprins ca in Ungaria le folosesc la concursuri.
Imagine