[REVIEW] Formula 1 Racers 8461 8674 8458

Scrie răspuns
Grecu_
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 104
Membru din: Mie, 28 Iulie '10, ora 10:55
Localitate: Bucuresti

[REVIEW] Formula 1 Racers 8461 8674 8458

Mesaj de Grecu_ » Lun, 12 Decembrie '11, ora 13:35

M-am hotarat si eu sa fac primul review. Formatul este copiat plagiat de la Sergiu, sper sa fac si eu treaba la fel de buna :)

Informatii
Denumire: Silver Champion 8458
Tema: LEGO Technic
Anul: 2000
Piese: 1431

Linkuri
Brickset
Peeron
Bricklink


Instructiunile
Setul vine cu 2 carti, una pentru masina de formula 1, cu 124 de pagini, si una pentru modelul 2 oficial, silver truck, un camion de curse. In format electronic se gasesc instructiuni pentru inca o varianta de sport car, dar pare cam neinteresanta.
Imagine

Pagina aleatorie
Imagine
Instructiunile sunt relativ simple de urmarit, dar cu ceva mai multe piese per pas fata de modelele actuale.

Setul complet

Vedere laterala
Imagine
Imagine
Setul surpinde prin dimensiuni, masurand peste 60cm in lungime si prin *bling*, fiind in mare parte argintiu :D

Vedere oarecum din spate
Imagine

Cu capota ridicata
Imagine
Capacul motorului se ridica cu ajutorul manerului galben din fata volanului si dezvaluie motorul V10 si suspensia spate, independenta.

Pe langa 8052
Imagine
Imagine
Fara comentarii... roflol


Informatii
Denumire: Williams Team F1 Racer 8461
Tema: LEGO Technic
Anul: 2002
Piese: 1484

Linkuri
Brickset
Peeron
Bricklink

Instructiunile
La acest set n-am avut instructiuni, asa ca imprumut 2 poze de la Peeron/PICSL
Setul vine cu o singura carte de instructiuni, lunga de 128 pagini. Model 2 oficial nu exista pentru acest set.
Imagine

Pagina aleatorie
Imagine
Instructiunile sunt aproape identice cu cele pentru 8458, diferentele existand doar la aripile spate/fata.

Piesele
Imagine
Imagine
Piesele cele mai interesante din set sunt panourile metallic silver de pe 8458, panourile albe si albastre, pistoanele albastre (unice pentru acest set), axele flexibile albe, furtunasele metallic silver, amortizoarele 6,5L albe si amortizotul transparent albastru.
Setul fiind din 2002 are foarte putine piese studless, fiind si foarte robust.

In constructie
Poze din timpul constructiei, pe langa fratiorii lui
Imagine
Imagine
Imagine


Informatii
Denumire: Ferrari F1 Racer 1:8 8674
Tema: LEGO Technic
Anul: 2006
Piese: 1246

Linkuri
Brickset
Peeron
Bricklink

Instructiunile
O carte de instructiuni, 140 de pagini. Iarasi, nu exista model 2.
Imagine

Pagina aleatorie
Imagine
Instructiunile sunt simple, fara parti grele sau dubioase.

Vedere fata
Imagine

Vedere laterala
Imagine
Setul are 61,7cm, fiind putin mai mic decat suratele ei 8461 si 8458

Fara capota
Imagine
Fata de 8461 si 8458, capacul motorului nu se ridica, ci se scoate cu totul, nefiind prins in pini, ci in axe 2L.

Imagine
Aripa fata sta prinsa in 4 pini, pentru a putea fi inlocuita usor...

Comparativ

In principiu, avem 2 seturi identice, cu diferente stilistice, 8458 si 8461, facute in stilul vechi cu caramide, si interpretarea acestora in format studless, 8674.
Toate trei au aceeasi roti imense, Technic Racing, cu diferente la textul de pe ele (in ordine Ferrari, Silver Champion, Williams) :
Imagine
Imagine
In mod ciudat, Ferrari are jantele vopsite doar pe o parte.

Pentru dimensiuni, rotile de la Off roader 8466, Unimog 8110, Extreme Off Roader 2 8297 si Williams 8461:
Imagine
Janta e comuna cu 8466, fiind mai lata decat cea de pe Unimog sau Extreme off roader 8297.

Familia reunita roflol
Imagine
Imagine
Imagine
Parada cursierelor e cel putin impresionanta prin prisma dimensiunilor.

Imagine
Pe langa un model micut, Container Truck
Imagine
... si pe langa unul nu chiar asa micut, Crane Truck...

Concluzii
Toate cele 3 seturi arata superb, dar si toate cele 3 au o problema comuna, destul de enervanta: calitatea abtibildelor. La toate 3 abtibildele nu rezista in timp si arata oribil, motiv pentru care fie se renunta la ele, fie se cumpara altele (bricklink, originale sau compatibile).
Toate seturile au piese rare (panouri silver/albaste/albe, furtune albastre, pistoane albastre, amortizoare albe etc). Cele mai obisnuite piese (daca se poate spune asa ceva) se gasesc la Ferrari 8674.

Astept comentarii si pareri :)

Later edit Suspensii!
Am uitat initial sa prezint poate cel mai interesant aspect, suspensiile independente, sistem identic pe toate cele trei seturi

Suspensie Fata
Imagine
Imagine

Suspensie Spate
Imagine
Imagine
Ultima oară modificat Mie, 14 Decembrie '11, ora 11:00 de către Grecu_, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: [REVIEW] Formula 1 Racers 8461 8674 8458

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Lun, 12 Decembrie '11, ora 17:59

Wow wow wow! Super rewiew, bravo! E foarte detaliat, foarte bine si frumos facut. Rewiewul tau chiar m-a convins ca se merita sa le ai! Sunt foarte mari! la fel si rotile alea! :0
Apropo, tu ai si Crane Truck si Unimog, si Off-roaderul 8466 si cel 8297 si formulele astea? roflol :0 De unde le-ai luat, adica cel putin formulele le-ai primit cand erai mai mc, sau ti le-ai luat de putin timp?
Auzi, incape o figurina Technic in formulele alea?
Inca odata felicitari pt. rewiew! ;)

geo2087
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 392
Membru din: Mar, 16 August '11, ora 14:33
Localitate: Brasov

Re: [REVIEW] Formula 1 Racers 8461 8674 8458

Mesaj de geo2087 » Lun, 12 Decembrie '11, ora 18:25

Foarte frumos review-ul. Cuprinzator, ai acoperit multe aspecte ale modelelor. Toate sunt minunate :D Sunt uriase. Trebuie sa am si eu macar unul din ele :p

Felicitari!

Grecu_
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 104
Membru din: Mie, 28 Iulie '10, ora 10:55
Localitate: Bucuresti

Re: [REVIEW] Formula 1 Racers 8461 8674 8458

Mesaj de Grecu_ » Lun, 12 Decembrie '11, ora 22:26

@Razvy am Crane Truck, Mogu' e in cutie si isi asteapta randul, 8466 este si probabil va fi sacrificat cu un silver champion (acolo va fi un review de pomina), dar 8297 n-am, roata respectiva e roata spate de la tractorul 8284, dar e mai cunoscuta pe extreme off roader 2.

@geo de fapt, am uitat unul dintre cele mai interesante aspecte, suspensia independenta. Am facut niste poze acum, completez review-ul maine si cu niste informatii pentru modelele alternative

Avatar utilizator
Tudorrrr
guraliv
guraliv
Mesaje: 186
Membru din: Sâm, 08 Octombrie '11, ora 00:43
Localitate: Bucharest

Re: [REVIEW] Formula 1 Racers 8461 8674 8458

Mesaj de Tudorrrr » Lun, 12 Decembrie '11, ora 22:30

Grecu_ scrie:@Razvy am Crane Truck, Mogu' e in cutie si isi asteapta randul, 8466 este si probabil va fi sacrificat cu un silver champion (acolo va fi un review de pomina), dar 8297 n-am, roata respectiva e roata spate de la tractorul 8284, dar e mai cunoscuta pe extreme off roader 2.

@geo de fapt, am uitat unul dintre cele mai interesante aspecte, suspensia independenta. Am facut niste poze acum, completez review-ul maine si cu niste informatii pentru modelele alternative
Totuşi ai făcut atât de bine Review-ul încât nici n-am băgat de seamă aspecte "mărunte" ca suspensia independentă. :D
Ar fi mişto să mai faci poze cu tine lângă aceste maşini, adică doar aşa din poze pe gresie şi specificarea lungimii nu sunt chiar aşa de convingătoare. Să ne dăm şi noi seama cu adevărat cât sunt de mari.
P.S. Wow, atât de multe seturi Technic... :0
LEGO Forevăr!
Imagine

TOOBU4U
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 52
Membru din: Mie, 09 Noiembrie '11, ora 22:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: [REVIEW] Formula 1 Racers 8461 8674 8458

Mesaj de TOOBU4U » Mar, 13 Decembrie '11, ora 11:39

NICE... Silver Champion il cam vanez si eu pe ebay :) dar si restul sunt superbe :D
"We don't stop playing games because we grow old, we grow old because we stop playing games!"

Grecu_
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 104
Membru din: Mie, 28 Iulie '10, ora 10:55
Localitate: Bucuresti

Re: [REVIEW] Formula 1 Racers 8461 8674 8458

Mesaj de Grecu_ » Mie, 14 Decembrie '11, ora 11:03

Am completat si sistemul de suspensii, pare mai complet acum.

Razvy, incape, incape si minifigurina... roflol
Imagine
Imagine