REVIEW: 8274 Combine Harvester

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sergiu
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 61
Membru din: Mar, 08 Septembrie '09, ora 10:51
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

REVIEW: 8274 Combine Harvester

Mesaj de Sergiu » Mie, 26 Octombrie '11, ora 16:31

Informatii
Denumire: Combine Harvester
Tema: LEGO Technic
Anul: 2007
Piese: 1025
Pret: $69.99/£48.95

Linkuri
Brickset
Peeron
Bricklink

Cutia
(Imagini preluate de la Adriel)
Fata
Imagine

Cutia prezinta imaginea obisnuita dar totusi frumoasa cu modelul principal. De asemenea pe partea din fata a cutiei sunt descrise pe scurt functiile combinei.

Spatele
Imagine

Aici este prezentat model B, un dragster cu un design foarte interesant si neobisnuit, asa ceva fiind rareori facut in seria Technic, insa dragster-ul are o functionalitate foarte redusa avand doar directie. De asemenea pe spatele cutiei sunt prezentate dimensiunile combinei si ale dragster-ului.

Instructiunile
Imagine

Setul vine cu 2 carti cu instructiuni pentru combina si 2 pentru pentru modelul alternativ.

Pagina aleatorie
Imagine

Instructiunile sunt clare si usor de urmarit, dar uneori culorile sunt greu de deosebit, mai ales negrul de dark bluish gray, de altfel o problema destul de comuna. Mai sus este o pagina aleatorie din prima carte.

Lista pieselor
Imagine

Pentru combina instructiunile au in total 81 de pasi, impartiti in mai multe submodele, iar la sfarsitul celei de a doua carti se gaseste lista cu piese.

Piese interesante
Imagine

Piesele sub forma unui sfert de oval si elicele sunt probabil cele mai rare piese ce sa gasesc in acest set, impreuna cu panourile de culoare lime. In afara de aceste piese, in set se mai gasesc multe grinzi lime, albe, dark, bluish gray si alte piese Technic obisnuite.

Setul complet

Vedere din fata
Imagine

Din acest unghi setul arata foarte impresionant cu hederul urias atasat si cu bratul extins. De asemenea se poate vedea scara de acces in cabina, care se poate roti pentru a facilita accesul. O problema este prezenta mai multor piese rosii puse la intamplare si care strica un pic design-ul.

Vedere laterala
Imagine

Aici puteti vedea cat de bine proportionata este combina, avand rotile spate mult mai mici decat cele fata, dar si o forma foarte reusita. Pe partea laterala se afla o usa ce se deschide, dar in spatele careia nu este nimic. Pe cealalta parte insa se afla axul ce actioneaza bratul alb pivotant, prin intermediul unui surub melcat, a unei roti dintate si a unui mecansim destul de complicat, dar foarte interesant, cu parghii. Acest mecanism este si cel mai interesant de pe combina fiind rar intalnit in alte seturi.
Aici se pot vedea 2 fotografii cu sistemul de parghii cand bratul este strans si extins:
ImagineImagine

Vedere din spate
Imagine

Partea din spate este bine realizata, dar nu prea interesanta din cauza spatiului mare nefolosit de nici o functie.

Hederul
Imagine

Hederul este probabil cea mai importanta functie a unei combine, iar acesta este actionat de diferentialul osiei fata prin intermediul unei articulatii cardanice 4L, care nu este foarte bine aliniata, si apoi prin cateva roti dintate.

Imagine

Aici se poate vedea cum este atasat hederul de combina, folosind o combinatie simpla, dar bine gandita de piese si care permite montarea si demontarea acestuia cu usurinta. Hederul poate fi ridicat sau coborat folosind un surub melcat si o roata dintata care este conectata la doua parghii, rezultand o miscare destul de fina a hederului. Acest mecanism este actionat din spatele cabinei.
Mai jos se poate vedea mecanismul pentru ridicare si coborarea hederului:
ImagineImagine

Imagine

Ultima functie a hederului este faptul ca poate fi tractat in spatele combinei, o functie ce lipsea la prima combina. Acest lucru este foarte simplu de facut si este prezentat si in instructiuni.
Puteti vedea mecanismul pentru cuplarea hederului si rotile acestuia, care sunt foarte mici si deci nu se poate trece peste denivelari fara sa lovesti hederul:
ImagineImagine

In final un scurt film ilustrand toate functiile combinei:


Scorul
  • Design: 9/10 (Combina are un design frumos si foarte reusit, semanand bine cu una reala, insa design-ul putea fi imbunatatit un pic printr-o schema de culori mai buna.)
  • Piese: 8/10 (Setul reprezinta o resursa buna pentru piese interesante sau in culori rare precum pearl gray sau lime, dar are si o multime de piese Technic obisnuite. Insa selectia de piese putea fi mai mare si usor mai diversificata.)
  • Constructie: 9/10 (Pe parcursul constructiei sunt folosite in mare parte doar tehnici obisnuite, dar cu siguranta nu este plictisitoare, unele parti fiind chiar foarte interesante si va va ocupa timpul pentru cateva ore.)
  • Functii: 7.5/10 (Setul are multe functii interesante si bine gandite, dar ar fi putut fi adaugate mai multe, precum un motor in spate, unde este doar un loc gol de altfel si poate chiar si suspensie pe osia spate.)
  • Pret: 8/10 (Pentru un set cu multe functii interesante si care a mai fost facut o singura data in trecut cu siguranta merita pretul, dar din pacate este mai scump ca in alte tari.)
  • Scor Final: 8.5/10
In concluzie, acest set are un raport pret/calitate foarte bun, avand peste 1000 de piese, printre care si unele rare sau neobisnuite, dar are si un design foarte realist ce include multe din functiile caracterisitice unei combine.

Avatar utilizator
clara
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 240
Membru din: Lun, 30 Mai '11, ora 13:39
Localitate: CLuj-Napoca

Re: REVIEW: 8274 Combine Harvester

Mesaj de clara » Mie, 26 Octombrie '11, ora 16:46

E fain dar dupa parerea mea putea sa aiba si PF. Si e bine gandit.
LEGO ORIGINAL LA PRETURI MICI: viewtopic.php?f=6&t=519
City hall i want you!

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: REVIEW: 8274 Combine Harvester

Mesaj de lapsanszkitamas » Mie, 26 Octombrie '11, ora 16:53

da. pf-ul l-ar face mai fain. daca ar fii functionat de-adevaratelea, adica daca ar putea sa stranga piese mai mici si sa le transporte prin tub... ar fii fost super.
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: REVIEW: 8274 Combine Harvester

Mesaj de N33 » Mie, 26 Octombrie '11, ora 19:17

Am 2 covinte:IL VREAU ! roflol
Aici este prezentat model B, un dragster cu un design foarte interesant si neobisnuit, asa ceva fiind rareori facut in seria Technic, insa dragster-ul are o functionalitate foarte redusa avand doar directie
Eu am vazut un dragster Technic,era mic si cu sistem pullback,era un set frumos si micut :D

Instructiunile sunt clare si usor de urmarit, dar uneori culorile sunt greu de deosebit, mai ales negrul de dark bluish gray
Asta si eu am observat si mi se pare extrem de enervant.

Nu prea inteleg sistemul ala cu parghii ...

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: REVIEW: 8274 Combine Harvester

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Mie, 26 Octombrie '11, ora 19:52

Tare reviewul! AI detaliat foarte bine, se poate cunoaste setul foarte usor. M-am jucat cu el este super, eu zic ca are multe functii! Apropo, daca ai putea, ar fii tare o versiune motoarizata ;) .
P.S. Nu inteleg care e faza cu hederul/plugul sau ce o fii ala rosu mare, pus in spate... nu am mai vazut asa :?

promo
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 94
Membru din: Mie, 28 Septembrie '11, ora 01:34
Contact:

Re: REVIEW: 8274 Combine Harvester

Mesaj de promo » Mie, 26 Octombrie '11, ora 19:54

foarte faine kit-ul, e si la mine pe lista.... dar fiind produs in 2007, deja pretul a cam sarit putin...

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: REVIEW: 8274 Combine Harvester

Mesaj de N33 » Mie, 26 Octombrie '11, ora 19:55

P.S. Nu inteleg care e faza cu hederul/plugul sau ce o fii ala rosu mare, pus in spate... nu am mai vazut asa :?
Cred ca daca merge pe drum sa devine un tocator ambulant de oameni (ca in GTA SA roflol ).Sau sa nu-l strice.

Avatar utilizator
Sergiu
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 61
Membru din: Mar, 08 Septembrie '09, ora 10:51
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: REVIEW: 8274 Combine Harvester

Mesaj de Sergiu » Mie, 26 Octombrie '11, ora 20:32

Ma bucur ca va place review-ul.

@N33 Sistemul acela de parghii ii destul de complicat de inteles daca nu il vezi pe viu.

Cat despre motorizare, aceasta este posibila ca oricum este mult loc liber in spate si mai demult parca a fost cineva care a si motorizat combina, cred ca cu piese NXT.

Grecu_
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 104
Membru din: Mie, 28 Iulie '10, ora 10:55
Localitate: Bucuresti

Re: REVIEW: 8274 Combine Harvester

Mesaj de Grecu_ » Joi, 27 Octombrie '11, ora 13:42

Razvy_cluj_ro scrie: P.S. Nu inteleg care e faza cu hederul/plugul sau ce o fii ala rosu mare, pus in spate... nu am mai vazut asa :?
Cu el pe fata, combina ar ocupa un drun judetean cu totul. In realitate se incarca pe un trailer, dar na, compromis acceptabil.

Modelul A arata impresionant si are destule functii interesante, modelul B in schimb este doar... lung! :p

Multumim pentru review! :)