REVIEW:Seria LEGO CITY Construction

Scrie răspuns
Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

REVIEW:Seria LEGO CITY Construction

Mesaj de N33 » Sâm, 20 August '11, ora 18:15

Buna,acum cateva zile am primit ultimul set al seriei LEGO CITY santierul de constructie.Ma gandeam sa fac un mare review despre toata seria !
In aceasta serie avem 7 seturi,mai bine zis 6 + constructorul ala cu betoniera.

Incep cu Constructorul/Inginerul
5610

Setul este micut dar interesant,fara acest set cumva seria nu e completa.
Betoniera functioneaza,adica se invarte ca unul adevarat,este bine gandita.
Minifig:are 1 si arata bine
Vehicul:micut dar mi se pare interesant
Pret:cam 12 lei in Romania (cred roflol )
Imagine

Urmatorul set este 7630

Un buldozer/excavator (front loader) cum vreti sa-i ziceti.
Arata bine,nu este urias dar merita sa-l ai.
Nu-i chiar o macheta dar era proiectat pentru joaca...
Se misca la mijloc ca unul adevarat,bratul cu cupa nu este prea 'stabil' adica daca pui ceva pe el cade.Spatele este foarte fain facut doar ca in realitate are si contragreutate din pacate acestta nu are...
Cabina este compusa din 2 geamuri (windscreen) care se gaseste in mai multe seturi de exemplu tractorul rosu de la ferma sau in compactor.
Minifig;Are 1 minifig care arata bine.
Vehicul:este cat o masina normala din CITY.
Pret:Era destul de scump (cam 50 lei ),nu mai stiu cat costa (nu mai gasesc setul la clever sau la caramidute)

Imagine

Urmatorul set ar fi 7631 Camionul

In acest set este o bascula 1 omulet,2 pietre si cateva semne...
Imi place setul dar i cam pica spatele daca deschizi prea tare.. sau ii pica rotile din spate de aceea i trebe cateva piesein plus din propria colectie.
Camionul se misca la mijloc ca in realitate si cabina este facuta faorte bine,arata fain ! Are si oglinzi retrovizoare.
Minifig:are 1 muncitor.
Vehcul:este destul de mare,mai amre ca 'front loader"ul.
Pret:Costa cam 90-100 lei pe la noi...

Imagine

Urmatorul set este 7746 Buldozerul cu tambur/Compactor cilindric

Acest set este mai mare ca cele prezentate pana acuma,contine compactorul,2 omuleti,o "broasca' (adica masinaria nu animalul) si cateva semne.Mie imi place acest set pt ca este destul de mare + ca compactorul este interesant construit si are 2 roti mari care nu cred ca apar in alte seturi de la CITY.
Compactorul se poate intoarce la mijloc ca si camionul si "front loaderul'.tamburul este compus din mai multe rti mari pe care le-am vazut la seria castle.Compactorul are cele mai multe detali in spate,dupa parerea mea este foarte bine construit nu ca in mijloc pt tamburul este legat de utilaj cu o piesa mica si iti da senzatia ca se poate rupe oricand.

Minifig:2 minifiguri unu care conduce utilajul si celalalt ori aranjeaa semnele oru foloseste ''brosca''.
Vehicul:este destul de mare ,merita sa-l ai
Pret:140-150 lei

Imagine

Urmatorul set este Buldozerul 7685

Acest set este cam cat compactorul sau mai mare.
Este interesant setul,mai ales pt ca utilajul are senile,care se invart si merge mult mai usor ca la macara.Merita sa ai acest set chiar daca nu iti place CITY pt ca are destul de multe piese folositoare (chiar daca nu-l dezfac ;) ).Din pacate nu e chiar o copie perfecta dar totusi are un motor mare si un ventilator ca sa nu se incalzeasca motorul.Cupa buldozerului nu este prea stabila,cade usor...
Minifig: are doar 1 minigigura care conduce buldozerul.
vehcul:Este mare si interesant construit !
Pret:injur de 150 lei dar nu sunt sigur nu gasesc in magazinle online.

Imagine

Urmatorul set este 7632 Macaraua cu senile

Acest set este mult mai amre decat cele preentate pana acum.Din pacate senilele merg cam greu si mechanismul de ridicare adica cu ce tragi sfoara era mult mai bun la setul 7249...
Macaraua nu este prea realista.Mai trebe si contragreutate in plus,ce este inclus inset nu e destul.
Minifig:are 2 minifiguri 1 care conduce macaraua si celalalt este inginer.
vehicul:este mare si fain pacat ca nu este mai realist...
Pret:cred ca 250 lei,nu-l mai gasesc nicaieri...

Imagine

Siiiiiiii piesa de rezistenta:Santierul 7633 !!!!!!
Acesta este cel mai mare set din serie !
Contine:un excavator micut,un trailer,o macara cu roti ,o platforma pt muncitori si o cladire.
Ca si celelalte seturi si asta are defectele lui platforma nu sta prea bine si macaraua este facuta aiurea,picioarele alea lateral trebe scoase... si ii pica mechanismul de tragere daca il fortezi...
Cabina Pt cel care conduce macaraua este foarte aiurea facuta...
Trailerul este cel mai binefacut dupa parerea mea,este "stabil" adica nu pica nimic daca il atingi sau ceva de genul.Cabina mi se pare bine gandita si facuta,remorca este mai slabut dar nu e o catastrofa.Are chiar si semnalizatoare care se extind daca duce cava mai mare.
Casa mi se pare interesanta dar are culoarea aia de gri inchis adica nu-i "vopsit" sau finisat. Are 2 etaje + mansarda si la parter este un magazin.

Minifig:are 5 minifiguri; 1 conduce macaraua,1 exavatorul,1 trailerul si restul stau pe platforma.
Vehiculele:
  • Excavatorul,imi place cum arata si cum functioneaza nu prea are "defecte".
    Trailerul,arata foarte bine si transporta aproape tot.
    Macaraua are cateva defecte dar tot imi place.
Cladirile:
  • Aici se incadreza si platforma daca nu are roti... are 1 defect dar se poate rezolva usor....
    Casa,este faina si este compusa din ami multe elemente
Pret:pe la noi costa cam 450 lei, eu am cumparat cu 300 de pe bricklink

Imagine

Multumesc si o zi placuta :D

P.S. Daca sunt greseli sau nu este spatiu intre cuvinte aia este din cauza tastaturi mele enervante roflol ... scuze...
Ultima oară modificat Dum, 21 August '11, ora 14:22 de către N33, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: REVIEW:Seria LEGO CITY Construction

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Sâm, 20 August '11, ora 20:14

Imi place ca ai facut un rewiew al intregii serii noi (nu le-ai pus si cele de mai demult :p ), este interesant, detaliat, dar nu imi place ca nu ai scris cate piese au seturile :( . Apropo, eu din poza vad ca setul 7633 are 5 minifigurine... (una la macara, una la excavator, una pe cladire, una langa trailer si una pe platforma)

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: REVIEW:Seria LEGO CITY Construction

Mesaj de N33 » Sâm, 20 August '11, ora 23:01

Apropo, eu din poza vad ca setul 7633 are 5 minifigurine... (una la macara, una la excavator, una pe cladire, una langa trailer si una pe platforma)
a da scz am modificat

Fac reviewdupa ce le am....

Avatar utilizator
alexutzu300
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 296
Membru din: Mie, 10 Decembrie '08, ora 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REVIEW:Seria LEGO CITY Construction

Mesaj de alexutzu300 » Dum, 21 August '11, ora 01:02

Buna,acum cateva zile am primit ultimul set al seriei LEGO CITY santierul de constructie.Ma gandeam sa fac un mare review despre toata seria !
Fac reviewdupa ce le am....
Huh?

Oricum,chestia asta nu poate fi numit neaparat un review.Are poze luate de pe net,informatii putine,nimic special.Poate fi numit maxim o parere.Asteptam poze cu detalii si note pt seturi :D
Imagine
Strada mea modulara.Check it out,leave a comment.
http://www.flickr.com- Pentru topicuri cu mai mult de 3 poze,va rog,folositi flickr.O mie de posturi cu attachments sunt obositoare.

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: REVIEW:Seria LEGO CITY Construction

Mesaj de N33 » Dum, 21 August '11, ora 14:26

Santierul se imparte pe mai multe serii adica asta nou si ala mai vechi... eu am povestit despre asta nou... pt ca din cel vechiam doar macaraua XXL.Poate dupa catva ani (cand le am pe toate) scriu si despre celelalte.

Am scris mai mult si pozele nu le mai schimb,ca apoi iar este totul plin de poze.

Avatar utilizator
Cloud
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 450
Membru din: Dum, 17 Octombrie '10, ora 21:00
Localitate: Galati
Contact:

Re: REVIEW:Seria LEGO CITY Construction

Mesaj de Cloud » Dum, 21 August '11, ora 21:51

E interesanta seria si inevitabil o sa iau un set , doua :) ... Care este setul tau preferat de la Construction si de ce ? si care este cel mai slab fan factor/pret

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: REVIEW:Seria LEGO CITY Construction

Mesaj de N33 » Dum, 21 August '11, ora 23:17

Nu ma pune sa aleg roflol cam toate imi plac pt ca imi plac masinariile de constructie dar nu pot sa aleg un preferat.
Doar ca seturile sunt mai degraba pt joaca nu sunt chair machete.
Cred ca nu merita sa cumperi 7633 din Romania (450 lei) si dupa marimea cutiei nu este ceva urias + ca mai are si defectele lui.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: REVIEW:Seria LEGO CITY Construction

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 22 August '11, ora 09:29

eu cred ca macaraua cu senile e cea mai grozava, din simplul motiv ca nu prea vezi de-astea pe strada
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: REVIEW:Seria LEGO CITY Construction

Mesaj de N33 » Lun, 22 August '11, ora 12:40

lapsanszkitamas scrie:eu cred ca macaraua cu senile e cea mai grozava, din simplul motiv ca nu prea vezi de-astea pe strada
Cam asa dar totus senilele merg cam greu... nu este bine proiectat la rotile alea

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: REVIEW:Seria LEGO CITY Construction

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 22 August '11, ora 18:02

poate cu o piesa in plus ar merge mai bine(adica daca senila propriu-zisa ar fi mai lunga)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: REVIEW:Seria LEGO CITY Construction

Mesaj de N33 » Lun, 22 August '11, ora 23:52

Tot nu am incercat si vine cu 2 piese in plus la senile