Technic 2018

anatem
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 26
Membru din: Lun, 27 Noiembrie '17, ora 15:58
Judet: Bucuresti

Re: Technic 2018

Mesaj de anatem » Vin, 05 Ianuarie '18, ora 19:01

paranoia scrie:
Vin, 05 Ianuarie '18, ora 08:20
Cat costa transportul? ca nu am comandat pana acum de pe amazon.
Depinde daca e amazonul din UK sau DE, dar nu e prea mult daca produsul e livrat de Amazon direct (altfel nu merita). Daca iei mai multe chestii, livrarea tinde să scadă relativ la greutate. Seturi mai speciale ca Saturn nu gasesti, dar Technic e mereu acolo si prinzi super oferte daca urmaresti cum trebuie de-a lungul anului.

mitzza
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 355
Membru din: Mar, 01 Martie '11, ora 19:49

Re: Technic 2018

Mesaj de mitzza » Vin, 05 Ianuarie '18, ora 19:11

anatem scrie:
Vin, 05 Ianuarie '18, ora 19:01
paranoia scrie:
Vin, 05 Ianuarie '18, ora 08:20
Cat costa transportul? ca nu am comandat pana acum de pe amazon.
Depinde daca e amazonul din UK sau DE, dar nu e prea mult daca produsul e livrat de Amazon direct (altfel nu merita). Daca iei mai multe chestii, livrarea tinde să scadă relativ la greutate. Seturi mai speciale ca Saturn nu gasesti, dar Technic e mereu acolo si prinzi super oferte daca urmaresti cum trebuie de-a lungul anului.
te contrazic, daca cumperi mai multe creste si transportul, nu este rentabil sa trimiti prin amazon direct, transportul de la amzon de este mai scump decat cel din uk. Setul in cauza are un pret gresit pe amazon DE s-au este bagat special la acest pret acolo ca sa atraga, am gasit si eu aceasta informatie pe formurile externe de lego...eu am luat 2:)

anatem
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 26
Membru din: Lun, 27 Noiembrie '17, ora 15:58
Judet: Bucuresti

Re: Technic 2018

Mesaj de anatem » Vin, 05 Ianuarie '18, ora 19:41

De asta am zis ”relativ la greutate”. Daca iei 10kg dintr-un foc e mai scump decat daca iei ceva de 5kg. Dar daca iei aceleasi doua produse de 5kg insa separat pretul e mai mare decat daca luai cele 10kg impreuna. Si uneori nu se aplica asta in niciun sens, trebuie sa verifici fiecare produs independent sa vezi cat ar fi livrarea si apoi combinat.

La al doilea punct te contrazic eu. Aproape niciodata nu am vazut transport prin amazon mai scump decat prin marketplace. Pe deasupra, ce trece prin amazon e garantat ca ajunge (si aproape intotdeauna mai repede decat estimatează ei). Iar suportul clienti e brici daca ai vreo problema, nu stai in discutii sau intrebandu-te daca iti ajunge coletul ca pe BL, eBay sau alte locuri. Siguranta in sine merita sa platesti mai mult, dar nu te costa aproape niciodata mai mult - in experienta mea cumparand de pe amazon de cativa ani o gramada de lucruri, nu doar lego.

Pe .de e intr-adevar mai scump transportul, dar se si gasesc chestii mai ieftine uneori. Insa .uk are reducerile cele mai bune, care insa se duc in cateva ore daca nu esti pe faza, pe cand pe .de tin mai mult fiindca e mai putin folosit.

Si desigur, amazon nu e singura solutie pentru preturi de pana pe la 45% mai jos decat in magazine la noi :) Eu nu iau seturi daca nu-s macar 15% sub cele de la noi si de obicei astept sa prind 30%+.

mitzza
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 355
Membru din: Mar, 01 Martie '11, ora 19:49

Re: Technic 2018

Mesaj de mitzza » Vin, 05 Ianuarie '18, ora 19:50

anatem scrie:
Vin, 05 Ianuarie '18, ora 19:41
La al doilea punct te contrazic eu. Aproape niciodata nu am vazut transport prin amazon mai scump decat prin marketplace. Pe deasupra, ce trece prin amazon e garantat ca ajunge (si aproape intotdeauna mai repede decat estimatează ei). Iar suportul clienti e brici daca ai vreo problema, nu stai in discutii sau intrebandu-te daca iti ajunge coletul ca pe BL, eBay sau alte locuri. Siguranta in sine merita sa platesti mai mult, dar nu te costa aproape niciodata mai mult - in experienta mea cumparand de pe amazon de cativa ani o gramada de lucruri, nu doar lego.
NU am fost eu destul de explicit aici, vroiam sa zic ca nu e rentabil sa trimiti prin amazon direct in cazul in care ai pe cineva afara sa iti ridice setul apoi sa il trimita prin ceva curier la 1 euro KG sau serviciul oferit de Eshopwedrop.
Pe .de e intr-adevar mai scump transportul, dar se si gasesc chestii mai ieftine uneori. Insa .uk are reducerile cele mai bune, care insa se duc in cateva ore daca nu esti pe faza, pe cand pe .de tin mai mult fiindca e mai putin folosit.

Si desigur, amazon nu e singura solutie pentru preturi de pana pe la 45% mai jos decat in magazine la noi :) Eu nu iau seturi daca nu-s macar 15% sub cele de la noi si de obicei astept sa prind 30%+.
Am urmarit DE_ul anul asta atat online cat si in magazinele fizice si fata de alti ani si nu am vazut foarte multe reduceri sau ceva wow asa cum am gasit in anii precedenti. PE amazon iar nu am gasit reduceri mai mari de 30%, si cele care au fost peste au disparut instant, am gasit doar printuri pe facebook facute de AFOLI.

anatem
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 26
Membru din: Lun, 27 Noiembrie '17, ora 15:58
Judet: Bucuresti

Re: Technic 2018

Mesaj de anatem » Vin, 05 Ianuarie '18, ora 20:17

Aha, am inteles.

Ziceam de 45% fata de ce e la noi. Asta inseamna poate doar 30% fata de pretul de amazon daca acela e mai mic. Am prins si 40%+ fata de pretul lor totusi. Dar se duc reducerile astea in 4-6 ore, maxim o zi, si unele sunt doar pentru Prime. Dar cu rabdare poti ”da lovitura” cu amazon.

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Technic 2018

Mesaj de Bricky » Vin, 05 Ianuarie '18, ora 22:09

lapsanszkitamas scrie:
Mie, 03 Ianuarie '18, ora 22:00
Mda, alea de vara arata fenomenal, in sfarsit LEGO se scoate pentru failul din 2017
Tamas, la care te referi ca arata fenomenal? Care din ele?
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

mitzza
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 355
Membru din: Mar, 01 Martie '11, ora 19:49

Re: Technic 2018

Mesaj de mitzza » Vin, 05 Ianuarie '18, ora 22:40

anatem scrie:
Vin, 05 Ianuarie '18, ora 20:17
Aha, am inteles.

Ziceam de 45% fata de ce e la noi. Asta inseamna poate doar 30% fata de pretul de amazon daca acela e mai mic. Am prins si 40%+ fata de pretul lor totusi. Dar se duc reducerile astea in 4-6 ore, maxim o zi, si unele sunt doar pentru Prime. Dar cu rabdare poti ”da lovitura” cu amazon.
te invat o smecherie...te abonezi la prime platesti cat iti cer, dai comanda apoi dai cancel la prime si iti deblocheaza banii in cont inapoi.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Technic 2018

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 05 Ianuarie '18, ora 22:41

Ah, credeam ca te referi la failurile din '17 :)) Macaraua e superba, Volvoul la fel, astea doua ma incanta cel mai mult. Setul misterios probabil va fi un bibelou stil 42056 sau un fainosag ca 42078, deci pana nu apare tin in mine hate-ul :)). Tractorul forestier pe 4 osii inca nu m-am decis daca imi place sau nu, astept sa apara mai multe poze cu el, depinde foarte mult de ce functii are. De 42079 nu zic nimic deocamdata, niciodata nu m-au interesat stivuitoarele, dar cine stie, poate va avea functii si/sau piese misto.

Anul asta baietii de la Technic au facut o treaba buna. H1 e foarte reusit, chiar daca functiile sunt slabute, compenseaza arhisuficient prin estetica. Desi pozele sunt blurate si pixelate, H2 promite sa fie cel mai bun sezon de lansari de pana acum
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Technic 2018

Mesaj de Bricky » Vin, 05 Ianuarie '18, ora 22:46

Deci te referi la seturile ce urmeaza sa apara, nu cele care au aparut deja de la 1 ianuarie, nu?
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Technic 2018

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 05 Ianuarie '18, ora 23:07

Da, 2018H2. Am apucat sa vad niste leakuri, dar conform regulamentului nu le postez aici. Dar am inteles ca in 30-31 ianuarie este posibil sa fie publicate poze oficiale, deodata cu seturile CITY (inclusiv noile trenuri :D )
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
Bricky
Ambasadoare RoLUG
Ambasadoare RoLUG
Mesaje: 4081
Membru din: Joi, 03 Decembrie '09, ora 00:27
Judet: Bucuresti
Localitate: Bucuresti
Flickr: https://www.flickr.com/photos/brickys_world/
Contact:

Re: Technic 2018

Mesaj de Bricky » Vin, 05 Ianuarie '18, ora 23:10

Ooooof, ok, mersi de info.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

anatem
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 26
Membru din: Lun, 27 Noiembrie '17, ora 15:58
Judet: Bucuresti

Re: Technic 2018

Mesaj de anatem » Sâm, 06 Ianuarie '18, ora 00:07

mitzza scrie:
Vin, 05 Ianuarie '18, ora 22:40
anatem scrie:
Vin, 05 Ianuarie '18, ora 20:17
Aha, am inteles.

Ziceam de 45% fata de ce e la noi. Asta inseamna poate doar 30% fata de pretul de amazon daca acela e mai mic. Am prins si 40%+ fata de pretul lor totusi. Dar se duc reducerile astea in 4-6 ore, maxim o zi, si unele sunt doar pentru Prime. Dar cu rabdare poti ”da lovitura” cu amazon.
te invat o smecherie...te abonezi la prime platesti cat iti cer, dai comanda apoi dai cancel la prime si iti deblocheaza banii in cont inapoi.
Mersi, dar am folosit deja Prime fara sa platesc de doua ori :)
lapsanszkitamas scrie:
Vin, 05 Ianuarie '18, ora 22:41
Anul asta baietii de la Technic au facut o treaba buna. H1 e foarte reusit, chiar daca functiile sunt slabute, compenseaza arhisuficient prin estetica. Desi pozele sunt blurate si pixelate, H2 promite sa fie cel mai bun sezon de lansari de pana acum
Chiar da, mie unul imi plac toate din 2H, inclusiv curcubeul forestier, si sper la un supercar mai tare ca 42056. Asta se anunta al doilea cel mai bun an dupa 2016, dar pare sa ii lipseasca diversitatea din 2016. Dar e drept ca seturile se pare ca o sa fie foarte mari din ce se discuta pe afara despre cutii etc, cu multe functii, iar setul mister are potential sa bata Porsche-ul, asa ca s-ar putea sa fie cel mai bun an Technic, cel putin pentru un pasionat de utilaje.

anatem
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 26
Membru din: Lun, 27 Noiembrie '17, ora 15:58
Judet: Bucuresti

Re: Technic 2018

Mesaj de anatem » Sâm, 06 Ianuarie '18, ora 00:08

mitzza scrie:
Vin, 05 Ianuarie '18, ora 22:40
anatem scrie:
Vin, 05 Ianuarie '18, ora 20:17
Aha, am inteles.

Ziceam de 45% fata de ce e la noi. Asta inseamna poate doar 30% fata de pretul de amazon daca acela e mai mic. Am prins si 40%+ fata de pretul lor totusi. Dar se duc reducerile astea in 4-6 ore, maxim o zi, si unele sunt doar pentru Prime. Dar cu rabdare poti ”da lovitura” cu amazon.
te invat o smecherie...te abonezi la prime platesti cat iti cer, dai comanda apoi dai cancel la prime si iti deblocheaza banii in cont inapoi.

Mersi, dar am folosit deja Prime fara sa platesc de doua ori. Insa ponturile sunt mereu bine-venite :)

lapsanszkitamas scrie:
Vin, 05 Ianuarie '18, ora 22:41
Anul asta baietii de la Technic au facut o treaba buna. H1 e foarte reusit, chiar daca functiile sunt slabute, compenseaza arhisuficient prin estetica. Desi pozele sunt blurate si pixelate, H2 promite sa fie cel mai bun sezon de lansari de pana acum
Chiar da, mie unul imi plac toate din 2H, inclusiv curcubeul forestier, si sper la un supercar mai tare ca 42056. Asta se anunta al doilea cel mai bun an dupa 2016, dar pare sa ii lipseasca diversitatea din 2016. Dar e drept ca seturile se pare ca o sa fie foarte mari din ce se discuta pe afara despre cutii etc, cu multe functii, iar setul mister are potential sa bata Porsche-ul, asa ca s-ar putea sa fie cel mai bun an Technic, cel putin pentru un pasionat de utilaje.

anatem
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 26
Membru din: Lun, 27 Noiembrie '17, ora 15:58
Judet: Bucuresti

Re: Technic 2018

Mesaj de anatem » Mar, 30 Ianuarie '18, ora 14:49

Supercar nou Bugatti Chiron, 3600 de piese. Sper sa faca varianta cu negru/dark azure, ar fi colosal.

http://zusammengebaut.com/live-ticker-l ... 018-43625/

Daca asta are 3600, probabil inseamna ca 42082 chiar o sa aiba vreo 4000 de piese cum se banuia.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Technic 2018

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 30 Ianuarie '18, ora 15:23

Transmisia stricată sau...?
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook