[Review]Lego Ideas 21307 "Caterham"

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

[Review]Lego Ideas 21307 "Caterham"

Mesaj de thedutch21 » Lun, 16 Ianuarie '17, ora 22:29

Ca mare fan al industriei auto, am urmarit cu interes evolutia mai multor modele de masini propuse in cadrul programului Ideas. Chiar daca preferam sa se aprobe pentru lansare unul din modelele clasice (Chevy Impala '58, AC Cobra, sau chiar Fiatul 500), m-am bucurat de aparitia setului 21307. Pentru cei care nu au auzit de Caterham, acesta e un constructor de masini de curse pentru amatori (track-cars) din UK, care se incapataneaza sa pastreze cam acelasi design al modelelor sale din 1973 pana in prezent. Specificatiile tehnice s-au imbunatatit insa mult, modelul Seven 620R fiind varful de lance, cu un sprint 0-100kph in 2.8s (hipercar teritory).

Revenind in lumea Lego, masinuta vine ambalata (si dezmembrata, bineinteles) intr-o cutie mai mica decat cele de la masinile Creator Expert, plina cam 90% si, in stilul Ideas, neagra pe interior. Pungile cu piese sunt numerotate de la 1 la 3 (big like!). Manualul de instructiuni nu este ambalat in punga, dar nici nu era nevoie, deoarece sta foarte bine incadrat in cutie si riscul de a se "sifona" este mic.
Imagine
Stickere nu avem, motiv pentru care multa lume a laudat setul asta. Am numarat vreo 23 de piese printate, majoritatea intr-un singur exemplar!

Am trecut destul de repede prin continutul pungilor numerotate cu 1. Desi piesele nu mai sunt incadrate in chenar rosu la fiecare etapa, precum la alte seturi recente, instructiunile sunt usor de urmarit. Rezultatul:
Imagine
Nu avem tehnici complicate pana aici, aparatorile generoase ale rotilor spate fiind vedetele ansamblului. Observ insa si primul minus al imprimarii pieselor: pe unul din discurile de frana desenul nu este fixat concentric cu piesa respectiva, lucru destul de vizibil cand aceasta se roteste.
Imagine
Nu-i mare bai, pentru ca oricum discurile nu se vad absolut deloc in modelul final asamblat. Nici nu inteleg de ce s-au obosit sa le monteze. Whatever, trecem peste!

In urmatoarele etape ale constructiei (pungile cu nr. 2), se mai complica treburile. Incepem sa construim un motor destul de detaliat, dar departe de cel prezent pe modelul Ferrari F40 (set 10248).
Imagine
Compenseaza insa compartimentul motorului, unde sunt aruncate numeroase piese (cam aleator, in opinia mea) pentru a "complica" design-ul. Le-a iesit ceva, dar nu sunt foarte impresionat :p
Ma fascineaza mai mult tevile de evacuare si felul cum sunt prinse, sau mai bine zis, cum NU sunt prinse de caroserie in partea frontala:
Imagine
Imagine
Aparatoarele rotilor fata sunt cireasa de pe tort, unghiul lor fiind realizat printr-o tehnica interesanta. Initial am crezut ca vor cadea la orice adiere, dar s-au dovedit a fi destul de rigide.
Imagine

Cu ajutorul pieselor din pungile 3 se realizeaza mai multe detalii vizibile la exterior: botul emblematic, capota triunghiulara si portbagajul. La toate este folosita tehnica SNOT, rezultand suprafete rotunjite, foarte apropiate de cele de pe masina reala. Sesizez alta greseala de imprimare pe o piesa aflata in varful masinii (cele 2 linii paralele se curbeaza spre stanga la baza piesei):
Imagine
Pentru asta nu-i iert pe cei de la Lego si imi schimb parerea despre atentia lor la detalii in ceea ce priveste departamentul de "vopsitorie".
Ramanand la botul masinii, care este foarte frumos realizat, au fost obiectii in online precum ca acesta se desprinde usor. Nu pot spune ca e 100% adevarat. Da, se desprinde daca incerci sa ridici modelul doar de acea parte, insa nu am patit sa cada doar la o atingere, sau tinand masina in mana de la ambele extremitati. Secrertul e sa prinzi bine plate-ul 2x2 pe care e fixat acest ansablu, apoi nu mai risti sa-l separi de restul masinii la primul stranut :)
As penaliza insa bordul masinii, care este tinut de un singur ax Technic de 2L. Asta inseamna ca la cea mai mica atingere, tot ansamblul oglinzi-volan-bord flexeaza (dar nu se desprinde prea usor).
Capota nu are balama, fiind prinsa doar in 2 studs. Cu toate acestea, sta bine infipta in caroserie cand se manevreaza modelul.
Imagine
Portbagajul este util pentru a depozita suportii folositi pentru a suspenda masina (utili daca vreti sa-i faceti revizia de iarna :p ). Pasionatii inraiti de mecanica auto vor fi incantati de prezenta acestor suporti si probabil isi vor crea o diorama cu masina "in reparatii". Eu am ales s-o expun momentan intacta, pe roti.
Imagine

Rezultatul final este o masina frumoasa, neteda, cu o combinatie de culori bine aleasa si cu forma inconfundabila Caterham. Raman si suficiante piese de rezerva, precum si un brick-separator.
Imagine

Imagine
Imagine

Desi apreciez faptul ca Lego a renuntat la stickere si a printat piesele, consider ca ar fi putut acorda mai multa atentie calitatii imprimarii. Apoi, ma gandesc cu groaza la pretul pieselor imprimate pe BL, in eventualitatea ca as pierde vreuna. Asta face din setul 21307 un donor de piese mai zgarcit pentru eventualele MOCuri.

Un minus important pentru mine este si lipsa directiei, care s-a pierdut undeva pe drumul de la idee propusa in programul Ideas, pana la setul final. Pacat! Am analizat putin design-ul si nu vad un easy-fix la problema asta. Cel putin nu unul care sa mentina forma aripilor fata si a caroseriei ascutite...

Totusi recomand acest set celor care au indragit seria de masini lansata la Creator Expert, deoarece se incadreaza perfect langa acestea.
Imagine
In acelasi timp, Caterham este o referinta in industria auto-sport si consider ca trebuie incurajata lansarea de seturi ce reprezinta modele emblematice din automobilistica.
Ultima oară modificat Mar, 17 Ianuarie '17, ora 18:38 de către thedutch21, modificat de 5 ori în total.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: [Review]Lego Ideas 21307 "Caterham"

Mesaj de lapsanszkitamas » Lun, 16 Ianuarie '17, ora 23:30

Fain review, urat set (inca n-am trecut peste refuzul TLG de a produce Concorde Display set, asa ca in opinia mea orice set Ideas este urat si inutil :)) )
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

arathemis
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 528
Membru din: Joi, 22 Noiembrie '12, ora 13:24
Localitate: Cluj Napoca

Re: [Review]Lego Ideas 21307 "Caterham"

Mesaj de arathemis » Mar, 17 Ianuarie '17, ora 08:40

Foarte fain review-ul. Mi-ai dat serios de gandit daca sa-l iau si eu sau nu. Merci ca mi-ai dat de lucru :P

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: [Review]Lego Ideas 21307 "Caterham"

Mesaj de braker23 » Mar, 17 Ianuarie '17, ora 09:25

Bun review, setul asta era pe lista mea de Wanted, sper sa-l iau anul asta (la pret bun).

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1247
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: [Review]Lego Ideas 21307 "Caterham"

Mesaj de Homersapien » Mar, 17 Ianuarie '17, ora 13:55

frumos review, frumos set, lasa-i pe hateri astia, Caterham e beton, pacat ca tara asta nu are nici macar un circuit cat de cat. Sa nu mai discutam de cultura auto care lipseste cu desavarsire in tara asta, englezi si nemti rulls clar :), naiba sa ii ia.
Nu sunt mare fan de LEgo Ideas si Creator, dar asa in coelctie arata foarte bine, felicitari :).

Spor la construit

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: [Review]Lego Ideas 21307 "Caterham"

Mesaj de thedutch21 » Mar, 17 Ianuarie '17, ora 14:55

Homersapien scrie:...cultura auto care lipseste cu desavarsire in tara asta
Din pacate asa e! La noi cultura auto = lipit folii si stickere pe geam, eventual o resoftare a ECU + o gaura in toba, apoi NFS pe solelele publice.
Mai rar aud de cate-o intalnire a celor de la Retromobil, insa nu prea le da nimeni atentie si nu sunt suficient de mediatizati. In domeniul auto-sport nu avem aproape deloc activitate in Ro, pt ca nu avem unde sa organizam asa ceva.

Cat despre set, e numai bun daca vrei o macheta frumoasa de expus in vitrina. Comparand seturile de la Creator Expert cu modelele reale pe care le reprezinta, am realizat ca 21307 sta mult mai bine la capitolul asta. Si cand te gandesti ca toate celelalte sar de 1100 piese, pe cand Caterham-ul are numai 770...

Avatar utilizator
AlexDesign
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 942
Membru din: Dum, 12 Mai '13, ora 18:56
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: [Review]Lego Ideas 21307 "Caterham"

Mesaj de AlexDesign » Mar, 17 Ianuarie '17, ora 18:02

Observa cum si la tine (@thedutch21) sunt pungile numerotate in 2 stiluri diferite! Ah ma obsedeaza chestia asta.
Foare bun review-ul, in rest.

Avatar utilizator
talex
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1353
Membru din: Mie, 14 Mai '14, ora 05:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: [Review]Lego Ideas 21307 "Caterham"

Mesaj de talex » Mar, 17 Ianuarie '17, ora 18:15

Foarte frumos reviewul @thedutch21 big LIKE! :D
Follow the LEGO Batman adventures: http://instagram.com/alexnocturnal

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1247
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: [Review]Lego Ideas 21307 "Caterham"

Mesaj de Homersapien » Mie, 18 Ianuarie '17, ora 08:38

detaliile cu pistolase in loc de bujii e impecabil, plina lumea de idei :)

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: [Review]Lego Ideas 21307 "Caterham"

Mesaj de thedutch21 » Mie, 18 Ianuarie '17, ora 08:48

Homersapien scrie:detaliile cu pistolase in loc de bujii e impecabil
de fapt cred ca sunt galeriile de evacuare de la fiecare piston.

Avatar utilizator
Homersapien
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1247
Membru din: Mar, 22 Noiembrie '16, ora 20:30
Localitate: Cluj-Napoca

Re: [Review]Lego Ideas 21307 "Caterham"

Mesaj de Homersapien » Mie, 18 Ianuarie '17, ora 08:53

sunt prea sus sa fie evacuarea, plus ca aia e reprezentata prin cele 4 mai groase care ies in lateral

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: [Review]Lego Ideas 21307 "Caterham"

Mesaj de thedutch21 » Mie, 18 Ianuarie '17, ora 09:45

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... xhaust.JPG - ma gandeam la ceva de genul asta; desigur, la un motor cu 4 pistoane cum are Caterham, tevile nu sunt asa impleticite.