"RC Mini Truck" by Chade

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

"RC Mini Truck" by Chade

Mesaj de thedutch21 » Mar, 25 Octombrie '16, ora 23:05

Cum am multe piese blocate in alte MOCuri si seturi maricele, am vrut sa construiesc ceva simplu, compact si bun de "alergat" prin casa. La o cautare rapida pe Rebrickable.com dupa MOCuri Technic sub 1000 piese, am gasit numeroase mini-supercaruri, masini de raliu si drifting, dar si o camioneta haioasa si foarte rapida (lucru ciudat pentru o utilitara): http://rebrickable.com/mocs/Chade/rc-mini-truck

MOC-ul are vreo 700 piese, instructiunile sunt in poze clare si usor de urmarit. La unele etape sunt oferite si explicatii suplimentare. Modelul nu este complicat ca tehnica, necesita doar piese banale si vreo 2-3 ore pentru montare. Partea electrica este compusa din 2 L-uri (multiplicate 3:1), un Servo, un BBox mic, receiver si un set de LEDuri (optional). Rotile folosite sunt 49.5x20, dar puteti pune si mai mici (arata bine si cu cele de pe T1 Camper, Mini/Ferrari F40).

Am folosit acumulatori pentru a o alimenta (deci 7.2V in loc de 9V) si totusi camioneta este surprinzator de rapida:
Imagine
As zice ca e similara unui model dotat cu RCuri!

Daca vreti ceva mai lent, raportul de multiplicare al motoarelor se poate schimba usor la: 1.667:1 sau 1:1, chiar si dupa asamblarea completa a modelului.

Masina nu este neaparat frumoasa (nici nu e necesar, doar e o utilitara), nu seamana cu modele reale si nici nu cred ca asta a fost intentia.
Imagine
La prima vedere, s-ar zice ca design-ul nu a primit prea multa atentie. Total gresit! Cabina e bine realizata, imi plac unghiurile ei (personal as fi facut-o cubica :) ), precum si interiorul. In bena avem o cutie ce reprezinta marfa transportata si in care este mascat receiverul.
ImagineImagine
Bena pare simpla, dar lasa sentimentul de "bine facut" datorita marginilor rotunjite ce acopera totodata gaurile din liftarmuri. Aparatorile de noroi sunt incorporate la fix si ascund in mare parte griul motoarelor.
ImagineImagine

Ca minusuri pentru acest MOC as nota directia, care e relativ fragila si unele piese i se pot desprinde in urma accidentelor cu mobila sau alte obiete din casa :p
Imagine
Dupa o perioada de mad driving :) prin casa am remarcat ca s-a deplasat putin liftarm-ul de 9 dintre roata dreapta-spate si motoare, ce are rol de a tine cele 3 roti dintate angrenate. Era de asteptat, acesta fiind fixat de sasiu printr-un singur axle-pin (http://brickset.com/parts/4206482). Nu e mare scofala, trebuie doar impins la loc ocazional.

Daca aveti chef de construit ceva haios si rapid, la scara cu omuletii Duplo si bun de carat obiecte mici prin casa, v-ati gasit MOCul! :D

Alexmihai2004
vorbăreț
vorbăreț
Mesaje: 88
Membru din: Lun, 01 Decembrie '14, ora 17:59

Re: "RC Mini Truck" by Chade

Mesaj de Alexmihai2004 » Dum, 30 Octombrie '16, ora 08:19

Ha ha! F tare moc-ul asta! Îl trec pe lista!

Daca tot suntem la moc-uri mici, vezi poate mai ai ceva piese si pt asta :
http://rebrickable.com/mocs/vmln8r/a-team-van-%5Brc%5D
Este destul de distractiv si are câteva tehnici interesante.

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: "RC Mini Truck" by Chade

Mesaj de thedutch21 » Dum, 30 Octombrie '16, ora 08:49

Am vazut dubita si imi place directia ei, dar multiplicarea 5:1 a XL-ului ma ingrijoreaza putin. Am mai folosit asta la un MOC candva si am facut ceva pagube motorului: joc in ax + un sunet neplacut (un scartait :p ) cand se roteste.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4865
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: "RC Mini Truck" by Chade

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 30 Octombrie '16, ora 09:48

5:1 aveam la Fulger, a scăpat nevătămat motorul. E adevărat, nici nu era grea mașina
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: "RC Mini Truck" by Chade

Mesaj de thedutch21 » Dum, 30 Octombrie '16, ora 12:57

MOC-ul era o msinuta gandita pt wheelie-uri. Sa fi fost oare schimbarile bruste fata-spate ce i-au venit de hac XLului meu?

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4865
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: "RC Mini Truck" by Chade

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 30 Octombrie '16, ora 16:49

Posibil. Totuși la schimbarea înainte înapoi forta motorului se împotriveste inertiei vehicului în mișcare
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook