[Review]Madoca's Corvette C3 Stingray

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

[Review]Madoca's Corvette C3 Stingray

Mesaj de thedutch21 » Joi, 29 Septembrie '16, ora 22:30

Dupa ce am demontat Lambo-ul (viewtopic.php?f=8&t=5492&hilit=lamborghini&start=15) + cateva modele folosite la Technic Xperience, am constatat ca am piese si spatiu sa ma apuc de urmatorul supercar ce-l aveam pe lista. Mi-am dorit un design cat mai apropiat de varianta originala a lui Madoca, asa ca mi-am pregatit in prealabil stocul de paneluri si diferite piese rosii cu ajutorul catorva comenzi de pe Bricklink.

Madoca a ales o masina cu design indraznet si linii frumoase. Varianta reala arata cam asa:
Imagine
Iar versiunea din Lego Technic respecta destul de bine formele ondulate ale caroseriei:
Imagine

Avem o multime de paneluri ascutite montate sub diferite unghiuri pe cate 2 axe trigonometrice deodata. Singurele paneluri montate drept (vertical) sunt cele din spatele rotilor fata. S-a muncit mult la design si numeroase piese marunte intra in componenta acestuia, motiv pentru care modelul "inghite" cam 1200 piese, dar nu se impune prin dimensiuni mari, precum alte MOCuri de supercaruri. Ca sa va faceti o idee despre gabaritul sau, rotile masinii sunt de 56x28 , adica cele de la setul 42041.

Din pacate interiorul nu a primit mai deloc atentie. Scaunele sunt banale, fara sustinere laterala, volanul nu este activ, iar bordul lipseste in intregime. Pe fetele interioare ale usilor s-au asezat cateva piese ce seamana a maner + macara de geam, dar nu salveaza mult din imadinea banala a habitaclului.
Imagine

Intre scaune troneaza un manunchi generos de cabluri, dar, deasupra sa avem ceva ce ne duce catre "cireasa de pe tort" a modelului: un schimbator de viteze. Dar acest schimbator este unul fake, deoarece el actioneaza farurile escamotabile, pe care le si aprinde automat cand sunt ridicate (desigur, ajutat de un switch bine ascuns sub capota):
Imagine

Un alt detaliu de design, regasit si pe varianta reala a masinii, este acoperisul demontabil partial:
Imagine

Bineinteles usile, capota si portbagajul pot fi deschise. Nimic spectaculos aici, dar e ok ca avem aceste posibilitati.

Sa trecem la partea tehnica! :D
Modelul e propulsat de 2 motoare L, multiplicate 1.42:1. Turatia motoarelor nu e transmisa direct catre diferential, ci sunt folosite 2 clutch-gear-uri pentru a accelera masina treptat.
Imagine
Pentru a ajunge la viteza maxima are nevoie cam de 3m de suprafata plana. Este deci o jucarioara buna pentru sufrageriile mai mari (cel putin daca se doreste rularea la viteza maxima). Directia e asigurata de un Servo, care-si face treaba fara probleme.
Suspensia este, din pacate, ineficienta si complica modelul inutil. Puntea spate arata cam in halul asta:
Imagine ...doar pentru a avea cursa de un stud.
Suspensia fata sta si mai rau, avand de fapt cam jumatatea de stud cursa. Daca nu m-as uita sub capota a vad arcurile cum se comprima, as zice ca am doar niste piese care flexeaza cand apas pe botul modelului. Totusi imi place solutia aleasa pentru montarea arcurilor fata, avand in vedere faptul ca spatiul de sub capota e ocupat de mecanismul de escamotare a farurilor:
Imagine

Pentru mine modelul este clar peste Lambo dpv al designului si tehnicilor folosite pentru a obtine formele caroseriei, dar si un antrenament pentru urmatorul supercar din lista de "to-build". Pacat ca nu avem o expozitie in curand... mi-as fi dorit sa-l vedeti si voi live. Chiar e frumos!

P.S. Puteti gasi instructiunile, lista de piese si un filmulet de prezentare aici: http://rebrickable.com/mocs/Madoca1977/ ... 3-stingray
Ultima oară modificat Vin, 30 Septembrie '16, ora 12:01 de către thedutch21, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: [Review]Madoca's Corvette C3 Stingray

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 30 Septembrie '16, ora 01:05

E lafel de frumoasă ca Lamboul :O îmi place enorm că a investit în partea estetică și a ascuns golurile atât de des întâlnite la mașinile technic :D Ai testat mașina cu roti de 24 normale în loc de clutchuri?

Apropo cred că se poate pune la secțiunea MOCuri, că doar nu e set oficial
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: [Review]Madoca's Corvette C3 Stingray

Mesaj de thedutch21 » Vin, 30 Septembrie '16, ora 08:57

Tamas, am incercat varianta cu roti de 24 inainte sa-i pun caroseria si mi s-a parut ca se smucea prea rau cand pleca si se oprea. Apoi, am facut un "calcul" rapid si mi-am dat seama ca mai urmeaza sa adaug greutate (restul caroseriei), ce ar solicita motoarele si mai mult, riscand sa-mi intre bateria in protectie termica dupa cateva manevre fata-spate (am patit-o cu alt model).

La fel ca si Lambo-ul & Baja Truck-ul, nu am pus Corvette-ul la sectiunea MOC-uri, pt ca nu e propriu-zis My Own Creation. E a altcuiva :p