[Review] Lego 21305 - Maze

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

[Review] Lego 21305 - Maze

Mesaj de thedutch21 » Vin, 13 Mai '16, ora 16:02

In urma cu aprox. un an am descoperit site-ul unui tip ce facea mecanisme ingenioase din piese relativ putine, predominant din Technic. Imediat l-am salvat la "favorites" si de atunci il urmaresc saptamanal, invatand multe tehnici si construind unele din creatiile sale (viewtopic.php?f=2&t=5544). V-ati prins! "Tipul" e Jason Allemann si site-ul e http://jkbrickworks.com/.

Intre timp omul nostru a propus un MOC prin programul Lego Ideas, ce i-a fost aprobat si deja se comercializeaza. Din pacate, inca nu l-am gasit prin magazinele din RO si, cum rabdarea mea e scurta, am rugat o cunostinta ce avea drum prin Canada sa-si incarce bagajul cu setul respectiv.

Dupa vreo 3 sapatamani de asteptare si un drum anevoios (dupa cum arata cutia), setul a ajuns la destinatie :D
Imagine Imagine

Cutia este "standard" temei Ideas, adica neagra pe interior, cu deschidere deasupra.
Imagine

Este ceva mai groasa decat o cutie de modulare dar, bineinteles, mai mica. Este plina in proportie de 80%, cu piese impachetate in 8 pungi maricele, dar nenumerotate (!?). Manualul de instructiuni nu e ambalat in propria-i punga, cum ma asteptam, dar a fost asezat strategic sub base-plate-ul de 32x32. Tactica functioneaza si manualul e pefect, chiar daca a fost plimbat vreo 7000 km prin aeroporturi si masina.
Imagine

Tot fara pungi sunt si 4 plate-uri negre de 8x16.

Constructia e destul de simpla, cum ma si astptam, dar paleta de culori a pieselor poate parea ciudata (la inceput).
Imagine

Pe base-plate se monteaza un cadru din piese negre si alte cateva piese de culori aleatorii, ce vor sustine parghiile folosite pentru mecanismul maze-ul.

Dupa ce ma mir din nou de ce axurile Technic de 9L sunt galbene, incep sa construiesc primul cagru mobil.
Gasesc si o piesa "defecta". Tind sa cred ca e din procesul de fabricatie, pentru ca prezinta o zgarietura de culoare inchisa, ce nu pare a fi facuta de celelalte piese din punga. In fine...
Imagine

Revenind la cadrul mobil, incep sa ma princ care-i faza cu acele culori de pe placa de baza:
Imagine

E simplu! Rosu la rosu, albastru la albastru! :)
Imagine

Mai raman cu galben si negru, dar am deja o banuiala...

Urmatorul cadru mobil, cu 3 studs mai mic decat predecesorul, se construieste la fel de repede.
Imagine

Apoi manualul imi confirma ca acele culori sunt puse strategic pe placa de baza, pentru a ghida modul in care se aseaza cadrul mobil relativ la parghia ce-l antreneaza.
Imagine

Mecanismul de inclinare a maze-ului de-a lungul celor 2 axe geometrice (X/Y) este realizat cu parghii si "track rod" (http://brickset.com/parts/4211026). Un mecanism cu angrenaje de roti dintate ar fi avut un mic joc la schimbarea rapida a sensului de rotatie, lucru suparator cand te chinui sa manevrezi cu precizie o bila pe suprafata plana.

Partea "mecanica" a maze-ului e gata. Nimic complicat, ci doar o idee simpla aplicata unde trebuie. GJ Jason! :)
Imagine

Dupa o scurta proba observ ca miscarea cadrelor nu este simetrica. De exemplu la cadrul mic unghiul maxim atins cand se apleaca in dreapta e mai mare decat cel spre stanga:
Imagine Imagine

La cadrul mare povestea e invers, adica unghiul de inclinare spre stanga e mai mare.
Acest lucru se datoreaza parghiilor ce actioneaza track-rod-ul si ating cadrul la cursa maxima.
Din fericire acest lucru nu e sesizabil cand se utilizeaza maze-ul deoarece bila necesita doar inclinatii mici pentru a fi manevrata.

Urmeaza partea "cosmetica".
Labirintul propriu-zis se asambleaza pe o suprafata creata cu cele 4 placi 8x16 si inca una de 8x8.
Imagine

Setul vine cu instructiuni si piese pentru 2 labirinturi. Unul mai uratel, prezentat si pe fata cutiei, si fffff...fff..f dificil de parcurs (dupa o ora de incercari am reusit sa parcurg cam 2/3 din el). Apoi avem unul mai frumusel, mai simplu si cu mai multe variante de parcurgere.
Imagine

In poza, piesele din stanga sus sunt folosite exclusiv la primul labirint. Al doilea "inghite" toate piesele din dreapta-sus si mai imprumuta cam un sfert din piesle primului. Detaliile "costa" (piese)...

Constructiv, primul labirint necesita mai multa atentie datorita combinatiei de doar 2 culori, dar mai multor tipuri de piese (Tile de 1x2, 1x3, 1x4, 2x2, 2x4 + Brickuri de 1x2, 1x3, 1x4). Instructiunile vin in ajutor, piesele montate la fiecar etapa fiind incadrate cu rosu (lucru neintalnit la constructia partii mecanice a setului).
Imagine

Rezultatul nu se monteaza cu studs de restul mecanismelor, ci este doar asezat in cadrul mobil mic. "Asezatul" asta necesita putina munca deoarece peretii cadrului imbraca destul de strans labirintul.

Dupa o ora de "fiert" in incercarea de a parcurge primul labirint, descopar ca demontatul acestuia cu ajutorul separatorului e foarte relaxant (payback!! :) ).

Incep a construi pe cel de-al doilea... combinatia de tan, gri, maro si verde e placuta si ma duce cu gandul la un peisaj de munte.
Imagine

Rezultatul e foarte dragut, cu detalii bine realizate pentru scara asta. Parca seamana cu o plansa 3D din Super Mario :D
Imagine

Dupa ce il parcurg destul de usor in toate variantele posibile, ma declar multumit si-l asez pe masuta din sufragerie in asteptarea de noi "clienti" (musafiri) care sa-si incerce indemanarea cu el.
Imagine

Partea buna a setului e ca vine cu propuneri pentru inca 4 labirinturi construite cu piesele incluse in cutie. Partea si mai buna e ca Jason, baiat de treaba cum il stiu, a publicat instructiuni pentru 9 labirinturi pe site-ul sau, ce se pot construi cu aceleasi piese (http://jkbrickworks.com/maze#7110). Insa partea extraordinara e ca se pot crea multe altele, mai mult sau mai putin dificile, tematice sau nu... avem nevoie doar de cateva caramizi si imaginatie :D

RoccoSteel
guraliv
guraliv
Mesaje: 171
Membru din: Vin, 18 Martie '16, ora 00:24

Re: [Review] Lego 21305 - Maze

Mesaj de RoccoSteel » Vin, 13 Mai '16, ora 17:00

Foarte fain review man! Cand l-am vazut, fugitiv, prima oara mi s-a parut interesanta ideea dar parca prea inestetic finalul - chiar nu aveam habar de variata/variantele diferite. Mi se pare tare si faptul ca a publicat si alte variante pe site- finut tipu' :).

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: [Review] Lego 21305 - Maze

Mesaj de thedutch21 » Vin, 13 Mai '16, ora 23:39

Pe Rebrickable au mai aparut cateva variante de labirinturi si, pe masura ce setul e cumparat de mai multa lume, presimt ca vor aparea si altele.
Intre timp am observat ca Jason a facut un easy-fix, cu piesele din set, pentru problema cu inclinarea inegala a ramelor: http://jkbrickworks.com/21305-maze-extra-tilt-tutorial.