[Review]Lego 10248 - Ferrari F40

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

[Review]Lego 10248 - Ferrari F40

Mesaj de thedutch21 » Mie, 11 Mai '16, ora 22:58

Cum nu ma atrage construitul cu piese "System" (City/Creator etc), nu prea cumparam seturi din aceste serii. In ultimul an insa am tot avut prin mana modele Ideas si am realizat ca si cu acest gen de piese (studded) tehnicile de construire pot fi solicitante si ingenioase.

Mare fan al industriei auto, nu puteam sa ratez setul ce reprezinta Ferrari F40. Multi "scoliti" in ale automobilelor spun ca acesta a fost printre ultimele masini pure, fara electronice, create pentru placerea condusului sportiv.

Daca pentru modelul real trebuie sa-ti vinzi cei 2 rinichi, ficatul, plamanii si sufletul pentru a-l putea detine, varianta Lego se gaseste din 2015 cam in toate magazinele ce au dreptul de a vinde seturi din seria Exclusive.
In cutia de dimensiuni medii, plina in proportie de 90%, se gasesc 8 pungi maricele si 2 manuale de instructiuni ambalate intr-o a 9a punga, alaturi de stickere. Pungile sunt numerotate in functie de manualul folosit pentru asamblarea pieselor din ele, respectiv cu 1 sau 2.
Imagine

Cutia am reusit sa o rup destul de urat cand am desfacut-o, asa ca sarim peste pozele ei :p

Avem numeroase piese noi, regasite doar in acest set. In primul rand parbrizu, ce are dimensiuni generoase:
Imagine

Apoi jantele cromate, "capacele" si cele 2 piese ce reprezinta B-Pillarul (rama lunetei):
Imagine

In cutie se mai gasesc si alte piese rare, atat ca forma, cat si in culoarea rosie, ce dau valoare setului.

Eram putin mai obosit cand am inceput sa construiesc frumusetea asta, asa c-am apreciat imediat faptul ca la fiecare etapa piesele montate erau evidentiate printr-un contur portocaliu.
Imagine

Acum stau si ma gandesc daca nu cumva Lego incearca prin aceste instructiuni sa vanda produse Exclusive si celor cu mai putina atentie la detalii, ori mai putini ani in buletin :)

Constructia incepe, cum era normal, cu sasiul. Sunt placut surprins de tehnica prin care s-a dat o latine impara bazei masinii cu ajutorul elementelor Technic (axuri si http://brickset.com/parts/4107826). Totodata Tile-urile 2x4 sunt utile mai tarziu, pentru a inchide/deschide usile pe suprafata lor.
Imagine

Urmeaza interiorul, cu detalii decente ce includ schimbator de viteze, frana de mana, pedale, volan si instrumente de bord. Aici mi-au atras atentia scaunele sport, foarte bine realizate:
Imagine

Apoi fantele de aer din spatele usilor sunt construite destul de interesant, cu o piesa ce eu n-am mai intalnit-o (http://brickset.com/parts/6057432):
Imagine

Ansamblul este montat la un unghi fata de caroserie, asa ca am avut dubii ca se va mentine intact in momentul cand voi manevra modelul final. Mai tarziu insa m-am lamurit ca nu va fi unul din elementele sensibile ce cad la cea mai fina atingere, deoarece este foarte bine ancorat in restul caroseriei.
Imagine

Este interesant faptul ca parbrizul, desi este cea mai mare piesa, se prinde numai de la baza sa. Partea superioara se "uneste" cu 4 cheeze slopes de 1x2 de pe acoperis, creand o inclinatie perfecta.
Imagine Imagine

Dezavantajul e ca modelul nu poate fi apucat de parbriz deoarece acesta se desprinde relativ usor.

Prima carticica de instructiuni e gata si am epuizat toate piesele din pungile numerotate cu 1. Rezultatul:
Imagine

Avem piese de rezerva suficiente, precum si un separator.

Al 2lea manual incepe cu motorul. Si aici tehnicile sunt interesante:
Imagine

Observ insa si un minus al instructiunilor: griul inchis se confunda usor cu negrul. Dupa ce am montat cateva piese negre in loc de gri, am invatat sa acord mai multa atentie acestui aspect.
Imagine

Nu as fi crezut ca niste pistoale arata asa bine drept galerii de evacuare, si ca un motor ce sta ascuns sub capota ar putea avea atatea detalii. In set sunt furnizati si suporti pentru acesta (2 plate-uri verzi 1x4), in cazul in care vreti sa-l scoateti pentru reparatii.
Imagine

Instructiunile ne indruma apoi pentru a crea capota motorului, cu stopuri si aripile rotilor posterioare:
Imagine

Design-ul capotei necesita putina indemanare si foloseste tehnici ce imi amintesc de creatiile lui Vit :)
Imagine Imagine

Mecanismul pentru deschiderea porbagajului (care se afla in fata la acest model) nu este spectaculos, dar necesita si el putina atentie.
Imagine

Stickerele de pe bara frontala, desi sunt centrate pe piese, nu creaza o linie neagra continua, cum m-as fi asteptat. Acest aspect contrazice parca detaliile si atentia acordate design-ului pana acum.
Imagine

Mai folosim putin niste tehnici 'a al Vit si e gata botul masinii!
Imagine

Am ramas cu un sticker in plus si sunt putin nedumerit de ce. Poate este alternativ la vre-unul pe care deja l-am montat? :p
Imagine

Dupa cateva ore, rezultatul este pe masura asteptarilor mele:
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Ca design as putea reprosa doar faptul ca este putin mai scurt si mai inalt decat varianta reala. Sau poate are nevoie doar de niste roti mai mari... In rest arata splendid si pastreaza multe detalii de la modelul pe care il reprezinta.
Functii nu sunt multe. Usile, capota motorului si portbagajul se pot deschide. Farurile sunt escamotabile, dar prefer modelul cu "ochii" inchisi. Era de preferat o directie pentru puntea fata, dar aripile ar fi trebuit marite, stricandu-se design-ul.

Pe scurt, 10248 este un set frumos, interesant de construit si chiar solicitant in unele locuri.
Nu-mi plac "bibelourile" si piesele mi-ar fi utile in MOCuri, dar modelul arata asa bine incat m-am decis sa nu-l demontez. Menirea lui este de a sta intr-o vitrina, alaturi de celelelte masini din seria Creator ;)

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: [Review]Lego 10248 - Ferrari F40

Mesaj de iuliand » Joi, 12 Mai '16, ora 12:08

Super! Review reusit la un set excelent.
Mi-ai facut pofta sa-l fac. Eu stau cu el sigilat si ma uit la cutie asteptand o zi cu soare cand o sa am liniste si timp sa-l fac. E clar, trebuie sa trimit copiii intr-o tabara, sau macar la bunica...

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: [Review]Lego 10248 - Ferrari F40

Mesaj de braker23 » Joi, 12 Mai '16, ora 12:59

Fain review, imi place cum arata si ce piese faine contine, mersi frumos :)