[Review]Lamborghini Gallardo LP 570-4 Super Trofeo Stradale

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Project under construction

Mesaj de iuliand » Vin, 11 Martie '16, ora 16:37

thedutch21 scrie:
iuliand scrie:Gallardo LP 570-4 Super Trofeo Stradale
Ala-i! Ma gandesc ca ai gasit si varianta Lego ce o construiesc.

...
A, nu! Eu sincer credeam ca e creatia ta pe genunchi, de aia ziceam ca abia astept sa vad cum o sa faci caroseria. Daca-i un MOC deja conceput, baga un link sa ne clatim si noi ochii in avans :)

Nu a fost chiar asa de greu de ghicit. Din clipa in care ai pus poza cu bara fata nu prea putea fi decat un Lambo. Apoi pentru model m-am uitat la spate unde aveai esapamentele pe laterala si nu pe centru, iar combinatia asta fata spate e intalnita doar la Gallardo. Apoi un simplu search in google a relevat modelul rosu cu praguri negre si "cioc" rosu ca fiind Trofeo Stradale. Apoi faptul ca e awd si motor v10 sincer au cam fost indicii in plus... :)

edit: Am citit pe diagonala primul post si am ratat partea cu pus labuta pe instructiuni, deh, mi-au furat ochii pozele. Asa se explica ca am crezut ca e creatia ta.

edit2: Asta-i?

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Project under construction

Mesaj de thedutch21 » Vin, 11 Martie '16, ora 17:58

@iulian: dap! ala-i! :)
le "cam" ai cu supercarurile!

am ales sa fac varianta asta pt ca are un design f reusit (chiar mai bun decat cele de la crowkillers), iar nr de piese e rezonabil (sub 2000).

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Project under construction

Mesaj de iuliand » Sâm, 12 Martie '16, ora 10:08

Foarte fain modelul. Abia astept sa-l finalizezi sa ne spui si parerea ta despre el, adica un mic review. Sa mai pui si poze pe parcursul constructiei. Imi place sa vad cum se "formeaza".

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Project under construction

Mesaj de thedutch21 » Sâm, 12 Martie '16, ora 17:36

Aseara mi-am facut ceva mai mult timp pt statul cu mainile in Lego si am reusit sa termin Lambo-ul. A trebuit sa improvizez in unele locuri pentru ca aveam piesele blocate in alte modele, dar exteriorul a iesit 99% ca cel din instructiuni. La caroserie a trebuit sa folosesc 2 paneluri de la 8048 - set luat pe vremea cand inca lipeam stickere pe Lego - asa ca designul final al "taurasului" rosu a avut putin de suferit din cauza lor.
Imagine20160312_142754 by P. Stefan
A se remarca stickerul cu "V4 power", pus pe un V10. Si cand ma gandesc ca la rromanasi tendinta e invers (stickere M Power pe BMW 316d sau alte exemple de genul).
Imagine20160312_143319 by P. Stefan

Acest model e primul supercar (neoficial) pe care il construiesc si m-a ajutat cu multe idei legate de creearea unghiurilor si formelor unei caroserii din Technic. Recunosc ca am fost dezamagit de cateva lucruri tehnice de care nu s-a tinut cont, dar si asa, modelul imi place f mult si sunt convins ca dupa ce comand cele 4 paneluri rosii fara stickere, va arata si mai bine.

Ca tot vorbeam de detalii tehnice, pe scurt, masina e un 4WD cu 3 diferentiale (1 central si cate unul pe fiecare punte), motor fake V10, volan activ si suspensie independenta. De "play-abilitate" se ocupa 2 motoare L (demultiplicate 1:1.96), un Servo si un BBox mic. In plus, usile, capota motorului si cea din fata se pot actiona manual.
Incercand sa vad cum trece peste obstacole, cardanul ce furnizeaza puterea puntii spate a iesit din rotita diferentialului central. Analizand putin situatia mi-am dat seama ca asta e de fapt un feature (tind sa cred ca era planuit) deoarece s-a folosit un ax mai special (http://rebrickable.com/parts/99008) ce permite cardanului sa gliseze, lasand masina in Neutru. Astfel modelul poate fi manevrat fata-spate fara a afecta cele 2 L-uri.

Imagine20160312_143330 by P. Stefan
Masina are intre 1.5 - 2kg (n-am reusit s-o cantaresc exact) fara baterii, iar diferentialele ingreuneaza deplasarea prin frecarile din angrenaje. E usor de dedus deci ca modelul este cam submotorizat. Nu i-ar strica nici o sursa mai serioasa de putere (Bbox mare), insa nu prea este loc in design fara modificari majore. Ca sa va dati seama cum ruleaza "vitezomana", aveti un filmulet aici:
Imagine20160312_144702 by P. Stefan

Si acum sa trecem la partea frumoasa si motivul pt care am construit acest MOC (sau sa-i zic SEC - someone else's creation?): design-ul! Partea frontala e superba, bine proportionata si nervoasa rau. Farurile sunt mult mai simple, dar mai aspectoase decat alte variante Technic de Gallardo.
Imagine20160312_143440 by P. Stefan

Combinatia de culori rosu-negru e reprezentativa modelului Gallardo LP 570-4 Super Trofeo Stradale si da bine si in varianta Lego. Am analizat si varianta celor de la Crowkillers pt un Gallardo standard (http://www.crowkillers.com/model.php?model=gallardo), iar Artemy Zotov (creatorul variantei construite de mine) pare ca s-a inspirat de acolo, insa a imbunatatit in mare parte designul si in plus a adaugat PFuri.

In spate apreciez ca s-a creat un unghi la partea de sub faruri (spre deosebire de modelul Crowkillers, carte e plat). Apoi eleronul este destul de bine incorporat, dar preferam sa poata fi retras ori ajustat (nici pe modelul real nu e posibil asa ceva). Mofturi! Stiu! :)
Imagine20160312_143718 by P. Stefan

Capota motorului a avut parte de ceva mai multa atentie, iar rezultatul este pe masura:
Imagine20160312_144552 by P. Stefan
V10-le e ascuns si nu se arata decat putin. Asta e un lucru bun, pentru ca daca s-ar vedea mai multe sub capota, ar sari in ochi si Bbox-ul plasat imediat langa motor.
Imagine20160312_144549 by P. Stefan

Interiorul este si el reusit. Rotatia volanului este multiplicata de la Servo. Asta il face sa se roteasca cam de 1.5 ori, in timp ce servo-ul face doar 90 grade. S-a creat si un mic cluster ascuns in spatele volanului - dragut, dar nu extraordinar. Scaunele racing sunt bine proportionatecu restul interiorului si ies in evidenta prin aceeasi combinatie de culori ca restul masinii.
Imagine20160312_143703 by P. Stefan

Am si o mica obiectie legata de design: aripile din spate nu respecta asa bine formele modelului real. Aici cred ca cei de la Crowkillers au facut o treaba mai buna. Bineintele, privit din anumite unghuri, se mai observa si unele spatii goale - tipic pt creatii din Technic.
Imagine20160312_142911 by P. Stefan

Modelul este impunator si foarte aspectuos. Ca sa va dati seama de proportii, l-am pozat langa 42030:
Imagine20160312_154906 by P. Stefan
Nu l-as numi "bun de joaca" pentru ca, desi are PF, parca e mai rapid cand sta decat atunci cand isi chinuie L-urile incercand sa se deplaseze. Sau poate m-am obisnuit eu cu viteza de la Trophy Truck-urile construite in ultima vreme...

Legat de instructiuni, momentan nu se gasesc gratis pe net si nici n-as recomanda unui incepator in ale Technic-ului sa le achizitioneze. Sunt imagini, precum cele de la Madoca, insa mai putin explicite. Unele etape sunt sarite si trebuie sa ai ochi ageri pentru a nu uita sa pui cate o piesa pe undeva.

Sunt foarte incantat de "masinuta" si ma bucur ca am reusit s-o construiesc. Am invatat si eu cate ceva despre design si cum ar trebui sa arate un model Technic. Nu eram fan supercaruri, dar cred ca voi mai construi si altele.



Am pus pe flikr mai multe poze. "Frunzariti" voi pe acolo! :)
Ultima oară modificat Dum, 13 Martie '16, ora 10:13 de către thedutch21, modificat de 3 ori în total.

Avatar utilizator
Matei_B
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 843
Membru din: Joi, 11 Februarie '16, ora 21:34
Judet: Iasi
Localitate: Iasi

Re: Lamborghini Gallardo LP 570-4 Super Trofeo Stradale

Mesaj de Matei_B » Sâm, 12 Martie '16, ora 20:28

8) Gata! stiu ce masina fac 8)

TheFanOfLego
guraliv
guraliv
Mesaje: 123
Membru din: Mar, 14 Aprilie '15, ora 12:59
Judet: Bucuresti
Localitate: Sector 2

Re: Lamborghini Gallardo LP 570-4 Super Trofeo Stradale

Mesaj de TheFanOfLego » Sâm, 12 Martie '16, ora 21:34

Ma intreb cum ar arata cu caroseria pictata custom in culori mate.

[flickr]ImagineParis_Motor_Show_2012_(8065418778) (1) by Mihai Zaim, su Flickr[/flickr]

Avatar utilizator
talex
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1353
Membru din: Mie, 14 Mai '14, ora 05:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lamborghini Gallardo LP 570-4 Super Trofeo Stradale

Mesaj de talex » Dum, 13 Martie '16, ora 01:59

Ce frumos ti-a iesit Stefane, super!
Follow the LEGO Batman adventures: http://instagram.com/alexnocturnal

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: Lamborghini Gallardo LP 570-4 Super Trofeo Stradale

Mesaj de lapsanszkitamas » Dum, 13 Martie '16, ora 04:16

Oare cu 2 XLuri ...
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Lamborghini Gallardo LP 570-4 Super Trofeo Stradale

Mesaj de thedutch21 » Dum, 13 Martie '16, ora 07:51

lapsanszkitamas scrie:Oare cu 2 XLuri ...
Ar merge si mai incet :))
Nu-i asa grav cu L-urile, cat faptul ca e alimentat de la BBox mic, din care acumulatorii mei AAA isi dau duhul repede.

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: [Review]Lamborghini Gallardo LP 570-4 Super Trofeo Stradale

Mesaj de iuliand » Dum, 13 Martie '16, ora 15:52

Foarte foarte frumos! Salivez pe tastatura. Mi-ar placea sa imi exersez labele paroase construind un asemenea model.
Intradevar, pare mai lent decat te-ai astepta sa fie cand il vezi, dar nu e chiar asa o mare problema daca ti-l imaginezi ca isi cauta locul de parcare... :p

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: [Review]Lamborghini Gallardo LP 570-4 Super Trofeo Stradale

Mesaj de thedutch21 » Dum, 13 Martie '16, ora 18:53

Am incarcat acumulatorii si parca se misca mai bine:
Imagine20160313_134842 by P. Stefan