[Review]Lego moon buggy (6516 vs 30315)

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

[Review]Lego moon buggy (6516 vs 30315)

Mesaj de thedutch21 » Lun, 22 Februarie '16, ora 22:22

In urma cu vreo 20 de ani, de Craciun, primeam pe langa traditionalele fructe de sezon (a.k.a. portocale :)) ) primul meu set Lego: 6516 "Moon Walker". Primul contact cu astfel de jucarii, extaz maxim... lacrimi multe pt alte seturi, doar ca vremurile si bugetul nu ajutau in sensul asta. Undeva prin adolescenta m-am despartit de putinele seturi System adunate...

Acum vreo 4 ani, cand m-a luat febra Lego mai seios, in special pe Technic, am dat peste vechiul 6516 in timp ce cautam niste piese pe Bricklink. L-am comandat imediat, platind vreo 2 euro pe set (cu instructiuni si cutie) si 4 pe transport :P N-a fost cea mai inspirata decizie dpv financiar, dar nu mai conta. Mi-am amintit de orele cat am stat sa analizez modelele alternative de pe spatele cutiei (pe atunci nu existau instructiuni pt b-models), de micro MOCurile pe care le incropeam din cele 24 piese si mi-am dat seama ca m-a invatat sa gandesc, sa gasesc solutii, sa inventez...
Imagine

Azi am trecut pe la standul de ziare si am luat impreuna cu Gazeta Sporturilor varianta noua a acestui set: 30315-1 "Space Utility Vehicle". Stiam ca se vinde la polybag, dar nu am realizat pana acum ca nu are nici o idee (nu neaparat instructiune) pt modele alternative. Win pt inginerii Lego, care nu si-au mai batut capul cu asa ceva. Lose pt copiii cu mai putina imaginatie.
Imagine

Piesele sunt mai multe (38), mai mari, cum de altfel este si toata masinuta comparata cu strabunica ei. Instructiunile sunt tot pe o hartie impachetata, dar mai colorata decat la modelul vechi. Probabil ia mai repede ochii copiilor... sau poate doar s-a ieftinit cerneala intre timp.

Punandu-le una langa alta, am realizat ca s-a progresat mult cu detaliile pieselor.
Imagine

Din pacate (parerea mea) acum nu mai e nevoie sa creezi o forma anume din mai multe piese, ci poti gasi o piesa gata facuta pentru ce ai nevoie (de exemplu capota si aripile masinilor). Lucru bun pentru detalii si design, dar mai putin bun pentru creativitate.

In fine... revenind la cele 2 masinute, pot spune ca fiecare are si bune si rele. Modelul nou are parca mai multe detalii, este mai aproape de realitate ca design si clar se impune la prima vedere. Dezavantajele apar la o analiza mai amanuntita. Antena spate este foarte mare si nu are nici un sistem de pliere. Farul din dreapta soferului, desi atractiv, devine enervant pentru ca nici el nu se poate plia si obtureaza vizibilitatea soferului (aici am gandit ca un politist :) ).
Imagine

Casca soferului e de fapt un costum cu totul (aminteste de Starcraft). Recunosc ca imi place mai mult decat cel vechi, desi as putea fi carcotas amintind ca viziera nu se poate ridica. Evolutia pieselor (de fapt a matritelor) isi spune cuvantul. Jantele rotilor sunt si ele mai aproape de varianta reala, mai mari comparativ cu masina si fara spitele prezente pe modelul vechi.
Imagine

Revenind la batranelul 6516, parca acum il vad mai gol, mai simplu... Dar totusi este mai "playable" decat cel nou, pentru ca radarul din dreapta soferului este portabil, ajutand exploratorul sa... exploreze :) suprafata Lunei (sau a studiourilor Hollywood, dupa unele teorii).
Imagine

Antena din spatele masinii parca nu e asa incomoda cand manevrez modelul, desi nici aceasta nu se pliaza (nici nu e nevoie). Imi place ca viziera castii este de un auriu metalizat lucios si se poate ridica. Desi ii acord un plus pt microfonul pictat, detaliile fetei minifigurinei sunt mai slabe calitativ. Rezervoarele din spate imi amintesc mai mult de un scafandru decat de un astronaut.
Imagine

Ii las pe cei doi astronauti sa exploreze lumi noi si trag cateva concluzii.
Imagine

Desi nu arata extraordinar, la mine setul 6516 sta pe post de bibelou. Realizez ca locul lui e de fapt in mainile unui copil dornic sa se joace cu el, sa petreaca ore incercand a construi ceva nou, sa-si dezvolte imaginatia cu ajutorul Lego. L-as putea inlocui cu setul nou, mai frumos si mai impunator, dar il tin pentru a-mi aminti de acel copil...

Cred ca acum 2 decenii Lego producea modele bune de joaca, in timp ce azi le face mai mult pt a arata bine si pentru a fi colectionate. Politica "more/bigger is better" s-a aplicat si aici. Apar modele City tot mai mari, mai frumoase, mai colorate... dar parca mai putin educative.
Ultima oară modificat Dum, 04 Septembrie '16, ora 18:02 de către thedutch21, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
talex
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1353
Membru din: Mie, 14 Mai '14, ora 05:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: [Review]Lego moon buggy (6516 vs 30315)

Mesaj de talex » Mar, 23 Februarie '16, ora 00:21

Foarte frumos reviewul, mai ca ma faci sa imi para rau ca nu mi-am luat azi si eu setul, chiar ma gandisem mult la el, dar pana la urma am renuntat ca mi-a fost teama sa nu intru intr-o tema noua si sa vreau mai multe dupa.

Buna observatia cu directia noua, sunt de acord cu tine. Pe de alta parte cred ca inteleg si de ce o fac, copii de azi au mai multe tentatii (sau mai degraba una dar care se manifesta in multe forme - tehnologia) si in incercarea de a-i atrage si a-i tine inca in priza fac modelele cat mai atractive, cat mai detaliate, cat mai mari si colorate, pentru a reduce din discrepanta dintre plastic si tehnologia de azi. Iti dau dreptate ca poate e un minus pentru creativitate desi observ si ca tind sa evolueze diferit, accesul asta la tehnologie deschizandu-le altfel parca mintile comparativ cu copilariile noastre.

Inca o data, mi-a facut placere sa citesc reviewul si multumesc pentru testul comparativ! :D
Follow the LEGO Batman adventures: http://instagram.com/alexnocturnal

Avatar utilizator
duhu20
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 306
Membru din: Sâm, 21 Noiembrie '15, ora 19:37
Localitate: Baia Mare

Re: [Review]Lego moon buggy (6516 vs 30315)

Mesaj de duhu20 » Mar, 23 Februarie '16, ora 00:35

l-am luat si eu azi cu gazeta setul City 30315-1 "Space Utility Vehicle" si spre uimirea mea ca si o completare la review dupa ce l-am construit nu a ramas nici macar o piesa in +

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: [Review]Lego moon buggy (6516 vs 30315)

Mesaj de iuliand » Mar, 23 Februarie '16, ora 01:10

Whow... cata review-ul pt un polybag :D
Fain review, cu tente nostalgice.

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: [Review]Lego moon buggy (6516 vs 30315)

Mesaj de thedutch21 » Mar, 23 Februarie '16, ora 07:53

@ iulian: nostalgia e singurul motiv pt care am luat seturile astea. Nu ma atrage deloc tema City. Poate un pic trenurile, dar ma abtin de la a cumpara asa ceva :) (buget reasons)

@talex: inteleg ca au concurenta din partea tehnologiei digitale, dar n-ar fi rau sa promoveze mai mult combinarea lor (cu ajutorul LDD) si dobandirea altor genuri de skill-uri (design grafic), utile in zilele noastre.
Ultima oară modificat Mar, 23 Februarie '16, ora 10:24 de către thedutch21, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4865
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: [Review]Lego moon buggy (6516 vs 30315)

Mesaj de lapsanszkitamas » Mar, 23 Februarie '16, ora 09:14

Nah, LEGO a executat LDD in favoarea LEGO Dimenshits si alte proiecte retardate
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
talex
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1353
Membru din: Mie, 14 Mai '14, ora 05:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: [Review]Lego moon buggy (6516 vs 30315)

Mesaj de talex » Mar, 23 Februarie '16, ora 18:53

Mda, ar putea @thedutch21 desi poate considera ca nu e destul de interactiv si atragator pentru copii?
Follow the LEGO Batman adventures: http://instagram.com/alexnocturnal

Avatar utilizator
ArminNaghii
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 420
Membru din: Vin, 18 Septembrie '15, ora 17:37
Localitate: Satu Mare/Cluj-Napoca

Re: [Review]Lego moon buggy (6516 vs 30315)

Mesaj de ArminNaghii » Mar, 23 Februarie '16, ora 21:12

Frumoasa comparatie. Si mie mi-a amintit de copilarie. Eu cred ca aveam varianta "fake" a setului (nu cred ca ai mei stiau care ii diferenta) si mie imi pare rau ca Lego nu mai vine cu constructii alternative unele sunt chiar reusite.

tlg2014
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 489
Membru din: Joi, 14 August '14, ora 16:32
Judet: Cluj

Re: [Review]Lego moon buggy (6516 vs 30315)

Mesaj de tlg2014 » Mie, 24 Februarie '16, ora 12:56

Nostalgia bat-o vina. Imi placea Lego space in "tinerete" - aveam 2 seturi mici + ceva pliante pentru modelele mari din serie.
Intr-o zi, candva, musai tre sa imi iau un 6990 desi preturile sunt mari.

Avatar utilizator
ArminNaghii
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 420
Membru din: Vin, 18 Septembrie '15, ora 17:37
Localitate: Satu Mare/Cluj-Napoca

Re: [Review]Lego moon buggy (6516 vs 30315)

Mesaj de ArminNaghii » Mie, 24 Februarie '16, ora 15:52

Wow! Si eu stateam si "salivam" pe pliante si revistele de la quele sau cum se numea reviata de publicitate de unde se puteau comanda seturi Lego. Cele cu pirati ma dadeau gata.

Avatar utilizator
talex
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1353
Membru din: Mie, 14 Mai '14, ora 05:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: [Review]Lego moon buggy (6516 vs 30315)

Mesaj de talex » Mie, 24 Februarie '16, ora 16:02

@tlg2014 deci nu sunt singurul care a spart gheata cu Space?! :D Si eu imi aduc aminte asa mega vag de ceva set space ca fiind primul. Sau bucati dintr-unul, imi aduc aminte cat de tare ma fascina casca astronautului hahaha :D
Follow the LEGO Batman adventures: http://instagram.com/alexnocturnal

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: [Review]Lego moon buggy (6516 vs 30315)

Mesaj de thedutch21 » Mie, 24 Februarie '16, ora 21:24

ArminNaghii scrie:Wow! Si eu stateam si "salivam" pe pliante si revistele de la quele sau cum se numea reviata de publicitate de unde se puteau comanda seturi Lego. Cele cu pirati ma dadeau gata.

Da, da! Quelle... ma deprima revista aia! :))
Imi amintesc ca in seturi erau inainte si niste pliante cu produse Lego, pe langa foile cu instructiuni. In seturile maricele (din ce am vazut la altii - eu nu puneam mana pe asa ceva :p ) se primeau chiar cataloage mari, cum se gasesc acum in magazine. Vad ca si la asta au renuntat. Probabil e mai ieftin online, sau cateva exemple la sfarsitul carticelelor de instructiuni :)

Avatar utilizator
ArminNaghii
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 420
Membru din: Vin, 18 Septembrie '15, ora 17:37
Localitate: Satu Mare/Cluj-Napoca

Re: [Review]Lego moon buggy (6516 vs 30315)

Mesaj de ArminNaghii » Mie, 24 Februarie '16, ora 21:53

Da nici eu nu ma bucuram de asa ceva. Imi bucuram doar ochii admirand seturile lucru care si acum la 20 de ani inca se intampla,din pacate.

Avatar utilizator
ArminNaghii
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 420
Membru din: Vin, 18 Septembrie '15, ora 17:37
Localitate: Satu Mare/Cluj-Napoca

Re: [Review]Lego moon buggy (6516 vs 30315)

Mesaj de ArminNaghii » Joi, 25 Februarie '16, ora 18:31

Pentru ca tot am fost loviti de nostalgie.
https://www.youtube.com/watch?v=vxlUFzErVkI

Avatar utilizator
talex
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1353
Membru din: Mie, 14 Mai '14, ora 05:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: [Review]Lego moon buggy (6516 vs 30315)

Mesaj de talex » Vin, 26 Februarie '16, ora 02:23

Follow the LEGO Batman adventures: http://instagram.com/alexnocturnal