[Review]Lego Technic 42048: Race Kart

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

[Review]Lego Technic 42048: Race Kart

Mesaj de thedutch21 » Mie, 10 Februarie '16, ora 21:56

Weekendul trecut am vazut pe rafturi la Auchan doua seturi la preturi bunicele (42048 -118ron si 42045 -66ron) si, cum nu aveam nimic cumparat de pe 2016, am zis sa le iau. La 42045 s-au grabit "altii" (Atu88) sa il monteze si sa traga un review, asa ca eu am ramas cu 42048.

Cutia setului este mai mica decat ma asteptam la cele ~345 piese, dar plina ochi si ceva mai groasa decat cele folosite pana acum.
Imagine Imagine

Pe fata apare modelul principal, cu functia de baza (cutia de viteze), iar pe spate troneaza modelul alternativ, in toata hidosenia lui. Cred ca se doreste a fi o masina de formula 3, dar nu imi dau seama. Au insistat sa puna si carticica de instructiuni pt el, dar n-o sa ma ating de ea.
Imagine

Din acest set m-am ales cu 2 modele de axuri "noi", desi nu sunt foarte innebunit dupa culoarea lor.
Nu am priceput de ce acum axurile de 4 sunt rosii, iar cele de 5 sunt portocalii. Pe langa aceste 2 piese "noi" (insist), avem si 2 paneluri drepte subtiri gri inchis (cred ca e culoare noua pt ele), precum si 4 paneluri curbate mov. Nu le prevad vreo intrebuintare in curand, dar sunt bune la colectie. Cel mai mult m-au incantat insa Beam-urile de 3 metalizate (2 buc).
Imagine

Si am inceput constructia prin montarea unui sasiu destul de rigid. In partea din spate a acestuia se gaseste "cutia de viteze", care este foarte simpla si eficienta. Noile piese pentru selectarea functiilor (http://brickset.com/parts/6100931 si http://brickset.com/parts/6100932) nu mai sar din viteza la cupluri mari. Pe axul rotilor este montat un selector cu 2 roti dintate. De la ele, puterea e transmisa in 2 rapoarte: 2:1 si 1:1.5.
Imagine Imagine

Directia este si ea incorporata in sasiu si am apreciat faptul ca are un design asemanator (si simplu) cu cel de la carturile reale. Din pacate nu este asa de eficient. Piesa care trebuie sa miste cremaliera poate ramane blocata la capat de cursa daca rotile intampina un obstacol cat sunt virate.
Imagine Imagine

-50 puncte pentru inginerii Lego !!!

In fine, trec (cu greu) peste aceasta scapare in design si montez un scaun racing bine realizat, mai pun cateva paneluri si... gata cartul!
Imagine

La final observ ca volanul este un pic cam mare; de fapt e mai mare si decat rotile. Nu-mi amintesc exact care e raportul intre roti si volan la carturile adevarate, dar am o sesiune de karting programata in curand si ma lamuresc ;)
Ma fac ca nu observ ditamai parghia (http://brickset.com/parts/4141300 - folosita la selectarea vitezelor) lasata la vedere pe partea dreapta a motorului si apreciez cele 2 pedale realiste, create din Beam-urile argintii. De altfel si detaliile motorului monocilindru ma atrag.

Apoi incep sa ma joc putin cu masinuta si iarasi imi sare mustarul pe amarata aia de directie care, nu numai ca ramane blocata cand lovveste obstacole, dar nici nu are cursa mare. Ca sa fie si mai rau, faptul ca pe spate rotile sunt cuplate fara diferential, transforma cartul meu intr-un fel de drag racer, ce nu stie merge decat drept.
Lego incearca sa-mi distraga atentia de la directia gandita prost cu un demo pe ultima pagina a manualului de instructiuni, despre cum ar trebui folosita cutia de viteze. Degeaba! Nu va iert!
Imagine

Desi apreciez cutia de viteze si eficienta ei, nu-mi amintesc sa fi condus vreodata un cart ce avea asa ceva (fie ele si doar 2 viteze).

Acest set era speranta mea in materie de Technic in prina jumatate a lui 2016. Culorile nu mi-au placut din start, dar speram sa fie unul din acele seturi mici si pline de functii, cum au fost 42032, 42004 sau 8047. Lego a lasat insa bunatatile pe a 2a jumatate a anului, desi nu vad un set mic si interesant nici pe acolo :(

tlg2014
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 489
Membru din: Joi, 14 August '14, ora 16:32
Judet: Cluj

Re: [Review]Lego Technic 42048: Race Kart

Mesaj de tlg2014 » Joi, 11 Februarie '16, ora 18:05

Foarte fain review. Inca nu am ajuns pe la Auchan sa ma investesc si eu :(

Avatar utilizator
Matei_B
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 843
Membru din: Joi, 11 Februarie '16, ora 21:34
Judet: Iasi
Localitate: Iasi

Re: [Review]Lego Technic 42048: Race Kart

Mesaj de Matei_B » Vin, 12 Februarie '16, ora 23:03

sau ca 9391, un set superb!

Avatar utilizator
david03
guraliv
guraliv
Mesaje: 165
Membru din: Mar, 19 Mai '15, ora 08:11
Localitate: Baia mare
Contact:

Re: [Review]Lego Technic 42048: Race Kart

Mesaj de david03 » Sâm, 13 Februarie '16, ora 21:00

Foarte tare review.Mersi de el.Acum si eu mi-as lua unul.
Best life with Lego!!!Don't try to change this lifestyle!!! :D

paranoia
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 336
Membru din: Joi, 09 August '12, ora 17:08
Localitate: Bucuresti

Re: [Review]Lego Technic 42048: Race Kart

Mesaj de paranoia » Lun, 07 Martie '16, ora 11:30

https://www.youtube.com/watch?v=oEpsF-Gnaxs
Se pare ca exista si exemplare care au schimbator de viteze.

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: [Review]Lego Technic 42048: Race Kart

Mesaj de thedutch21 » Lun, 07 Martie '16, ora 12:06

paranoia scrie:https://www.youtube.com/watch?v=oEpsF-Gnaxs
Se pare ca exista si exemplare care au schimbator de viteze.
apparently so! tipul prinde 100mph (160kph) in chestia aia - senzatii tari!
din cate observ are vreo 4 viteze, nu 2 ca omologul din Lego.

paranoia
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 336
Membru din: Joi, 09 August '12, ora 17:08
Localitate: Bucuresti

Re: [Review]Lego Technic 42048: Race Kart

Mesaj de paranoia » Joi, 10 Martie '16, ora 09:20

Dupa 2 saptamani in care pustiul meu si-a facut de cap cu piesele, am reusit sa il fac impreuna cu el. Ce pot spune diferit fata de cele mai sus este ca directia merge perfect, nu s-a blocat niciodata si pustiul (5 ani) l-a frecat toata seara. Singurul lucru care nu imi place este volanul, prea mare, dar nu stiu daca exista un volan mai mic (nici sa fie prea mic) care putea fi pus si poate Lego nu a vrut sa mai creeze inca un reper special pt acest set. Din punctul meu de vedere, dimensiunile sunt cele ideale ca un copil sa se joace cu setul.

paranoia
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 336
Membru din: Joi, 09 August '12, ora 17:08
Localitate: Bucuresti

Re: [Review]Lego Technic 42048: Race Kart

Mesaj de paranoia » Mie, 16 Martie '16, ora 06:49

Ai uitat sa pui 2 piese care limiteaza directia. Este vorba de 2 pini negri cu cap rotund. De aceea se blocheaza. Pagina 7, pasul 4.

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: [Review]Lego Technic 42048: Race Kart

Mesaj de thedutch21 » Mie, 16 Martie '16, ora 10:00

paranoia scrie:Ai uitat sa pui 2 piese care limiteaza directia. Este vorba de 2 pini negri cu cap rotund. De aceea se blocheaza.
Asa se pare! Partea "faina" e ca nu mi-au ramas pe plus cei 2 pini de care vorbesti (decat unul, care mi s-ar parea normal), altfel ma prindeam ca ceva n-am pus la un moment dat. Nush ce concluzie sa trag de aici. Poate le-am montat pe altundeva? N-ar fi nici primul set cumparat la care sa-mi lipseasca piese :(