[Review]Lego 21108 Ghostbusters Ecto-1

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

[Review]Lego 21108 Ghostbusters Ecto-1

Mesaj de thedutch21 » Joi, 07 Ianuarie '16, ora 21:11

Indiferent daca te-ai nascut in anii '80, '90, sau chiar si dupa, sigur ai auzit de Ghostbusters (cei care n-ati auzit, treceti la colt!). Stiti voi... tipii aia amuzanti care s-au gandit sa faca o afacere din vanatoarea de fantome. In 2014 s-au implinit 30 de ani de la debutul filmului, iar cu ajutorul proiectului Lego Ideas, s-a creat un omagiu in cinstea celor 4 "curajosi" din New York.

Setul contine 563 de piese si se anunta interesant inca din momentul cand vezi cutia. Aceasta prezinta pe 2 margini marcaje negru-galbene ce indica pericolul, asemanatoare celor de pe gadgetul folosit de vanatori pentru a prinde fantomele. As fi preferat aici daca toate muchiile cutiei erau marcate, dar merge si asa! Pe spatele cutiei ne sunt prezentati baietii in actiune, alaturi de alte cateva feature-uri ale masinii. Sa nu uit... ca si la Exo-Suit (si cred ca toate seturile din seria Ideas), cutie este neagra pe interior. Love this! :D
Imagine

Carticica de instructiuni are prima si ultima pagina din carton mai gros - un fel de coperta! In primele file ne sunt date cateva detalii legate de masina din film: aceasta initial s-a dorit a fi neagra, dar semana prea mult cu un dric :)) si atunci producatorii au decis sa mearga pe varianta de ambulanta alba.
Imagine

Apoi vine partea mea preferata: constructia minifigurinelor. Trunchiurile lor au inscriptionate initialele protagonistilor din film, asadar asocierea necesita putina atentie.
Imagine

Dupa vreo 30minute (!!) si ceva munca migaloasa, avem 4 minifigurine inarmate sa ia la tranta orice fantoma, precum si un stand superb:
Imagine Imagine

Standul duce cu gandul la mister si pericol, avand acelasi marcaj negru-galben ca pe cutie, precum si sigla vanatorilor de fantome, printata! (se pare ca aceasta piesa e disponibila doar in setul asta). Totul este cool si cei 4 sunt prezentati gata de actiune... sau nu?
Imagine

De obicei nu ma atrag minifigurinele, dar acestea m-au impresionat prin detalii si m-am amuzat grozav cand am vazut fetele alternative.

Constructia masinii pare banala la inceput. In plus, am gasit o piesa (http://brickset.com/parts/6079461) care nu inteleg de ce a fost folosita. Initial pare a avea un rol, dar apoi e acoperita complet de 2 piese 2/6.
Imagine Imagine

Ca sa mai treaca monotonia, pe unele paginii ale manualului de instructiuni apar replici amuzante ale personajelor din film:
Imagine

Treburile se complica atunci cand se trece la exteriorul masinii. Constructia se face mai mult pe orizontala, iar combinatiile de culori ale pieselor ajuta la realizarea formelor interesante ale ghostmobilului. Nu avem stickere in acest set! Doar 4 piese au sigla Ghostbusters imprimata.
Geamurile laterale sunt montate ingenios pentru a realiza un unghi fata de caroserie.
Imagine

Acoperisul este atat de detaliat si "inghite' atat de multe piese incat incepi sa crezi ca te-ai apucat sa construiesti un model independent :)
Imagine

In final totul se imbina frumos, rezultand binecunoscuta Ecto-1, incarcata cu echipamente bune la vanatoarea fantomelor:
Imagine Imagine Imagine

Piesele de rezerva sunt numeroase si unele chiar rare, gri-cromat, mai greu de inlocuit in cazul in care s-ar pierde. Printre ele regasim si un brick separator, bun pt eventualele viitoare concursuri :D (Bricky, esti acolo? :)) )

Setul este destinat in special expunerii, neavand prea multe functii (invartitul rotilor se pune?). Pentru ca in masina incap 3 minifigurine, este totusi bun si de joaca; asigurati-va doar ca prichindeii vad filmul si vor prinde drag instant de Ecto-1.
Ultima oară modificat Vin, 08 Ianuarie '16, ora 14:37 de către thedutch21, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
ArminNaghii
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 420
Membru din: Vin, 18 Septembrie '15, ora 17:37
Localitate: Satu Mare/Cluj-Napoca

Re: [Review]Lego 21108 Ghostbusters Ecto-1

Mesaj de ArminNaghii » Joi, 07 Ianuarie '16, ora 22:22

Felicitari pentru achizite.Foarte frumos set-ul. Foarte interesant modul de realizare a geamurilor separate intr-adevar.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: [Review]Lego 21108 Ghostbusters Ecto-1

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 08 Ianuarie '16, ora 11:02

Fain review! Mai multe nu pot spune ca n-am vazut filmul niciodata. Apropo, uita-te un pic la semnatura mea si vei invata cum sa faci urmatorul review si mai interesant (spoiler: poze in text) ;)
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: [Review]Lego 21108 Ghostbusters Ecto-1

Mesaj de braker23 » Vin, 08 Ianuarie '16, ora 11:10

Mersi de review, pare un set fain de tot, si nu numai pentru fani, vad multe piese interesante.
@Tamas - fa bine si uita-te la filme, merita ;)

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: [Review]Lego 21108 Ghostbusters Ecto-1

Mesaj de thedutch21 » Vin, 08 Ianuarie '16, ora 14:42

lapsanszkitamas scrie:Fain review! Mai multe nu pot spune ca n-am vazut filmul niciodata. Apropo, uita-te un pic la semnatura mea si vei invata cum sa faci urmatorul review si mai interesant (spoiler: poze in text) ;)
Thanks!
A iesit cam lunga postarea, dar cred ca e mai usor de vizualizat pozele direct pe forum.
Imi place ca se pot vedea mai in detaliu printr-un click pe imaginea din comentariu.

App, pe Flikr am pus mai multe poze cu modelul, daca sunteti curiosi.

Avatar utilizator
FreeK
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 353
Membru din: Joi, 05 Ianuarie '12, ora 20:47
Localitate: Bucuresti

Re: [Review]Lego 21108 Ghostbusters Ecto-1

Mesaj de FreeK » Vin, 08 Ianuarie '16, ora 23:44

Felicitari pentru review, foarte tare ! Si setul imi place mult dar am avut de ales intre asta si Wall-E, preferandu-l pe cel din urma.

Avatar utilizator
lapsanszkitamas
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 4866
Membru din: Dum, 29 Mai '11, ora 13:17
Judet: Mures
Localitate: Tragamúra de Cîmpie
Contact:

Re: [Review]Lego 21108 Ghostbusters Ecto-1

Mesaj de lapsanszkitamas » Vin, 08 Ianuarie '16, ora 23:57

Mno, deja altfel arata! Mult mai comod, mai ales pentru cei care sunt pe telefoane :D
Follow LapsiKocka - Instagram - Youtube - Facebook

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: [Review]Lego 21108 Ghostbusters Ecto-1

Mesaj de iuliand » Sâm, 09 Ianuarie '16, ora 21:24

Faina prinderea ferestrelor.
Desi imi plac masinile din Lego in general, totusi nu mi-am luat setul pentru ca nu prea ma prinde tema Ghost Busters. Am vazut candva demult filmele, dar parca nu am ramas cu o nostalgie legata de ele.
Citind reviewul tau parca imi pare un pic rau ca nu l-am cumparat, dar cred ca de fapt e colectionarul reprimat din mine care incearca sa iasa la lumina... :)

tlg2014
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 489
Membru din: Joi, 14 August '14, ora 16:32
Judet: Cluj

Re: [Review]Lego 21108 Ghostbusters Ecto-1

Mesaj de tlg2014 » Dum, 10 Ianuarie '16, ora 17:50

Fain set. Fain review. Ma apuca un pic nostalgia!

tlg2014
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 489
Membru din: Joi, 14 August '14, ora 16:32
Judet: Cluj

Re: [Review]Lego 21108 Ghostbusters Ecto-1

Mesaj de tlg2014 » Lun, 11 Ianuarie '16, ora 10:31

Pe cand vedem review-ul la firehouse?

Avatar utilizator
geosh21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 494
Membru din: Mar, 31 Martie '15, ora 19:59
Judet: Timis
Localitate: Timisoara

Re: [Review]Lego 21108 Ghostbusters Ecto-1

Mesaj de geosh21 » Lun, 11 Ianuarie '16, ora 11:39

tlg2014 scrie:Pe cand vedem review-ul la firehouse?
Chiar asa, Stefan, pe cand? Vrem review si la Firehouse! :))

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: [Review]Lego 21108 Ghostbusters Ecto-1

Mesaj de thedutch21 » Mar, 12 Ianuarie '16, ora 08:47

Um... pai... sa vedeti... e scump !!! :)) Dar, daca apare pe undeva la un pret mai de pe Terra, I'm in! ;)