Intrebare

Scrie răspuns
nicuan
tăcut
tăcut
Mesaje: 2
Membru din: Mar, 17 Noiembrie '15, ora 18:24

Intrebare

Mesaj de nicuan » Mar, 17 Noiembrie '15, ora 18:35

Cine ma poate ajuta si pe mine cu un rspuns?
Daca achizitionez setul Lego Technic 42000 impreuna cu setul 8293, pot sa le ansamblez impreuna?
Masina de F1 o sa functioneze ca o masina cu telecomanda, am tot ce-mi trebuie ptr a functiona masina?


Multumesc anticipat ptr raspuns

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Intrebare

Mesaj de iuliand » Mar, 17 Noiembrie '15, ora 19:33

Nu va deveni o masina cu telecomanda. In primul rand setul 8293 nu contine telecomanda si receiver.
In al doilea rand instructiunile oficiale de motorizare sunt numai pentru miscarea capotei si a eleronului, practic aceleasi functii care sunt manuale la setul fara motorizare.

Vezi in review-ul lui Sariel mai pe la sfarsit prezentarea functiilor motorizate:


getedoi
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 29
Membru din: Lun, 07 Iulie '14, ora 19:07
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Intrebare

Mesaj de getedoi » Mie, 18 Noiembrie '15, ora 14:03

Chiar daca nu o poti "teleghida" cu un 8293, o poti motoriza tu, "neoficial", cu un motor XL si o telecomanda. Sau ma insel?

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Intrebare

Mesaj de iuliand » Mie, 18 Noiembrie '15, ora 14:13

Banuiesc ca daca te pui pe treaba si ai piesele necesare se poate motoriza. Sincer nu am cautat dar cred ca daca dai o cautare pe youtube te lamuresti daca a mai facut cineva o motorizare completa.

Asa ca idee de principiu, ti-ar trebui: telecomanda, receiver IR, motor M pt directie, motor L pentru propulsie, BBox, alte piese de conexiune. Nu cred ca e treaba simpla dar fiind un model de dimensiuni mari banuiesc ca se gaseste loc sa adaugi partea electrica, la nevoie chiar cu costul renuntarii la motorul fake.