Madoca's Baja Truck

Scrie răspuns
Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Madoca's Baja Truck

Mesaj de thedutch21 » Sâm, 17 Octombrie '15, ora 16:06

Cum ploaia ma tine in casa, m-am gandit ca ar fi momentul oportun sa ma apuc de Baja Truck-ul lui Madoca (https://www.youtube.com/watch?v=PUwRCk1TECI).
Modelul contine unele piese mai noi, de care nu dispun momentan (astept de 2 saptamani o comanda de pe Bricklink cu cele necesare), dar geosh21 mi-a sarit in ajutor si mi-a imprumutat piesele necesare, ca sa ma apuc de constructie. Tnx man! ;)

So, dupa jumatate de noapte nedormita, am ajuns in stadiul asta: https://www.flickr.com/photos/73443991@ ... otostream/ . Nimic frumos pana aici pt un ochi neantrenat, dar "technicienii" vor sesiza cele 4 motoare L (cuplate fara demultiplicare la rotile de 94 => speed!), puntea fata cu unghi de fuga pozitiv si bratele puntii spate enorme (=> cursa mare a suspensiei). In plus, ca detali "de design" pot adauga si motorul fake alaturi de volanul ce se intoarce odata cu rotile.

Modelul initial construit de Madoca avea unele probleme cu puntea spate din cauza puterii mari transmise printr-un singur angrenaj de roti dintate catre axul final al rotilor. Omul nostru s-a pus pe treaba si a modificat puntea, incat acum avem 4 angrenaje la 90 grade, care transmit puterea pe 4 axuri diferite. Apoi, 2 cate 2, cele 4 axuri sunt cuplate prin alte angrenaje paralele, care merg la roti (cate 2 motoare pt fiecare roata). In plus, puntea este foarte rigida si nu se torsioneaza din cauza cuplului.

Am facut un mic test-drive prin casa, folosind doar un Bbox mare si sunt foarte multumit de sasiu. Unghiul de fuga pozitiv isi face treaba bine la viraje si, chiar daca e un model mare, se poate manevra usor. Ma gandesc sa renunt la al 2lea Bbox deoarece viteza actuala e suficienta pentru mediul indoor.

Revin cu alte poze si pareri cand e gata. Daca iese soarele, fac si un test-drive pe afara :D

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Madoca's Baja Truck

Mesaj de iuliand » Sâm, 17 Octombrie '15, ora 19:13

Foarte fain!
Trebuie baterii bune. Mă întreb dacă cu un singur bbox nu intră în protecție termică în rampă.

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Madoca's Baja Truck

Mesaj de thedutch21 » Sâm, 17 Octombrie '15, ora 21:36

Nu e neaparat un model de catarat, dar peste papucii de casa ( :p ) trece cu usurinta, fara sa-si dea shut down Bbox-ul. Cred ca-l ajuta si inertia + rotile mari.
Pe o rampa mai lunga e posibil sa faca nazuri.

Cand il scot afara, probabil o sa ii pun si al 2lea Bbox. Am mai construit ceva la el si incepe sa fie greu...

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Madoca's Baja Truck

Mesaj de thedutch21 » Dum, 18 Octombrie '15, ora 15:11

Gata si rollcage-ul: https://www.flickr.com/photos/73443991@ ... otostream/ . Fac o pauza... Acum chiar trebuie sa astept piesele comandate pe BL.

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Madoca's Baja Truck

Mesaj de thedutch21 » Mie, 21 Octombrie '15, ora 21:18

Aaaand it's finished! Si arata cam asa: https://www.flickr.com/photos/73443991@ ... otostream/

M-am "plimbat" putin cu masina prin sufragerie (https://www.flickr.com/photos/73443991@ ... otostream/), dar nu e nimic spectaculos in video pt ca am ramas la un singur Bbox => viteza melcului :p

Ca parti bune ale modelului as putea enumera:
1. Design reusit si realist. Modelul are aspectul unui Trophy Truck adevarat, cu numeroase detalii, pe care le descoperi abia la o privire mai atenta. In cabina are scaune racing (eu am construit doar unul), volan activ, schimbator de viteze si o plansa de bord. Apoi avem rollcage-ul, care ma duce putin cu gandul la masinile din Mad Max. Un alt element placut sunt farurile PF asezate in grila, ca la un model real si, optional, cele de pe plafon.
2. Puntea spate foarte rigida, cu 4 motoarte L, cuplate fara reductie de turatie la roti. S-a evitat transmiterea puterii prin universal joint-uri, care oricum nu faceau fata.
3. Directia cu unghi de fuga pozitiv chiar face diferenta la viraje.
4. Cursa mare a suspensiei (again - ca la modelul real)
5. Viteza buna pt un model asa de mare.

Ca minusuri, am sesizat asa:
1. Motorul fake, desi ocupa spatiu si ia din puterea L-urilor, nu se vede aproape deloc.
2. Rollcage-ul "inghite" ceva piese si sunt portiuni importante din el care nu se pre vad. Plus ca adauga greutate modelului, care oricum nu este foarte usor.
3. Chiar daca puntea spate se descurca foarte bine in a pune masina in miscare, oprirea ei cred ca e o problema pt motoarele PF. Din cate stiu, nu se recomanda folosirea lor in regim de generatr, ori la truck-ul asta, inertia fiind mare, motoarele se invartesc si dupa intreruperea alimentarii.

Comparandu-l cu Baja Truck-urile construite in ultima perioada, este un model mult mai complex si reusit ca design. De fapt asta il transforma dintr-o jucarioara buna de "alergat" pe afara, intr-un model ce pare facut mai mult pentru a-l tine in vitrina.

Verdictul: daca aveti piesele incat sa puteti face o combinatie de culori reusita, construiti-l! Merita! Chiar daca nu va veti juca prea mult prin casa cu el, din cauza dimensiunilor, macar aveti un model foarte cool de expus. Si e impresionant atat prin design, cat si prin tehnicile de construire ce surprind (caracteristice lui Madoca).

Avatar utilizator
iuliand
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2542
Membru din: Mar, 18 Februarie '14, ora 20:51
Judet: Constanta
Localitate: Constanta

Re: Madoca's Baja Truck

Mesaj de iuliand » Mie, 21 Octombrie '15, ora 23:35

Mulțumesc pentru impresii. Foarte interesant.
Îmi place modelul. Incearca-l și cu două bb-uri. Sunt curios dacă este vreo diferență sesizabila.

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Madoca's Baja Truck

Mesaj de thedutch21 » Joi, 22 Octombrie '15, ora 09:15

iuliand scrie: Incearca-l și cu două bb-uri. Sunt curios dacă este vreo diferență sesizabila.
Will do! Si eu sunt curios, doar ca am nevoie de spatiu pt a ajunge cu masina la viteza maxima. Incerc weekendul asta sa fac un test drive pe afara.

Avatar utilizator
braker23
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 2575
Membru din: Joi, 13 Februarie '14, ora 10:29
Judet: Cluj
Localitate: Cluj-Napoca
Flickr: https://www.flickr.com/photos/braker23/
Contact:

Re: Madoca's Baja Truck

Mesaj de braker23 » Joi, 22 Octombrie '15, ora 09:20

Da e chiar superb! Ma bucur ca l-ai construit, era si pe lista mea, dar am alte prioritati acum. Mersi mult de review!

tlg2014
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 489
Membru din: Joi, 14 August '14, ora 16:32
Judet: Cluj

Re: Madoca's Baja Truck

Mesaj de tlg2014 » Joi, 22 Octombrie '15, ora 12:33

Arata ff bine. Ii pe lista dar mai tre niste piese.

Avatar utilizator
thedutch21
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1142
Membru din: Joi, 27 Ianuarie '11, ora 19:37
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Madoca's Baja Truck

Mesaj de thedutch21 » Dum, 08 Noiembrie '15, ora 17:28

Nu cred ca vremea se va imbunatati, asa ca am renuntat la ideea de a scoate masina pe afara. Am modificat-o incat sa intre 2 Bbox-uri mici si am facut un test-drive prin casa: https://www.flickr.com/photos/73443991@ ... ateposted/

Este mai agila, accelereaza mai repede (diferenta de viteza max nu e foarte mare fata de varianta cu un singur Bbox) si poate urca obstacole mai usor. Mentionez ca am folosit acumulatori reincarcabili ieftini (de la Auchan), deci cu niste baterii alkaline ori acumulatori mai profi, s-ar descurca si mai bine.

Totusi, pt spatii deschise recomand o masinuta usoara, cu motoare RC (gen: https://www.flickr.com/photos/73443991@ ... ateposted/).