Mindstorms EV 3

Scrie răspuns
George34
comunicativ
comunicativ
Mesaje: 34
Membru din: Mie, 11 Septembrie '13, ora 08:07

Mindstorms EV 3

Mesaj de George34 » Sâm, 14 Septembrie '13, ora 21:49

In opinia mea de fan Lego umil si nu foarte activ a facut o treba foarte buna cu design-ul acestei creatii. Cutia prezinta intr-un mod minimalist , simplu , dar foarte efectiv cele 4 moduri ale acestui set , unde ne este prezentata si telecomanda . Primul mod si anume cel de robot biped prezinta foarte inteligent o noua generatie in domeniul Mindstorms care satisface nevoile cumparatorului ata pe plan estetic cat si pe plan de utilitate si play - abilitate , cel mai mult imi place la acest model creasta sa ( il face sa semene cu mine) , deplasarea se efectueaza prin senile care sunt controlate de doua servomotoare si de un mecanism mic dar complex , pe bratul stang ( daca nu ma insel ) are un al treilea servomotor folosi la lansatorul de bile . prin urmare primul mod este bine conceput si foarte complx ca mecanism .
Al doilea mod si anume cel de Rover ( cred ) cele doua servo motoare controleaza senilele si cel de al treilea ( cred ) controleaza ochiul roverului , insa nu inteleg de ce senzorul este situat in spatele roverului ? adica e aproape inutil ( fara suparare ) acest mod este foarte intresant de folosit afara sau in interior , pentru ai testa capbilitatea de a sa deplasa pe anumite tipuri de teren , foarte ingenios si creativ .
al treilea mod este un pic mai , sa ii zicem diferit , pare a fi un gandac cre are 6 sabi drept picioare ( care ii alcatuiau creasta )dar nu se deplaseaza prin acestea ci printr-un sistem elaborat de rotite zintate , pistoane , si doua servomotoare , cel mai intesant mi s-a parut faptul ca poate apuca obiecte cu mandibulele controlate de doua pistoane , acest mod mai prezinta si o coada care poate lansa automat bile ( folosindu-se de al treilea servomotor)
Despre al patrulea mod nu sunt multe de spus este 80 % identic cu rover-ul singura diferenta find ca rover-ul prezinta un brrat mecanic , pe cand al patrulea mod prezinta un fel de brat de macara
Al cincelea si ultimul mod este un sarpe ale carui miscari sunt limitate , servomotorul de la baza " gatului" ii permit sa isi incline capul inainte si inapoi iar deplasarea in fata se face printr-un sistem de motoare , roti zintate si pistoane.
Acest set este foarte ingenios merita cumparat , in plus daca te pricepi la informatica poti programa Smart - Brick - ul sa faca aproape orice , posibilatile fiind limitate doar de imaginatie . In opinia mea satul merita nota 10-

danielpetrea
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 226
Membru din: Mie, 26 Septembrie '12, ora 11:26
Localitate: Galati
Contact:

Re: Mindstorms EV 3

Mesaj de danielpetrea » Dum, 15 Septembrie '13, ora 00:08

salut, eu am facut rost de acest set si pana acum am avut timp doar sa construiesc "sarpele" (care a fost si motivul achizitiei) si intradevar au mai lucrat la el fata de modelul anterior, dar nu sunt diferente enorme (in afara de telecomanda) raportat la NXT 2.0, incerc sa revin cu detalii in limita timpului disponibil...
Imagine

Avatar utilizator
mad_horax
Former Ambassador
Former Ambassador
Mesaje: 1287
Membru din: Mar, 01 Septembrie '09, ora 12:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mindstorms EV 3

Mesaj de mad_horax » Lun, 16 Septembrie '13, ora 20:25

Am observat pe partea de senzori urmatoarele diferente:
NXT2 (2 Touch + 1 Color + 1 Ultrasunet) EV3 (1 Touch + 1 Color + 1 IR) care mai are si o comanda IR.
La motoare, NXT2 are 3 motoare "large" iar EV3 are 2 "large" si 1 "medium".
Probabil ca s-a umblat putin si pe la interfata controlerului.

Interesant modul care s-a ales pentru deplasarea modelului humanoid. Probabil ca pasirea de la NXT2 era prea lenta si nu trecea peste obstacole.