Set nou: 10210 Imperial Flagship

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Set nou: 10210 Imperial Flagship

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Lun, 08 August '11, ora 12:32

Aporpo, e mai mare decat corabiile de la seria Piratii din Caraibe?
In rest e suuuper barca! ;)

nellushadow
tăcut
tăcut
Mesaje: 8
Membru din: Dum, 22 Mai '11, ora 03:51

Re: Set nou: 10210 Imperial Flagship

Mesaj de nellushadow » Lun, 08 August '11, ora 13:09

Da, in poze se vede cu cat e mai mare decat Queen Ane's Revange (Corabia seriei Piratii din Caraibe)

Avatar utilizator
ikarus
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 767
Membru din: Vin, 09 Ianuarie '09, ora 21:50
Judet: Bucuresti
Localitate: Bukarest
Contact:

Re: Set nou: 10210 Imperial Flagship

Mesaj de ikarus » Lun, 08 August '11, ora 15:24

nellushadow scrie: ... Nu pluteste (dar cu putine modificari ar putea) datorita urmatoarelor gauri :
http://www.flickr.com/photos/66120239@N ... 7383481718 ...
Mersi de poze.

Alea par intentional facute asa, adica sunt plate-uri mai speciale ... oare o fi din cauza pieselor mici, sa fie descurajata "navigarea pe apa" ?
Pagina de Facebook a rolug

Cum se face o comandă pe Bricklink (actualizat 17/07/2011)

sugestii / plângeri, la mine! :)
consiliere matrimonială, la Adrian.

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Set nou: 10210 Imperial Flagship

Mesaj de N33 » Lun, 08 August '11, ora 15:32

Eu cred ca ar fi trebui sa o faca sa o pluteasca ... doar ca pt aia trebuia sa faca o alta piesa ... pt ca dupa cum vad partea de jos este facuta din mai multe piese + detalii ...

Sau poate sa se rastoarne pe apa ? roflol
Dar asta este un set ... special nu ?
La seturile astea se concentreaza pe detalii .. nu sa functioneze ... aici ma refer sa pluteasca ...

nellushadow
tăcut
tăcut
Mesaje: 8
Membru din: Dum, 22 Mai '11, ora 03:51

Re: Set nou: 10210 Imperial Flagship

Mesaj de nellushadow » Lun, 08 August '11, ora 16:51

Fiind un set special atentia este intradevar axata pe detalii.
Parerea mea personala este ca au scos foarte multe corabii de pirati mari si frumoase si cu timpul (in ani) designul lor s-a maturizat. S-a terminat seria Pirates dar cei de la Lego au schimbat echilibrul spre trupele imperiale cu cea mai mare si mai detaliata corabie. Dintre toate poate fi dotata cu cel mai mare numar de tunuri.
Este singura cu puntea de tunuri acoperita. Probabil este mai mult destinata cunoscatorilor (colectionarilor, AFOL) si nu copiilor. De aceea nu si-au batut capul daca va pluti sau nu .
Oricum respectivele gauri s-ar putea astupa cu niste caramizi suplimentare dar luata in mana corabia e mult mai grea in spate (cabina capitanului) si cred ca s-ar scufunda spre spate.

Avatar utilizator
ikarus
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 767
Membru din: Vin, 09 Ianuarie '09, ora 21:50
Judet: Bucuresti
Localitate: Bukarest
Contact:

Re: Set nou: 10210 Imperial Flagship

Mesaj de ikarus » Lun, 08 August '11, ora 17:32

Impresia mea generala este, ca seria Pirates a fost reinviata datorita AFOL-ilor. Deci da, inteleg de ce "playability" nu este o prioritate, mai ales uitandu-ma ce calitate au MOC-urile de corabii.

Insa eu prefer corabii care chiar plutesc. De aceea nu am nici o problema cu vapoarele Lego, la care intreaga coca e 1 piesa (gen 7287 Police Boat). Adica, design bun inseamna functionalitate frumoasa. Oh, si daca ar fi compatibile cu power functions :0
Pagina de Facebook a rolug

Cum se face o comandă pe Bricklink (actualizat 17/07/2011)

sugestii / plângeri, la mine! :)
consiliere matrimonială, la Adrian.

Avatar utilizator
N33
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 1780
Membru din: Dum, 17 Aprilie '11, ora 16:09
Judet: Maramures
Localitate: Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Set nou: 10210 Imperial Flagship

Mesaj de N33 » Lun, 08 August '11, ora 18:00

Chiar daca nu sunt AFOL si mie imi plac chestile astea foarte detaliate ... si vaporul si modular building-urile chiar si alea de la LEGO Factory !... daca le-as avea nu le-as dezface ... cum imi spune Razvy ...
Totus cred ca ar trebui sa faca o versiune care pluteste ... cu motor din ala pt vapoare ... cum era mai demult vaporasul de pompier si politie de la LEGO City !
Ikarus ... motor de racheta nu veri sa-i pui ? roflol
Power functions nu rezista la apa ... dupa cum stiu eu ...
Apropo de greutate in spatele barci ... exista si contragreutate ! :)

Avatar utilizator
Razvy_cluj_ro
gură spartă
gură spartă
Mesaje: 972
Membru din: Sâm, 05 Martie '11, ora 18:22
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Set nou: 10210 Imperial Flagship

Mesaj de Razvy_cluj_ro » Lun, 08 August '11, ora 19:18

@ikarus, daca ai o coca cum zici tu, poti sa o motorizezi f. bine si usor! pui cutia de baterii, motoarele si receiverul pe ,,punte", iar daca e prea grea intr-o parte, pui (cum zice si N33) o contragreutate ;) .
P.S.Chiar daca sunt departe de a fi AFOL, si mie imi plac deosebit aceste seturi bazate pe desing, fiindca au multe tehnici de constructie si arata f. bine! ;) Chiar daca am multe seturi (nu vb. de cele technic), nu ma prea ,,joc" cu ele... Imi place sa le privesc, chiar si in actiune (un alt fel de joaca roflol ). Iar seturile acestea bazate pe desing sunt din gama sculptures, modular buildings, unele exclusives (ca aceasta barca, ca VW Beetle si VW Van). :D